Skocz do zawartości

głośniki dali 450/606


pawlowski

Recommended Posts

Cześć,
chcialbym poprosic o pomoc z wyborem glosników podlogowych (sztuk dwie icon_smile.gif )

zaoferowano mi dali 450 i dali 606 w podobnych cenach, problem jest taki ze ich nie slyszalem.

slyszalem elac el 135 s

czy mozecie z waszego doswiadczeia podpowiedziec, ktore z tych glosników bylyby przez was preferowane.

ja poszukuje w miare cieplego dzieku, niemetalicznego (nie wiem czy to dobre okreslenie),

pokój 30m^2, wzmacniacz tandberg tr 2075

z gory dziekuje
Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak gra Twój wzmacniacz. Obydwie pary kolumn grają w sposób jaki piszesz. Z tym, że Dali 450 zagrają w sposób bardziej wyrafinowany, bo to wyższej klasy kolumny. Dali 606 dadzą mocniejsze niskie tony i większy wolumen dźwięku. Ale jak zaznaczyłem zagrają w sposób trochę uproszczony w stosunku do 450.
Napisałeś, że słyszałeś kolumny Elac EL 135s i ... nic z tego nie wynika. To co, że słyszałeś? Daje nam to coś?
A ja widziałem Rolls Royce'a icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, dzieki za odpowiedz.

tak, elac 135 s graly moim zdaniem przyzwoicie i najlepiej z tego co slyszalem w zakrsie do 1500pln.

niestety nie mam mozliwosci ich zestawic z ww modlami dali.
Dla mnie sytuacja idalną byloby postawienie obok tych 3 par kolumn, podpiecie pod moj wzmacniacz i przelaczanie miedzy nimi. (ale wtedy nie pojawilbym sie pewnie na forum i nie dywagowal o "rojsrojsie"- chyba nawet nie widziałem - no moze kiedys w tv)

Z tego co zrozumialm z Twojego postu, dali 405 powinny zagrac przyzwoiciej (czy tez lepiej sparując wokal?) niz model 606 i ..sa klasę wyżej. Zwróciłeś uwagę na tony niskie. Nie mam wymagania puszcznia ich po całym osiedlu, chciałbym by byly dostatcznie odsparowane i nie zagluszaly reszty przy Zeppelinach czy Collinsie ale również dawaly fajny efekt przy Kraftwerku icon_smile.gif - taka niestety mieszanka icon_smile.gif


wracajac do elaców, to w takim razie jak plasuje sie model 135 w stosunku do powyzszych dali?

Wzmacniacz ma 75W, dobre pasma i tlumienia i uwazam jest w miare precyzyjny i przewidywalny, jak za pieniadze za ktore jest sprzedawany w stosunku do sansuiów, pionirów czy innych ciekawych konstrukcji. Oczywiscie, to juz moj subiektywne odczucia.

Dzięki, Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zagrają Elac 135, tego nie wiem. Tym bardziej z Twoim wzmacniaczem i porównując do Dali.
Elac, to konstrukcja zamknięta, więc niskie tony prawdopodobnie ma dość krótkie, szybkie a niezbyt potężne. Wysokie w nieodpowiedniej konfiguracji mogą pewnie zagrać ostrzej.
Dali 450 mają bardzo ładną średnicę. Lepszą niż 606. Myślę, ze do twojej muzyki powinny być odpowiednie, bo są dość uniwersalne.
Po przeciwnej stronie Elaców stoją Dali 606. Czyli niskie dość duże, ale nie najszybsze, średnica mniej czytelna a wysokie nie tak wyrafinowane, rozdzielcze.

A tak w ogóle, to Dali są dość dobrze odsprzedawalne, więc w razie czego nie powinieneś dużo stracić jeśli Ci się nie spodobają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki za wsparcie.
ale jeszcze powierce inaczej. Czy jest cos dobrego ("uobiektywniając" mam na myśli - nie gorszego od dali 450) tylko rozmiarowo mniejszego?
Przyznam, ze mimo iz pokoj nie jest najmniejszy, to wstawienie 2 takich kolumn bardzo zaburzy panujacy w wnim minimalizm, ktory bardzo doceniam.

te glosniki to kolubryny, a ja poszukiwalbym czegosc 4x mniejszego. jest miejsce na kompromis jakosc/rozmair? i jak bardzo sie traci nie wydajac przy tym 100.000.000

Super, gdyby do tego "mniejszego" mogl zostac moj wzmacniacz.

dzieki, Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

te glosniki to kolubryny, a ja poszukiwalbym czegosc 4x mniejszego. jest miejsce na kompromis jakosc/rozmair?


wys.96 szer.22 gł.31 (dali 450) to dość przeciętna wielkość kolumn podłogowych tego typu. Nawet nie mają wystających poza obrzeża modnych stabilizujących nóżek, cokołu. Owszem mogą być węższe mieć np. 19 cm tylko wtedy moze okazać się że są tam mniejsze średnicą przetworniki i w 30 m salonie dają słabo radę, a wysokość np. 85cm chyba też zbytnio nie uratuje sytuacji- mieszkania są wyższe.
Rozmiar można minimalnie przeskoczyć w dół, ale musiałbyś poszukać jakiegoś modelu z wysokiej półki, wtedy producent może rozwinąć skrzydła zainwestować w lepsze rozwiązania (droższe). Wtedy nieco mniejsza kolumna może zagrać z równie dużym rozmachem co większa.
Nawet w kolumnach dwu drożnych, dwu głośnikowych np. Audio Academy phoebe skrzynia musi mieć pewną pojemność, gabaryt i wagę, aby to zagrało.
Posukujesz kolumny 4 razy mniejszej tzn . wysokość 25cm, szerokość... upss, na dobrą sprawę kolumny podstwkowe, czy podłogowe zajmują dość podobną ilość miejsca...zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. podstawę w cm kw. . szer20 x gł.30cm to pewien standard. Mając do wyboru takie dobrze grające, a trochę mniejsze np. szer.18 x gł.25cm wybrałbym te pierwsze, dużo cm kwadratowych nie zaoszczędzisz, a salon masz duży.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75, dobrze pisze. Są pewne standardy, wymogi. Niektórych rzeczy się nie przeskoczy. Albo nie za takie pieniądze.
A czemu tak nagle się zastanowiłeś, że to mogą być za duże czy zbyt widoczne kolumny? Moim zdaniem, że widoczne, to dobrze.
To świadczy, o właścicielu. Że jest pasjonatem a nie niewolnikiem wydziwaczonego designu niektórych nowoczesnych pomieszczeń.
Co Ty chciałbyś mieć kolumny jak słupki od plastikowego kina domowego LG?
A monitory, rzeczywiście mogłyby być mniejsze, ale nie polecam do takiej wielkości pomieszczenia. Na pewno nie monitory w tej cenie.
Choć te i tak musiałyby stać na standach, więc powierzchnia jaką zajmowałyby, wysokość, byłyby podobne. Bo nie schowasz dobrych monitorów pomiędzy półki z książkami. Nie zagrają dobrze.

Może pokaż o jakich kolumnach myślisz? Bo ja nie mam pojęcia co to mogłoby być, takiej wielkości jak napisałeś, by zagrało poprawnie w Twoim pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, dzięki wielkie.

dzis mialem przyjemnosc posluchac dali 606 - ale bez rewelacji, a wrecz przeciwnie.

zostaly 450 vs elac 135 i rzut moneta.

elac sa zamkniete, wiec graja calym pudlem. niestety brak bas reflexów.

od plastikowych slupków jestem daleki, gdyż 30 lat używałem czegoś na ich kształt.

i tak bardzo mi pomogliscie - moglem sie od razu posluchac i wywalic 606 - a ja sie uparłem i musialem isc zobaczyc.


wybór padnie pewnie na elacki - moze to smiesznie zabrzmi, ale nie chce brazowaych ani czarnych kolumn - moze nawet sam pobawie sie w bejcowanie (mam nadzieje, ze pomozecie - pochwale sie efektami na forum)

jedno co mna kieruje przy rzucie moneta, to ze zakup glosników nie jest decyzja nieodwracalna, wiec jak ich nie zniose, albo "whatever" to sprzedam i zycie bedzie toczylo sie dalej, na moim amatorskim zestawie nibygrajków, które wspaniale kaleczą mi Knopflera i symfonicznego Willsona (ten od genesisów).

jak cos jeszcze przyjdzie wam do napisania na temat dali 450/elac 135, przed piątkiem, godziną 17 to będe bardzo wdzieczny.

(elac: http://www.elac.com/de/archiv/archiv_produkt_alt.php?f=11491 )

podziele sie niezlaeznie od wyboru swoimi spostrzezeniami po zakupie i skoro tak znane sa dali, a tak malo wiemy o elacach, to chyba zaryzykuje icon_smile.gif

Dziekuję, Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Dali 606 i 450 to podobna szkoła brzmienia, tylko te drugie, to wyższa klasa, lepsze pewne aspekty brzmienia.
Skoro 606 Ci się nie podobały, to być może też nie bardzo Ci się spodobają 450.

Szkoda (Twoja szkoda - zdajesz sobie sprawę?), że tak lakonicznie napisałeś zarówno o Elac 135 jak i Dali 606. Podoba się, nie podoba się. Może coś więcej, dasz radę napisać choć kilka zdań na temat jednych i drugich kolumn?
Wówczas można by wyciągnąć jakieś wnioski, co Ci się podoba, co nie. Czego szukasz?
Ja lubię jak grają Dali 450 ale dla Ciebie mogą być takie sobie.
Zresztą dużo zależy od tego z czym dane kolumny grają, w jakim pomieszczeniu, jak ustawione itp.
Mam nadzieję, że jednych i drugich kolumn słuchałeś ze swoim wzmacniaczem?

A poza tym gdybyśmy więcej wiedzieli o Twoich gustach, choćby z opisów jak grały kolumny, których słuchałeś, to może można by Ci zaproponować jeszcze jakieś inne. Może bardziej z szansą na to, ze Ci się spodobają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, opisze dokładniej, a przynajmniej spróbuje - poniewaz nie jestem profesjonalista, wiec z gory prosba o wyrozumialosc. Użyje swoich subiektywnych odczuc - nie wiem kompletnie co to krótki bas czy liniowe granie wzmacniacza.

Dali 606 graly jak dla mnie wszystko za wysoko (oczywiscie w zestawieniu z moim tandbergiem) - niskie tony brzmialy jak srednie, nie były pełne i mialem wrazenie, jak gdyby glosnik byl wykonany z blachy i wydobywanie dziweków brzdąkało stukaniem aluminium o nierdzewkę. srednie graly jak wysokie, a wysokie piszczały jak wykastrowany kogut. brakowało wyraźnie basu. Generalnie nie podobala mi sie sama barwa dzwieku. Zaznacze tez, ze glosniki byly podlaczone do pioneera (bardzo wysoki model) i problemu juz nie bylo. Pewnie z sansuiem za 100 milionów również by nie bylo, ja jednak zyje na razie w swiecie tandberga.

trafiłem też na elacki i dali 606 razem - w bardzo profesjonalnym zakładzie w wawie przy waszyngtona. Poleciłbym wszytkim, ale nie o tym dziś.
dźwięk wydobywany z elaców+tr2075 jest przyjemny, odczuwałem wyraźne odseparowanie tonów bez skrzeczenia, glosnik gral swoje.

szkoda, ze nie moge w jedym czasie zestawic dali 450 vs elac.

Wracając do mojego wyboru, to padnie pewnie na elac'ki. Wizualnie są jednak w nienajcikawszym stanie.

odnośnie regeneracji, to chciałbym zapytać czy zabieg typu zerwanie porysowanej okleiny, wypolerowanie i pomalowanie glosnika bejcą jest w ogóle rabialny?
jak już mają stać w pokoju i skoro ich nie ukryję, to chciałbym je wyeksponować i pomalować na żółto ew. drewnianie-niebiesko.

nie zestawiłem jeszcze dali 450 vs elac, ale to już jest niemożliwe

ps. czy mozecie prosze pomoc jeszcze ze sprawdzeniem czy elac 135 byly wydawane w dwoch wersjach el 135 i el 135 II? nie potrafie sie do tego dogrzebać.


Dziękuję, Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...