Skocz do zawartości

Pomoc przy tworzeniu pierwszy raz własnej kolumny


Recommended Posts

Witam,
Jako że to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję iż trafiłem w dobre miejsce gdzie znajdę dobrą i przydatną pomoc.
Otóż posiadam aktualnie starą wierzę Sharp cd-pc671. Nie byłoby w niczym problem gdyby nie to iż ta dany sprzęt audio posiada 2 końcówki mocy, jedna z nich padła i sygnał audio nie jest wql podawany na centralny, sub jak i tylnie głośniki. Za to przednie grają bezproblemowo.
Więc postanowiłem sklepać z tego co jest kolumny 4-drożne. Sub, woofer, pełno zakresowy jak i tweeter.
A więc zacznę od specyfikacji:
SUB: 13 CM (5-1/4") 40W 6 OHM MOC RMS 80W
Woofer: 13 CM (5-1/4") 40W 6 OHM MOC RMS 80W
Tylny tzw. pełno zakresowy: 10 CM (4") 10W 8 OHM MOC RMS 20W
Tweeter: 5 CM (2") 40W 8 OHM MOC RMS 80W

Tweeter i Woofer zostanie wyciągnięty z przedniego głośnika. Sub wiadomo z suboofera (Mam dwa takie suby więc spokojnie, na każdą kolumnę będzie głośnik subowy). A głośnik pełno zakresowy wyciągnę z tylnych głośników tzw. surround.

Wiem na pewno że do tego będę potrzebował zwrotnicę 3-drożną, więc jeszcze podłączenie sub'a z tweeterem to będzie pikuś.
Gorzej z wooferem i tym pełno zakresowym ze względu na to gdyż obaj mają różną independencje jak i moc.
Także chciałbym wspomnieć że aktualnie Tweeter z Wooferem jest podłączony równolegle z tym że na kablu do Tweetera jest kondensator 2.2µF,50V.

Byłby ktoś wstanie mi pomóc rozplanować dokładnie jak to podłączyć by grało to dobrze ? Tak żeby nie sfajczył się jakiś głośnik gdy zapoda większą moc na kolumnę.

Na pewno padną pytania co do wzmacniacza, postaram się poszukać jakiegoś Technics tak około 100W na kanał (Myślę iż starczy, no chyba że myślicie że dana kolumna będzie wymagać więcej to poproszę o sugestie ile wzmacniacz potrzebuje posiadać mocy na kanał) z independencją około 4-12 OHM.

Z góry dziękuje i pozdrawiam icon_wink.gif!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym studzić Twojego zapału kolego damian01211, ale skonstruowanie kolumny, która będzie poprawnie grała wymaga sporo wiedzy, doświadczenia oraz trochę przyrządów pomiarowych.
Impedancja 4 - 12 omów, to bardzo szeroki zakres i potrafi wycisnąć ze wzmacniacza moc (o ile wzmacniacz taką posiada) tak różną, że chyba się tego nie spodziewasz. Inaczej nie pisałbyś czegoś takiego.
Dobranie głośników o identycznych parametrach może zagwarantować co najwyżej, że Ci się to wszystko nie spali. Ale prawdopodobnie nie zagra lepiej a całkiem możliwe, że gorzej niż oryginał. Gotowej zwrotnicy nie kupisz, ponieważ każda taka jest konstruowana do konkretnego zestawu głośnikowego. Czasami również metodą prób i błędów a na pewno pomiarów i odsłuchu.
Wspomnę tylko, że (moim zdaniem) nawet inżynierom posiadającym taką wiedzę i zaplecze techniczne rzadko się udaje zbudować dobrze grające zestawy głośnikowe.

Tak, że chyba niestety uskładaj trochę pieniędzy na używane kolumny, z którymi Twoja elektronika zagra przyzwoicie i przede wszystkim da sobie radę.

Co do wzmacniacza, to niekoniecznie Technics. To są w większości niezbyt dobrze grające wzmacniacze. Za podobne pieniądze można kupić znacznie lepsze. A jeśli chodzi o moc, to 100 W Technicsa często gra odczuwalnie mniej dynamicznie niż 30 - 40 W np. Rotela.

No, może ktoś się odezwie i będzie mu się chciało bawić w te mozolne przeróbki, ale wątpię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

z independencją około 4-12 OHM.



Rozumiem, że chodzi Ci o impedancję.
Co do samego przedsięwzięcia, to powiem ci szczerze, że to raczej zajęcie dla kogoś kto ma na tej płaszczyźnie doświadczenie i spory zakres wiedzy. A i tak, takie konstrukcje nie muszą grać poprawnie.

Może nie będzie to dla Ciebie zadowalająca rada, ale podobnie jak F1angel proponuję zebrać kasę i kupić przyzwoite kolumny. Co do wzmacniacza, jest dużo, dużo lepszych wzmacniaczy niż Technics.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, może zrobić powtarzalnie sprawdzoną i zrobioną kolumnę głośnikową i na tanich i nawet dobrych głośnikach(10sztuk głośników -stereo komplet 150zł), bo takie coś na tym forum podałem i myślę jest w dziale DIY, ale zlitować się nie takiej dużej mocy, chyba że ma to nagłośniać nawet dużą powierzchnię i wtedy takich tanich kolumn robi się więcej i łączy więcej równolegle jak szeregowo.
Rzeczywiście dobre kolumny głośnikowe nie robi się ot tak sobie i wszystko musi jakoś do siebie przypadkiem(właściwy dobór głośników w paśmie do siebie) i nie przypadkiem (HI Fi zwrotnice głośnikowe, bez zniekształceń) pasować.

Jeśli zależy ci aby twój wzmacniacz miał wyższą jakość i jak nie do poznania, to zaglądnij na mój temat na innym forum: http://www.hi-fi.com.pl/forum/6-diy/25794-...jak-nie-ja.html

Takie prace musi wykonywać dobry elektronik i rzeczywiście lepszego dźwięku z takimi kolumnami nie potrzeba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu icon_wink.gif Ostatnio też zastanawiałem się nad stworzeniem własnych głośników z tym, że chciałem zamontować jeden głośnik szerokopasmowy bez zwrotnicy. Pudło opierałoby się na gotowym projekcie udostępnionym w internecie dedykowanym do tego głośnika.
Czy taki rodzaj kolumn też jest trudnym zadaniem do wykonania? Opłaca się w to pakować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna głośnikowa na jednym lub na kilku takich samych głośnikach szerokopasmowych jest możliwa, ale małej mocy, bo średnie i wysokie tony modulują się dużym wychyłem membrany na niskich dźwiękach i jest to szczególnie widać przy większej mocy.

Ale można iść tą drogą i np. zbudować na głośnikach samochodowych taką kolumnę trochę większej mocy: 8 sztuk głośników PY-1085F, co da dobrą kolumnę głośnikową o rezystancji Rg=2R i o 9dB większej efektywności i obudowa ma wymiary wewnętrzne: płyta czołowa 128.5cm x 18cm, głośniki odległe krawędziami od siebie o odległość d=55mm, a górny i dolny głośnik odległy na końcach płyty czołowej o odległość dk=5cm, skrzynka głęboka 12cm i głośniki mocowane wewnątrz.

Ludzie nie zdają sobie sprawy że normalna moc cieplna każdego głośnika jest tylko P3Wmax, oraz linowy wychył membrany głośnika dla najniższych częstotliwości jest nie wiele ponad P=1W mocy.
Dlatego do takiej kolumny głośnikowej normalny wzmacniacz lampowy o mocy P=15W jest dobrym dopasowaniem i nie za dużym kosztem zakupu głośników(chociaż ostatnio podrożały z 34zł komplet do 39zł i więcej)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę sprecyzuję swoją poprzednią wypowiedź.
Myślałem o głośnikach i obudowach węgierskiej firmy sonido. Tylko zastanawia mnie czy jakbym chciał zrobić kolumnę na jednym głośniku szerokopasmowy to czy są niezbędne jakieś dodatkowe układy elektryczne?
Wiem, że można zastosować filtry jeżeli chce się np. trochę "wyciszyć" średnicę, ale czy można te głośniki podpiąć prosto na kablu do wzmacniacza (oczywiście przez złącza w obudowie). Czytałem gdzieś na forum, że głośniki szerokopasmowe można tak właśnie podłączyć. Tylko czy takie coś ma sens? Wtedy budowa własnego głośnika wydaje się dziecinnie łatwa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by się przyjrzeć parametrom tego głośnika i później spróbować do niego dobrać jakąś obudowę.
Czy trzeba dodatkowej elektroniki, to zależy właśnie od tego głośnika i Twoich oczekiwań.
Niektóre głośniki da się podłączyć bezpośrednio (lub niemal) do wzmacniacza. Na przykład głośnik średnioniskotonowy słynnej konstrukcji
Epos Es 14 nie był filtrowany. Co jest na pewno dużą zaletą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Sonido są projekty obudów dedykowanych do ich głośników więc z tym nie powinno być problemu icon_wink.gif

Chyba będę musiał posłuchać podobnych głośników i jak mi się spodobają to spróbuję je zrobić. Jak na razie słyszałem o nich same pochlebne opinię.
Wszystko wydaje się podejrzanie łatwe icon_biggrin.gif
Ma ktoś może jakieś doświadczenie w kwestii materiału na obudowę i wygłuszenia w środku? MDF czy sklejka? Z tego co czytałem to ponoć sklejka lepsza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...