Skocz do zawartości

Uszkodzenie głośników Tonsil Altus 300


zubek29

Recommended Posts

Witam. Posiadam w domu 2 kolumny Altus 300 i wzmacniacz Onkyo TX-NR579. Ostatnio po głośnym słuchaniu muzyki (chwilami nawet na maxa, wiem że to w ogóle nie powinno mieć miejsca) z głośnikami coś się stało. Ich jakość znacznie się pogorszyła a szczególnie (a może tylko) głośnika niskotonowego. Przy podgłoszeniu do 60 (max to 80) głośniki zaczynają grać inaczej, ten bas nie jest już taki czysty jak kiedyś tylko tak jakby pierdzi, dodam że jak się słucha w miarę cicho to głośniki grają prawie tak dobrze jak kiedyś, gdyby nie to że wiem że coś się z nimi stało to pewnie bym nawet nie słyszał różnicy. Ale tak jak mówię od wielu miesięcy słuchałem sobie tej muzyki na 65, 68 i nigdy nic się nie działo dopiero właśnie po tym jednym incydencie głośniki opadły z sił. Jedna kolumna posiada 3 głośniki (to chyba normalne) i chciałbym się dowiedzieć jak można sprawdzić który z nich jest uszkodzony. Na innych forach pisali coś o omomierzu ale takiego urządzenia nie posiadam (jeżeli miałoby to pomóc to mógłby coś takiego kupić). Czy da się te głośniki właśnie jakoś posprawdzać nie tracąc przy tym gwarancji? Czy jeżeli zdecydowałbym się na gwarancję to czy z opisanym przeze mnie problemem w ogóle by ją przyjęli? Czy jeżeli któryś z głośników jest uszkodzony to ile by mogła gdzieś kosztować jego wymiana? Sprzęt posiadam od kilku miesięcy a więc jak to możliwe że element w tak drogim układzie miałby się spalić zaledwie po jednej godzinie słuchania głośnej muzyki? Czy jest możliwość że problem jest ze wzmacniaczem a nie z głośnikami? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strofować nie zamierzam, ale sam sobie nagrabiłeś. O ile łatwo spalić kolumny słabym wzmacniaczem, granym na maksa, bo wtedy wysyła masę impulsów i pików, które czasem prawie niezauważalnie palą cewki. To aby spalić kolumny mocnym wzmacniaczem( czy miarę mocnym amplitunerem) trzeba się postarać, albo nie słyszeć co się działo z membranami głośników. Podejrzewam że chciały wyskoczyć z pudeł.
Inna sprawa, że pewnie miałeś podkręcone tony. Tak? Takie plus +6dB, czy +9dB w basie, czy wysokich to dwu, trzy krotna zwiększona głośność danego pasma ... Więc co uszkodziłeś ? Po części sam sobie odpowiedziałeś w poście, stawiam na nisko tonowe i wysoko tonowe głośniki, taki standard zakończenia tego typu zdarzeń i zabaw.
To że grałeś tylko godzinę nic nie zmienia, takie coś można zrobić w kilka minut, czasem szybciej.
Jeśli zabawa trwała jak piszesz godzinę, oprócz wymiany głośników, lub chociaż ich cewek, może czekać Cię wymiana wewnętrznych zwrotnic ( kondensatory mogły spuchnąć). Jak serwis zrobi Ci o na bezpłatnej gwarancji, możesz w sumie zagrać w totka i wierzyć też że zaraz wygrasz;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź na słuch, spokojnie. Przełącz najpierw balans na jedną stronę, puść normalną piosenkę, ciszej, a potem głośniej i usiądź przy kolumnie. Usłyszysz namacalnie który głośnik nawala ( niski, średni, wysoki). Potem to samo z 2 kolumną. Ze zwrotnicą wewnętrzną to musiałbyś zajrzeć do środka, chyba najlepiej odkręcając niskotonowca, ale z tym się wstrzymaj.
Jakie są ceny nowych głośników można zobaczyć na stronie sklep tonsil. Niby niedrogo, jednak patrząc na relację i cenę całej kolumny robi się jakby drożej i boli. Najlepiej byłoby pewnie wymienić cewki, bo membrany są całe, jednak koszty wysyłki w dwie strony do firmy regenerującej głośniki.
Można też podpytać w lokalnych serwisach rtv, czy są zapaleńcy do pogrzebania. Oczywiście mail do serwisu tonsilatez , z pytaniem jak oni to widzą. Najcześciej zabulisz raz za drogą wysyłkę w dwie strony i naprawę, części, może taniej lokalnie bo za kuriera nie zabulisz.
Napisz potem nam jak dalej sprawa się rozwineła, ciekawe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz właśnie zauważyłem że to nie jest tak że poszczególny głośnik nawala. To jest tak że jak znacznie podgłoszę muzykę to kolumny tak jakby opadają z sił i jakość muzyki znacznie się pogarsza. Wydaję mi się też że głośność odtwarzanego materiału jest teraz wyższa mimo niższego poziomu głośności tzn że teraz 50 gra tak jak kiedyś 60. Czy może to być wina wzmacniacza a nie głośników? Co to wszystko może oznaczać? Wydaje mi się że pozostaje gwarancja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...