Skocz do zawartości

Amplituner do posłuchania muzyki ale i obejrzenia filmu


total

Recommended Posts

Na początek - witam Was wszystkich.
Na tym forum jestem pierwszy raz , liczę na pomoc z Waszej strony.
Jak będę pytał o oczywistości, dajcie mi znać i proszę o wyrozumiałość, nie jestem oblatany w temacie. icon_wink.gif

Postanowiłem sobie z żoną sprawić na zająca nowy sprzęt do domu. Poszukiwany amplituner na którym zabrzmi zarówno muzyka jak i film. Oczywiście wiem że to kompromis, ale myślę że takie urządzenie się znajdzie. Zależy mi na funkcjonalności, czyli podłączeniu różnych źródeł - np:
IPOD, PS3, Dobry odtwarzacz CD (czekam na porady), STREAM Z INTERNETU typu Spotify, RADIO CYFROWE, ODTW BLUE-RAY.
Słuchana muzyka to najczęściej klasyka (żona jest wykładowcą Akademii Muzycznej, jest koneserką szczególnie utworów w obsadzie orkiestry symfonicznej), ja natomiast słucham muzyki rozrywkowej (od Chicka Corea, do Bruno Marsa - bez ograniczeń). Miło żeby można było puścić jakiś film w 5.1.

Teraz najważniejsza chyba kwestia - budżet. Tu też potrzebuję porady, jak to rozegrać. Myślałem żeby wydać 3-4 Tys na amplituner, póki co podpiąć go pod to co mam (stereo zestaw KODA) , docelowo kupić zestaw 5.1 ( jaki ? ) , ale to w drugiej kolejności. Nie chcę dobierać AMPLITUNERA do tych głośników KODY, to przejściowe rozwiązanie, bo w jednym miesiącu nie uda mi się wydać takiej kwoty żeby kupić głośniki, dobry cd player i amp. Teraz Amp, za miesiąc- półtora, może maksymalnie dwa - odłożyć na przyzwoite kolumny 5.1

Czekam na porady. Pozdrawiam !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze trzy kwestie:
1. czy musi być to nowy zestaw,
2. jakiej wielkości jest pomieszczenie,
3. czy jesteś pewien, że potrzebujesz całego 5.1 (jesteś w stanie je ustawić poprawnie?), bo wbrew pozorom oglądanie filmów na dobrym stereo jest często zupełnie satysfakcjonujące, a co jest logiczne, za tą samą kwotę dostaniesz lepsze stereo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ja rozumiem założenia. Ale życie pokazuje, że często jest inaczej.
Mam wielu kolegów, którzy kupili pełne zestawy 5.1 czy nawet 7.1 i... używają dwóch kolumn frontowych w stereo.
A to właśnie nie mieli jak tego rozstawić, a to trzeba by się do tego przyłożyć, przystosować pokój, przemeblować.
Albo stwierdzili, że stereo w zupełności im wystarczy. Żałują tylko, że zmarnotrawili budżet na zestaw tylu kolumn
i dość nieciekawie grający w stereo amplituner KD.
Amplituner KD za 3 - 4 kzł zagra w stereo jak wzmacniacz za 800 - 1000 zł
I jak pisze Pacio94 można było za te pieniądze kupić dobrze grający zestaw, wzmacniacz stereo plus dwie kolumny.
Wiesz, że nawet naczelny jednego z pism o tematyce hi-fi słucha muzyki i ścieżek dźwiękowych z filmów na zestawie stereo?
A słyszał naprawdę dużo zestawów w tym kina domowego. I stać by go było na super kino a jednak wybrał stereo.
Zastanówcie się jednak poważnie z żoną nad tym. Szczególnie jeśli muzyka stanowi dla Was ważniejszy aspekt niż
dookólny dźwięk w kinie.
Jeśli jeszcze dodatkowo taki zestaw stereo mógłby być z drugiej ręki, to w takim budżecie można uzyskać dźwięk
już naprawdę dużej klasy. Do tego co chcecie zrobić nie ma porównania.
Ale Wasze uszy i doznania estetyczne, Wasze pieniądze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie powielać tego co napisali doświadczeni koledzy dodam, że aby być konsekwentnym to na kolumny do tego kina musiałbyś wydać też odpowiednio dużo, wszak jest ich 5 sztuk, plus sub, ile 6 tys, wiecej? Do amplitunera za 3,5tys trochę nie bardzo podpiąć np. tanie jamo 626 bo żona pomyli jeszcze symfonię, a już z pewnością klimat sali koncertowej bardziej będzie przypominał piknik w plenerze na roztrojonym fortepianie.
Teraz uczciwie zastanów się ile masz płyt filmów z efektami i ile razy takowe oglądasz np. w tygodniu, czy dziennie, a potem ile słuchacie muzyki razem, czy oddzielnie.
Jeśli uczciwie sprawa zamyka się w jednym filmie w tygodniu, to kupowanie kina jest mocno nietrafione, zazwyczaj jest jednak rzadziej. Jaki sens jest nagłaśniać dobry film, tzn. taki co ma fabułę, a nie tylko bajerne efekty audiowizualne ? Wzmacniacz stereo zrobi to równie dobrze z filmem, a w muzyce sprawdzi sie dużo lepiej.
Faktycznie jak masz ochotę na spotify, czy radio cyfrowe( chyba chodzi o radio www), a nie kręci Cię bth czy inny strming z telefonu ( bo i po co) to wygodniej i lepszej jakości dźwiek uzyskasz kupując odtwarzacz sieciowy typu Marantz NA6005, Pioneer N50 , Denon dnp720 i inne podobne ( co kto lubi i potrzebuje ) i przejrzyście grający ( plus innne przymioty )wzmacniacz stereo do dobrej muzyki. Jak koniecznie chcesz nagłaśniać filmy i nie chcesz bawić się w dac i konwersję jego sygnału optycznego na analogowy wybierz nawet z takowym już zainstalowanym we wzmacniaczu. Do tego naprawdę dwie dobre, ale dobre kolumny, odpowiednie do muzyki, gustu i wielkości salonu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cześć.

Może ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję co do wyboru odpowiedniego sprzętu :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
[ Audio, co kupić - Stereo czy kino domowe ? ]




Bardzo dziękuję za ten artykuł oraz wszystkie wypowiedzi. Trochę mnie to uświadomiło.


Co sądzicie o takim wyjściu ? (zaczerpnięte z artykułu powyżej)
"Do wzmacniacza podłączamy kolumny frontowe FL i FR, do amplitunera – pozostałe. Wtedy wzmacniacz pracuje nam w trybie stereo oraz jako końcówki mocy kanałów frontowych. Mamy krystaliczny dźwięk w stereo (według wielu nieosiągalny dla amplitunera KD) i możemy jednocześnie cieszyć się wszystkimi efektami kina domowego. Wbrew pozorom, rozwiązanie to niejednokrotnie okazuje się tańsze od zakupu amplitunera KD z najwyższej półki. "
Może rozwiązanie amp+wzmak do stereo to nie taki głupi pomysł ?

Zależy mi jednak na 5.1, bo często robimy sobie wieczorki filmowe z rodzinką i znajomymi, ale bezcenne okazały się Wasze rady w kwestii doboru (wzmak czy amp KD).

Jakieś propozycje przykładowych konfiguracji ? (wzmak stereo, amp 5.1 oraz głośniki )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przykładowo:
amplituner: Pioneer VSX-924 (najtańszy, który ma możliwość podłączenia frontów w takiej konfiguracji - posiada wyjścia PRE OUT)
wzmacniacz: Atoll IN50SE (naprawdę niezła integra i ma wejście bezpośrednio na końcówkę mocy, więc idealnie w Twoim przypadku)

Co do głośników, to już jest naprawdę wiele opcji i wszystko jest kwestiom budżetu. Proponuję kupić lepsze fronty, a pozostałe kanały "uzupełnić" czymś mniej wyszukanym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...