Skocz do zawartości

Jaki pierwszy wzmacniacz do Canton Ergo RC-L


perygru

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 104
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Szanowni Forowicze proszę was o dalszą pomoc i wspieranie w drodze do wymarzonego Systemu Stereo.
Dzięki waszej pomocy a szczególnie f1angel, Profi, Majtek2013 popełniłem pierwszy krok i kupiłem Kolumny Canton Digital 2.1
Podłączone szybko do mini wieży od razu mnie zachwyciły (trudno się od nich oderwać) i nie wiem co się stanie jak sprawię im prawdziwy wzmacniacz.
Zacznę więc opis wymagań:
Cena: około 2000zł
Pomieszczenie: około 30m2
Rodzaj muzyki: muzyka świata, soul, swing, blues, jazz, pop, soft rock.
Brzmienie: Naturalne z lekkim ociepleniem, bas szybki.
Źródła: CD(w planach), DVD, Gramofon, TV,
Chciałbym odtwarzać pliki muzyczne z dysku twardego (wiem że można ale nie orientuję się w temacie)
Pilot: raczej tak.
Będę wdzięczny za każdą pomoc, linki do aukcji, ogłoszeń mile widziane.
Z emocji założyłem nowy temat ale f1angel mnie trochę ostudził więc wysłałem prośbę o jego usunięcie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cantony to juz spore kolumny. Osobiscie napedzil bym je konstrukcja dzielona zlozona z przedwzmacniacza

http://allegro.pl/rewelacyjny-przedwzmacni...5204953202.html

Lub tego

http://allegro.pl/nad-116-preamp-xlr-phono...5188504691.html

Oraz koncowka mocy

http://allegro.pl/nad-2200-pe-klasa-a-400w...5204072468.html

Koncowka bardzo wydajna pradowo wiec spokojnie powinna poradzic sobie z wysterowaniem Cantonow.
Nie widzialem na zdjeciu gramofonu o ktorym wspominales ale zakladam ze jest. Przrdwzmacniacz ktory proponuje posiada na swoim pokladzie phono preamp wiec kupowanie zewnetrznego Cie omija.
Co do odtwarzania plikow z twardziela bedIesz musial zaopatrzyc sie w DAC ale wszystko po koleji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki arti, zestaw w moim budżecie. Ale chyba brak w nich pilota.
Muszę przyznać, że chodzę cały czas z uśmiechem od ucha do ucha i wciąż niedowierzam.
Ponieważ nie mam wzmacniacza podłączyłem kolumny do mikrowieży kombi DVD Easytouch za 200zł
Źródła to CD Sony CDP 311 analogowo przez kontroler Cantona
DVD Panasonik optykiem przez kontroler
Oraz wspomniana mikrowieża.
Muzyka z tej wieży brzmiała najsłabiej ale słychać było klasę kolumn.
Płyty z CD Sony słyszalnie lepiej.
Najlepiej z DVD Panasonica.
Ogólnie dużo szczegółów, scena szeroka i głęboka, super stereofonia, po delikatnym ustawieniu kolumny znikały.
Brakowało mocy i bas był delikatny ale słuchałem wczoraj kilka godzin i dzisiaj przez pół dnia.
Czy to możliwe, że kolumny grają tak dobrze na plastikowej wieży o mocy 30W ?


Nie jestem fanem wzmacniaczy dzielonych ale szanuję waszą wiedzę i kupię coś z polecanych przez was zestawów.
Trochę się finansowo wysiliłem na te kolumny i nie wiem czy można kupić przedwzmacniacz z którym te kolumny by grały kilka miesięcy a później
dokupić końcówkę mocy ?
Albo integrę którą byłoby dość łatwo odsprzedać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz jak zmiana kolumn na lepsze moze spowodowac usmiech na twarzy.
Co chodzi o wysterowanie duzych kolumn przez wzmacniacz o malej mocy to w szczegolnosci zalezy od skutecznosci (w dB ) kolumn. Im wieksza skutecznosc tym mniejszy wzmacniacz potrzebny do ich wysterowania.

Pamietaj ze kolumny podlanczasz do koncowki mocy a do przedwzmacniacza komponenty (cd, tuner, itd. ) tak wiec Twoj pomysl raczej nie ma sensu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież NAD 116 ma pilota. Co prawda uniwersalnego, ale da się nim sterować.
Niestety przedwzmacniacz nie jest w stanie napędzić kolumn, ponieważ brak mu właśnie końcówki mocy.
Pre i power, to jakby rozdzielony wzmacniacz zintegrowany. Przedwzmacniacz (w uproszczeniu) posiada potencjometr głośności i trochę wzmacnia dźwięk (jeśli nie jest pasywny) oraz przyjmuje (ze źródeł) albo rozdziela sygnał do końcówki/końcówek, na wyjście/wyjścia.
Końcówka mocy zazwyczaj tylko wzmacnia sygnał, by mogły go przyjąć kolumny, by taki wzmocniony sygnał mógł poruszyć (w efekcie) membranami głośników.
Czasem końcówka mocy ma potencjometr (lub dwa - osobno dla kanału lewego i prawego) wzmocnienia i wówczas da się grać z samą końcówką. Albo gdy się ma źródło dźwięku z regulacją głośności.

A że jakaś mikrowieża zagrała z Cantonami, to zagrała.
Ale na pewno nie uzyskasz dużych poziomów głośności (nawet bym nie próbował, bo możesz uszkodzić kolumny), dynamiki nie mówiąc już o odpowiedniej jakości dźwięku. Poczekaj na odpowiedni wzmacniacz. Usłyszysz co Cantony naprawdę potrafią.
Panasonic zagrał lepiej od CD Sony pewnie dlatego, że wykorzystałeś kontroler.
Normalnie, po analogu byłoby pewnie odwrotnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negocjuję ceny z propozycji arti, oraz taki zestaw:
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-an...509465-172-1902
Sprzedawca końcówki Nada napisał, że przedwzmacniacz aktywny potrafi zepsuć dźwiek dobrej końcówki. ?
Proszę o więcej propozycji wzmacniaczy oraz propozycję kabli w możliwie niskich cenach jak do tych głośników.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adcom, bardzo dobry zestaw dzielony. I od razu dopasowany do siebie.
Nie wiem jak konkretnie gra ten zestaw, ale niektóre modele tej firmy grają z ociepleniem a chyba wszystkie bardzo dynamicznie.
Taki wzmacniacz to już nie są żarty. Ale on chyba nie ma zdalnego sterowania, a wcześniej pisałeś, że to dla Ciebie duża wada.
W ogóle porównanie do powyższych NADów nie ma sensu, bo Adcom choć stosunkowo niedrogi prezentuje moim zdaniem lepszą jakość.

Co do pasywek, to dziwna opinia, że mogą popsuć dźwięk końcówki mocy. No chyba, że jak wszystko. Równie dobrze pre aktywny może to zrobić. Wszystko zależy od klasy, budowy.
Dobra pasywka na drabince rezystorowej a nie na potencjometrze typu Alps, posiadającym ścieżkę oporową.

Jesli chodzi o kable, to już jakiś czas jesteś obecny na forum i powinieneś wiedzieć, że te się dobiera na końcu.
By pasowały albo lekko korygowały brzmienie systemu.
A Ty nawet nie wiesz jeszcze jaki wzmacniacz kupisz icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielony Nad wpynie pozytywnie na brzmienie i spokojnie wysteruje Cantony. Bedziesz mial jakies odniesienie co niego. Zobaczysz czy wszystko jest na swoim miejscu. Niskie tony, srodek, wysokie tony.
Co do kabli 4PR Kimbera bo bardzo przyjemny kabel glosnikowy. Mialem go kiedys w jednym ze swoich wczesniejszych systemow i napisze mnie nie zawiodl. Naturalne brzmienie. Pamietaj tylko ze podlaczony do Twojej koncowki i Cantonow brzmieniem moze sie roznic od neutralnosci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj późnym wieczorem przywiozłem przedwzmacniacz Nad 116 i końcówkę mocy Nad 2200 PE. icon_biggrin.gif

Po śniadanku podłączyłem przygotowany na muzyczną ucztę i ... bardzo duże rozczarowanie ! icon_confused.gif
Porównywałem do tego jak grały dzień wcześniej z mikrowieżą i jestem w lekkim szoku.
Poprzednio było bardzo muzykalnie, była scena muzyczna, czułem się jak na koncercie w radiowej Trójce ( A.M. Jopek, Raz Dwa Trzy)
Brakowało tylko mocy i basu.
Teraz jest sucho, brak przestrzeni, wysokie są męczące.
Poprzednio nie mogłem się oderwać od słuchania, teraz miałem ochotę uciec jak najdalej.
Wybaczcie mało precyzyjny i lekko chaotyczny opis staram się oddać odczucia, nie nabijajcie się ze mnie tylko pomóżcie bo pierwsza myśl to Nady na sprzedaż.
A może jakieś kable ?
Dodam, że podłączałem na różne sposoby i najlepiej (co nie znaczy dobrze) grało bez procesora DSP Cantona, a z mikrowieżą było odwrotnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem troche zaskoczony wypowiedzia bo firma NAD jest uwazana za bardzo solidna a jej urzadzenia za bardzo dobre. Koncowka ktora kupiles powinna spokojnie wysterowac Cantony tak wiec daj sobie troche czasu i jak najwiecej graj na sprzecie. Po jakims czasie brzmienie moze ulec lekkiej poprawie i bedzie OK. Chyba ze jest co nie tak z samym Nad-em. Graj i pisz co odczuwasz w brzmieniu a postaramy sie cos poradzic. Oczywiscie mozemy dobrac teraz kable glosnikowe i interconnecty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/super-cd-sony-cdp-x555es...5165254974.html

Sprzedający: hurtszkolny_pl
Wiesław KOBIERZYŃSKI
82-230 Nowy Staw


UWAGA !!!!! Odradzam kupowanie od tego sprzedającego. Sprzęt ( wzmacniacze,Cd ) jest z wystawki w bardzo kiepskim stanie. Nie ma nic wspólnego z opisem. Nie chcesz mieć problemów to nie kupuj. Kupiłem i mam problem. Gość jest oszustem. Nie ma co liczyć na zwrot pieniędzy i jakikolwiek kontakt z oszukańcem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, żeby NAD-y mogły tak skaszanić dźwięk? Nie znam tych modeli to i o brzmieniu nie mogę się wypowiedzieć. Zastanawiam się tylko, czy nie ujawniły się Twoje dotychczasowe przyzwyczajenia do dźwięku. Całkiem możliwe, że brzmienie z mikrowieży jest mocno podkolorowane, takie polubiłeś i teraz gwałtowne przejście na bardziej neutralne (tak myślę) z NAD-a mogło Cię odrzucić. Pamiętam, jak kiedyś jeszcze na wzmacniaczu Technicsa uczyłem się słuchać muzyki bez jakichkolwiek regulatorów, w trybie direct. Długo nie mogłem strawić dźwięku, który odbierałem jako blaszany. Z czasem jednak doceniłem walory takiej prezentacji i na szczęście nie ma już powrotu wstecz.


Proponuje zatem kilka kroków zaradczych.


1. przede wszystkim zadbaj o ustawienie kolumn (bez podłączonego kontrolera). O ile dobrze pamiętam ze zdjęcia, które wkleiłeś, stały bardzo blisko tylnej ściany.

Odsuń je jak najdalej od sciany, na ile oczywiście pozwalają Ci warunki w pokoju. Postaraj się zastosować jak najwięcej zasad ustawienia kolumn, które bardzo fajnie przedstawiono tutaj LINK. To może zająć kilka godzin, ale naprawdę warto włożyć trud w pozycjonowanie kolumn, to się bardzo odwdzięcza. Dopiero potem podłącz kontroler i przeprowadź pomiary, jak będziesz się czuł na siłach.

2. wygrzej porządnie wzmacniacz, trzymaj go pod prądem nawet 1-2 doby non stop. Za dnia racz go dodatkowo muzyką. Jak masz płyty z sygnałami wygrzewającymi lub szumem białym, to jeszcze lepiej, gdyż sprzęt musi przerobić całe pasmo akustyczne. Możliwe, że tu tkwi haczyk. Majtek2013 miał dźwiękowy dylemat po zakupie wzmacniacza Densen, po solidnym wygrzaniu problem zniknął.

3. pożycz jakiś inny wzmacniacz od swoich znajomych, chyba nie będzie z tym problemu? Obojetnie czy jakiś tani japoniec czy anglik, chodzi o coś lepszego niz mikrowieża, żeby sprawdzic jak na nim grają Cantony. Byłoby extra, gdyby taki wzmak posiadał mozliwość rozłączenia przedwzmacniacza i końcówki mocy, bo mógłbyś wypróbować kilka kombinacji i znaleźć winnego takiego brzmienia, które Cię teraz męczy

Wysokie modele Cantonów grają bardzo neutralnie i niestety nie mają litości dla niskiej klasy elektroniki jak też źle nagranej muzyki.
Jeśli mimo wszystko brzmienie nie będzie Ci odpowiadać, wtedy cóż trzeba będzie sprzedać NADa i szukać innego sprzętu. Będziesz jednak bogatszy o nowe doświadczenie. Ale nie uprzedzajmy faktów




Kolumny bez kontrolera mogą zagrać lepiej niż z podpiętym ze względu na wgrane dane z pomiaru pomieszczenia poprzedniego właściciela. U mnie początkowo charczało, zanim przeprowadziłem sesję z mikrofonem.

Jeszcze co do kabli. W zupełności wystarczą Ci takie LINK + LINK. Nie musisz się finansowo żyłować co złośliwie sugeruje Rafał735, bo resztę załatwi kontroler.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że jednak nie kupiłeś Adcoma. Pisałem, że będzie lepszy od NADa.
Ale cóż. Zastosuj się teraz do rad kolegów.

Ja potwierdzam, że stałe trzymanie pod prądem przedwzmacniacza i końcówki może znacząco poprawić dźwięk.
Powinien stać się bardziej soczysty, barwny, wysokie powinny złagodnieć a niskie nabrać "ciała" i jędrności.
Bardzo możliwe, że poprawią się także różne aspekty stereofonii.

"Icek" za tysiaka rzeczywiście mógłby poprawić pewne rzeczy, ale jak wcześniej niejednokrotnie pisałem a nie każdy to rozumie,
interkonekt musi być cenowo proporcjonalnie dobrany do reszty systemu. W Twoim wypadku ten tysiąc lepiej by było dorzucić
do bardziej wyrafinowanego wzmacniacza.
Oczywiście każdy, tani czy drogi kabel musi być odpowiednio (brzmieniowo/barwowo/według gustu słuchacza) dobrany do
zestawu. To jest właśnie ten ostatni szlif, dopieszczenie brzmienia. Ale wpływ kabli jest rzecz jasna dużo mniejszy niż wpływ kolumn i wzmacniacza.
Z kablami jednak na razie nie szalej, musi się wyjaśnić sprawa wzmacniacza i tego, czy będzie lepiej grało, czy sprzedasz ten wzmacniacz. A może jest możliwość by go oddać?

Kontroler skalibrowałbym do Twojego pomieszczenia, przeprowadzając jednak sesję z mikrofonem. Profi Ci pewnie pomoże, opisze jak to zrobić.

I rzeczywiście dźwięk wyższej jakości może się wydawać czasami nieprzyjemny, ponieważ pokazuje to w nagraniach, co było do tej pory schowane. Może też obnażyć słabość jakiegoś innego elementu w torze audio. Na przykład marnej jakości źródło.



Rocho, pisałem kiedyś, że może by warto założyć wątek o nieuczciwych sprzedawcach, pokazać ich szerszemu gronu ludzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Postaram się zastosować wszystkie rady. I jak napiszę czy coś to dało.

Profi nie mogę kalibrować bo czekam na komputer. Te same kolumny grały jak dla mnie pięknie z mikrowieży ze źródeł CD, ale też MP3 z płyt DVD.

Niestety nie jestem najlepszej myśli jeśli chodzi o Nada.
Nie jestem audiofilem i może faktycznie lubię podkolorowany dźwięk, ale po podłączeniu mikrowieży i słuchaniu utworów które znam praktycznie na pamięć odkryłem co znaczy znikanie kolumn, mogłem lokalizować instrumenty na scenie i każdy było słychać nawet jak grało kilka na raz.
Odniosłem się też do koncertów w Trójce gdzie byłem osobiście kilka razy.
No i najważniejsze: buzia sama mi się szeroko uśmiechała, nie miałem takiej radości ze słuchania muzyki od bardzo bardzo dawna.

f1angel Adcoma nie kupiłem bo Niemiec nie odpowiadał na propozycje, ale nic straconego, jak nie wyjdzie z Nadem to będzie szansa kupić Adcoma.

No to do dzieła, sprzęt włączony non stop, ustawienia itd.
Nie omieszkam napisać czy się coś zmieniło czy nie.
Jeszcze raz dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie brak zmian. Ustawianie kolumn, wygrzewanie sprzętu.
Trochę nad tym myślałem i czuję że jest za dużo wysokich, które są jak dla mnie zbyt jaskrawe, zbyt wysokie. Bas jest szybki to OK ale też "suchy" "jasny"i słaby.
Więc potrzebuję basu i ocieplenia.
Zamówiłem interkonekty Ixos 1003 i 1001, licytuję głośnikowe z linku Profi-ego, nie wiem czy wygram, nie wiem do jakiej kwoty licytować.
Może jakieś inne kable polecicie 2.5 - 3 metry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie chce mi sie wierzyc, ze NAD tak zle u Ciebie gra!! Ale skoro tak piszesz to wiesz najlepiej z nas jak jest.
Zobaczymy czy cos sie zmieni gdy zastosujesz zmiane okablowania. Co do kabli glosnikowych wez rowniez pod uwage Chord Carnival Silverscrean. Fajny kabel za dobre pieniadze. Popatrzylem jeszcze raz na Twoja wczesniejsza propozycje a mianowicie komplet Adcom-a. Czy on zdecydowanie nie przekraczal Twojego budzetu? ( 649 euro + przesylka ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie trzymaj jeszcze cały czas włączony. Choć już pewnie mała szansa, ze coś się zmieni.

Nie jesteś jeszcze pewien jaki wzmacniacz będziesz miał a kupujesz kable? icon_eek.gif
Jeśli miałby być ten, to na pewno muszą być jakieś miękkie, ocieplające, z pełnym, soczystym brzmieniem.

A wzmacniacz, jeśli jednak będziesz wymieniał, też musi mieć taką charakterystykę.
NAD może nie gra tak źle, nawet może całkiem dobrze. Kto wie, czy coś nie jest z tymi NADami nie tak?
Ale nie wykluczone, że Canton grając neutralnie pokazuje jakieś nieprawidłowości.
Albo też masz gust preferujący dźwięk ocieplony, łagodniejszy, pełniejszy, bardziej soczysty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arti odbierałem osobiście i słuchałem oddzielnie, choć nie wiem na jakich kolumnach.
Przedwzmacniacz grał właśnie za bardzo jasno, a końcówka brzmiała jak dla mnie ok.
Adcom przekraczał budżet ale brałem go pod uwagę.
Nad- y, podobno dość neutralne traktuję jako odniesienie do przyszłych ewentualnych zmian. (od czegoś trzeba zacząć)
Potestuję jakiś czas i zobaczymy.
f1angel Teraz mam kable firmy Thompson głośnikowe miedziane 4mm i tej samej firmy interkonekty. Zmiana na lepsze w tej chwili nic nie da?
"Albo też masz gust preferujący dźwięk ocieplony, łagodniejszy, pełniejszy, bardziej soczysty."
Może, bardzo się do tego skłaniam.
Dobrze że pewin jestem kolumn, a z waszą pomocą z czasem złożę zestaw idealny pod moje preferencje.
A jak to będzie dalekie od neutralności, ukrywające niedostatki źle nagranych płyt i plików mp3 lub flac to będę musiał chyba zmienić forum icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli, to lepsze jakościowo na pewno więcej pokażą. Ale pokażą też rzeczy, które Ci się nie podobają, mogą jeszcze bardziej
uwypuklić to, co Ci się nie podoba.
Słowem. Jeśli kable będą dość neutralne albo lekko ochłodzone czy wyostrzone zagra to wszystko jeszcze mniej przyjemnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adcoma poleciłem niejako z "automatu" do Digitali. Słuchałem kiedyś jeszcze na Ergo SC-S zestawu pre GFP-555 i końcówki GFA-555 mk 1, bardzo mi się podobało. Sama końcówka to prawdziwa elektrownia icon_biggrin.gif . A często podrzucam propozycje droższe niż budżet określony w danym temacie; na przykładzie kolegi Perygru, który się szarpnął na świetne kolumny i pojawił się u niego uśmiech, wiem że warto tak robić.

Cytat

Przedwzmacniacz grał właśnie za bardzo jasno, a końcówka brzmiała jak dla mnie ok.



I teraz dopiero o tym piszesz? No to weźże chłopie skombinuj jakiś inny pre albo integrę z osobnym wyjściem na końcówkę czy taki ze zworkami łączącymi pre z power. Może sukces jest tuż za rogiem i wystarczy zmienić przedwzmacniacz? Co prawda wolałbym - bez cienia złośliwości - żebyś dorwał Adcoma, bo to jednak lepszy wzmacniacz, ale jak się Niemiec uprze i nie odezwie?

A może Twoim przeznaczeniem jest hybryda tzn. przedwzmacniacz lampowy i tranzystorowa końcówka? icon_rolleyes.gif
LINK
LINK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...