Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw audio - kilka pytań


kdomasik

Recommended Posts

Witam
Jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o kwestie audio, lecz dostałem ostatnio wiele płyt, więc chciałbym zbudować jakiś przyzwoicie grający system. Po przeczytaniu wielu tematów na tym forum zdecydowałem, że na pełny zestaw będę chciał wydać ok 2000 zł. W związku z tym stawiam w całości na sprzęt używany. Pokój, w którym będzie stał system jest prostokątny i ma ok 32 m2. Poza odtwarzaniem płyt CD chciałbym również podłączyć do tego systemu komputer,gdyż zmieniam streaming ze Spotify na Tindal, który ma w swojej ofercie muzykę lossless za 40 zł/msc. Słucham bardzo zróżnicowanej muzyki, więc powinien być to sprzęt neutralny brzmieniowo. Wnioskuję więc, że potrzebuję DAC-a, wzmacniacza, playera CD i kolumn. Po wertowaniu internetu wybrałem następujące elementy:
wzmacniacz - Denon PMA-520
player CD - Denon DCD-520
kolumny - Pylon Pearl 20
DAC - nie mam pojęcia jak ocenić, który jest dobry i ile warto na niego przeznaczyć.

Teraz słucham muzyki na głośnikach komputerowych 2.1 za 150 zł sprzed 6 lat, więc poprawę znaczną zauważę na każdym sprzęcie stereo. Nie wiem również, jakim wyjściem połączyć komputer z DAC-em. W PC-ecie mam mini jacka i USB. Kolejna sprawa to kwestia kabli, jakie potrzebuję, żeby wszystkiego nimi nie zepsuć? Jestem kompletnym laikiem w kwestiach elektroniki i technicznych.

W skrócie:
1. Wytłumaczcie mi jak działa DAC, ile warto za niego dać(mam wolne 300 zł)
2. Jak podłączyć DAC do komputera?
3. Podrzućcie jakieś oferty sklepów z kablami, którymi mogę to wszystko połączyć.
4. Czy może zmienilibyście coś w tym zestawie?
5. Czy do wzmacniacza Denon mogę podłączyć słuchawki, by odtwarzały dźwięk zamiast kolumn?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Długo by pisać, są różne.
2) Chodzi aby ominąć kulawe obwody komputera i jego karty dźwiękowej. Trzeba więc wypuścic sygnał przez wyjście USB do DACa i z DACa niego do wzmacniacza.
3) Potrzebny kabel usb i potem 2RCA/2RCA kwestia nie konkretnego salonu , sklepu, portalu aukcyjnego, ale budżetu, bo kable są wszędzie.
4) W pierwszej kolejności i zdecydowanie zrezygnowałbym z tego odtwarzacza CD, zamiast denona dcd 520, skoro masz oryginalne płyty kupiłbym używany odtwarzacz cd za 100-200zł a zaoszczędzone min. 500- 600zł przeznaczył na lepsze kolumny. Jeśli kogoś uraziłem pisząc lepsze to mam na myśli zdecydowanie większe, bo pearl 20 w 32 m trochę karkołomna misja.
5) Możez podłączyć, ale głowy nie urywa, zresztą jak w większości wzmacniaczy, czy odtwarzaczy i ich wejść, a sekcja wyjścia kolumn wyłącza się . Może w planowanym dacu poza wcześniej omawianą funkcją , będzie wejście na łuchawkowego jacka ?

Kable gośnikowe miedziane Cu ( nie jakieś aluminiowe CCA), a wszelkie chinche ekranowane grubsze, z tanich, a solidnych np.prolink.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupi błąd się wkradł - pokój ma 18m2. Czyli wnioskuję, że te kolumny dadzą wystarczająco mocy. DCD 520 http://allegro.pl/denon-dcd-520-2x-burrbro...5231516106.html kupiłbym tego, więc nie ma co zaoszczędzić nawet icon_wink.gif.Kable mam. A masz w zanadrzu jakiś ogarnięty DAC do tego zestawu z wyjściem słuchawkowym do 300 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko 18m to niemało, taki klasyczny pokój w bloku. Owszem można wstawić dobre monitory, albo takie podwyższone monitory jak pylon20, ale klasyczne różnorakie podłogówki też.
Czy te kolumny musisz mieć nowe, jaki dźwięk chciałbyś- za 1500zł możesz kupić i zamulacze basowe i twardo rześko grające kolumny, albo coś lekk strawnego na dłuższe odsłuchy.
Z Dacków nie korzystam, ale są na forum ich właścieciele z różnych półek cenowych.
Nowego cd w takim budżecie absolutnie bym nie kupował, co ona ma wnieść ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużym prawdopodobieństwem wszystko będzie używane. Na te Pylony zdecydowałem się po przeczytaniu bardzo pochlebnych recenzji nt. ich uniwersalności gatunkowej( ważne dla mnie). Jakie chcę brzmienie? Raczej ciepłe, z przyzwoitą sceną i średnio mocnym basem.
Potrzebuję głównie pomocy z wyborem DACa i kwestiami technicznymi.

1.Czy nadawać się będzie ten http://audiostyl.pl/fiio-e10k-olympus.html. Nie będzie ograniczał możliwości reszty? Opis brzmienia mi pasuje.
2. Widzę, że ten DAC ma tylko jedno wyjście analogowe. Większość przetworników ma dwa: kanał lewy i prawy. Czy to ma jakieś znaczenie? Jakim kablem podłączyć ten DAC ze wzmacniaczem, który ma wejścia L i R?
3. Czym łączy się komputer z DACem? Zwykłym USB? Odległość będzie bardzo niewielka ok. 0,5m. Czy lepszy będzie SPDIF?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ze w takim budżecie można kupić zarówno lepsze używane kolumny jak i elektronikę.
Pylony owszem są przyjemne, dość miękkie, ale czy uniwersalne?
Elektroniki Denona z "niższych półek" nie za bardzo lubię. Też można lepiej. Choć zależy co kto chce osiągnąć.
Nawet ten odtwarzacz CD, choć bardzo tani, mnie nie przekonuje. W takiej cenie można kupić lepszy, choćby Fine Arts CD 1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem niecierpliwy to zakupiłem te Pylony, wzmacniacz NAD C316bee i Denona DCD 980. Kable dostanę w zestawie, bo wzmaka i kolumny kupiłem od jednego gościa. Z DACem wstrzymam się aż dostanę sprzęt i go przetestuję. Szok jakościowy i tak będzie, a nie mogłem się doczekać lepszego audio. Dzięki za rady, teraz tylko w miarę możliwości poproszę o wytłumaczenie:

1.Czy nadawać się będzie ten http://audiostyl.pl/fiio-e10k-olympus.html. Nie będzie ograniczał możliwości reszty? Opis brzmienia mi pasuje.
2. Widzę, że ten DAC ma tylko jedno wyjście analogowe. Większość przetworników ma dwa: kanał lewy i prawy. Czy to ma jakieś znaczenie? Jakim kablem podłączyć ten DAC ze wzmacniaczem, który ma wejścia L i R?
3. Czym łączy się komputer z DACem? Zwykłym USB? Odległość będzie bardzo niewielka ok. 0,5m. Czy lepszy będzie SPDIF?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem możliwości odsłuchu niczego konkretnego w swojej okolicy. Nigdy nie słuchałem muzyki na dobrym stereo, więc myślę, że i tak będzie ogromny skok jakościowy. Nawet nie wiem jakie brzmienie Lubię, bo nie mam skąd wiedzieć. Na DAC ziostało mi maks. 300 zł. Interkonektow nie będzie w zestawie. Głośnikowe Cordial i banany PROLINK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Od czegos trzeba zaczac i wybrales swoj system. Wzmacniacz Nad 316bee jest bardzo dobry. Wszystkie Nad-y z dopiskiem bee maja pozytywne opinie. Co do dac-a masz tytaj fajna propozycje mieszczaca sie w Twoim budzecie

http://allegro.pl/dac-pro-ject-usb-box-i52...57.html#thumb/2

Podlanczasz go kablem usb z kompem i rca pod Nad-a i wszystko powinno byc ok. Obserwuj brzmienie i notuj czy to jest to czego oczekujesz czy czegos Ci brakuje. Jezeli cos bedzie nie tak sprobujemy cos zaradzic. Wymiana kabli itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kdomasik
Cytat

Jako, że jestem niecierpliwy to zakupiłem te Pylony, wzmacniacz NAD C316bee i Denona DCD 980.


To jestem zwolniony z obietnicy pomagania Ci. Co wybrałeś, na tym będziesz słuchał. Nie to, aby było złe, ale można było lepiej.
Twoje pieniądze, możesz z nimi robić co Ci się podoba.

Cytat

Czytałem, że przez USB przechodzi mnóstwo śmieci i powoduje to szumy i zakłócenia.


Ja niczego takiego nie zaobserwowałem. Puszczam nieraz pliki Flac z kompa poprzez właśnie USB do DACa w odtwarzaczu CD i nie słyszę żadnych takich sensacji. A zestaw mam dużo bardziej rozdzielczy od tego, który Ty będziesz miał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...