Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
yeahmen

Jakie nowe kolumny do salonu 45m.kw

54 postów w tym temacie
Witam, zamierzam zrobić rodzicom prezent i kupić im nowe kolumny najlepiej 3-drożne albo wyżej. Ojciec ma bardzo wrażliwy słuch i potrafi usłyszeć czy coś gra dobrze czy nie. Od 20 lat korzystał z kolumn Onkyo SC-570 MKII i mówił że są świetne. (Problem w tym że padły w nich ostatnio piszczałki, dlatego chcę kupić kolumny nowe).

Co byście polecili? Coś z JBL? Zależy mi, aby basy były miękkie i ciepłe

Cześć.

Te kolumny Onkyo, niestety nie są wyznacznikiem wrażliwego słuchu. Nie podałeś żadnych konkretnych informacji na temat tego, co chcesz kupić.

Cytat

Cześć.

Te kolumny Onkyo, niestety nie są wyznacznikiem wrażliwego słuchu. Nie podałeś żadnych konkretnych informacji na temat tego, co chcesz kupić.

Nie znam się zupełnie na sprzęcie audio i nie wiem jakie informacje Wam są potrzebne. Dobrze, żeby kolumny były 3-drożne, wygląd obojętny. Tata słucha rocka, słysze często Metallice, Cranberries, Linkin Park, ale też polskie piosenki np. Chylińskiej, Budka Suflera czy Marek Piekarczyk.

Dodam, że mam wzmaka Kenwooda KA-3050R.

BUDŻET DO 1500zł

Nie napisałeś jaki masz budżet na kolumny. Ani czy chcesz konstrukcje standowe albo podłogowe.
Czy te Onkyo stały na standach? Jakich, albo jeśli nie na standach, to gdzie i jak?
Szkoda, że tylko nowe kolumny wchodzą w grę. Za podobnej wielkości sumę używane będą dużo lepsze dźwiękowo.
Drożność kolumn nie świadczy o ich jakości.
Piszczałki są w organach kościelnych. W kolumnach są to głośniki wysokotonowe.

Jak pisał Zieluwid kolumny Onkyo nie należą niestety do najbardziej wyrafinowanych. Choć może dość poprawnie grały.
Z drugiej strony wzmacniacz, to też nie jest jakieś cudo. Ot średniego sortu budźetówka.
Nie przeczę, ze Twój tato ma świetny słuch, ale z czym porównywał Onkyo, że twierdzi iż są świetne?
Co mu się w nich podobało a co nie?
Bo to mają być kolumny dla mamy i dla niego, więc dobrze by było aby mu/im się podobały jak grają.

Cytat

Nie napisałeś jaki masz budżet na kolumny. Ani czy chcesz konstrukcje standowe albo podłogowe.
Czy te Onkyo stały na standach? Jakich, albo jeśli nie na standach, to gdzie i jak?
Szkoda, że tylko nowe kolumny wchodzą w grę. Za podobnej wielkości sumę używane będą dużo lepsze dźwiękowo.
Drożność kolumn nie świadczy o ich jakości.
Piszczałki są w organach kościelnych. W kolumnach są to głośniki wysokotonowe.

Jak pisał Zieluwid kolumny Onkyo nie należą niestety do najbardziej wyrafinowanych. Choć może dość poprawnie grały.
Z drugiej strony wzmacniacz, to też nie jest jakieś cudo. Ot średniego sortu budźetówka.
Nie przeczę, ze Twój tato ma świetny słuch, ale z czym porównywał Onkyo, że twierdzi iż są świetne?
Co mu się w nich podobało a co nie?
Bo to mają być kolumny dla mamy i dla niego, więc dobrze by było aby mu/im się podobały jak grają.

1500- max 2k zł.
Kolumny stały obok telewizora na pełnej płaskiej powierzchni.
Nie wiem z jakimi porównywał, ale kiedyś był perkusistą grał w zespole, teraz gra na gitarze elektrycznej. Ale wiadomo, nie jest specem. W 1997 roku przywiózł te onkyo ze wzmakiem z Niemiec. W jego mniemaniu grały naprawdę dobrze na tle innych które słyszał (nie wiem jakie odsłuchiwał ale pewnie gorszej klasy dlatego je wziął). Tata jest zdania że nie ma zaufania do kupowania używanych kolumn, wiecie jak to jest. Jakich argumentów by się nie miało, nie przekona się go, a bo to gumy mogą popękać, a to jechane na maksa itd. W sumie się nie dziwię, ani on, ani ja nie jesteśmy w stanie ocenić co z używek byłoby w dobrym stanie a co chociaż w przeciętnym, wolimy nie ryzykować.
Mama raczej nic specjalnego nie oczekuje i nie ma wymagań, czasami coś do filmu (bo teraz jej brakuje sopranów właśnie z powodu niedziałających głośników wysokotonowych).

A do jakiego wzmacniacza mają być te kolumny podłączone ?

Cytat

A do jakiego wzmacniacza mają być te kolumny podłączone ?

Napisałem - Kenwooda KA-3050R icon_wink.gif

Cytat

Pozostaje mieć nadzieję że to powierzchnia to podłoga, a nie rtv-ka na której stały te monitory Onkyo.
Salon macie bardzo duzy, to nie dylemat że np. 17m, czy 22m , bo tu jest 45 m kw icon_eek.gif, a to 2-3 razy więcej niż zwykły blokowy pokój. Wymagająca powierzchnia !
Chciałem też zaproponować bardzo ciekawe i dojrzałe brzmieniowo Indiana line nota 550, lub nawet popularne Monitor audio mr4, ale ten metraż mnie trochę wystraszył ! Z drugiej strony jak tata się cieszył w takim salonie z przeciętnych monitorów to daje to nadzieje że coś większego i lepszego da mu więcej radości. Moje propozycje są gabarytowo i cenowo zbliżone do pylona 25, a według mnie ciekawsze. Poczytaj.
Można podjąć alternatywę jakiś większych kolumn- wypadałoby nawet, ale wtedy musiał byś wybrać używane- zachęcam, albo zejść z jakości jakieś jamo s 606, 626 ale one nie są uniwersalne brzmieniowo.

EDIT: Pylon 25 to raczej jest 2, 5 drożny ( acz 3 głośnikowy), dziwny warunek 3 drożne. Jak 3 drożne to 3 głośnikowe, czy 4? Drożność, czy ilość głośników, nie zawsze definuje dwięk. Pękające gumy, dziwne, mówimy o zawieszeniu głośników, czy o unimilu icon_wink.gif ? Pękały i znikały to prędzej pianki w tonsilach, ale gumy ?

Ja także proponowałbym się zastanowić nad używanymi kolumnami. Za 1500 zł do takiego metrażu, można by było kupić np. Dali 450. Świetne kolumny i w takim metrażu poradzą sobie bez problemu.

Cytat

Cytat

Pozostaje mieć nadzieję że to powierzchnia to podłoga, a nie rtv-ka na której stały te monitory Onkyo.
Salon macie bardzo duzy, to nie dylemat że np. 17m, czy 22m , bo tu jest 45 m kw icon_eek.gif, a to 2-3 razy więcej niż zwykły blokowy pokój. Wymagająca powierzchnia !
Chciałem też zaproponować bardzo ciekawe i dojrzałe brzmieniowo Indiana line nota 550, lub nawet popularne Monitor audio mr4, ale ten metraż mnie trochę wystraszył ! Z drugiej strony jak tata się cieszył w takim salonie z przeciętnych monitorów to daje to nadzieje że coś większego i lepszego da mu więcej radości. Moje propozycje są gabarytowo i cenowo zbliżone do pylona 25, a według mnie ciekawsze. Poczytaj.
Można podjąć alternatywę jakiś większych kolumn- wypadałoby nawet, ale wtedy musiał byś wybrać używane- zachęcam, albo zejść z jakości jakieś jamo s 606, 626 ale one nie są uniwersalne brzmieniowo.

EDIT: Pylon 25 to raczej jest 2, 5 drożny ( acz 3 głośnikowy), dziwny warunek 3 drożne. Jak 3 drożne to 3 głośnikowe, czy 4? Drożność, czy ilość głośników, nie zawsze definuje dwięk. Pękające gumy, dziwne, mówimy o zawieszeniu głośników, czy o unimilu icon_wink.gif ? Pękały i znikały to prędzej pianki w tonsilach, ale gumy ?

Nie muszą być 3-drożne, tak napisałem, bo te Onkyo co teraz mamy są 3-drożne i nawet dawały radę :L) Poczytam opinie o w.w. zestawach

No w niskotonowych głośnikach pękła mi ta guma o przekroju półkulistym (nie wiem jak to się nazywa), lata luźno i jak jest większy bass to trzepocze strasznie.

Ta guma, to zawieszenie głośnika. Można to naprawiać, jednak skoro chcesz kupić nowe kolumny, nawet Ci tego nie polecam.

Zastanowisz się nad używkami ?

Cytat

Ta guma, to zawieszenie głośnika. Można to naprawiać, jednak skoro chcesz kupić nowe kolumny, nawet Ci tego nie polecam.

Zastanowisz się nad używkami ?

Tak, powiedzcie tylko na co zwrócić uwagę przy zakupie. Czy da się jakoś ukryć wadę przy sprzedaży kolumn, na czym kolumny testować, itd. Jestem otwarty na propozycje.

Jeżeli chodzi o propozycje, to już ci podałem. A przy zakupie używek trzeba zwrócić uwagę na stan ogólny kolumn. Najważniejsze są głośniki (to aby membrany były w stanie idealnym), ich zawieszenia (żeby nie miały dziur, czy odkształceń), oraz skrzynie (zadbane, nie poobijane itp...). A także od kogo się kupuje.

Cytat

Jeżeli chodzi o propozycje, to już ci podałem. A przy zakupie używek trzeba zwrócić uwagę na stan ogólny kolumn. Najważniejsze są głośniki (to aby membrany były w stanie idealnym), ich zawieszenia (żeby nie miały dziur, czy odkształceń), oraz skrzynie (zadbane, nie poobijane itp...). A także od kogo się kupuje.

Dzisiaj odsłuchiwałem JBL ES-80 w Media Markcie przez CD. W sumie, to jak podkręciłem volume to dawało radę, mimo, że w okół nie było ścian. Wybrał byś te JBLe ES-80 czy Pylon Pearl 25 ?

Yeahmen, przecież to są niemal skrajnie różnie grające kolumny. Jak można o coś takiego pytać?
Podobały Ci się JBLe? Ten model jest akurat niezbyt dobry. Oczywiście kwestia gustu, ale Pylony są lepszymi kolumnami.
Porównywałeś te JBLe xz Pylonami? To są ogólnie dostępne kolumny. Więc może porównasz i będziesz wiedział, które bez pytania Ci
bardziej odpowiadają.

Cytat

Yeahmen, przecież to są niemal skrajnie różnie grające kolumny. Jak można o coś takiego pytać?
Podobały Ci się JBLe? Ten model jest akurat niezbyt dobry. Oczywiście kwestia gustu, ale Pylony są lepszymi kolumnami.
Porównywałeś te JBLe xz Pylonami? To są ogólnie dostępne kolumny. Więc może porównasz i będziesz wiedział, które bez pytania Ci
bardziej odpowiadają.

Odsłuchiwałem tylko JBLe i oczywiście obsługa mi je zachwalała że lepszych nie znajde (nie wiele sobie z tego zrobiłem, wiedząc, że wzięli mnie za amatora) icon_wink.gif
Jestem z Wrocławia, spróbuję poszukać tych Pylonów i odsłuchać.

Zastanawiam się też nad Oli Roth 40 / Melodika BL40, ale do tych musiałbym trochę więcej odłożyć.

A co Ci mają powiedzieć ? Icgh nie interesują Twoje preferencje, tylko to, żebyś zapłacił i zabrał towar do domu. Lepszych Pan nie znajdzie ..., pfffff, śmieszni są.
Ja proponuję ci nadal Dali, albo Infinity, Canton... To są marki, których kolumny w tej cenie są warte uwagi (oczywiście używane), a nie JBL.

Myślę, że chcesz popełnić dwa błędy. Jeden niejako wynikający z drugiego.
Pierwszy, że chcesz za kogoś wybrać kolumny, które nie wiadomo im będą odpowiadać. I do tego mają być nowe.
Niestety nowe jakie możesz kupić za 1500 zł, które by dobrze zagrały w 45 metrowym pomieszczeniu, nie będą zbyt dobre.
Wiem, że dotychczas grały tam niezbyt duże kolumny, ale jednak przydałyby się takie, które dobrze wypełnią dźwiękiem tak duży pokój.
Jeśli jednak muszą być to nowe kolumny, wybór marek jest sporo większy niż przedstawiłeś.

To nie kopułka, ale nakładka przeciwpyłowa. Teoretycznie nie bierze udziału w wytworzeniu fali dźwiękowej, ale z racji bezpośredniej bliskości membrany głośnika, dobrze by była jednak foremna. Oczywiście wpływ na dźwięk będzie tu nieduży, prawdopodobnie trudny do
usłyszenia. Oczywiście są sposoby by wyciągnąć te wgniecenia, choć bywa to ryzykowne i nie zawsze się udaje.

Jeśli jednak bierzesz pod uwagę kolumny z drugiej ręki, to może kup takie w pełni sprawne.
I jednak dobrze by się było dowiedzieć jakie brzmienie Wam bardziej pasuje. Jak na razie trudno coś polecić, bo równie dobre kolumny
A i B mogą zagrać tak różnie, że subiektywnie jedne mogą zostać odebrane jako świetnie grające a drugie będą w ogóle nie do przyjęcia.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0