Skocz do zawartości

Wzmacniacz pod głośniki z zestawu HiFi


Fric

Recommended Posts

Witam.

Na wstępie zaznaczę, że w temacie kolumn audio jestem nowicjuszem.

Posiadam zestaw HiFi Panasonic SA-AK520.

Link do instrukcji tutaj

Jest to zestaw 2.1, z którego brzmienia jestem zadowolony.
Jednakże - samej wieży dosyć się już oberwało przez długi czas użytkowania, z wszystkich "bajeranckich funkcji" takich jak CD, kasety i radio przestałem już dawno korzystać na korzyść wejścia AUX, przydałoby się ją więc wymienić.

Moje kryteria:
Możliwość podłączenia kilku źródeł dźwięku - (co najmniej trzech)
Pilot
Widełki cenowe - 500-1000, przy czym im bliżej dolnej granicy tym lepiej (chociaż oczywiście dopłacę jeśli będzie to tego warte)
Equalizer (jeżeli jest taka możliwość)
Czy może być używany - TAK

Czego z tym aktualnie używam:

Transmiter Bluetooth - łączy się bezprzewodowo z telefonem i przesyła dźwięk do wieży za pomocą 2x RCA
Asus VN279QLB - sygnał z laptopa/PS4 po HDMI do monitora i stamtąd wyjście Line Out Jack 3.5
Dodam tylko że oba te urządzenia nie dają odpowiedniej mocy, przez co zestaw gra aktualnie ciszej niż powinien (gdy używałem go kiedyś z PC który miał Xonara D1, wszystko było w porządku)

W razie pytań jestem do waszej dyspozycji, z tym że tak jak już wcześniej wspomniałem - na ten temat wiem stosunkowo niewiele, więc moja pomoc może się głównie ograniczać do porobienia fotek nalepek z tyłu głosników.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
Fric
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Kolumny są najważniejszym (oprócz akustyki pomieszczenia odsłuchowego) elementem zestawu stereo. Oczywiście wzmacniacz jest również bardzo ważny, by wysterował odpowiednio kolumny. Ale te ostatnie jeśli nawet będą tańsze niż wzmacniacz, to muszą być wybitne w swojej cenie albo nie posiadać większych wad, nie podbarwiać dźwięku (czyli nie mogą być takie ostatnie icon_wink.gif ).
Do wzmacniacza za 1000 zł. Wyobrażałbym sobie kolumny za powiedzmy 1200 - 2000 zł. Tak mniej więcej by było z sensem i proporcjonalnie.
W urządzeniach tego typu jak Twój Panasonic, na ogół najsłabszym elementem są kolumny. I kupując jakieś dobre monitorki można łatwo i zauważalnie poprawić dźwięk takiej miniwieży.
Z tym, że nie wiem (nie znam konstrukcji tego zestawu) czy da się do niego podłączyć jakieś typowe kolumny. Bo prawdopodobnie zwrotnica jest tam umiejscowiona w jednostce centralnej (z elektroniką) i można używać tylko tych kolumn, które są w zestawie.
I odwrotnie. Nie wykluczone, że kolumn z tego zestawu nie można podłączyć do innego wzmacniacza, ponieważ można coś uszkodzić.

Podejrzewam, że trzeba pożegnać się z Panemsłonikiem i pomyśleć o wzmacniaczu i kolumnach.
Co do źródła dźwięku, to sam widzisz jak można popsuć jakość poprzez stosowanie nieodpowiednich lub słabej jakości urządzeń.

Ale do tego trzeba by znać budźet, wielkość pokoju, możliwość ustawienia kolumn (gdzie/na czym i jak daleko od ścian), jakiej muzyki słuchasz oraz Twoje preferencje jeśli chodzi o barwę dźwięku (jasny, twardy, chłodny, ostry czy ciemniejszy, miększy, ocieplony, łagodniejszy itp.)
No i podać nam więcej informacji. Jakie, znajdziesz tu: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

A tak na marginesie, to nie wiedziałem, że CD czy radio, to "bajeranckie" funkcje. To co nie jest bajeranckie? Budzik albo efekty uprzestrzenniające? Żartuję oczywiście icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę bardziej obrazowo.
1) Kupując mini-więżę ( np. do sypialni, małego pokoju) najlepsze co możemy zrobić by mocno poprawić jej brzmienie to w wielu przypadkach pozbycie się tych dołączonych firmowych pierdzideł i kupno kolumn podstawkowych firmy która produkuje kolumny.
2) Zdarza się też też tak, że takie kolumienki jak te z zetawu grają w miarę dobrze tylko ze swoją jednostką centralną-która jest z nimi zestrojona akustycznie.
3) Widocznym przykładem braków jakości kolumienek z mini wieży sprzętu jest korektor/equalizer który robi sztuczki akustyczne, pseudo basik, albo energetyczne czyste brzmienie.
Piszę to z praktyki podpięcia podpinania pod midi wieżę ( od dłuższego czasu sony) różnych kolumn podstwkowych. Nawet najtańsze tzw. monitory, grały o dwie klasy lepiej niż dołączone firmowe.
Natomiast eksperyment z mieszkającymi na działce teścia kolumnami po skądinąd wysokich modelach wież panasonika, philipsa i podłączaniu ich pod " normalny" wzmacniacz nie dają zwykle dobrych rezultatów. Albo kolumny po podpięciu do mocnego i prawdziwego wzmacniacza zaczynają mocno pokazywać swoją plastikowo, pażdzierzową budowę- wszystko drży, dudni i buczy, albo grają zwykle tak płasko jak pudełko po butach.
Dołączane głośniki w miniwieżach traktowałbym jako darmowy pakiet na dzień dobry dla klienta, zobacz gra, ale jak kable nie są zaspawane na całość podepnij coś normalnego.
Na szczęście jest caraz więcej w ofercie "mini-wież" bez kolumn- BRAWO.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na wstępie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

To tak:

1. Powiedzmy, że mam budżet 500-1000zł. Maksymalnie.
2. Chcę - zdalne sterowanie, kilka wejść dźwięku, żeby było w stanie napędzić ten zestaw który mam teraz.
3. Jeśli można osiągnąć to, o co proszę tańszym kosztem to... no pewnie że wezmę.
4. Jak zaznaczyłem na początku, jestem zadowolony z brzmienia i dźwięku mojego aktualnego zestawu.
5. Chciałbym po prostu dodać do niego funkcje o których napisałem w pierwszym poście oraz rozwiązać problem braku mocy z moich aktualnych źródeł.

Moje preferencje dźwiękowe? Dosyć duże dawki basu, a equalizer najczęściej ustawiany na V (obniżona średnica, podbite basy i wysokie).

Wymiary pokoju są mało istotne, bo zmieniam je praktycznie co kilka mięsięcy.

Generalnie co poniektórzy chyba źle przeczytali mój temat, gdyż sugerują mi wyrzucenie głośników a zostawienie jednostki centralnej (podpowiem tylko, że dążę do czegoś zupełnie odwrotnego icon_wink.gif )

Jeżeli uznacie że w kwocie 500-1000 dacie radę złożyć zestaw 2.1 który będzie grał lepiej - proszę bardzo, chociaż powtórzę - raz że jestem zadowolony z aktualnego brzmienia, dwa, że nie mam parcia na jak najwyższe parametry dźwięku w danej cenie. Chcę tylko mieć pilot i kilka wejść na dźwięk (bo ciągłe żonglowanie RCA bywa irytujące, a pilot wyzionął ducha).


@f1angel
Jak kupowałem tą wieżę jakieś 10 lat temu, to były to najbardziej bajeranckie funkcje jakie możnaby sobie wymarzyć (odtwarzanie MP3 z CD też było wypasem!). icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Fric
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Generalnie co poniektórzy chyba źle przeczytali mój temat, gdyż sugerują mi wyrzucenie głośników a zostawienie jednostki centralnej (podpowiem tylko, że dążę do czegoś zupełnie odwrotnego icon_wink.gif )



Generalnie, czytam świetnie ze zrozumieniem. Liczyłem też na to samo, wychodzę też z złożenia że lepiej i taniej uczyć się na cudzych błędach niż swoich, jednak wiem i widzę że wiele osób samemu musi pewne etapy samemu przebyć icon_wink.gif

Cytat

nie mam parcia na jak najwyższe parametry dźwięku w danej cenie.


Ech parametry, parametry nie grają... Zresztą jakie parametry w zestawie 2.1 ?- większość bierze w łeb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś na wyspach popatrz do sklepu Richer sounds, o takich cenach w Polsce można czasem pomarzyć. Jak lubisz dynamiczne granie popatrz za yamaha as 300 lub as500, ma dodatkowo płynny loudness, więc sporo zabawy jak lubisz korektor. Jest sporo wejść nawet MM i co nie jest oczywiste wyjście na subwoofer.
Nowe as 500 są tam w granicach 130 funtów, as 300 jeszcze taniej ( są też modele as501 z optycznym wejściem np. dla tv, chyba że masz np. dac fioo d3 ).
Do tego używane kolumny Tannoy R3 i masz dobrze grający, dynamiczny i klasycznie wyglądający zestaw stereo. Możesz tez popatrzeć za kolumnami Mission.
Szkoda że nie napisałeś w jakich metrażowo mieszkasz pokojach, bo może kolumny podstawkowe typu np. mission m72, m32i byłyby więcej niż wystarczające, jak jesteś mega fanem basu jakieś quadrale. Jednak Tannoy R3 aż tak wielkie nie są.
Wydawanie w małym budżecie kasy na subwoofer aktywny jest bez sensu i w takim wypadku niepotrzebne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zieluwid

Aktualnie mieszkam w klatce 2x2, ale niedługo się to zmieni, stawiam na rozmiar około 4mx5m. Dokładne pomiary będę mógł zrobić pod koniec tygodnia.

A co do korektora to w zasadzie odkąd sięgam pamięcią zawsze, w każdym ze swoich sprzętów audio dłubię eqalizerem w mniejszym bądź większym stopniu, więc raczej będę szukał czegoś co go posiada. Kwestia własnych preferencji chyba.

@jacek75
Dzięki za tipy, sklep i sprzęty sobie zaraz sprawdzę.

Pozdrawiam
Fric.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną Sennheiser CX880i, Superlux HD669.
Wcześniej NuForce NE-700X, AKG K319, Sennheiser HD201 i sporo innych dokanałówek, których nazw już nie pamiętam.
Sprzęty łączone aktualnie z telefonem (Oneplus One), wcześniej z Sansą Clip+. Generalnie zawsze obniżam trochę średnicę, po prostu lubię gdy jest ona wycofana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie mogę odpowiedzieć, nie ograniczam się do jednego gatunku muzycznego.

Mogę śmiało powiedzieć że najczęściej leci u mnie muzyka elektroniczna (aktualnie trap i dubstep), stosunkowo często słucham też rocka alternatywnego, metalu. Czasami mam ochotę na klasyki pokroju Sugar Baby Love albo You Spin me Round Now, jednym słowem - wszystko po trochu.

Ulubione grupy/wykonawcy na tą chwilę:

System of a Down
Scars on Broadway
The Rubens
Knife Party
Pendulum
SebastiAn
Maps
E.S Posthumus

Tyle chyba wystarczy ^^.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jeszcze jakie brzmienie lubisz, ciepłe, zimne ?
A jak z tymi kolumnami, podłogowe, podstawkowe ? To także zależy jak lubisz słuchać. Głośno, dynamicznie, czy bardziej kameralnie ? Bo jeżeli nie masz zamiaru grać głośno i z rozmachem, to nie ma sensu kupować podłogówek. Lepiej byłoby pójść w monitory.
A zcy bierzesz pod uwagę kolumny z drugiej ręki ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca pewien czy właściwie rozumiem te dwa określenia.
Generalnie preferuję "muzykalne brzmienie", aniżeli dokładne odtworzenie tego, co zostało nagrane w studio, jeżeli wiesz co mam na myśli.
Raczej określiłbym swoje preferencje jako ciepłe brzmienie (z tego co wiem Clip+ jest ciepłym źródłem, a jego brzmienie bardzo mi odpowiadało).

Kiedy tylko możliwe, słucham muzyki głośno i z rozmachem. A teraz będę robił to pewnie częściej, gdyż przeprowadzam się na własne mieszkanie.

Preferowałbym kupno całości w jednym sklepie, zresztą, podawanie aukcji na chwilę obecną minie się z celem, gdyż zakupu dokonam za jakiś czas, przekroczyliśmy budżet ponad dwukrotnie (z 200 funtów zrobiłem 500).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli za jakiś czas, to faktycznie nie ma sensu się spieszyć. Jednak dobrze, żebyś wiedział w co mniej więcej masz celować. Może czas do zakupu wykorzystaj na dokonanie odsłuchów. Poszukaj jakiegoś salonu audio, jedź tam i poproś o zaprezentowanie jakiegoś, lub kilku zestawień.
Takie doświadczenie jest najlepszym doradcą, bo będziesz mógł się sam przekonać, jak co gra i co podoba Ci się najbardziej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...