Skocz do zawartości

pierwszy zestaw za 1500zł


lidka

Recommended Posts

Dzień dobry,

mam na imię Lidka i jestem stuprocentowym laikiem w kwestii sprzętu. Ponieważ chciałabym skompletować sensowny zestaw kina domowego z opcją słuchania płyt CD, a nie mam o tym zielonego pojęcia, liczę, że znajdę tu życzliwą i merytoryczną pomoc, za co z góry dziękuję.

Posiadam telewizor Panasonic 50 cali (plazma).
Posiadam pokój w którym jest telewizor (ok. 16 m2).
Posiadam zestaw płyt CD (od klasyki, przez jazz, hip-hop, rock alternatywny i inne wynalazki, ze zdecydowanym wykluczeniem mocnych gatunków typu metale wszelkich odmian).
Posiadam wreszcie dość mizerny budżet ok. 1500 zł. więc zakładam oczywiście sprzęt używany.

Co radzicie drodzy audiofile? A może zdecydować się na zestaw stereo (słuchanie płyt jest jednak priorytetem). Sama nie wiem, liczę na Waszą pomoc i pomysły na konkretne modele.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500 zł możesz kupić amplituner kina domowego, już nie podstwowy model, więc jako tako wyposażony i co ważne mocniejszy niz te podstawowe- z gwarancją że ruszy kolumny. Zestaw 5 najtańszych kolumn jako tako brzdąkających w kinie to 1200zł, plus subwoofer ( do amplikinowego raczej potrzebny) 500zł. 2500zł to minimum za całosć, aby to miało sens. Starego amplitunera kinowego bez wejść hdmi itp nie podepniesz sensownie do plazmy 50", zaś używane kolumny 5.0, lub 5,1 w tej cenie to rzadkość i raczej zajechane przez młodzieńców zapaleńców.
Propozycja to używany wzmacniacz stereo(ale nie stary) i dwie kolumny, plus DAC ( fiio D3) aby wypuścić sygnał audio z tv przez DAC do wzmacniacza stereo i nagłasniać to co oglądasz. Prosta obsługa, dźwięk bez niespodzianek jak czasem w przypadku zestawu kinowego,( a źródło muzyki pewnie dvd/bluray, lub laptop?).
Audiofil ze mnie żaden, raczej (niestety) praktyczny meloman, kup stereo, w tym budżecie co innego jest nierealne, a mniej będziesz miała też frustracji potem.

Tu jest dobry artykuł dla tych co mają rozterki co kupić http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75 ma rację. A ja często powtarzam, że jeśli priorytetem jest muzyka, to trzeba kupić zestaw stereo, by dobrze to zagrało.
I znam wielu ludzi, których stać na "wypasione" zestawy KD a jednak nie kupują ich i mają stereo nawet do oglądania/słuchania filmów.
A że jakieś tam efekty przestrzenne nie będą Ci śmigały za głową, to można przeżyć.
Również proponuję zadbany sprzęt stereo z drugiej ręki. Będzie jeszcze lepsza jakość. A jak się dobrze dobierze, to po prostu nie ma co porównywać z KD za te same pieniądze.

Jacek, nie pisz audiofil, tylko audiolub icon_biggrin.gif A może masz jakieś propozycje zmian w tym nowym określeniu, może sama nazwa jest niedobra? Praktyczny meloman, to wcale nie niestety.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jacek, nie pisz audiofil, tylko audiolub icon_biggrin.gif A może masz jakieś propozycje zmian w tym nowym określeniu, może sama nazwa jest niedobra? Praktyczny meloman, to wcale nie niestety.


Ładną nazwę wystrugałeś, audiolub, bliższą w sumie większości osób tutaj obecnych. Jak się poczyta o słowie audiofil na wikipedii to niektórzy mogą poczuć się urażeni. Końcówka ...fil też ma złe skojarzenia. Z tego co pamiętam można założyć sobie konto ( na wiki) i nanosić poprawki, zmiany, propozycje.
Napisałem "praktyczny niestety", bo wiem że mam czasami trochę zbyt praktyczne i ostrożne podejście do pewnych spraw zwiazanych z tzw. ogólnie sprzętem, mógłbym zaszaleć, bo żyje się tylko raz, serce mówi tak, a praktyczny rozum mnie hamuje icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że udało się Lidkę przekonać do zakupu zestawu stereo zamiast kina domowego:

Przenoszę wątek do działu STEREO


A co do typów - to może by Q21 coś zaproponował ze swojej oferty - bo mają m.in. za 1798zł nowy stereofoniczny zestaw ONKYO:
amplituner TX-8020 oraz CD model C7030
http://allegro.pl/onkyo-tx-8020-c-7030-kre...5249953365.html

albo DENONa 520 za 1599zł
http://allegro.pl/denon-pma-520ae-dcd-520a...5213002420.html
Więc może by znalazło się coś poekspozycyjnego, bo na kolumny brakuje...

Pozdrawiam
PS. Lidka - uzupełnij w swoim profilu informację o miejscu zamieszkania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam jeszcze, jakie DAC (do którego będziesz chciała podłączyć telewizor, czy jakiś dekoder?) powinien mieć wejścia?
Optyczne, coaxial, USB?
Zawsze lepiej by było z takiego dekodera pobrać sygnał niż z telewizora. No chyba, że masz podłączone do telewizora co najmniej dwa źródła, to pewnie nie będzie innego wyjścia.
A ja tymczasem szukam kolumn. Do 16 m2 mogą być zarówno standowe (ale trzeba dokupić standy - nie teraz, to w niedalekiej przyszłości - używane do 200 - 300 zł.) jak i małe podłogówki. Masz jakieś wymagania w tym względzie?

Jacek75, cieszę się, że Ci się podoba. Chciałbym to określenie rozpropagować. I jest bardziej polskie w wymowie niż audiofil.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, RoRo, dzięki za zainteresowanie.

Bardzo chciałabym zmieścić się w przewidzianej kwocie, chyba że uznacie, że to zupełnie bez sensu.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie f1angel, niestety nie będę mogła Ci pomóc z prozaicznego powodu - nie mam zielonego pojęcia co to jest DAC (owszem, sprawdziłam w wyszukiwarce, że to przetwornik cyfrowo-analogowy, ale wciąż nic mi to nie mówi).

Mam dekoder UPC, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Nie mam żadnych wymagań co do kolumn poza oczywistymi, żeby miały sensowną jakość i cenę.

Pozdrawiam audiolubów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha PianoCraft 750 z BR na pokładzie.Ja mam to jako zestaw sypialniany w dość dużej sypialni-20 m2 i daje radę.Zarówno do muzyki jak i do filmów.Na razie zostałem przy seryjnych głośnikach, ale postawiłem je na kamienne standy i grają przyzwoicie.Wymieniłem tylko kable głośnikowe na Kimber PR 4 i zmieniło się dużo na plus w prównaniu z seryjnymi drucikami.Do oglądania filmów dokupiłem taki kompaktowy subwoofer Yamaha YST-FSW050 -jak chcę mocniej pobuczeć icon_smile.gif .Ale do muzyki nie trzeba- stereo daje radę z basem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC wygląda tak: http://allegro.pl/sprzet-audio-dla-domu-da...mp;price_to=350
I dużo tu zależy jakie masz wyjścia cyfrowe w dekoderze. Bo jakby było analogowe, to bajka. Ale nie przypuszczam.
Jeśli to nie problem możesz zrobić wyraźne zdjęcie tylnego panelu tego dekodera?
Do czego to potrzebne? By dobrać odpowiedni DAC.
Bo nic nie piszesz o DVD, czy Blu Ray. Ale jeśli masz te urządzenia i będziesz chciała korzystać ze wzmocnienia dźwięku podczas
oglądania z nich filmów, wówczas sygnał musimy wyprowadzić z telewizora.
No chyba, że masz w którymś urządzeniu wyjścia analogowe RCA (L i R OUT)
Wiem, trochę pewnie zamotałem i za dużo gdybania, ale najlepiej by było wiedzieć jakie wyjścia są w telewizorze, dekoderze i ew. odtwarzaczu DVD/BR.
Mogą być fotki albo rysunki z instrukcji obsługi. Lub po prostu napisz jakie są w tych urządzeniach.

Bo może to wygląda trochę, że od d... strony podchodzę do tematu. Jednak przy tak ograniczonych środkach musimy wiedzieć ile
wydasz na DAC, by móc resztę budżetu rozplanować na CD, wzmacniacz i kolumny.

A może ktoś ma lepszy pomysł, bo może mam zły dzień i czegoś oczywistego nie dostrzegam?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia audio w dekoderach bywały różne, np. pozorny minijack w dawnych nc+ wcale nim nie był klasycznym minijackiem( ale nie motajmy) W dekoderach najnowszych są wyjścia audio optyczne, tak jak w płaskich tv i obok wyjści hdmi zwykle bywa dla właścicieli starych tv( lub tych co nie widzą różnicy między obrazem FullHD, a SD Pal) wyście Euro.
Są kabelki euro z których wychodzą dwa chinche audio ( kanał lewi prawy) i sprawa prosta dla wzmacniacza, ale czy rozwiązana ? icon_wink.gif
Bo jednak podejrzewam że autorka miałaby ochotę czasem obejrzeć film czy to z dvd, czy z podłączonego do tego tv pendriva, lub dysku hdd icon_smile.gif .
Wtedy najprościej wypuścić z tv kabel optyczny do DACa który zamieni sygnała audio na analogowy (chinche). Wtedy wszystko co oglądasz na tv nagaśniasz taką jedną drogą i w ten sposób. Nie zastanawiasz się jak podłączyć dźwięk do wzmacniacza, bo teraz masz film na płycie z dvd, a teraz oglądasz z dekodera na PR1, a potem jeszcze z usb tv. Nie obchodzi Cię to, dźwięk ze "wszystkich źródeł" wychodzi optykiem z TV do DACa i dalej do wzmacniacza.


Najtańszy, ale nic nie piszą o zasilaczu w komplecie http://allegro.pl/adapter-konwerter-toslin...5016508197.html
Droższy, z zasilaczem i opcją zasilania z dodadkowego wyjścia usb ( jeśli tv ma np. 2 usb) więc dac działa kiedy jest włączony tv, a nie cały czas. http://allegro.pl/fiio-d3-d03-dac-konwerte...5232473961.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

zrobiłam zdjęcia dekodera i telewizora (w załączniku). Mam nadzieję, że coś Wam powiedzą. Nie mam odtwarzacza dvd. Ważniejsze dla mnie jest słuchanie płyt, ale pomyślałam, że przy okazji można by poprawić jakość dźwięku telewizora. Stąd pomysł z podpięciem do tv. Odtwarzacz dvd dokupiłabym ewentualnie w bliżej nieokreślonej przyszłości, to dla mnie teraz mniej istotne.
A co sądzicie o polecanej przez loco50 i kseni Yamasze?
Z tego co piszecie temat jest bardziej zawiły niż myślałam.
Tym bardziej dziękuję za pomoc w jego ogarnięciu.

Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak. Jak widzę (o ile dobrze, niech ktoś jeszcze potwierdzi) dekoder ma analogowe wyjście Audio, więc nie potrzeba
tu DACa. Można dekoder podłączyć bezpośrednio kablami RCA (czinch) do wzmacniacza. Omijając telewizor, co powinno zaowocować lepszym dźwiękiem.
Czyli zostałoby więcej pieniędzy na CD, wzmacniacz i kolumny.
I teraz decyzja.
Nie kupujesz DACa, tylko wszystko przeznaczasz na powyższe a DAC dokupisz dopiero po nabyciu odtwarzacza DVD czy BR.
Albo kupujesz DAC i czeka on na odtwarzacz.

Co do Yamahy, to owszem znam kilka osób, które używają jej w większych pomieszczeniach. Ale na ogół z innymi, lepszymi monitorami, bo te firmowe są takie sobie.
Można lepiej, jeśli chodzi o jakość dźwięku i pewnie mocniej może zagrać taki większy zestaw. Za Yamahą przemawiają mniejsze gabaryty i zwarta konstrukcja.
Yamahę należałoby kupić bez kolumn i dopiero szukać lepszych monitorów. Ew niewielkich (bardzo niewielkich) podłogówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolumny będą zasilane wzmacniaczem czy Yamahą PianoCraft, to pewnie się jeszcze zastanowisz.
Na razie kolumny jakie znalazłem. Niektóre wykraczają poza budżet. Ale to dobre kolumny. Nie ukrywam, że będą potrzebowały standów by dobrze zagrały ale za mniejsze pieniądze trudno znaleźć coś naprawdę dobrego.

http://allegro.pl/monitor-audio-bronze-b4-...5250024903.html bardzo fajne, dość uniwersalne z dobrą sceną i oddechem kolumny. Raczej do wzmacniacza i CD. Choć niewiele na nie zostaje.

http://allegro.pl/dali-104-i5239907843.html Bardzo dobre i uniwersalne kolumny, grajace nawet z niedrogą elektronika, ale wadą są
starzejące się zawieszenia górne głośników nisko-średniotonowych. Wymiana co kilka/naście lat. Nie jest to droga operacja, ale trzeba
wysłać głośniki do fachowca.

http://allegro.pl/kef-cresta-3-i5229354669.html Też niedrogie i dość uniwersalne kolumny. Grają trochę chłodniej niż Dali, ale są dość precyzyjne. Zaletą, podobnie jak w powyższych kolumnach jest to, że nie potrzebują standów.

http://allegro.pl/infinity-alpha-30-8-ohm-...5227230858.html Też całkiem dobre, ładnie grające kolumny.

http://allegro.pl/kolumny-rega-ela-special...5233854051.html Trochę droższe kolumny, ale i nowsze (choć to nie oczywista zaleta, po prostu stwierdzenie faktu). Grają bardziej miękko niż KEFy. Przyjemne w odbiorze. NIe jestem jednak pewien czy Yamaha PC je dobzre napędzi a na wzmacniacz i CD mało zostaje.

http://allegro.pl/kolumny-elac-elr-115-bar...5249083522.html Niedrogie, ale dobre kolumny, grające dość przejrzyście, ale nie ostro. Raczej do mocniejszego wzmacniacza niż Yamahy.

http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-usher...5217901487.html Świetne kolumny ze znakomitą przejrzystością i stereofonią.
wysoka jakość brzmienia. niskie tony racze szybkie, wielobarwne, zróżnicowane niż potężne i obszerne. Sam nie wiem, czy polecać do Yamahy PC albo niedrogiego wzmacniacza? Na pewno kolumny rozwojowe jeśli się kiedyś planuje wymianę wzmocnienia na lepsze, bo pokaże jeszcze więcej, Ushery rozwiną skrzydła.

http://allegro.pl/bowers-wilkins-bw-dm602-i5229605003.html Tu także dobre kolumny i do tego ze standami. Dość szybkie, przejrzyste, z wyrazistymi wysokimi tonami, mocnymi niskimi ale trochę suchą średnicą. Trzeba by wspomóc średnicę elektroniką
lub okablowaniem. Ale nie wykluczone, że lubisz taką prezentację.

Na razie proponuję tylko kolumny a elektronikę dobierze się później. Zresztą i tak musisz zdecydować, czy chcesz Yamahę, czy też inny napęd. Myślę, ze w dużej mierze wybór kolumn o tym zdecyduje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, dzięki!


Z Twojego opisu wynika, że najlepiej prezentują się kolumny usher s520. Czy jeśli zdecydowałabym się na nie, bardzo musiałabym rozwalić budżet uzupełniając resztę?
A jeśli nie te, czy któreś wyróżniają się na plus? Zdaję sobie sprawę, że o tym decydują indywidualne preferencje, ale w przypadku osoby tak zielonej jak ja, polegam raczej na opinii bardziej doświadczonych od-słuchaczy.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, sam nie wiem. Ushery są w teoretycznie najlepsze, ale wiadomo, kolumny same nie grają.
Zobaczę jakie by się udało kupić wzmacniacze i CD do tego.
Co do Yamahy PC, to zagra z nimi. I nie będzie źle. Ale zawsze w takich sytuacjach mam dylemat.
Czy polecić dobre kolumny do systemu, który ich w pełnie nie wykorzysta, czy zaproponować mniej wyrafinowane,
ale łatwiejsze do napędzenia.
Dlatego pytałem, czy planujesz kiedyś zmienić napęd na lepszy. Jeśli tak, to Ushery wówczas "rozwinęłyby skrzydła",
pokazały na co je w pełni stać. W takim wypadku warto kupić takie kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już szukam, próbuję coś dopasować. Ale mam jeszcze pytania.
Czy wzmacniacz i CD muszą być tej samej firmy?
Czy obydwa urządzenia muszą być wyposażone w pilota?
Dobrze by było gdybyś umiała podpowiedzieć jaki typ dźwięku wolisz. Jaśniejszy, ostrzejszy, chłodniejszy, bardziej konturowy, czy łagodniejszy, ocieplony, pełniejszy , bardziej soczysty? Może coś dodasz od siebie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel,

jeśli chodzi o Twoje pytania, to:

- wzmacniacz i CD nie muszą być tej samej firmy
- wystarczy jeśli CD będzie miało pilot
- myślę, że szukam dźwięku pełnego i ciepłego
- w załączniku schemat pokoju, w którym będzie stał zestaw (myślałam, żeby jedna kolumna stała po lewej stronie sofy lub obok drzwi {przy literce D jest miejsce}, a druga obok telewizora. Czy to dobry pomysł?)
- mam też pytanie o awaryjność sprzętu używanego. Zdaję sobie sprawę, że każdy egzemplarz jest inny, ale na ile bezpieczne jest kupowanie używanego sprzętu?

Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- mam też pytanie o awaryjność sprzętu używanego. Zdaję sobie sprawę, że każdy egzemplarz jest inny, ale na ile bezpieczne jest kupowanie używanego sprzętu?

Jest w miarę bezpieczne - pod warunkiem, że kupujesz zadbany egzemplarz, a najlepiej jeszcze z pewnej ręki i z bezpośrednim odbiorem (wtedy można sprawdzić sprzęt...).
Cześć sprzedawców daje gwarancję uruchomieniową na sprzedawany sprzęt.

Natomiast jak widzisz sprzęt "po przejściach", którego widok od razu odrzuca - to nie warto wchodzić w coś takiego. Albo z odkształconymi bokami, górą czy narożnikami (jakby komuś spadł) czy inny szrot z uciętym kablem czy składany 2 egzemplarzy...

Poza tym - sprzęt nie jest bezawaryjny, laser w odtwarzaczach się zużywa (ale po różnym czasie, niektóre wystarczają na kilka lat, inne - na kilkanaście i więcej), podobnie kondensatory tracą swoje parametry (wysychają, wyciekają).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...