Skocz do zawartości

Pięć zestawów kolumn - możecie pomóc w wyborze ?


Dymion_N_S

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Chciałem Was, drodzy użytkownicy tego forum, prosić o pomoc w wyborze zestawu kolumn. Zastanawiam się między pięcioma modelami (które podałem poniżej), sam nie jestem w stanie dokonać trafnego wyboru, ponieważ moja wiedza na ich temat jest żadna. To znaczy trochę poszperałem i poczytałem w internecie, jednak sama specyfikacja techniczna niewiele mi mówi.
Być może ktoś kiedyś posiadał, ten czy tamten model, i będzie mógł rzucić nieco światła na to jaki wydają dźwięk. Wzmacniacz, z którym miałyby grać to Harman Kardon PM655. Z góry dziękuję za pomoc.

1. CELESTION DITTON 15XR
2. JBL DECADE L-26
3. JBL DECADE L-36
4. SONY CARBOCON SS-5050
5. Technics SB-402
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niemal nikt nie czyta innych wątków (gdzie dowiedziałby się jak pisać pierwsze posty i wiele innych ciekawych rzeczy) a także
tematu "Pierwsze posty - ..." ? To było pytanie retoryczne. Raczej. icon_rolleyes.gif
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Przeczytaj ten wątek i napisz jak najwięcej informacji. Możesz dodać coś od siebie.
Ba jak tu Ci doradzić skoro nie znamy między innymi wielkości pokoju, możliwości ustawienia kolumn, czy będą stać na standach (odpowiednich podstawkach),jakie są odległości kolumn od ściany tylnej i bocznych, jak daleko siedzisz od linii kolumn i tylnej ściany, jakiej muzyki słuchasz, jakie masz źródło dźwięku, jakie upodobania brzmieniowe (dźwięk jasny, ostry, suchy, twardy, konturowy czy ciemniejszy, nasycony/soczysty, miększy, z ładnie wypełnioną średnicą)?

Jakim budżetem dysponujesz na zakup kolumn oraz dlaczego tylko takie kolumny wchodzą w grę? Dlaczego wybrałeś tylko takie vintage'owe kolumny? A może warto się zastanowić nad innymi?

Odpowiedz na jak najwięcej pytań zawartych w tym oraz wątku z linku. Masz wówczas szanse na rzetelną w miarę naszych możliwości i wiedzy poradę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel -> masz rację, mój pierwszy post jest nijaki, teraz postaram się poprawić.

Zacznę od muzyki jakiej słucham: lata 70, 80, 90 muzyka "gitarowa", powierzchnia pokoju to 20m2, kolumny będą stały w rogu - jakieś 15 cm od ściany (tylna i boczna), jeśli chodzi o dźwięk to lubię, o ile mogę się tak wyrazić: czysty, jasny, z głębokim basem. Teraz pieniądze, na kolumny mam przeznaczone do 2000 zł. - a dlaczego vintage ? Ponieważ nowe, te naprawdę dobre kosztują krocie, a te starsze można kupić naprawdę za niewielkie pieniądze w dobrym stanie, a grać potrafią jak kilkukrotnie droższe nowe. Wzmacniacz to Harman Kardon PM655 (pisałem w pierwszym pości), kolumny te co powyżej, chciałbym jednak do tej piątki dodać jeszcze jeden model, a mianowicie Pioneer HPM 60 - ponoć świetne, takie opinie znalazłem.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chcesz zrobić duży błąd ustawiając kolumny blisko ścian (15 cm, to zdecydowanie za mało) i do tego w rogach pomieszczenia (mało jest gorszych ustawień). Tu masz próbkę jak i gdzie należy ustawić kolumny
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli chcesz więcej o tym poczytać, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy. Akustyka to podstawa. Warto wiedzieć.
Poza tym kolumny, które podałeś w linkach powinny stać na standach. A one muszą być solidne, stabilne, ciężkie.
Inaczej nie będziesz miał dobrej stereofonii, dźwięk będzie podbity, podbarwiony, niskie nienaturalnie wzmocnione (rogi pomieszczenia - tak można ustawić np. niektóre stare modele Klipsch'a). Ogólnie sporo złego wkradnie się do dźwięku.

Za 2 kzł da się kupić bardzo dobre kolumny i to znacznie nowsze a grające nawet lepiej. To zależy, co komu uszach i sercu gra.
Takie Vintageowe podają dźwięk dość specyficznie (w porównaniu do nowszych). Owszem na ogół bardzo płynnie, gładko, muzykalnie.
Ale niekoniecznie tak jak piszesz. Co do głębokich niskich tonów, to może tak. Ale z wyrazistością, jasnością i rozdzielczością już bywa różnie. Tu raczej faworyzowałbym nowsze konstrukcje. Owszem są vintageowe kolumny grające w taki sposób, że dopiero bardzo drogie nowsze konstrukcje mogą im dorównać, ale i te raczej nie schodzą z ceną poniżej 2 kzł.

Co do Twoich propozycji, jeśli się na takie zdecydujesz, to najbardziej do mnie przemawiają Celestion i JBL.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel -> dziękuję za wszystkie informacje, przeczytałem artykuł i przeanalizowałem wszystko jeszcze raz - mogę mieć niewielki problem z odpowiednim ustawieniem kolumn, ponieważ to żona zarządza meblami w domu, ale może uda mi się trochę miejsca utargować icon_smile.gif

Odnośnie samych kolumn, chciałem jeszcze spytać - jakie nowe kolumny podłogowe spełniające moje warunki, czyli głęboki kontrolowany bas, czysta i jasna góra, mógłbym w tym budżecie (2000 zł) kupić ? Dodam jeszcze, że muzyki słucham zazwyczaj cicho, czasem troszkę głośniej, jednak nigdy nie doprowadzam szyb do drżenia, nie lubię dudnienia i charczenia basów, ani świszczących sopranów - to chyba tyle.

Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sęk, że głęboki i kontrolowany bas, to nie jest sprawa łatwa (tania) do osiągnięcia. Bo takie niskie tony, to nie tylko kolumny, ich głośnik niskotonowy i konstrukcja, strojenie, ale także wzmacniacz. On w dużym stopniu odpowiada za kontrolę niskich tonów.

Podczas cichego słuchania tym bardziej trudno wykrzesać takie rzeczy z zestawu. Ja stawiałbym właśnie bardziej na kolumny o mniejszych głośnikach niskotonowych. Wzmacniacz masz teoretycznie mocny. Ale na tyle go nie znam, aby wiedzieć jak sobie radzi
grając cicho. Jak wówczas napędza kolumny. Na pewno mniejsze membrany łatwiej ruszyć mniejszą mocą niż te duże.
Skuteczność kolumn także musi być nie najniższa.

Spróbuję poszukać odpowiednich kolumn, może koledzy też coś podrzucą.

Dudnienie i charczenie niskich tonów oraz świszcące wysokie tony mogą być oznakami słabej jakości przetworników, słabego, niewydajnego wzmacniacza albo złej akustyki pomieszczenia.
Dobrze dobrany system może jedynie zmęczyć dźwiękiem, jego natężeniem przy zbyt wysokich poziomach głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel - dziękuję po raz wtóry, bo znów dowiedziałem się czegoś nowego o jakości muzyki w zestawach stereo (i nie tylko).
Tak przy okazji chciałem jeszcze o coś zapytać, jako że mam (chyba) kupca na swój wzmacniacz HK P655, co mógłbym w zamian kupić ? Czytałem sporo po forach, i wszędzie ludzie piszą o Denonach, jest to najczęściej wymieniana nazwa, jeśli chodzi o dobry, popularny wzmacniacz do zestawu stereo. Zatem, jaki model - bo wszak jakość muzyki zależy też w dużej mierze od wzmacniacza właśnie - powinienem zakupić, by spełnić choć trochę moje wysublimowane icon_wink.gif gusta dźwiękowe ?

Poczytałem sporo opinii, i wybrałem następujące modele:
1. Yamaha AX-500
2. Denon PMA-770
3. Denon PMA-860
4. Pioneer A-60
Wszystko w granicach 300 do 500 zł. - jest jeszcze Denon PMA-960 ale za 1200 zł.
Może ktoś z Was był właścicielem któregoś z powyższych, lub miał okazję przynajmniej odsłuchać i zechciałby się podzielić swoją opinią z laikiem, będę bardzo wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że napisałem Ci o roli wzmacniacza nie znaczy, że najpierw go masz kupić a później pod niego dobierać resztę zestawu.
Najważniejsze są jednak kolumny. Oprócz akustyki pomieszczenia mają największy wpływ na dźwięk. A wzmacniacz musi być oczywiście odpowiedni do klasy kolumn i Twoich wymagań.
Rzecz jasna można by najpierw wybrać wzmacniacz i dopiero szukać kolumn, ale ja wolałbym zacząć od kolumn.
Co do wzmacniacza, to wydaje mi się, że taki za 500 zł do kolumn za 2000 zł będzie jakościowo za słaby. Tu widziałbym taki za 800 - 1200 zł. Zależy co się znajdzie. Denony nie są moim faworytem, choć wiele osób je lubi. Szczególnie przy takim budżecie na wzmacniacz jak napisałem wyżej, można znaleźć ciekawsze urządzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...