Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz Jamo S628 stereo


Memphis83

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowicz. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze odpowiedniego wzmacniacza do kolumn Jamo S628- stereo.
Kolumny nabyłem kilka dni temu, wcześniej miałem możliwość ich profesjonalnego odsłuchu i naprawdę ich brzmienie przypadło mi do gustu.
Aktualnie kolumny podłączone są do amlitunera Onkyo TX-DS474, i chciałbym go wymienić na wzmacniacz stereo + odtwarzacz CD.
Zależy mi na tym żeby wydobyć z tych kolumn ciut więcej a niżeli na obecnym Onkyo, który nie powala swoją mocą i do zestawu kolumn stereo pasuje chyba jak pięść do oka.
Muzka której słucham jest baaardzo zróżnicowana, pop, rock, metal, hip-hop. Wstępnie myślałem o zakupie starej, ponoć nie złej Yamahy AX-700 + jakieś CD, np CDX-550.
Budżet jaki chce przeznaczyć na wzmacniacz, max 500-600 pln, na odtwarzacz max 300-400 pln.
Dajcie proszę znać co myślicie o takim zestawie? Czy do tych kolumn wzmacniacz będzie ok?
Z góry dzięki za pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na pytania Arti'ego, to na pewno da lepszy pogląd na sprawę.
Jaki wzmacniacz byłby ok. do tych kolumn? Na pewno taki, z którym brzmienie tych kolumn by Ci się podobało.

Szkoda, że nie napisałeś na jakim zestawie słuchałeś swoich Jamo.
Bo jeśli Ci się podobało, to dobrze by było wiedzieć co to był za wzmacniacz (marka, model), źródło (CD?), okablowanie.
Oraz w jakim i jak urządzonym pomieszczeniu grał zestaw. Napisz albo postaraj się wszystkiego dowiedzieć.
To by nas mogło naprowadzić na dobry trop. A tak, to tylko gdybanie.
No chyba, że wiesz jaki rodzaj brzmienia lubisz, potrafisz to choćby swoimi słowami opisać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie. Dzięki za odpowiedź. Już opisuję jak to u mnie wygląda. Odsłuch miał miejsce w Media-Centrum na ul. Morcinka w Warszawie- bardzo fajnie przygotowana sala odsłuchowa.
Na teście było kilka rodzajów kolumn, w tym Jamo S626, czyli model bliźniaczy ale z mniejszym głośnikiem basowym. Uznałem, że trochę więcej basu nie zaszkodzi, i kupiłem S628.
Nie pamiętam niestety modelu Onkyo na którym słuchałem kolumn, ale sprzedawca stwierdził, że jest to model klasą zbliżony do mojego - TX-DS474 i również był to amlituner 5.1.
W tej chwili do samego brzmienia, nie mam raczej większych zastrzeżeń ale kina domowego w domu nie mam, filmów nie oglądam i pomyślałem żeby pozbyć się mojego Onkyo na rzecz jakiegoś wzmacniacza stereo + odtwarzacz CD.

Podstawowe pytanie, czy Waszym zdaniem jest sens zmieniać jednostkę główną? Mam aktualnie wolne parę groszy, i kusi mnie zmiana na jakiś fajny, starszy wzmacniacz, który "wydusi" z tych kolumn jeszcze więcej- np. Yamaha AX-700?

Ciężko mi będzie opisać jakie brzmienie lubię, ponieważ do audiofila z pewnością baaardzo mi daleko i nie wiem czy mnie dobrze zrozumiecie icon_smile.gif ale lubię czysty wyraźny wokal, z miękkim, nisko schodzącym basem ale nie dudniącym i nie zbyt nachalnym. Fajnie jak góra jest wyraźna, ale też nie cykająca i męcząca uszu. Po prostu dobry, wyraźny dzwięk, gdzie puszczając np. kawałek Finka "sort of revolution" słyszę z osobna każdy instrument icon_smile.gif

Nie chcę kupować nowego wzmacniacza, ponieważ wolę te pieniądze przeznaczyć na coś starszego ale z wyższej półki. Miałem kiedyś Denona PMA-680R, który moim zdaniem jest może i dość mocny ale brak mu absolutnie góry, bas jest płaski, dudniący, mało dynamiczny, wokal raczej słabo słyszalny, płytki.

Mój pokój ma ok 25m2, prostokąt. Kolumny stoją na końcu dłuższej ściany, zatem dźwięk jest fajnie słyszalny nawet i w aneksie kuchennym, który jest po przeciwległej stronie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zdecydowałeś się umieścić tu jakiegoś planu swojego pokoju, ustawienia kolumn. To by więcej dało niż opis.
Można by pewne sprawy przedyskutować, może coś skorygować.

Tak myślę, że z jednej strony masz chęć na dobre stereo, na dobrą jakość dźwięku. Z drugiej jednak, być może obawiasz się zrobić
zdecydowanego kroku w tym kierunku?
Jamo S628, to mimo wszystko nie są najlepsze kolumny. Efektowne meble, owszem. Grały jak piszesz ładnie z innym ampli KD, które
to jak wiadomo specjalnie dobrze też w stereo nie grają. A słuchałeś w tym profesjonalnym odsłuchu porównawczo również innych kolumn? Jeśli tak to jakich?
Czyli tak naprawdę, to słuchanie na dobrym zestawie dedykowanym tylko do odtwarzania muzyki jeszcze przed Tobą.

Może wybierz się do salonu audio i posłuchaj dużo droższego (niż ten, na który byłoby Cię stać) zestawu albo dwóch i dowiesz się jak może naprawdę dobrze zagrać taki system.

Bo tu z jednej strony widzę zbyt małą sumę na wzmacniacz. Za 600 zł na pewno kupisz lepszy niż Twój ampli KD, ale też nie będzie szału. Z drugiej strony kolumny blokują by taki nawet niezły w tej cenie wzmacniacz pokazał pełnię swoich możliwości.
Kolumny mają większy wpływ na dźwięk. Tanie są dość kiepskie. Tak duże i podobnie zbudowane kolumny jak Twoje Jamo by naprawdę dobrze zagrały, musiałyby kosztować ze 4 tysiące zł. Albo więcej. A dobrze grające kolumny, wyższej jakości, nawet takie w granicach ceny tych Jamo potrzebują na ogół dobrego napędu.

Oczywiście można od czegoś zacząć, choć nie jestem pewien czy od wzmacniacza. Ale niech będzie, też ma to swoje zalety.
Z tym, że kupiłbym coś za minimum 800 - 1000 zł. Czy budżet 600 zł jest już sumą uwzględniającą sprzedaż Twojego amplitunera?
Jeśli nie, to tak bym zrobił i dołożył te pieniądze do lepszego wzmacniacza.
A kolumny byłyby następnym, może dość oddalonym w czasie, ale jednak krokiem.

Yamaha AX-700 na pewno by "wydusiła" więcej z Twoich kolumn, ale obawiam się, że razem nie zagrają dobrze. Możesz mieć
konturowy, wyostrzony, niezbyt przyjemny dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A co Kolega powie o Onkyo TX-8050? Zagra to jakoś na moich Jamo?
Jeśli chodzi o CD, nabyłem już Kenwooda Wiem, że sprzęt tej marki jest raczej pomijany przez prawdziwych audiofili, do których jak pisałem, ja póki co się nie zaliczam icon_smile.gif


Jakoś zagra, jakie pytanie taka odpowiedź. Przeciez w tym sieciowym ampli TX 8050 nie włożyli nic za darmo, skoro ma wejścia optyczne, cyfrowe, usb itd, radio internetowe to producent nie zrobił tego charytatywnie i nie zrezygnował z zysków ze sprzedaży swoich oddzielnych DAC i tunerów sieciowych. Wszystko jest, ale w nieco słabszej jakości, taki misz masz wzmacniacza np. Onkyo a9030 ? W takich sytuacjach liczy się subjektywne odczucie, owszem może grać głośno i zwykle lepiej niż tania kinówka, może się podobać ( nie można tego wykluczyć) , ale nadal będzie mu brakowało pewnych smaczków klasycznego dobrego wzmacniacza, a może nawet tańszego, choć już będzie sporo lepszy niż tani ampli kinowy i to jest plus.

Co do kenwooda i pomijania go przez, jak to napisałeś, prawdziwych audiofili to trudno powiedzieć. Chyba że masz jakieś znajomości wśród nich i wypunktowali jakie marki tak, a jakie nie. Choć niektóre konstrukcje jednak można pomijać, bo i tak riksza to nie samochód.
Skoro audiofil nastawia się tylko "drogie i niszowe marki" to pewnie Kenio może być pomijany, jak nastawia się na dobry dwięk, to pewnie niejedna egzotyczna marka mogłaby Cię zaskoczyć i czemu miał by odrzucić ten model ? Świadomy audiofil z góry chyba nie odrzuca, pewnych marek ( choć niektóre modele tak), przynajmniej nie powinien, jeśli dąży do jakiegoś wyznaczonego sobie dźwięku i kluczem nie zawsze jest cena i niszowa rzemieślnicza produkcja, ale też umiejętne wyszukiwanie tego czegoś w sprzęcie, co razem się zgra i da "to coś".
Bo nie sztuka kupić dobre i bardzo drogie np. kolumny, wzmacniacz, cd, kable itd. musi mieć to LOGICZNĄ CAŁOŚĆ dla kupującego i jego gustu jak i dźwięku. Jeśli planujesz być kimś kto kupuje raczej drogie rzeczy i wyłącznie marki "ĄĘ" w dodatku przypadkowo, to bliżej temu to snobizmu niż bycia miłośnikem dobrego dźwięku. Nie sztuka też kupić coś i to skrytykować, nie pisząc w kontekscie czego i z czym to grało, bo to co dla jednego wadą , dla innego jest zaletą.
Trochę mnie dziwi zakup tych jamo , zwłaszcza że słuchałaś kilku innych kolumn, dla mnie są świetne do kina domowego , filmów, nawet koncertów, ale muzykę dość mocno przekłamują i podają w specyficzny, mało naturalny sposób sposób. No ale to tylko świadczy że każdy lubi inaczej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o CD, nabyłem już Kenwooda DP-7020 i szczerze, jestem zadowolony. Wiem, że sprzęt tej marki jest raczej pomijany przez prawdziwych audiofili...

Tego bym nie powiedział.
Chyba że myślisz o szpanerach z dużą kasą, których interesuje jedynie snobistyczny sprzęt kosztujący po kilkanaście i więcej tysięcy za element icon_eek.gif

Kenwood jest znaną marką i ma (miał...) w swojej ofercie parę uznanych modeli - m.in tunerów i wzmacniaczy.
No i niezły zespół konstrukcyjny icon_cool.gif


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hmmm... dzięki za odpowiedź, tylko małe sprostowanie- TX-8050 jest amplitunerem stereo a nie KD...



A tak, przepraszam, amplituner stereo. Musiałem coś źle wpisać.
Co do tego jednak amplitunera odpisał Ci już Jacek75 i podzielam jego zdanie. Jakoś zagra.
Niestety takie amplitunery stereo, to nie są już tak dobre urządzenia jak kilka/naście lat temu, kiedy to różnica w jakości dźwięku pomiędzy wzmacniaczem a amplitunerem była na ogół bardzo niewielka. Ponieważ wówczas amplituner stereo oznaczał wzmacniacz plus moduł tunera radiowego. I tyle.
Swoją drogą, to choćbyś kupił wzmacniacz Roksan Caspian albo Atoll IN 200 i tak nie wykrzeszesz wiele ze swojego systemu, bo kolumny nie pozwolą. Ale to już wiesz.

I jeszcze raz zasugeruję. Jeśli chcesz mieć dobry dźwięk, to kup używany wzmacniacz stereo. Jeśli nie stać Cię teraz na lepszy, to
kup na jaki masz kasę. Albo lepiej dozbieraj do 800 - 1000 zł.
Na drugi ogień pójdą kolumny. Tymczasem przecież możesz grać jakiś czas na tych Jamo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...