Skocz do zawartości

Ocena zestawu


Bolec

Recommended Posts

Witam. Mam dość spory problem ponieważ moi rodzice planują zakupić sprzęt audio do swojego pokoju (ok. 20m2). Normalnie napisałbym, że proszę o pomoc ale chyba nie bardzo mogę takiej oczekiwać przy wymaganiach jakie sobie postawili: Sprzęt bezwzględnie nowy, zakupiony w jednym z trzech dużych sklepów z elektroniką. Późniejsza ewentualne gwarancja i te sprawy. Budżet to ok 3000zł. W tym musiałbym zmieścić 2 kolumny i amplituner który koniecznie będzie posiadał radio internetowe/wi-fi. Moja propozycja to Kolumny Pylon Audio Pearl 25 i do tego ampli Yamaha R-N301. Razem wyjdzie to ok. 2900zł. (Kable niepotrzebne) oczekiwania są raczej niewielkie. Czysty dźwięk przy dużej głośności i potężny bas(w granicach rozsądku) nikt z nas nie jest audiofilem więc poza czystością, brakiem charczenia jakosc dźwięku nie ma jakiejś bardzo ważnej roli. Utwory słuchane przez rodziców to głównie jakies eskowe hity, czasem lata 70-90 więc chyba nic wymagającego. I teraz pytanie, czy w tych pieniądzach uda mi się znaleźć coś lepszego przy spełnieniu warunków? Czy może prawie 3k za taki zestaw to wyrzucenie pieniędzy w błoto?

Czy może po prostu kupić gotowy zestaw kina domowego 5.1, przejść się do sklepu rozkręcić kilka w moim budżecie i zobaczyć który najbardziej mi odpowiada? Nie zagra to może lepiej, głośniej i ładniej? Bo niestety nie mam możliwości odsłuchać zaproponowanego przeze mnie zestawu, można słuchać tylko gotowych kin domowych.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warunkiem jest sprzęt nowy i z sieciówek to chyba lepszym wyborem byłyby często obecne tam kolumny Wharfedale z nowej serii Diamond 230, lub starsze diamond 10.5/6, Magnat Quantum 675 .
Słuchając radia www ( niestety różna jakość ), czy normalnego na wafelkach zyskasz więcej masywnego brzmienia, basu, dźwięk nie będzie taki suchy i ostry. W filmach też da chyba więcej frajdy. Sieciówki w różnych regionach kraju oferują różne marki i może trafisz na wspomniane wafle, Magnat Quantum 675, Roth oli ra3, Yamahę ns555?
Warunek braku charczenia, spełnia cały obecny w sprzedaży sprzęt, ale chyba chodzi żeby było przyjemnie i pasowało słuchaczowi, a nie tylko by nie charczało-już nie te czasy.
Kupując zestaw np. Yamaha rn 301 z pylonem25 powinieneś się targować, raz że pylon był oferowany w zestwach w granichach 1 tys zł. dwa kupujesz dwie rzeczy jednocześnie( zniżka min. 10% )
Pomyśl też na kolumnami podstawkowymi, typu większy monitor np. Boston acoustic A26, Canton gle 436, Monitor Audio bx2, Elac 63.2, Magnat Quantum 653 itd. Jak jest możliwośc postawienia na stendach lub chociaż szerzej na komodzie, mogą one być atrakcyjniejsze w niejednym aspekcie brzmienia od podłogowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć jedynie Magnaty Quantum 675 za 1999zł i 677 za 2199. Bo reszta z wymienionych przez Ciebie oscyluje przy cenach 1300/sztukę. Niestety taki urok sieciówek. Czy pomiędzy tymi dwoma Magnatami wystąpi jakaś znaczna różnica? Widzę że 677 mają jeden głośnik więcej. No i czy zaproponowana przeze mnie yamaha sprawdzi się dobrze przy owych kMagnatach ew. innych zaproponowanych przez Ciebie. Druga sprawa że jeszcze nie wiem czy moi rodzice będą w stanie dołozyć do tego interesu jeszcze dodatkowe 500-700zł icon_razz.gif

A teraz nawet gdyby nie byli to czy zestaw z pylonami będzie w stanie porządnie łupnąć basem czy raczej nie za bardzo? Nie przydałby się osobny subwoofer? Szczerze powiem, że w życiu nie słuchałem takich kolumn więc nie znam ich możliwości icon_razz.gif Ale widzę też że nawet gdybym chciał dorzucić do tego suba to musiałbym wydac dodatkowe 500zł na ampli 2.1. Więc chyba odpada.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem właśnie np. Magnaty, czy Wafle bo chyba lepiej wejdą w mariaż z nieco sucho i ostro grającą Yamahą ( tanie yamy takie czasem są) i z przeciętnie, płasko grającymi stacjami radiowymi. Te kolumny legitymują się właśnie lepszym, pełniejszym dołem niż pylony 25, zresztą ciężko powiedzieć co jest definitywnie lepsze, czy gorsze, jak nie wiemy jakie brzmienie ktoś inny lubi.
Model 677 raczej zbyt duży na taki pokój i skromne wymagania. Strasznie wysokie ceny podałeś, sam w weekend widziałem wspomniane kolumny jak kupowałem sobie płytki cd i oscylowły w granicach ok 1500-1800zł a od tego zwykle można jeszcze negocjować. Niedawno ktoś pisał że kupił bodaj Bostony podłogowe za 50% ceny, a jak kupujesz np. rozpakowane to zwykle tak jest .
Przytakich kolumnach subwoofer ? icon_eek.gif , dziwna sugestia... zwłaszcza że chodzi o muzykę i stereo, a nie kino domowe z jakimś cienkim amplitunerkiem kd i wątłymi kolumienkami.
Owszem czasem ludzie kombinują z dodatkowym subem w stereo, ale chyba w przypadkach, kiedy dobrze nie trafili ( zakup w ciemno), lub mają naprawdę malusie i kiepskie kolumienki, mają mini wieżę- a duży salon, lub mają skrzywione postrzeganie dobrego dźwięku i niskich tonów, lubią jak to pasmo dominuje nad resztą, ilość nad jakość i resztą pasma.

PS. Mam wrażenie , może mylne, że Twoi rodzice planuja kupić np te pylony 25 w sklepie E-AGD( tam 25 były oferowane) tyle że w tym sklepie nic na miejscu godnego nie mają, poza tzw. no name'ami. Jak musi być nowe z sieciówki i wsjo na raz kupione , proponowałbym jak nie masz u siebie salonu audio to chociaż MM/Saturn masz tam zwykle kilka modeli kolumn i wzmacniaczy stereo do odsłuchu.
W agd to co nawyżej najtańsze kinówki i kolumny z paździerza, tam to po piec, lub lodówkę się idzie. Kiedyś zagadnąłem sprzedawcę w agd odnośnie audio to poziom wiedzy był żenująco niski, by nie powiedzieć zerowy. Sam byłem świadkiem jak do plastikowego kina domowego "all in one" podłączali duże podłogowe drewniane kolumny i dziwili się że basu na nich nie ma... icon_lol.gif i obawiam się że nie doszli dlaczego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś? Nie podałeś w swoich danych ani nie napisałeś w poście.
Czy koniecznie muszą być to jakieś trzy duże sklepy z elektroniką? Jaki jest powód takiego wyboru?
Może mieszkasz w większej aglomeracji i warto by tam poszukać salonu audio z prawdziwego zdarzenia.
Moglibyście tam znaleźć dobre stereo w dobrej cenie. W dobrej, bo często mają tam fajne promocje
a zawsze można wynegocjować upust. Na niektóre rzeczy nawet więcej niż 10%.
Poza tym tego sprzętu w takich salonach jest na ogół więcej, większy wybór. A można przy okazji uzyskać bardziej fachową poradę
niż na ogół w dużych marketach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Łodzi. Będę pisał w pierwszej osobie choć nie chodzi o mnie tylko o rodziców(bo tak wygodniej icon_razz.gif) Powodem wyboru sieciówki jest możliwość rozłożenia ceny na raty ponieważ nie mogę sobie pozwolić jak na razie na wyłożenie 3k od ręki. Dlatego też nie jestem pewien co do salonów. Rozglądałem się na stronach proponowanych na forum, ale nie jestem pewien co do możliwości wzięcia na raty. No chyba że przejadę się do nich osobiście.

@Jacek
Bingo! W media markt jest jeszcze gorzej ponieważ na stronie jest wszystko ale pojedyncze sztuki rozsiane po całej Polsce których nawet nie można zamówić do domu. Ale jak już napisałem, chyba zdecyduję się na rajd po salonach audio i popytam o raty i któregoś z wymienionych przez Ciebie modeli icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie spotkałem poważnego salonu audio, w którym nie można by kupić na raty. No bez przesady, dziś każdy walczy o klienta i jakby zaniedbał tak podstawową sprawę jak możliwość kupna sprzętu na raty, dość szybko pożegnałby się z rynkiem.
Polecam także bardzo dobrze wyposażony salon Q21 w Pabianicach. Masz bardzo niedaleko z Łodzi a wybór sprzętu i profesjonalna obsługa wynagrodzą trudy tej krótkiej podróży.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

@Jacek
Bingo! W media markt jest jeszcze gorzej


Przez MM, Saturna przechodzę często w tygodniu, czy jest gorzej, no nie wiem, zwykle 2/3 modele kolumn JBL, yamahy, Wharfadale, Magnat, Elac, Canton, Klipsch, jakieś Jamo itd. do wyboru z wzmacniacze i amplitunery stereo, odtwarzacze CD i jako tako oddzielona salka do posłuchania. W E-agd masz tylko amplitunery kina domowego, bluraya i po 1 parze kolumn producentów pokroju pure-sound, czy eltax... jak subjekt zdoła to podłączyć posłuchasz sobie najwyżej między regałami. Kupujesz w ciemno bo "tych lepszych " modeli , marek na ekspozycji nie ma, zamawiasz w ciemno.
Co do wiedzy to pracownik np. MM to pewnie że to nie Panowie z Q21, czy innych, ale wiedzą, zaangażowaniem i tak miażdżą subjektów z E-agd;) Nie gloryfikuje MM, ale oni dają już jakiś wstęp do świata muzyki, dla ludzi którzy nie zdają sobie sprawy z istnienia salonów audio, bądź myslą że tam są dziwne rzeczy icon_wink.gif są potrzebni.
Powtórzę to co często piszę, jeśli dla rodziców te 3 tys. na sprzęt to tyle co nic, pewnie mogą kupić w ciemno i cieszyć się z przypadkowego zakupu, niezdajac sobie sprawy że można było lepiej, inaczej. Mogą potem nawet sprzedać za pół ceny i kupować dalej w ciemno. Może niskie raty powoduja że przypadkowy nietrafiony zakup nie będzie tak bolał finansowo- ale to nie jest rozwiązanie.
Tym bardziej że sprzęt często kupuje się na dłużej niż rok , dwa i warto by spełniał oczekiwania ! Może warto dołożyć do modelu RN500 i mieć np. wejście usb dla plików i ogólnie lepszą jakość ? Może warto posłuchać 3-4 par kolumn i być zadowolonym ? Nawet te w przedziale cenowym do 1,5-2 tys. kolumny grają skrajnie różnie i inaczej icon_eek.gif !
Ludzie jadą do salonów audio po X00km( paliwo aż tak drogie nie jest) tymczasem w Łodzi masz oprócz elektromarketów, 3 duże salony audio, 3 mniejsze specjalistyczne i z dwa małe sklepiki. Co do rat to są, możesz nawet wybierać formę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc, że w MM jest gorzej myślałem o sklepie internetowym icon_razz.gif Niemniej jednak dziękuję bardzo za wasze rady, na pewno jak znajdę chwilę czasu, zajmę się tym, żeby pieniądze zostały wydane jak najlepiej. Pojeżdżę, popytam, posłucham i jak już zakup dojdzie do skutku to na pewno się pochwalę! icon_smile.gif

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeszcze się nie zdecydowałem. O ile amplituner to raczej sprawa przesądzona. To mam problem z kolumnami. Jak na razie widzę 3 możliwości. Wharfedale 230 lub Magnaty Quantum 675. Oba modele oscylują w podobnych cenach. Biorę pod uwagę jeszcze Wharfedale 10.6. Są znacznie tańsze bo jest to oszczędność ok 200zł na sztuce. Które z dwóch droższych kolumn zagrają lepiej, głośniej, wygenerują potężniejsze niskie tony? Czy może zmniejszyć budżet o te 400zł i zainwestować w 10.6 bo zagrają podobnie do tych droższych? Wybaczcie, że tak truję ale chciałbym dokonać jak najlepszego zakupu w moim przedziale cenowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Udało mi się znaleźć jedynie Magnaty Quantum 675 za 1999zł


Mozna kupic nowe za 1800, a uzywki nawet za 1100-1200zł.

Cytat

Model 677 raczej zbyt duży na taki pokój i skromne wymagania. Strasznie wysokie ceny podałeś, sam w weekend widziałem wspomniane kolumny jak kupowałem


Mylnie to wszystko odbieracie. Oba modele tj. 677 i 675 maja po dwa mid-woofery i generuja taka sama ilosc basu. Jedyna rzecz to ze jedne sa dwu i pol drozne, a drugie troj.

Ostatnio kumpel kupil 675, stoja w okolo 20m2 i jest w sam raz. Basoluby moga troche odczuwac brak basu, ale jest OK. Słychac jak bardzo Magnat sie zmienia pod wzgledem brzmienia, bo stary model 605 pompowal basem wiele mocniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie uświadomiłem sobie, że głównym odbiorcom głośników bardzo zależy na jak najpotężniejszym basie z dwóch kolumn. Myślę, że nawet kosztem góry muszę wybrać coś z mocniejszym dołem. Wharfedale 230 czy może jednak owe Magnaty mimo wszystko zahuczą mocniej?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mylnie to wszystko odbieracie. Oba modele tj. 677 i 675 maja po dwa mid-woofery i generuja taka sama ilosc basu. Jedyna rzecz to ze jedne sa dwu i pol drozne, a drugie troj.


Tak, ale jak sam wiesz, bo sam o tym kiedyś piasałeś kolumny 2,5 drożne 3 głośnikowe jak np. 675 czasem jakoś mocniej eksponują pewne pasmo , ponieważ jeden zgłośników odtwarza nie tylko bas. Dźwięk z takich 2,5 drożnych bywa , (oczywiście czasami ) bardziej masywny, mięsisty, podczas gdy z modelu 3 drożnego jak np. 677 jest bardziej klarowny. Oczywiście nie ma co generalizować, bo jest masa firm i konstrukcji.

Cytat

I właśnie uświadomiłem sobie, że głównym odbiorcom głośników bardzo zależy na jak najpotężniejszym basie z dwóch kolumn. Myślę, że nawet kosztem góry muszę wybrać coś z mocniejszym dołem. Wharfedale 230 czy może jednak owe Magnaty mimo wszystko zahuczą mocniej?


Niekoniecznie, nie zgadzam się. Pytanie co nazywasz najpotężniejszym basem, ilośc , zejscie ? Myślę że po pierwszym zachłyśnieciu się basem, więcej osób ceni precyzję, detale odpowiadające za odbieranie stereofonii.
Co do dwu kolumn, to tak, nie mam znajomych słuchających muzyki na dużych kolumnach plus jeszcze subwoferze
Kto głośniej zahuczy, wystarczy popatrzeć na parametr dB, 92dB zagrają prawie raz tak głośno co kolumny 88dB na tym samym ustawieniu wzmacniacza. Tylko po co na takie coś się kusić, wierz mi przy normalnym średniej mocy wzmacniaczu i takich kolumnach nie wytrzymasz hałasu i ciśnienia juz na 20-30% skali pokrętła volume...
Jeśli pod pojęciem zahuczeć masz znów na myśli bas, no to musisz posłuchać dwu par kolumn, bo dane parametrów z kartki nic Ci nie powiedzą. Może się zdarzyć że lepiej odbierzesz kolumny z pasmem od 40Hz, bo będą mieć dużo wiecej basu, niż takie od 32Hz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro więc mówisz, że nie dam rady wykorzystać ich pełnej głośności to nie będę uwagi na skuteczność. Do do tego nieszczęsnego basu to wydaje mi się, że nie tyle chodzi tu o zejście a o ilość(biorąc pod uwagę pojęcia które przytoczyłeś). Szkoda, że jestem tylko pośrednikiem i nie mogę dokładnie opisać co główny odbiorca w postaci mojego taty rozumie poprzez "Tak żeby się zatrzęsły szklanki w kredensie" icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...