Skocz do zawartości

Yamaha R-N500, dobór głośników


nadro

Recommended Posts

Cześć,
Z zakupem zestawu stereo noszę się już od prawie roku. W tym czasie, ku mojej radości, upatrzony amplituner Yamaha R-N500 znacznie staniał - aktualnie ok. 1800 zł, a było 2500 zł.

Wybór tego aplitunera wynika z tego, że nie zależy mi na opcjach KD, ale z tego segmentu chciałbym zagarnąć do siebie usługi sieciowe.
Umówiony jestem na odsłuch tego aplitunera, wraz z propozycją kilku zestawów głośników.

Prosiłbym teraz o dobór kolumn:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Łącznie ok. 5000 zł, więc po odjęciu aplitunera pozostaje ok 3000 - 3200 zł na głośniki

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?
Preferowałbym używany, bo mógłbym mieć trochę lepszy model. Z drugiej strony nie mam obycia i chciałbym najpierw posłuchać danych głośników.

3) Jaka jest powierzchnia pokoju?
ok. 17 m2. Pokój otwarty, bo połączony z kuchnią i przedpokojem. Głośniki będą ustawione w odległości ok. 3m od siebie. Od ściany mogą odstawać niestety tylko o ok. 30 cm.

4) Jakiej muzyki słuchamy?
Przede wszystkim przesłuchuję ogromne ilości muzyki, szukając wciąż nowych inspiracji. Aktualnie mam "fazę" na drum&bass, deep house. Miewam też czasem wrócić do starego hip-hop'u, czy też RnB.

5) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zupełnie nie potrafię teraz na to odpowiedzieć. Być może ten sprzęt będzie takim skokiem jakościowym, że na długo wystarczy, a być może wręcz będę dążył do jego unowocześniania.

7) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?
Aplituner będzie wstawiony w ramach szafki RTV. Podłączony telewizor i konsola

Mam też kilka typów, które wynikają tylko z czytania m.in. tego forum i różnych recenzji głośników.
Moje typy głośników nowych:
- AUDIO PRO AVANTO FS20
- PARADIGM MONITOR 9v.7 (przekraczają budżet, ale może używane?)
- MELODIKA BC40
- MONITOR AUDIO BX6
- DALI ZENSOR 7
- ELAC FS68.2 (chyba mój typ nr.1)

Nie brałem pod uwagę używanych, więc będę wdzięczny za takie propozycję, to może uda mi się dokonać odsłuchu na egzemplarzu nowym a zakupić używany.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.
Na poczatku gratuluje, bo jako jeden z nielicznych debiutantow zawarles tylke informacji w poscie, ze od razu mozemy przystapuc do konwersacji.
Dlaczego amplituner?! Wiem ze zalezy Ci na funkcjack KD itd tylko zauwaz ze jezeli bedziesz chcial osiagnac zadawalajace brzmienie stereofoniczne musisz wydac 2, 3 razy tyle pieniedzy na amplituner niz na wzmacniacz stereo. Pomysl czy te funkcje KD sa tego warte. Kwote ktora masz przeznaczona na kolumny uszczupilbym o jakies 500zl i ta kwote przeznaczyl na kable. Rozumiem ze zrodlem bedzie konsola PS lub XBOX...
Co do samych preferencji brzmieniowych to jak napisales masz teraz "faze" na drum&bass i cos w tym stylu, przechacac przez State of Trance itd. OK rozumiem ale co bedzie jezeli nadejdzie "faza" ze bedziesz chcial posluchac klasyki. Hmm... Co wtedy, bo to calkiem inne brzmienie. Dobra wrocmy do wyboru kolumn
Z podanych przez Ciebie typow zwracalbym sie w strone Paradigm-ow poniewaz z muzyka ktora teraz obcujesz na 100% doskonale sobie poradza a w przyszlosci jak przejdziesz na klasyczna ( moze kto wie ) rowniez bedzie ciekawie. Wziolbym rowniez pod uwage Elac-i. Nasz forumowy kolega Jacek75 jest bodajze w ich posiadaniu wiec blizej moze opisac ich charakterystyke brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem wywołany do tablicy icon_biggrin.gif Tak napisałeś porządnie zapytanie, no może jakieś braki co do brzmienia końcowego jakie lubisz, bo słuchana muzyka to jedno, a finał "dźwięk" druga sprawa.
Co do Elac to wiem że mają fanów, jak i są malkontenci, one nie grają na zasadzie "efektu wow, ale czad" . Nie będę pisał że są naj w cenie do 3900 zł( choć można taniej kupić) , bo są różne gusta i nie o to chodzi by ślepo wychwalać, choć nie kupiłem ich przypadkowo. Nie mają takich detalicznych wysokich tonów Monitor audio ( plus, minus), ani nie dmuchają basem jak jbl ( też miałem), lepszej recki niż ta co jest w dziale testy raczej nie skrobnę.
Z zastrzeżeniem bas mnie zaskoczył ( po jbl 80) zejściem i kontrolą ( choć sukienek nie zrywa i oknem się nie wylewa 21mkw) i druga rzecz słuchałem ich też na yamasze tyle że as500 i jest żywiołowo i detalicznie, nieco umyka klimat ciepła z recenzji .
I tu trzecia uwaga, mimo że MA rx6 same w sobie są niezłe, to na łączenie z Yamahą bym uważał, aby nie było za dużo tego dobrego.

Audio pro avanto mocno odbiegają charakterem brzmienia od pozostałych, nawet pardigm, owszem są ciekawe, kłania się też sprawa ich bocznego głośnika.
Warte posłuchania są także te Dali 7 i może Monitor Audio ale np. RX6.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest sporo, ale to zależy jakie kolega ma priorytety. Jeśli uniwersalność w jednym klocku i funkcje sieciowe do tego, to Yamaha pewnie będzie ... nie tyle optymalna, co chyba jedyna. Bo czy jest jakiś inny niedrogi wybór?
Ale mając taki budżet i jeśli zależy Ci na jak najlepszym dźwięku, to można zmontować zestaw, który nie da szans powyższej Yamasze
i kolumnom (oprócz Infinity, ale to zupełnie inna bajka - zresztą te kolumn raczej bym nie podłączył do Yamahy, bo to za słaby napęd do takich konstrukcji).
Oczywiście myślę tu raczej o sprzęcie z drugiej ręki. Mieszkając w Warszawie, gdzie ruch w używanym sprzęcie audio jest bardzo duży,
polowałbym na coś w okolicy. By oczywiście móc tego posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za zainteresowanie tematem!

Oglądam te Infinity z aukcji - chyba będzie problem z odsłuchem, bo widzę same zagraniczne aukcje + ta z allegro (niestety Wrocław).
Paradigm przekraczają trochę budżet ale spróbuję gdzieś spróbować ich posłuchać, żeby zobaczyć, czy czuję różnicę.

Yamaha to moim zdaniem sprzęt szyty pode mnie - chciałbym móc korzystać z funkcji sieciowej i odtwarzać muzykę z komputera, bo to będzie często źródłem dźwięku, a nie chcę żadnych kabli.

jacek75 potwierdziłeś trochę to, co zdążyłem wyczytać o tych ELAC FS68.2. Oczywiście test czytałem już wcześniej. Na podstawie samego tekstu pisanego wyobrażam sobie jak mogą grać i to może być to. Liczę, że w salonie do którego jutro idę będą mieli ten model, bo na stronie widziałem, że współpracują z ELAC.

A kwestia mocy/wydajności tej Yamahy R-N500 - nie będzie miała problemu z podłogowymi, nie najmniejszymi kolumnami? No i czy nie za mała jest odległość w jakiej mogą być głośniki od ściany? Może powinienem przeglądać głośniki z bass-reflex'em np. z przodu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca z moich skromnych obserwacji wynika że często bardziej dmuchają bassreflexem małe monitory niż podłogówki. Bo monitory mają wylot zaraz za membraną, lub pod nią, a podłogówki często w oddzielnej komorze i "metr" dalej. I to monitory trzeba ostrożnie ustawiać jeśli chodzi o bliskość ścian.
Zresztą udział basu z brefleksu w ogólnym brzmieniu niskich tonów monitora jest dużo większy, bo w dużych kolumnach to jakaś drobna część.
Bas refleks według mnie lepiej i tak zatkać. Kolumy i tak nie moga dotykać ściany, więc wolę tylny:)
Ta yamaha nie jest słabeuszem jeśli chodzi o moc, a w zasdzie wydajność, uczciwe parametry które sprostają porej grupie kolumn, pewnie czytałeś test na stronie .
Piszę wydajność zasilacza, bo moc np. tanie kinówki mają teoretycznie sporą, ale z wysterowaniem dużych kolumn nieraz mają spory problem.

Odłuchaj koniecznie i napisz potem np. planowaną Yamahę z jakimiś dwoma parami kolumn podłogowych, bo wtedy będziesz wiedział w którą stronę brzmienia wolisz podążać. Będziesz też wiedział jak trafniej czytać "testy". To chyba najlepszy sposób.
To co jest teoretycznie dobre nie musi być dobre dla Ciebie, czy w danej konfiguracji.
W wypadku zakupu takich kolumn w sklepie normalnym jest że da się urwać kilka /naście stówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na odsłuchu w jednym z Warszawskich salonów.
Miałem do posłuchania:

- ELAC FS 68.2
Na podstawie internetowych informacji był to mój typ. Od niego zacząłem też odsłuch. No i pierwszym wrażeniem było ogromne rozczarowanie. Brakowało mi niskich tonów, do których jestem przyzwyczajony przez subwoofer, który w domu wspomaga głośniki kina domowego. Bass w tych głośnikach był zbyt precyzyjny i brakowało mi tej lekkiej przesady, którą mam w domu. Wiedziałem od razu, że tych nie kupię - moim uszom nie podeszły one.

- PSB Speakers Imagine X1T
Mimo, że kolumny znacznie mniejsze niż Elac'i to pokazały, że można jednak zejść na prawdę nisko, puścić trochę wodzę, a pozostać dokładnym w średnich i wysokich częściach. Stały się automatycznie moim faworytem, tylko ta cena...

- Mission VX-4
Specjalnie poprosiłem o jedne kolumny z niższej pułki, żeby sprawdzić, czy czuję różnicę. W moim odczuciu grały bardzo fajnie. Bliżej zdecydowanie im do tego co prezentowało PSB niż ELAC'i. Słyszałem, że grają trochę słabiej niż PSB, ale nie 2x słabiej (różnica w cenie jest dwukrotna). Mają jednak jedną, zasadniczą wadę - wyglądają jak głośniki z tylnej pułki w Golfie. W ogóle nie pasują one do mojego mieszkania, no i planowałem kupić jednak coś trochę lepszego.

Sądziłem, że nie zdecyduje się na nic, bo ELAC grał za słabo, PSB za drogie, a Mission za brzydkie. Aż nagle pojawił się pracownik z informacją, że rusza promocja i może pokazać mi jeszcze coś:

- ELAC FS 147
Na odsłuchu dały mi dokładnie to co PSB, czyli dół, którego jest dużo w muzyce DnB, a do tego góra, która była już świetna w pierwszych ELAC'ach. No i cenowo wypadają super, bo mogę je mieć za 1600 zł/szt, a więc taniej niż FS 68.2.


Co uważacie na temat moich przemyśleń i wyboru? Bo mogę jeszcze zmienić decyzję icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sam zauwazyles jestes przyzwyczajony do brzmienia ktore posiadasz teraz w domu czyli grubych, mocnych niskich tonow wydobywajacych sie kolumn wspartych subwooferem. I nie dopuszczasz do siebie mysli ze 68.2 graja o wiele lepiej. Napisales, ze bas jest zbyt precyzyjny a ja mysle ze jest o wiele bardziej dokladny, pokazujacy jak naprawde powinien wygladac bas. Musialbys dam im troche czasu abys przekonal sie do nich i do ich brzmienia, ale skoro je skresliles to Twoj wybor. Ja bym ich nie skreslal.
Na Twoje szczescie trafily sie drugie Elac-i. Kolumna troche inna niz 68.2 i moim zdaniem lepsza od nich. Wstegowy glosnik wysokotonowy pokaze Ci nowye oblicze gornego skraju pasma. Wokale beda precyzyjniejsze, bedziesz sie czul jakbys obcowal z muzykiem. A najwazniejsze to cena. Dla mnie atrakcyjna!!!
Reszta z Twojej listy jak sam widzisz cenowo i brzmieniowo raczej nie do przyjecia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać, aby opis był pełny, czym to napędzałeś, mam nadzieję że tym co planujesz kupić R-N 500, bo amplituner i yamaha nie należą do tych najhojniejszych w basie.
Ładnie to opisałeś, w sumie się zgadzam z pewnym zastrzeżeniem i spostrzeżeniem. Słuchając kolumn 2,5 drożnych 3 głośnikowych w konfrontacji do podobnych klasą czy wielkością kolumn 3 drożnych 3, lub częściej 4 głośnikowych, czasem odnosi się wrażenie że kolumna 2,5drożna 3 głośnikowa ma atrakcyjniejszy bas. Nie jest on niższy, tylko pewne pasmo wyższego basu jest nieco bardziej wyeksponowane, głośniejsze, podgrzane. Może wynika to z faktu że średnicę odtwarza jeden z głośników basowych, może z z lekkiego wyeksponowania już na zwrotnicy, aby mniejszy pokazał więcej. Słuchałem elac 147 i 67.3 i oczywiście 68.2, mniejsze brały się dziarsko do roboty, membrany miały całkiem spore wychylenie i dochodzimy do tego co napisałeś dokładność, kiedy puszczałem wieloinstrumentalne utwory i głośniej ten efekt wow pryskał kolumny zaczynają się nieco gubić. Podobnie jest na filmach z dobrą muzyką, gdzie kolumna musi ogarnąć muzykę, efekty filmowe, dialogi. FS 147 względem 68.2 nie są kolumnami 2 klasy wyższymi bo nie zastosowano w nich technologi skrajnie innej (oczywiście jest wstęgowy JET pełen szacunek), pozwalającej z dużo mniejszej skrzyni i mniejszej śr. głośników uzyskać niższy bas.
Co jeszcze, średnica w 147 i 67 pchana jest przez mocne wychylenie gumowego resora głośnika średnioniskotonowego, w więszych i np.68.2 średniotonowy to membrana na zawieszeniu materiałowym o minimalnym ugięciu- dobra kontrola.
Oczywiście 147 to kolumny bardzo dobre ze swietnym jetem oraz i tak świetną kontrolą w stosunku do tego co prezentują tańsze kolumny, lub nawet uznane konkretne marki ktõre lubią dużo bardziej efektownie, czy nawet efekciarskie brzmienie. Właśnie PSB, Paradigm też nie szczędzi w kwestii basu, jest obficie i mocno.
Nie chcę abyś odebrał to jako czegoś negację, czy czegoś bezwarunkowy aplauz, absolutnie nie, tylko spostrzeżenie, wszak chodzi o przyjemność z słuchania, konkretnej muzyki, swoją przyjemność i swoje uszy. Inna sprawa że swoje spostrzeżenia opieram tylko na niedużej grupie kolumn od ok. 1,5 do 5 tys. kilkunastu popularnych marek, właśnie modeli 2,5 i 3 drożnych. W wyższych klasach cenowych zapewne jest inaczej, chociaż...
Jako ciekawostkę dla Ciebie dodam, że słuchane kiedyś majestatyczne i bardzo duże Heco Statement ( tu test http://audio.com.pl/testy/heco-statement:1 ) podobnie odebrałem jak chyba Ty teraz elac 68 ( no tak, gdzie 68, a gdzie dwa razy droższy Heco Statement, ale to chyba podobna myśl w kierunku brzmienia ).
Polecam Ci zielone pole i fragment pt."odsłuch" tych heco w kwestii charakterystyki basu... a one mają niskotonowe 2x20cm i pasmo od 18Hz...!!! Powiem tylko że one zagrały tak zwiewnie i precyzyjnie jak super monitor.
Życzę Ci dalszej radochy z słuchania, może czas na Dali 7 i bardziej mięsiste w basie Paradigm v9, melodika bl40, magnat quantum ? Pro avanto raczej odpadają skoro góra Elacków Ci się podobała, bo tam jej nie znajdziesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w czasie odsłuchu głośniki były napędzane Yamahą.

Dokonałem już wczoraj zakupu - padło na wspomniany komplet ELAC FS147. Niestety leżą na razie w pudełku, bo nie da się aktualnie dorwać Yamahy R-N500 :/
Kupowałem głośniki u dystrybutora Yamahy i mają dać znać jak się pojawią.

Ale mam przy okazji prośbę o polecenie kabli do tych głośników, bo mogę sobie je nabyć w tym czasie. W sklepie polecono mi Audioquest FLX-SLiP 14/4, za 32 zł/m. Nie wiem, czy to jest optymalny wybór na moje potrzeby, bo w opisie czytałem, że jest to przewód ścienny. Moje będą leżały na podłodze, długość ok. 2x2,5m.
Wtyczki bananowe - w moim przekonaniu nie są potrzebne, skoro nie mam w planach częstego odpinania głośników, na co usłyszałem "miedź się szybko utlenia, warto"... No i nie wiem, czy na prawdę warto icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny zasugeruję, że nie pchałbym się w zakup tego amplitunera, nawet ze względu na funkcje sieciowe.
Może warto pomyśleć o osobnym odtwarzaczu a kupić do Elaców jakiś przyzwoity wzmacniacz.
Oczywiście o ile bardziej zależy Ci na dobry dźwięku.

Co do wtyków i utleniania się, to zgodzę się, i nie. Wszystko zależy od rodzaju wtyków, od ich montażu.
Jeśli kupiłbyś wtyki zaciskane na kablu mechanicznie a najlepiej hydraulicznie (jak Qed Airloc), to w tym momencie kabel jest rzeczywiście zabezpieczony przed utlenianiem się.
Ale jeśli jak większości tanich (i nie tylko) wtyków kabel jest zakręcany na dwie malutkie śrubki, to gdzie tu zabezpieczenie przed
utlenianiem?
Może lutowanie kabla do wtyczki rozwiązałoby ten problem, ale z kolei lutowanie nie jest dobre (podobno, nie sprawdzałem)
jako sposób połączenia wtyku z kablem.

Moim zdaniem jeśli nie stać Cię na zamontowanie Airloców, to stosuj gołe kable.
Raz na dwa, trzy miesiące możesz odłączyć kable, przeszlifować drobnoziarnistym (gradacja 800 - 1000) papierem ściernym,
aby się "zaświeciły" i znów zakręcić w zaciskach głośnikowych kolumn i wzmacniacza.
A raz na rok, dwa lata odizolować nowy kawałek kabla jeśli tamte końcówki się zużyją, pokruszą itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup super i dodatkowo ta cena cieszą do kwadratu. Yamaha rn 500 jest często polecana jako rozwiązanie dylematu chęci posiadania radia www, daca, wzmacniacza, pewnie dlatego popyt jest większy od podaży.
Kabel to salon polecił Ci taki bo tam mają niewielki wybór, zresztą rzadko polecają coś czego sami nie mają icon_wink.gif , oczywiście może jest dobry, tylko co to znaczy dobry? Co do bananków i utleniania, jak się utleni po roku to ciachniesz o 1 cm i już ! Patrząc z drugiej strony jeśli pod dobrym banankiem się nie utlenia, to pod zaciskiem kolumny raczej tez nie icon_wink.gif Jak nie planujesz częstych podpinań sprzętu to daruj je sobie.
Ja kabla Ci nie polecę z czterech względów
- nie wiem jak będziesz odbierał dźwięk yamy i elac u siebie w domu.
- eksperymentuj z ustawieniem !
- yamaha ma szerokie pole regulacji, płynny loudness
- musisz oswoić się i dobrze poznać z dźwiękiem systemu, jego plusami i minusami. Minus zawsze jakiś jest tylko trzeba być uczciwym chociaż przed sobą.
Kup na początek może zwykły 2,5mm miedziany przewód (OFC Cu) mieszkając w Warszawie pewnie trafisz gdzie po drodze, bez wysyłki. Cena powyżej 6/7zł za metr i napis Cu powinny dać gwarancję że nie jest to jakaś mieszkanka aluminium z żelazem, psikniętej miedzią. I ciesz się sprzętem i miej czas na jego słuchanie.
Czy będziesz miał z czasem ochotę, potrzebę delikatnej zmiany, zobaczysz sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...