Skocz do zawartości

bi-wiring jaka grubość???


Banan79

Recommended Posts

Aby to miało jakiś sens to kable na górę i na dół ( sekcja low / high) powinny iść zupełnie inne, no chociaż inne grubością.
Jeśli planujesz kupić ten sam kabel na górę i na dół to przepłacasz. Najlepiej kup raz a dobry, odizoluj więcej i przewlecz na wylot zamiast firmowych zworek.
Czy gra warta świeczki, hmm, nie teraz, najpierw osłuchaj się z tym co masz i zastanów. ( jeszcze nawet nie masz, bo jedzie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75 dobrze pisze.
Posłuchaj najpierw, wtedy ocenisz czego ci potrzeba i będziesz wiedział jakie przewody kupić.
Ja osobiście testowałem jakiś czas temu przewód audisona SL 216, który ma jedynie 1,25mm^2 i sprawuje się super na górze pasma.
Aktualnie zasilam nim tweetery w samochodzie ...
Ale ja wiedziałem że chce łagodniejsza górę, a Ty jeszcze nie obsłuchałeś swojego harmana kartona icon_razz.gif

Średnica przewodu to nie wszystko.
Niektórzy producenci stosują sztuczki w postaci plastikowej rurki w środku przewodu, co zwiększa powierzchnie przewodu (nie średnice).
Takie rozwiązanie poprawia przenoszenie wyższych częstotliwości (zjawisko naskórkowości prądu).
Niestety takie rozwiązania widziałem tylko w przewodach nie zbyt tanich icon_razz.gif
Oczywiście zjawisko naskórkowości prądu dla częstotliwości akustycznych to kwestia dyskusyjna, tak jak wiele innych o których nie chce wspominać żeby kolejnej wojny nie zaczynać icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby bi-wiring miał sens niekoniecznie druga para kabli musi mieć inną grubość albo być innego rodzaju. Mogą to być dokładnie takie same kable.
Że tak jest pisał między innymi o tym w HFiM 1/97, w artykule "Piasek, kabel i zwykła dzina"* Witold Topolski. Bardzo ważna postać w polskim audio, mistrz opisów, wzór dla wielu. No i przede wszystkim człowiek o dużej wiedzy, bardzo osłuchany. Pamiętny cykl jego autorstwa pt. "Akademia hi fi" drukowało Hi-Fi Choice. Z dużym dystansem i humorem a jednocześnie rzeczowo piszący o zagadnieniach audio. Niestety zmarł 19 grudnia 2011 roku.

Ja także dość przypadkowo używając tych samych kabli stwierdziłem poprawę jakości dźwięku w stosunku do pojedynczego okablowania. Później jednak w celu wzmocnienia niskich tonów użyłem innych kabli na dół, ale straciłem na wypełnieniu średnicy.
Ale to już zupełnie inna historia.


*
Artykuł ten posiadają Ci, którzy dostali ode mnie pakiet skanów i PDFów o akustyce i ustawianiu sprzętu.
UWAGA! Mam dokończenia tego artykułu (powinien mieć 3 a nie 2 strony). Bo dopiero pewna forumowiczka zwróciła mi uwagę, że nie dostała tego.
A nikt z Panów wcześniej o tym nie napisał.
Więc jeśli ktoś nie ma jego dokończenia albo chce przeczytać cały, to proszę o adres mailowy na PW. Wyślę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam, za chwile dojedzie do mnie amplituner HK3700 kolumny które posiadam to Taga Harmony 606v3 , chcę to wszystko podłączyć systemem bi-wiring.

I pytanie zakupić kabel o grubości 2,5 czy 4 mm ? Z góry dzieki.


nie wiem jaki masz budrzet ale polecam ci rewelacyjny kabel moim zdaniem w niespotykanie niskiej cenie bacząc na jego klasę. Mowa o QED Ruby http://pl.horn.eu/pl/PL/MARKI/QED/PRZEWODY...EVOLUTION_?s1=1
Porównywałem ostatnio ten kabel z Chordem Odyssey 2 który mam w moim systemie. Cena 1 metra to 130 zł. QED był tylko nieznacznie gorszy w wyższych rejestrach. Przy cenie tego kabla 34,90 zł/1m jest to niesamowita okazja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym Cię prosił o krótką charakterystykę wpływu tego kabelka na brzmienie systemu.
Jeśli jest tak dobry jak piszesz, to może można go będzie częściej polecać do danych konfiguracji czy potrzeb?
QEDy mają pewną charakterystykę brzmienia (choć nie chce tu uogólniać) i dlatego tym bardziej jestem ciekaw.
Choć podejrzewam, że cena tych kabli (jako nowych) będzie dla wielu mentalnie i tak nie do przeskoczenia icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki sprawdzałem dwa dni temu więc jestem na świeżo po odsłuchu.
QED-y w brew cenie jaką za nie trzeba zapłacić są bardzo dobrymi przewodami. Wysokie tony bardzo czyste, ładnie wybrzmiewają a jednocześnie nie są ostre. Duża czytelność i czystość w tym zakresie nie idzie w parze jak to bywa w tanich kablach z meczącą ostro brzmiącą górą.
Średnica pełna i melodyjna, obecna nie wycofana. Ładne wokale.
Bas dość ładnie schodzi choć tu ciut mniej porządku w brzmieniu. Ale to naprawdę ciut icon_smile.gif Ogólnie bas bardzo przyjemny, pełny.
Scena dobrze zarysowana głęboka i przestrzenna. Dźwięk odrywa się od kolumn.
Porównanie robiłem z Chordami Odyssey 2 i jeżeli można wyrazić to w procentach to Chordy przewyższają QED-y najwyżej o 5% w górnych rejestrach i w lepszym, uporządkowanym basie. Mając na uwadze cenę obu kabli jest rzeczą oczywistą że QED to prawdziwy czarny koń. Warto go kupić bo w tej cenie nic tak nie zagra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

MC10 a jak porównasz jakość dźwięku uzyskanego przy QED Ruby z dźwiękiem uzyskanym przy Alphard da Vinci? Które byłyby bardziej klasowe?


Pierwszy raz widzę te kable. Nie chcę się wypowiadać o ich możliwościach ale z mojego doświadczenia wynika że jeżeli coś jest sprzedawane w tak "atrakcyjnym"opakowaniu i wygląda jak kabel za 10.000 zł a kosztuje niewiele ponad 300 zł to znak że producent liczy że złapie na ten lep klientów którzy chcieli by Hi-End-u ale ich na niego nie stać. To trochę tak jak z Roleksami na Aliexpresie. Średnio są po 50$ icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Silverscren przy tych QED-ach to sznur do bielizny 


Mocne słowa !
A cena taka sama, no no no, chyba sobie kupię takie,
Czy w używanych w tej cenie będzie coś lepszego ?


QED Ruby to świetny przewód i może być ciężko kupić podobnie grający używany kabel w zbliżonej cenie. Dodatkowo w salonie Marantza w W-awie oferowano mi na niego 20% upustu bez żadnych targów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

jeżeli coś jest sprzedawane w tak "atrakcyjnym"opakowaniu i wygląda jak kabel za 10.000 zł a kosztuje niewiele ponad 300 zł to znak że producent liczy że złapie na ten lep klientów którzy chcieli by Hi-End-u


Mam na myśli ten kabel: http://www.zbyromex.pl/pl/p/Przewod-glosni...-DA-VINCI-/1522


Gibson daj spokój icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to kup tego Qed-a i porownaj go z Chordem w swoim systemie. Nie koniecznie moze zagrac lepiej! Jezeli tak bedzie to sprzedaz Chorda. To jest chodliwy kabel wiec nie bedzie problemu.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Cytat

QED jest przynajmniej trzy klasy lepszy od DA VINCI.


Szkoda arti że nie poleciłeś mi tego QED- a zamiast Chord Carnival Silverscrean.




Jak chcesz to kup tego Qed-a i porownaj go z Chordem w swoim systemie. Nie koniecznie moze zagrac lepiej! Jezeli tak bedzie to sprzedaz Chorda. To jest chodliwy kabel wiec nie bedzie problemu.



Mało jest rzeczy definitywnie lepszych, czy najlepszych jako takich (choć są zapewne konstrukcje wybitne), bo każda rzecz występuje w jakiejś parze.
Licząc jeszcze odtwarzacz i kable to robi się kwintet.
Z gruntu świetne kolumny i świetny wzmacniacz, nie koniecznie dadzą świetny dźwięk, a juz niekoniecznie gwarantujący zadowolenie. Kolcki trzeba logicznie łączyć uwydatniając ich cechy dobre, a maskując gorsze.
To że ktoś pisze, że kolumny marki A są do niczego, bo grały beznadziejnie z jego wzmacniaczem marki B, nie świadczy że coś jest nie warte uwagi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję Panowie, że słuchaliście na kablach Alphard DaVinci i porównywaliście je z innymi.
Jeśli nie, to się tak radykalnie nie wypowiadajcie o ich jakości tylko na podstawie ceny, bo możecie się bardzo pomylić.
A pisze to ich użytkownik (choć nie w głównym systemie, ale w nim też jakiś czas grały), który słuchał ich także w wielu zestawach
własnego sprzętu oraz kolegów.
Cechy jakie posiada niejeden pozornie lepszy kabel nie we wszystkich konfiguracjach się sprawdzą. A Alphard zagrał co najmniej dobrze we wszystkich chyba zestawach jakie słyszałem. Choć muszę przyznać, że były to konfiguracje zazwyczaj co najmniej dobrze dobrane a niektóre nawet więcej niż dobrze. Cenowo sprzęt od kilkuset złotych za zestaw do kilkunastu tysięcy (używane).

Napiszę więcej. Kablem odniesienia przy wielu odsłuchach był może nie jakiś hi-end, ale bardzo dobry w swojej cenie Straight Wire Rhapsody S bi-wire (cena pary 3.1 metra to ok 2700 zł) i Alphardy grały od niego tylko trochę gorzej. Zauważalnie, oczywiście, ale żadne tam trzy klasy.
Im lepszy i bardziej rozdzielczy był system, tym one lepiej się sprawdzały. Miałem nawet wrażenie, że są trochę bardziej muzykalne niż S.W.
Oczywiście jeśli ktoś ma bardzo miękki i do tego trochę zamulony albo mało rozdzielczy system, to te kable nie pomogą a mogą go nawet pogrążyć.
I wówczas taki Qed albo Jantzen będą super. Pomogą doświetlić, czy wprowadzą więcej przestrzenności, życia, oddechu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem wpietego przez chwile tego Alpharda do swojego systemu i niestety sie nie sprawdzil. Scena nie dojsc ze byla bardzo waska to na dodatek wycofana "jakies" 2 metry za kolumny. Niskie tony oczywiscie byly ale ja akurat takich nie lubie. Nie byly punktowe ani glebokie. Wydawalo sie jakby bas byl schowany za jakas kotara... Nie robilem bezposredniego porownania z QED-ami ale pamietam brzmienie obu kabli i jestem przekonany ze ten drugi jest zdecydowanie lepszy. Co rowniez potwierdzili inni koledzy ktorzy obcowali z tymi kablami. Oczywiscie jest to wniosek po odsluchach w moim systemie. U kolegow forumowiczow moze w jakims stopniu sie roznic w zaleznosci od toru audio. Najlepsze sa bezposrednie porownania wiec w razie mozliwosci proponuje wypozyczyc i porownac oba kabelki...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...