Skocz do zawartości

Dali 104 wygłuszenie kolumn


Literat

Recommended Posts

Jakiś czas temu założyłem wątek jakie mam kupić kolumny do NAD-a 304. Po przeczytaniu wielu recenzji padło na wymienione w temacie Dali 104. Dzisiaj kolumny przyjechały do mnie i zauważyłem dziwną rzecz - wygłuszenie. Wydaje mi się, że to nie jest oryginalne wygłuszenie, ponieważ cała kolumna w środku wypełniona jest jakąś białą "wełną". Nie za bardzo wygląda to na oryginał, natomiast ta "wełna" prawie wylewa się przez otwór bassrefleksu. Co prawda nie znam się za bardzo na tym, ale nie wydaje mi się, że tak powinno być. Przecież bassrefleks ma chyba jakieś zadanie icon_smile.gif
Kolumny jeszcze nie zostały podłączone - musiałem iść do pracy - podłącze dopiero wieczorem, ale mam już pytanie czy powinienem usunąć tą "wełnę" która tak naprawdę zasłania całkowicie głośniki ? Może jest jakiś właściciel Dali 104 który by mi podpowiedział czy to tak ma być icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku gratuluje zakupu Dali 104. za czasów kiedy były nowością Daluską nikt nie podskoczył. w swoim przedziale cenowym niszczyły wszystkich konkurentów. jeżeli zachowane są w super stanie bedziesz na pewno zadowolony. kiedy zastepowały je Dali 505 tytuły w czasopismach branżowych brzmiały "umarł król niech żyje król". to mówi samo za siebie....
co do wytłumienia to mając od nowości Dali 505 sam zauważyłem ten sam szczegół. bardzo mocne wytłumienie kolumn. pamietam że wkładałem reke do otworu bass reflex i odsuwałem na boki wate tłumiącą tak wię myślę że w Twoich 104 jest tak samo jak było w moich 505. musisz podłączć elektronike i zobaczyć jak grają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja bym tego nie ruszał. Z tego co można zobaczyć choćby na zdjęciach w sieci, to normalna sprawa. Poza tym, komu by się chciało wpychać dodatkowo watę w dobrze grające kolumny, po co ? Z resztą jak pisze Arti u niego sytuacja była podobna. Posłuchaj kolumn i napisz o spostrzeżeniach, wrażeniach odsłuchowych.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć późno wróciłem do domu i dopiero skończyłem podłączanie sprzętu i jestem po pierwszych odsłuchach. Zresztą trudno nawet to nazwać odsłuchami bo kolumny stoją blisko siebie (docelowo będą w większym salonie), a na celowniku bassrefleksu jest firanka i zasłonka więc o basie raczej pomarzyć. Pomimo tych niedogodności związanych z ustawieniem jestem pod wrażeniem zestawu. NAD 304+NAD C514 + DALI 104 daje radę. Naprawdę byłem mile zaskoczony dźwiękiem. NAD gra miękko (tak mi się podoba), a kolumny wytwarzają poprawną scenę. Słuchałem trochę klasyki - brakowało mi tam trochę przestrzeni, ale jak oddalę od siebie odpowiednio kolumny i będą stały w pobliżu ściany to powinno być lepiej. Kolumny porywają prawidłowo całe pasmo - szczegółowość jest nawet więcej niż zadowalająca icon_smile.gif Trzymam płytę Steczkowskiej Alkimja gdzie użyte jest całe mnóstwo różnych "przeszkadzajek" i dopiero dzisiaj odkryłem co to znaczy słyszeć je wszystkie icon_smile.gif Wrażenie ogólne - bardzo dobre. Pamiętajmy, że mówimy o budżetowym sprzęcie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś kupić lepsze kolumny, ale w sumie na początek mogą być. Osłuchasz się z nimi i pewnie będziesz powoli składał na lepsze kolumny a te bez trudu sprzedasz, bo są popularne i lubiane.

Z wytłumieniem kolumn można oczywiście eksperymentować. Ale trzeba by to robić powoli z wyczuciem.
Pod warunkiem, że coś Ci w ich brzmieniu nie będzie odpowiadało. Na przykład właśnie trochę stłumiony dźwięk, słabsza swoboda wybrzmienia, oddechu. Ale można też spowodować tym, że obudowy zaczną "grać". W pewnym momencie zysk może być mniejszy niż straty polegający na podbarwieniu brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 104 to bardzo uniwersalne kolumny i wiedziałem że Ci się spodobają. Jak jeszcze ustawisz je w docelowym miejscu bedzie jeszcze lepiej. Jak tylko pozwoli na to miejsce pokonbinuj z różnymi ustwieniami. Odległość miedzy nimi, od tylnej ściany, od bocznej, skieruj je do srodka i słuchaj bo tylko Twoje uszy powiedzą Ci kiedy jest najlepiej. Wklej zdjęcie w dziale "Wasze systemy" badzo chcetnie zobacze Twoj zestaw i podejrzewam że nie tylko ja...
Powodzenia i miłych doznań muzycznych icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wróciłem z pracy i zabrałem się za czytanie forum. Dziękuje wszystkim za cenne rady. Właśnie na temat pozycjonowania kolumn wiem najmniej i linki podane przez Was skrzętnie wykorzystam. Kolumny już mam, ale za NAD-a jeszcze nie zapłaciłem - dostałem do testowania - i zastanawiam się czy Marantz PM-68 nie byłby lepszy. Mogę go mieć za około 600 zł - za cały zestaw NAD-a mam zapłacić 700 zł i bije się z myślami co robić icon_smile.gif Niestety nie będę miał możliwości porównania NAD-a z Marantz-em. Jak myślicie - warto?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisales wczesniej jestes mile zaskoczony dzwiekiem i Ci sie podoba. Niech tak zostanie. Wymienienie Nad-a na Marantz-a nie wiele zmieni a moze nawet zaszkodzic. Komponenty Nad-a ladnie sie ze soba dogaduja i wraz z Dali ciesza Twoje ucho. Marantz moze to wszystko popsuc choc sam nie jest zlym urzadzeniem ale nie koniecznie w polaczeniu z Nad-em.
Zostan przy tym co masz a w przyszlosci jak uzbierasz wiecej gotowki pomyslisz o wymianie komponentow na lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia czy warto, ale co Ci się bardziej podoba. Obydwa wzmacniacze są dobre i nie dzieli ich jakaś duża różnica klasy, tylko bardziej kwestie brzmieniowe.
Może posłuchaj ile możesz na NADzie i postaraj się opisać co i jak słyszysz? Jeśli Ci się podoba, to nie wiem, czy jest sens kombinować.
Ale jak jakieś aspekty dźwięku są dla Ciebie niezbyt dobre, to być może warto coś zmienić. Tylko nie wiadomo jeszcze czy w kierunku
Marantza? Może właśnie przeciwnym i okaże się, że jakiś Luxman czy Musical Fidelity będą tym czego Ci trzeba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz możliwości porównania obu wzmacniaczy to ja bym na Twoim miejscu nie ryzykował. Tym bardziej że jak piszesz, z obecnej konfiguracji jesteś w pełni zadowolony. Jak zauważyli Koledzy, jest dużo innych ciekawych wzmacniaczy które mógłbyś stestować, ale na ten moment może najrozsądniej będzie pozostać przy tym co Cię satysfakcjonuje. W przyszłości może może uda Ci się dorwać coś na test, więc jeszcze zdążysz porównać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...