Skocz do zawartości

Wzmacniacz+kolumny za około 2 tysiące.


f4y

Recommended Posts

Cytat

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem kolumn Xavian gran colonna, ale po kolei.

No to się cieszę, że moja podpowiedź spodobała się Tobie icon_cool.gif

I tak Xaviany mają kolejnego fana! icon_cool.gif

Cytat

Na chwilę obecną zostały do kupienia kable. Oczywiście będę szukał używanych.
Później będę również potrzebował DAC, CD oraz jakiegoś odtwarzacza sieciowego (do radia internetowego)

Myślisz o kablach głośnikowych?
Na początek rozstaw kolumny i poeksperymentuj na tanich kablach (pisał już o tym F1angel), a na docelowe kable przyjdzie jeszcze kolej jak już będziesz pewien ich długości oraz tego, czy jakoś chcesz kablami wpłynąć na dźwięk systemu

Ile chcesz (i kiedy...) przeznaczyć na CD?
DAC już teraz Ci będzie potrzebny (i czy w ogóle - bo lepsze CDki miewają na pokładzie niezłe DACe)? Chcesz komp albo TV podpiąć pod wzmacniacz?


A co do kabli u sprzedającego - przecież wystarczy go o to zapytać (tylko może nie teraz - jeśli chciałbyś dzwonić icon_mrgreen.gif ) w końcu okazał się sympatycznym gościem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

Myślisz o kablach głośnikowych?


Tak

Cytat

Na początek rozstaw kolumny i poeksperymentuj na tanich kablach (pisał już o tym F1angel), a na docelowe kable przyjdzie jeszcze kolej jak już będziesz pewien ich długości oraz tego, czy jakoś chcesz kablami wpłynąć na dźwięk systemu


Na chwilę obecną nie posiadam żadnych kabli. Kolega mi doradził, żebym kupił zwykłe kable miedziane w sklepie budowlanym.
Do kolumny, która stoi dalej wzmacniacza potrzebuję 3m kabla. Do tego drugiego spokojnie 1m wystarczy. Nie wiem tylko czy praktykuje się kable różnej długości.

Cytat

Ile chcesz (i kiedy...) przeznaczyć na CD?
DAC już teraz Ci będzie potrzebny (i czy w ogóle - bo lepsze CDki miewają na pokładzie niezłe DACe)? Chcesz komp albo TV podpiąć pod wzmacniacz?


Na CD, DAC oraz odtwarzacz sieciowy nie chcę wydać więcej niż 1500zł. W zasadzie mogę kupić już teraz. Idealnie by było gdyby był w jednym kawałku, albo chociaż w dwóch, no i oczywiście chcę aby obsługiwały pilota (chociaż sam pilot nie jest wymagany).
DAC jest mi potrzebny aby podpiąć TV (SPDIF) oraz konsolę (SPDIF). Od biedy jedno wejście SPDIF wystarczy, wtedy po prostu podepnę tylko TV.

Cytat

A co do kabli u sprzedającego - przecież wystarczy go o to zapytać


Już to zrobiłem. Ma to sprawdzić i wieczorem dać mi odpowiedź, bo nie był pewien a nie chciał mi źle powiedzieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do kolumny, która stoi dalej wzmacniacza potrzebuję 3m kabla. Do tego drugiego spokojnie 1m wystarczy. Nie wiem tylko czy praktykuje się kable różnej długości.


Raczej równej, różnica owszem jest tolerowana ale ok. 10-20%, a tu masz nieco więcej. Jak kupujesz tani kabel, to różnica dodatkowych 10zł chyba nie pogrąży budżetu, a będzie poprawnie i funkcjonalnie.

Cytat

DAC jest mi potrzebny aby podpiąć TV (SPDIF) oraz konsolę (SPDIF). Od biedy jedno wejście SPDIF wystarczy, wtedy po prostu podepnę tylko TV.



Takie tv DACki mają po jednym wejsciu optic i jednym coaxial. Pewnie zastosowanie np. dwu optycznych wejść wymusiłoby jakieś przełączniki między nimi, a te maluchy mają raczej leżeć za tv. Mam na myśli konstrukcje typu Fiio D3, który przkształca wszsytko co gra na telewizorze i przekazuje do wzmacniacza.
Z drugiej strony jak masz 1500zł łącznie na DAC i CD można to różnie podzielić.
Mozesz kupić jakiś używany model odtwarzacza sieciowego z DACkiem, radiem www i wejsciem USB na pliki, typu używany Pioneer N50, czy coś w ten deseń innej marki i stary odtwarzacz CD. Albo odwrotnie nowoczesne CD z wejściem usb jak Marantz 6004, Denon dcd720, Yamaha cd300 i tani zwykły Dac do tv.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mozesz kupić jakiś używany model odtwarzacza sieciowego z DACkiem, radiem www i wejsciem USB na pliki, typu używany Pioneer N50, czy coś w ten deseń innej marki i stary odtwarzacz CD. Albo odwrotnie nowoczesne CD z wejściem usb jak Marantz 6004, Denon dcd720, Yamaha cd300 i tani zwykły Dac do tv.


Pioneer N50 wygląda najsensowniej z tych modeli co podałeś. Przy założeniu, że kupiłbym taki właśnie model, to potrzebny by mi był jeszcze CD. Tak za 200-300 zł da się kupić coś konkretnego?

A co do kabli głośnikowych to myślałem o czymś najprostszym na początek. Taki miedziany 2,5 mm będzie OK?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable muszą być równej długości. Dłuższego kawałka nie wolno zwijać w krąg, ponieważ tworzy się cewka. Lepiej rzucić luzem w nieładzie, a najlepiej poprowadzić gdzieś po tylnej ściance jakiegoś mebla, tak by nie stykał się na poszczególnych odcinkach.
Zamiast taniochy w markecie budowlanym lepiej kupić też tani, ale bardzo dobry Alphard daVinci.
http://www.zbyromex.pl/pl/c/Kable-ALPHARD-DA-VINCI/165/2
Używa go wiele osób nie tylko z tego forum. Ja też je mam jako zapasowe. Kup te 2,5 albo 4 mm przekroju.
Jeśli kiedyś zechcesz je wymienić, bo stwierdzisz, że potrzebujesz lepszych, to też możesz bez żalu odłożyć je do szuflady albo sprzedać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zamiast taniochy w markecie budowlanym lepiej kupić też tani, ale bardzo dobry Alphard daVinci. Kup te 2,5 albo 4 mm przekroju.


Bardzo dziękuję za tę odpowiedź. Wyczerpuje ona w zasadzie moje pytania dotyczące prostych kabli.
Wygląda na to, że nie będzie łatwo kupić ten kabel, bo jest dostępny jedynie na allegro, ale tylko z odbiorem osobistym w Warszawie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak to? Niemożliwe. Kontaktowałeś się z nimi i tak Ci powiedzieli/napisali? Przecież można było u nich kupić bezpośrednio i wysyłali a nie przez aukcje na Allegro i odbiór osobisty. tak by nie utrudniali. Musiałeś coś pomylić albo źle zrozumieć.


Chciałem kupić 2,5 mm, ale niestety przy dostępności widnieje "brak towaru". Szukałem w innych sklepach i niestety również brak towaru. Tak jak pisałem znalazłem tylko na allegro z odbiorem osobistym. Dzisiaj zobaczyłem że 4mm jest dostępny. Kupiłem, zapłaciłem. Teraz czekam aż przyjdzie.

P.S. Pierwszy raz w życiu kupiłem coś przez internet bez sprawdzania sprzedającego. Wyszedłem z założenia, że jeśli f1angle ich zna i poleca, to można być spokojnym. Oby się nie okazało, że zbyt pochopnie wyciągnąłem wnioski. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam pecha. Dzisiaj dostałem maila od Zbyromex'u, że niestety, ale mają tylko 3m kabla i nie mogą zrealizować zamówienia. Zadzwoniłem więc i powiedziałem, że mi się nie spieszy i mogę zaczekać aż będą mieli dostawę, tylko niech mi powiedzą kiedy to będzie. Na to miły pan mi odpowiedział, że niestety ale firma, która produkuje te kable już nie istnieje więc to raczej będzie niemożliwe. Zapytałem więc czy mają może jakieś inne kable o podobnych parametrach. Zaproponowano mi kable Vivanco 4mm w tej samej cenie, czyli nie muszę dopłacać. Bardzo uczciwe podejście, więc chyba się zdecyduję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tych kabli nie znam, nie mogę doczytać jakiej czystości mają miedź i jaka to miedź?


Faktycznie nie można nic znaleźć co do czystości miedzi oraz miedzi jako takiej. Domyślam się, że szału nie ma bo w innym bądź razie pewnie by się tym chcieli pochwalić.
Cytat

Ile Cię będą kosztowały, bo potrzebujesz 2x ?? metra?


Cena byłaby taka sama jak za Alphard da Vinci 4mm (czyli 7,50zł). Za 6m zapłaciłem 54zł razem z przesyłką.
Cytat

Może jednak warto popatrzeć na używane?

Kable połączeniowe (interkonekty) też powinny być dobre.


Na co powinienem zwrócić uwagę poza czystością miedzi przy zakupie używanych?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup używanych kabli, to trochę inna historia. Tu niekoniecznie w prosty sposób rodzaj miedzi (albo srebro czy srebrzenie lub inne metale - bo i takie bywają) oraz jej czystość przekładają się na jakość dźwięku.
Sam raczej nie znajdziesz. Musiałbyś podać długość kabli i budżet na nie.
Ale ... możesz na początek wziąć te kabelki jeśli chcesz. Po prostu i tak musisz czymś podłączyć a tańszych, którym można zaufać (że to nie chińskie pseudomiedziaki) raczej nie znajdziesz. Chyba, że jakieś Supra, Sommer, QED, Cordial, Bandridge, Melodika, Oehlbach, Hotline itp. (kable do 10 zł za metr).
Kupując używane, jest szansa, że zagrają lepiej a jeśli się sprawdzą być może ich nie będziesz dłuższy czas musiał wymieniać.
Tylko, że te używane paradoksalnie nie będą za 50 - 60 zł tylko 100 - 200 zł minimum.
Najgorsze właśnie w tym momencie jest to, że nie wiesz jak zagra Twój zestaw i czego od kabli będziesz oczekiwał.

No szkoda, że ten Alphard tylko do osobistego odbioru. Dziwny sposób handlowania icon_rolleyes.gif
http://allegro.pl/glosnikowy-alphard-da-vi...5442736146.html
A może ktoś z forumowiczów mieszkający w Warszawie podjąłby się zakupu i wysłania Ci tego kabla? Szkoda, ze Roman na wczasach, bo może dałby radę Ci to załatwić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super gdybyś mi mógł pomóc. Wysłałem Ci nawet PW, ale nie wiem czy doszło bo nie potrafię znaleźć folderu 'wysłane'.

Wiadomość dotarła do passo, więc pewnie uda się to załatwić.

Ja w międzyczasie dowiedziałem się w końcu na jakich kablach grały Xaviany u sprzedającego.
Cytuję: "Dnm reason. Angielski kabel tasma". Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DNM Reason, bardzo fajne kable. Miałem je kiedyś i bardzo dobrze wspominam. Ma je także nasz forumowy kolega Belfer54.
Kabelki wyglądają tak, że niejeden 5 zł by za nie nie zapłacił a spisują się bardzo dobrze nawet w dość drogich zestawieniach.
Oczywiście dużo zależy od tego kto do czego ich potrzebuje, czego szuka, co chce skorygować w dźwięku zestawu.
Nie chce mi się teraz sprawdzać, ale DNM, to chyba nie są angielskie kable.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości passo, nowe kable głośnikowe (Alphard da Vinci) już do mnie idą.

Mam kilka pytań dotyczących mojego wzmacniacza (MF Elektra E100). Szukałem na sieci instrukcji, żeby nie zawracać nikomu głowy. Niestety bez rezultatu. Nawet na stronie producenta nic nie ma.
Po pierwsze interesuje mnie czym jest to coś wystające z tyłu obudowy z napisem "MICHELL ENGLAND" (zdjęcie nr 1). Można go całkiem wykręcić (zdjęcie nr 2). Zgaduję, że to uziemienie. Jeśli tak, to czy powinienem coś do tego podłączyć?
Moje drugie pytanie dotyczy przełączników z przodu obudowy (zdjęcie nr 3). Większość z nich jest opisana i wszystko jest jasne. Natomiast nie wiem do czego służą te dwa najbardziej z prawej strony. Jeden z nich jest nieopisany i wydaje się, że nic nie robi. Dziwi mnie więc po co go w ogóle montowali. Przy drugim widnieje napis: "TAPE/SOURCE" i działa jak przełącznik (można go wcisnąć i wycisnąć). Czy ktoś może mi wyjaśnić do czego służy?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "coś" wystające z tyłu obudowy z napisem Michell England, to zacisk do uziemienia gramofonu firmy Michell (bardzo dobrej zresztą, produkującej np. rodowane zaciski).

Przycisk Tape/Source służy do odsłuchu tego co jest nagrane na magnetofonie albo przełączenie tego na źródło, z którego się nagrywa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie. Została zatem tylko kwestia tego nieopisanego przycisku z przodu, jednak pewnie nie szybko się dowiem po cóż on jest.

Dziś właśnie przyszły kable głośnikowe. Jeszcze raz bardzo dziękuję passo za pomoc. Na chwilę obecną podłączyłem wzmacniacz pod mini wierzę. Użyłem kabla jack-2chinch. Podłączone to jest pod wyjście 'Phones', więc szału nie ma, ale lepsze takie źródło dźwięku niż żadne. Rozglądam się za jednym ze sprzętów, które polecił jacek75. Mam czas więc będę szukał czegoś w dobrej cenie. Niezależnie jednak co uda mi się kupić będę potrzebował jakiś interkonektorów. Myślałem o takich najprostszych. Pytanie tylko czy to dobry wybór czy warto kupić coś innego, ale nadal taniego (max. 40 zł)? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
No i niestety pojawił się problem ze wzmacniaczem - Musical Fidelity Elektra E100.
Wczoraj nareszcie zakupiłem CD i zacząłem więcej słuchać muzyki. Zauważyłem, że jeśli chcę słuchać muzyki naprawdę cicho to prawy głośnik w ogóle nie gra, a lewy gra tak jak powinien, czyli cicho. Odłączyłem kolumny od wzmacniacza i podpiąłem na odwrót. Okazało się, że lewy przestał grać a prawy grał cicho. Więc to na pewno wzmacniacz. Gdy zaczynam podgłaszać to prawy kanał zaczyna cicho grać. Gdy podgłoszę jeszcze bardziej to już trudno powiedzieć czy nadal gra ciszej - pewnie tak. Wydaje się więc, że wzmacniacz ma źle ustawiony balans. Problem tkwi w tym, że mój wzmacniacz nie posiada regulacji balansu.
Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?
Czy jest to coś co można łatwo naprawić?
Z góry bardzo dziękuję za jakąkolwiek pomoc lub sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak zdarza się nikt nie wie dlaczego..." jak śpiewał zespół Bank.
A zupełnie poważnie, to bywa. Przyczyny są różne. Nieraz wystarczy potencjometr popsikać Motip'em albo PR Kontaktem, by go oczyścić i zakonserwować.
Czasami taki potencjometr trzeba wymienić na dobry, lepszej jakości. Np. jakiś Alps.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
PR kontakt nie pomógł. W chwili obecnej mam jednak większy problem, ponieważ wzmacniacz zamilkł na dobre. Rozebrałem go i wymieniłem bezpieczniki, które się spaliły. Niestety po włączeniu wzmacniacza bezpieczniki natychmiast się przepalają. Potrzebuję pomocy elektryka. Czy ktoś z Was zna kogoś, lub jakiś serwis we Wrocławiu, który może polecić?

P.S. na załączonym zdjęciu zaznaczyłem bezpieczniki, które się palą przy włączeniu wzmacniacza (lewy schowany jest za kablem)

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...