Skocz do zawartości

Czy wymiana transformatora we wzmacniaczu ma wpływ na dźwięk?


Recommended Posts

Witam. Pytanie jak w tytule postu, czy wymiana trafo ma wpływ na jakość dźwięku? Sprawa wygląda tak,że posiadam wzmacniacz stereo Onkyo A9050 i bardzo mnie denerwowało buczenie transformatora, oddałem wzmacniacz do fachowca, żeby zobaczył czy da się coś z tym zrobić, a on mi wymienił cały transformator. Jeszcze nie wiem, jakiego użył transformatora, bo nie miałem okazji z nim rozmawiać, tylko tyle wiem, że wymienił transformator, kosztowało mnie to 140 PLN. Zakładając, że transformatory są podobnej specyfikacji, czy taka wymiana, może mieć wpływ na jakość dźwięku? Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli oddales trafo do servisu to moim zdaniem powinni wymienic na takie samo jakie bylo wczesniej. Nie pisze tutaj o tej samej firmie tylko o parametrach. Jezeli wymienili na bardzo zblizone parametrami do starego, brzmienie nie powinno sie zmienic ( chyba ze bardzo delikatnie). Jezeli wymieniliby na jakies porzadne, wydajne pradowo, wtedy zmianie ulec moze dynamika.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli oddałeś Onkyo do takiego jakby sklepiku gdzie koleś naprawia sprzęt to wymienił go na używany bo jak jeszcze doliczył swoją robocizne to raczej za 140zł nie zwymienił na nowy. Jeżeli wymieniłby na nowy powinien dać Ci gwarancje producenta wrazie uszkodzenia nie z Twojej winy. Podepnij wszysto z powrotem tak jak było i zrób test. Wtedy bedziesz wiedział czy jest ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wpływu na jakość brzmienia wynikającej z marki zasilacza, czy bardziej jego typu np. toroidalny, czy jak tu tu powszechny typu EI, oraz impulsowy, nie ma co pisać , każdy typ ma wady i zalety. Marka już pewnie nieco mniej, choć pewnie są gorsze i lepsze. Być może buczenie Twojego wynikało z faktu słabego mocowania, dokręcenia, a nie poważnej awarii. Dołączyłem link z fotką środka tego onkyo.
Napisłeś że tranformator jest tylko zasilaniem, on jest aż zasilaniem.
Wiele osób narzeka nawet na słabe zasilanie odtwarzacza CD, ba w lepszych modelch Cd jest oddzielne zasilanie dla sekcji cyfrowej, wyświetlaczy i sekcji analogowej. Tak więc na tym przykładzie widać że sprawa jest ważna, a co dopiero zasilacz we wzmacniaczu, który jest swoistym dostarczycielem prądu, elektrownią.
Sprawa jest wyraźna w amplitunerach kina domowego, tam końcówki mocy niby moga dąć objecane 100W na każdy z 5 kanałów, ale zasilacz je czasem ogranicza, zwłąszcza w tanich modelach. Moc zasilacza pokrywająca te objetnice powinna powiedzmy wynosić np. 500-600W., a w tych najtańszych jest tylko 155-300W .
O tych zależnosciach między zasilaczem, a końcówkami mocy, co kiedy ogranicza, można poczytać w dziale testy np. amplitunery AV, czy wmacniacze na koniec każdego opisu jest "laboratorium"
Jeśli w czasie naprawy wsadzono by zbyt słaby i mało wydajny zasilacz zestaw będzie miał mniejsza moc, gorzej będzie sobie radzić kiedy będziesz chciał podkręcić głośność, może być problem z wiekszymi kolumnami i z graniem dobrze niskich tonów, jeśli wsadzono odpowiedni parametrami to "barwa brzmienia " raczej nie ulegnie zmianie .


http://tech.wp.pl/kat,130064,page,2,title,...l?ticaid=114961
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Nie umniejszając osobie 'maciek4523' jest widać jego wyraźne parcie na opinię co się stało z jego wzmacniaczem po naprawie, a nie jaki wpływ na jakość wzmacniacza ma wymieniony transformator.

Dobry wzmacniacz to są tranzystory mocy i jego sterujące i ten co się zna najogólniej nie musi znać wzmacniacza po naprawie, bo niema pewności czy ktoś coś podmienił i tak jest tym bardziej jak wzmacniacz ładnie działa i wtedy mocniej jest nim słychać szum końcówki mocy i nawet przydźwięk z sieci.

Rzeczywiście nieznaczny wpływ jest na jakość wzmacniacza, jeśli dokładnie nie podstawi się tego samego wyprostowanego napięcia lub się da gorszy mniejszej mocy transformator, bo większej mocy transformator zawsze jest lepszy i transformatory toroidalne zazwyczaj nie buczą, a jak dasz taki wysoki toroidalny to ma potężną moc, bo buczące transformatory typu EI są dosyć wysokie -może w takim brak tylko było miękkiej podkładki lub dystansyjnej np. z laminatu i spodnia blacha obudowy rezonuje 50Hz.

Ogólnie każdy wzmacniacz można doskonale poprawić stosując transformator zdolny do stabilizacji napięcia zasilania i na wyjściu stabilizatora daje się dosyć potężny kondensator złożony z mieszanych kondensatorów elektrolitycznych np. 3 x 10000uF, plus 7x 47uF tantalowe, plus 20x SMD 1206 -330nF ceramiczne, można też kombinować dodać 1000uF kondensatorów ERC na odpowiednie napięcie i odpowiedniej ilości dla pojemności w sumie 1000uF -ale nie jest to konieczne, ale lepsze od głupot kierunkowości przewodów, rodzaju przewodów głośnikowych i tak dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...