Skocz do zawartości

Stereo do 1500 zł.


mat.

Recommended Posts

Witam,
jako, że muzyka z komputerowych 'głośników' zaczęła mnie poważnie drażnić potrzebuję pomocy w wybraniu czegoś co zagra w miarę sensownie za kwotę około 1500 zł icon_smile.gif.

Kilka istotnych rzeczy:
- muzyka będzie odtwarzana z komputera dlatego potrzebuję DAC'a - myślałem o niedrogim hifiman hm-101,
- pokój ma około 25 mkw.,
- szczególną wagę przywiązuję do brzmienia gitar (słucham różnego rodzaju muzyki, można by powiedzieć od jazzu i muzyki klasycznej po death metal z pominięciem hip-hopu, reggae, rapu, techno itp.),
- w grę wchodzi oczywiście sprzęt używany.

Myślałem o zestawie: powyższy hifimamn + musical fidelity A1 + mission m34i.
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie icon_smile.gif

Jeśli temat w złym miejscu z góry przepraszam, jestem nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Napisz co jeszcze o pokoju w ktorym chcesz to ustawic. Chodzi o metraz, akustyke, umeblowanie. Najlepiej dla nas byloby jajbys wstawil jakich podgladowe zdjecie pokoju z uwzglednieniem wszystkiego. Wydaje mi sie ze nie tylko preferujesz brzmienie gitar. Czy jest jeszcze jakis aspekt brzmieniowy na ktorym Ci zalezy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to mniej więcej tak jak na szkicach (zdjęcia sobie podarowałem ze względu na bałagan - miałem ostatnio sporo towaru do wysłania, pokój chwilowo zawalony jest różnymi kartonami).
Wymiary podane oczywiście w [cm]. Trochę jednak przesadziłem z tymi 25 mkw. Na czerwono zaznaczyłem skosy i ich kierunek (linie na których jest strzałka to kierunek skosu). W pokoju mam duże łóżko (200x160), 2 niewielkie stoliki, biurko i 2 fotele, trochę sprzętu gitarowego (wzmacniacze, kolumny gitary itp.), mały regał na książki i dość pokaźną skrzynię, ale mimo to jest dość sporo wolnej przestrzeni. Ściany są 'gołe', wykonane z gipskartonu.
Co do akustyki ... Gdy odkręcałem wzmacniacz gitarowy trochę mocniej można było zauważyć sporo wysokich tonów (na prawdę mocno waliły po uszach). Nie jestem niestety znawcą więc więcej nie jestem w stanie powiedzieć.
Jeśli chodzi o brzmienie: nie miałem okazji słuchać wielu zestawów i nie mam dużego doświadczenia w temacie. Na pewno lubię jak jest selektywnie i często denerwuje mnie jak jest za dużo środka.

Mam nadzieję, że udało mi się w miarę określić potrzeby icon_smile.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może narysuj gdzie chcesz albo gdzie możesz postawić kolumny. Ważne by niezbyt blisko ścian i symetrycznie względem nich oraz otoczenia. Czyli najlepiej aby lewa strona była bardzo podobna do prawej pod względem odległości, ilości oraz rodzaju mebli itp.
Pokaż gdzie będziesz siedział podczas odsłuchu oraz gdzie i jakie (narysuj w proporcjach) meble będą stały.
Nad poprawieniem akustyki będziesz musiał popracować, jeśli myślisz o choć poprawnym dźwięku w tym pomieszczeniu.
Trochę dziwię się, że jako gitarzysta tak zaniedbałeś te sprawy i nie zainteresowałeś się wcześniej tym problemem.
Jeśli chcesz poprawić akustykę i dowiedzieć się jak poprawnie ustawić kolumny, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
Wyślę Ci trochę pomocnych materiałów. Warto się zapoznać, bo akustyka to niemal połowa sukcesu jeśli się chce słuchać muzyki odtwarzanej z dobrą jakością.

Wiesz zapewne, że średnica jest tą częścią pasma akustycznego, gdzie dzieje się najwięcej jeśli chodzi o głosy ludzkie oraz większość instrumentów. Nie bardzo na ogół rozumiem wpisy takie jak Twój:
Cytat

i często denerwuje mnie jak jest za dużo środka.


Jak dla mnie środka nigdy nie jest za dużo. No chyba, że słychać samą średnicę a prawie w ogóle dołu i góry.
Jeśli jednak wolisz dźwięk typowo konturowy, wówczas trzeba brać pod uwagę inny zestaw niż zaproponowałeś.
Mission M34i oraz MF A1 w pierwszej chwili wydało mi się dziwacznym połączeniem, ale jak się zastanowić, mogłoby to mieć sens.
Jednak trzeba by wiedzieć jak grają M34i i A1.
Kolumny podają dźwięk z dość wyeksponowanymi wysokimi tonami oraz ekspresyjnymi i krótkimi niskimi. To by się dobrze uzupełniało z mocnymi ale niezbyt szybkimi niskimi wzmacniacza i jego dość stonowaną górą. Martwi mnie tylko średnica, która jest: dość gęsta i mocno nasycona barwami.
Co do efektywności kolumn, to jest dość wysoka (89 db to jeszcze nie słonina, ale... jednak sporo wołowinki zostało... icon_mrgreen.gif icon_wink.gif - to do Jacka75, on wie o co chodzi - podobało mi się icon_biggrin.gif ) i dlatego nieźle wróży 20 watom wzmacniacza. Gorzej, że kolumny są 4 omowe z minimum impedancji
sięgającym 3,5 oma (według pomiarów w laboratorium Audio). Ale jeśli nie będziesz grał bardzo głośno, to zestaw ma szanse dobrze zagrać. O ile przeżyjesz tę średnicę, bo w A1 też jest gęsta, wręcz kleista, gorąca, dobrze nasycona.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem się tym, ale przestałem z 2ch powodów: czytałem na różnych stronach różna opinie, często sprzeczne i w głowie miałem mętlik, po 2gie dlatego że gram teraz raczej cicho (od kiedy mam taką możliwość, po prostu mam inny wzmacniacz lampowy o mniejszej mocy) a wtedy problem nie jest tak dokuczliwy.
Co do rozmieszczenia - mogę przemeblować cały pokój, tylko musiałbym wiedzieć jak i tutaj pewnie zwrócę się na PW (może w końcu będę wiedział co i jak i jedno nie będzie przeczyć drugiemu).
Jeśli chodzi o tą średnicę ... kierowałem się doświadczeniami na raczej kiepskim sprzęcie, słuchając np. zespołu Amon Amarth 'kręciłem' trochę eq podbijająć górę i dół, a lekko zmniejszałem środek ale może to bardziej kwestia kiepskiego sprzętu na którym tego słuchałem.

Chętnie rozpatrzę inne możliwości, podałem tylko przykład, a wzmacniacz i kolumny dobierałem bardziej z przypadku niż z przemyślenia takiego wyboru.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...