Skocz do zawartości

Dobór głośników Hard Rock/Metal


Sephi

Recommended Posts

To mój pierwszy post na forum więc korzystając z okazji chciałbym wszystkich serdecznie powitać icon_smile.gif

Jestem posiadaczem dość już leciwego zestawu audio, rocznik 1991, który opisałem poniżej:

- Sony Scenario S7 (komplet, 4 klocki)
- Głośniki Sony SS-D505AV

Zastanawiam się ile można wykrzesać z tego sprzętu, w internecie danych jest bardzo mało choć wyszperałem informacje, że Scenario wywodzi się z linii "ES" więc zakładam, że kiedyś był to sprzęt z co najmniej średniej półki. Pomyślałem o wymianie głośników na nowsze konstrukcje. Wzmak i CD były ostatnio na przeglądzie i mimo wieku serwisant nie miał żadnych zastrzeżeń. Odnoszę jednak wrażenie, że całość nie gra tak jak powinna. Słucham głównie rock/metal (Scorpions, AC/DC, Pink Floyd, Judas Priest, Nightwish, Iron Maiden, Helloween etc), zależy mi na dobrej dynamice ale nieprzepakowanej basem (mam wrażenie, że jest go obecnie bardzo mało, a po podkręceniu potencjometrem robi się głuchy i bardzo dominuje nagranie) oraz na możliwie czystych wokalach. Pokój w jakim mam ustawiony sprzęt ma ok 18 m kw, na podłodze panele, brak nadmiaru mebli - ogólnie pokój dość pusty ale bez pogłosu (echa). Dystans między głośnikami, a miejscem odsłuchu ok 4m. Głośniki (wolałbym monitory + podstawki) nie będą mogły być zbyt odsunięte od ściany. Budżet jakim dysponuję to 3000-4500zł, raczej nie chciałbym go przekroczyć icon_smile.gif Zastanawiałem się nad:

- paradigm studio monitor 20 v.5
- MA Gold GX100
- Chario Delphinus (podobno trzeba je dość mocno odsunąć od ściany, ma ktoś doświadczenia jak bliskość ściany wpływa na dźwięk?)

Nie jestem uparty i chętnie poznam również inne propozycje, szczególnie cenne będą dla mnie te od osób, które miały styczność z posiadanym przeze mnie Soniakiem.

Sprzęt (wzmak + CD) planuję wymienić ale nie wcześniej jak za 2-3 lata, najpewniej na Cambridge Audio Azur 651 lub 851 (jak budżet pozwoli icon_smile.gif Dlatego też na tą chwilę chciałbym wykrzesać ile się da z tego co mam, a po wymianie sprzętu głośniki zostaną ze mną więc nie chciałbym celować w najniższą półkę choć być może do obecnego zestawu i taka będzie dobra.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za pomoc.
Łukasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

oczywiście biorę pod uwagę sprzęt używany, zakładam (być może niesłusznie ale w coś wierzyć trzeba icon_smile.gif ), że sprzęt lepszej klasy, którego w byle Media Markt nie znajdziemy, kupują już osoby, które wiedzą czego chcą i używają go rozsądnie.

O korzyściach jakie płyną z wymiany kolumn przekonywać mnie nie trzeba, zdaję sobie sprawę, że to dobry kierunek icon_smile.gif

Pozdrowienia

PS: czy mógłbym prosić o sugestie odnośnie kabli głośnikowych? Obecnie mam "no name" odziedziczone po poprzednim właścicielu. Są dosyć grube, miedziane i... to wszystko co mogę o nich napisać icon_smile.gif Wymieniając głośniki chciałbym również wymienić kable.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...