Skocz do zawartości

Kolumna z 4 wejściami i wzmacniacz z dwoma


klops

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze,

długo szukam rozwiązania mojego problemu. Niestety nie udało mi się nic pewnego znaleźć. Może mój problem jest banalny, ale potrzebuję Waszej pomocy. Kupiłem wzmacniacz technics SU-Z15 i kolumny głośnikowe Technics SB-CH7. Problem polega na tym, ze kolumny posiadają osobne wejścia na tony wysokie i niskie (czarny, czerwony, niebieski, biały), a wzmacniacz ma jedynie dwa wyjścia na każda kolumnę. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe?

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny najprawdopodobniej nie mają swojej zwrotnicy (jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi), czyli wymagają dedykowanego wzmacniacza, który je pierwotnie napędzał.
Inaczej podłączając SU-Z15 spalisz pewnie zaraz głośniki wysokotonowe.
Gdyby to były typowe kolumny, to dałoby się oczywiście podłączyć je do tego wzmacniacza.

A swoją drogą czemu kupiłeś ten wzmacniacz i kolumny? Nie są to dobrze grające rzeczy. Dlatego, że były stosunkowo niedrogie?
Ile dałeś za to wszystko?
Jeśli możesz, to oddaj choć kolumny. Wytłumacz, że powodem zwrotu jest nieprzystosowanie ich do normalnego wzmacniacza a takiego
dedykowanego z wbudowaną zwrotnicą nie masz. W opisie na aukcji nic nie było wspomniane (na pewno?) na ten temat.

Szkoda, że przed zakupem tych elementów nie zapytałeś na forum. Pewnie coś by się Tobie doradziło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impedancja High 8ohm
Input. High 10W music

Inpedancja Low 6 ohm
Input. Low 50W music

High Tone blue to -
gray to +

Low Tone black to -
red to +

Czyli tak jak napisal f1angel musisz miec oddzielny wzmacniacz dla sekcji wysokotonowej i osobny dla niskotonowej. Oddaj te kolumny jak jeszcze mozesz i kup odpowiednie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za błyskawiczne i merytoryczne odpowiedzi. Nie był to z mojej strony jakiś super przemyślany zakup. Potrzebuję czegoś co gra i nie jest głośnikiem z laptopa. Jedyne kryteria jakie brałem pod uwagę to cena i wygląd. Kwotę jaka przeznaczyłem na ten sprzęt jestem w stanie przeboleć. Istnieje możliwość dokupienia takiej zwrotnicy po prostu? Mogę zaryzykować spalenie głośników. icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poszukamy. A jakiej muzyki słuchasz, może także wiesz jaki rodzaj dźwięku lubisz? To by było pomocne.
Tak z ciekawości, to w jakiej wielkości pokoju będą grały te kolumny (ile metrów kwadratowych) oraz jak i na czym je postawisz?
Byle nie w rogach pokoju (tragedia - podbicia, zniekształcenia dźwięku) i zbyt blisko ścian. Jeśli możesz, to odsuń je od nich jak najdalej.
Poza tym jakby jednak musiały stać bardzo blisko tylnej ściany, to nie polecimy Ci kolumn z tylnym otworem b-r.

Bo wiesz, że najlepiej grałyby na standach (ciężkich stabilnych podstawach), które wyniosły by je na wysokość Twoich uszu (na takiej wysokości powinny grać), gdy siedzisz słuchając. A Ty i kolumny powinniście tworzyć (najlepiej) trójkąt równoboczny.

Muzyka będzie leciała z komputera, czy masz jakieś inne źródło dźwięku?

Postaraj się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań i rzeczywiście przeczytaj temat "Pierwsze posty...", bo tam jest napisane, co
jest ważne byśmy wiedzieli, aby Ci jak najlepiej pomóc.
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, że to taki złożony temat. Do tej pory muzyki słuchałem używając słuchawek. Przepraszam za niedostosowanie się do regulaminu, zadałem pytanie o podłączenie i dalej poszło za ciosem. Postaram się jak najprecyzyjniej odpowiedzieć na pytania.

Muzyki słucham naprawdę każdej. Rocka, wszelkiego rodzaju, od totalnej psychodeli, progresywnego do hard rocka na pograniczu metalu. Lubię też około bluesową stylistykę. Lubię jazz (nie za dużo). Uwielbiam muzykę symfoniczną (tu głównie filmowa Zimmer, Howard, Williams, Morricone). Posłucham też country, folk czy soul. Nawet z muzyki popularnej coś znajdę.

Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie o rodzaj dźwięku... Lubię jak gra blacha. Wszelkie puzony, trąbki, klarnety...

Kolumny planowałem postawić na biurku (ten trójkąt da się zachować, ale będzie to mały trójkąt), odległość od ściany/okna to 10-20cm.

Muzyki słucham ze Spotify wyłącznie.

Powierzchnia pokoju to 20m2 (5x4).


Dziękuję za pomoc, jesteście niesamowici.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m pokoju to juz jest calkiem spory metraz. Zauwazylem ze chcesz pistawic kolumny na biurku. A dlaczego? Czy nie masz zbyt duzo wonego miejsca w pokoju? W tak duzym pokoju odsuniecie kolumn od sienie ba metr lub troche wiecej w przypadku szerokosci standartowego biurka nie przyniesie nam dobrego efektu brzmieniowego. Scena bedzie bardzo waska, stereofonia prawie wcale nie bedzie odczuwalna.
Bedziesz slychal spotify czyli bezpisrednio z kompa. Chcesz go podlaczyc bezposrednio pod wzmacniacz? Proponowalbym zainteresowac sie DAC-iem i w przyszlosci odtwarzaniem plikow wysokiej rozdzielczosci.
Jak mozesz zrob podgladowy rysunek swojego pokoju z uwzglednieniem wszystkich mebli. Moze uda umiescic sie lepiej kolumny niz na biurku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaangażowanie. Te piątkowe zakupy uznaję za pomyłkę, olejmy i te kolumny i ten wzmacniacz. Zwiększyłem budżet do 2,5k. Poczytałem nieco i zdecydowałem się na kolumny podłogowe. Poszukałem trochę modeli kolumn i amplitunerów. Amplitunery te mi się podobają wizualnie i pasują do założeń (około 100W na kanał, 8 Ohm impedancja):

Pioneer SX-20
YAMAHA RS-201

Kolumny jakie znalazłem to:

KODA TAGA TAV 606


Czy to nosi znamiona elementarnej logiki? Czy zagra ze sobą? W piątek chciałem cokolwiek co nie jest głośnikiem z laptopa, dzisiaj czuję się jak nienormalny już czytając o tym wszystkim. Nieźle mnie załatwiliście icon_biggrin.gif Dzięki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zmienia postać rzeczy. Szkoda, że nie zamieściłeś planu pokoju wraz z umeblowaniem, miejscem postawienia kolumn i Twoim miejscem odsłuchowym.
To by nam wiele ułatwiło a przede wszystkim pozwoliło Tobie lepiej doradzić. Bo to przecież Tobie powinno zależeć na jak najlepszym zestawie, by zagrał optymalnie w pokoju, który masz i za pieniądze, które na ten system wydasz.
Jeśli nie możesz wkleić takiego planu, to opisz:
Kolumny - jaki będzie ich rozstaw (ile cm.), jak daleko będą stały od tylnej i bocznych ścian. Jeśli będą pomiędzy nimi a ścianą meble, to jak wysokie i jak daleko kolumny będą stały od tych mebli.
Twoje miejsce odsłuchowe - jak daleko będzie od kolumn i jak daleko od tylnej ściany.
To ważne, pozwoli lepiej dobrać kolumny, bo budżet 2,5 kzł. jest już całkiem spory.

Ja też proponuję wzmacniacz stereo zamiast amplitunera stereo. W większości przypadków wzmacniacz w podobnej cenie zagra lepiej
a jest ich także większy wybór. Tuner radiowy możesz kupić już od kilkudziesięciu zł jeśli zależy Ci na słuchaniu radia.
Z Twoich propozycji widzę, że chcesz kupić nowe klocki. Nie pchaj się w taką taniochę. To naprawdę nic dobrego. Ot takie sobie grajki.
pewnie, że lepsze od tego co miałeś i bez porównania z dobrym sprzętem wyda Ci się, że fajnie grają. Ale ja proponuję całość z drugiej reki. Zagra nieporównanie lepiej. Ale jak chcesz, daj znać.

Co do tego jak Cię załatwiliśmy icon_wink.gif , to oczywiście jeśli nie jesteś fanem muzyki, nie zależy Ci na naprawdę dobrym dźwięku, to nie wydawaj tyle pieniędzy. Kup coś sporo tańszego, na pewno i tak zagra lepiej niż komputerowe pierdziawki.

Pytanie o dźwięk źle zrozumiałeś. Chodzi o to czy wolisz cieplejszy, miększy, bardziej soczysty, nie wyostrzony, mniej agresywny, czy jaśniejszy, twardszy, ostrzejszy, konturowy, chłodniejszy. Niskie tony wolisz bardziej miękkie, pełniejsze, okrąglejsze, czy szybsze ale szczuplejsze, rytmiczniejsze itp? Ma to być dźwięk ofensywny, atakujący, czy bardziej płynny, relaksujący?

I jeszcze jedno. W takim budżecie trzeba by już pomyśleć o jakimś choćby niedrogim DACu, by poprawić dźwięk z komputera.
Najtańsze takie, w miarę sensowne urządzenie kupisz już za 300 - 350zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan zamieszczam poniżej. Przeniosłem cały temat do pokoju dziennego, ma on wymiary 270x450cm mniej więcej. Kolumny mogą stac w ogległości 250cm od siebie co stworzy trójkąt równoboczny z sofą. Jeżeli chodzi o sugestię by kupić wzmacniacz zamiast amplitunera, macie zupełną rację. Na sprzęt używany również jestem całkowicie otwarty. Dzwięk wolę soczysty i ciepły nic sterylnego na pewno icon_smile.gif Ma to być dźwięk relaksujący. Co do DAC zdaję się na wszelkie Wasze sugestie. Jeżeli będzie trzeba nagiąć ten budżet delikatnie to nic się nie stanie.

Kurcze, jesteście niesamowici. Chyba jedyne forum na jakim spotkałem się z taką otwartością (nie mówię tu o tematyce audio bo nie byłem na innych). Przepraszam za banalność moich wynurzeń i problemów, ale poruszam się po omacku całkowicie

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chwal dnia przed zachodem słońca icon_wink.gif . Wiele osób, szczególnie tych, którym nie przytakniemy w ich nietrafionych wyborach,
pisze, że się nie znamy, tylko mądrzymy i w ogóle jesteśmy chamami.
Jeden nawet zawyrokował, że będzie żył dłużej niż ja . Pewnie ma jakiś układ z Najwyższym i wie

Ale do rzeczy. Zmienia się u Ciebie jak w kalejdoskopie. Jeśli ktoś już Ci czegoś poszukał (ja nie miałem jeszcze czasu, zresztą czekałem na resztę danych od Ciebie), to będzie musiał to zrobić jeszcze raz.
Zmieniło się również to, że trzeba Ci znaleźć inne kolumny. Bo o ile do 20 m2 podłogowe nadają się jak najbardziej, to do nieco ponad 12 polecam zdecydowanie monitory. No, ostatecznie bardzo niewielkie kolumny podłogowe, coś w stylu jak Totem Sttaf:
http://totemacoustic.com/en/hi-fi/columns/sttaf/
Oczywiście gdyby Ci się udało kupić te kolumny, to byłoby genialnie. Ale to raczej sporo większy budżet niż Twój.
Ogólnie jeśli lubisz taki dźwięk jak piszesz szukałbym kolumn standowych i małych podłogówek takich firm jak:
Castle (raczej ze starszych serii), Chario, Opera, Sonus Faber, Spendor, Xavian, Dynaudio (nawet małe są dość trudne do napędzenia), starsze modele ESA, QBA, RLS. Choć zdaję sobie sprawę, że kolumny większości tych firm będą też za drogie. Ale trzeba zawsze mierzyć wyżej. A nóż się znajdzie coś w super cenie na Allegro, Ebayu, albo giełdach takich portali jak nasz, czy hifi.pl http://www.hifi.pl/gielda/audio.php
Bo w większości przypadków, jeśli nawet kupiłbyś takie kolumny, to nie starczy na dobry wzmacniacz, który będzie w stanie je napędzić.

Bardziej pokazałem jakie produkty firm produkujących kolumny mogłyby Cię zainteresować. A może też jako wskazówkę na przyszłość.
Bo obecnie, to na pewno w budżecie zmieściłyby się takie kolumny jak Tannoy z serii M lub R, Mission z serii M3x, czy Dali 300, 350,
może jakieś małe Castle, Spendory, Chario.

Tak, że najpierw warto wybrać kolumny, później dobrać do nich wzmacniacz a DAC na jaki starczy. Możesz oczywiście uczestniczyć w poszukiwaniach, wklejać tu linki, najwyżej się zweryfikuje. Może ktoś coś jeszcze podpowie, może Ty coś jeszcze gdzieś wyczytasz i tu zaproponujesz?
Co Ty na to? Na razie nie będzie zmiany pomieszczenia ani budżetu mam nadzieję? icon_wink.gif

Aaa, co do sofy jako miejsca odsłuchowego, trzeba będzie powiesić jakiś dyfuzor, by dźwięk zanadto nie odbijał się od ściany?
Ale jeśli czytałeś już trochę o akustyce, to wiesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...