Skocz do zawartości

Budowa subwoofera 15" TL czt BR


Recommended Posts

Witam

Już od długiego czasu nosze sie z zamiarem zbudowania konkretnego suba.

Moje audio to
B&W 604 i monitory B&W DM17

Pokój ok 25m ale otwarty z jednej kuchnia z drugiej klatka schodowa

Za niskie tony odpowiadał sub w obudowie 6th Syrnics BP300 przy fajnym cisnieniu ale nie schodził za nisko.
Zasilone to było jednym kanałem cyfrowego wzmacniacza CROWN XLS 1500

Szukam czegoś do kina ale również aby przy muzyce potrafił pokazać pazur.

Myśle o zbudowaniu suba w oparciu o taki głośnik
http://www.parts-express.com/dayton-...-coil--295-514

Podobają mi sie projkekty TL

SUB TL - konstukcja rurowa


Obudowe myśle zrobić z 2 rur prasowanego kartonu MDF
Fajna prosta i tania
http://www.tarnopak.pl/tuleje_szalunkowe.html

Strojona oczywiście na 1/4
Jak to zagra?


Ciete w okolicy 80-100Hz przez cyfrową zwrotnice Crowna

Zagra to lepiej niż np 2 szt PARADIGM PS-1200 ???
http://www.top-audio.pl/paradigm_sub..._1200_v_4.html

Co myślicie o takiej TLce ???

TL słyszałem jedynie zestawy 3way na chyba 16kach które grały bardzo fajnie dynamicznie i mega nisko jak na zestaw.

Pomysł z budową suba bardzo mi sie podobał ale zbieram sie z braku przedewszytkim czasu do tego już ponad rok i zaczęło mnie to wkurzać,
a że co jakiś czas oglądam co sie pojawia na używkach z gotowych to mam klika ciekawych propozycji i od nowa zastanawiam czy bedzie warto a uzyskany efekt bedzie taki jak chce. Stąd prośba do Was o podpowiedz czy sie w to bawić.

Pytanie TL vs BR czy 2 gotowe suby 30cm (uzywki do 2500- 3000 - sprzedam CROWNA XLS)

Poradzcie prosze
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę moje TLki (zostało jedynie wykończenie). To czy watro budować samemu zależy od tego czy jesteś na tyle zdeterminowany by po drodze pokonać różne przeciwności i czy masz przewidziany budżet na niepowodzenia.
Dużo zależy od tego czego oczekujesz po dźwięku.
Ja zdecydowałem się na TLki bo chciałem basu który gra! (no chyba, że ktoś lubi bum, cyk tiririri). Wcześniej słuchałem BR i OZ (OZ tylko jakieś tanie) i tam po prostu bas nie grał (bez względu na cenę).
Mnie projekt kolumn kosztował ok 3 tys. plus wiele godzin pracy i odsłuchów - uważam, że było warto bo mam możliwość zestrojenia zestawu pod swoje upodobania, sprzęt i pomieszczenie odsłuchowe.
Projekt TLki to moja konstrukcja - dość sporych rozmiarów (2m wysokości) mieści w sobie kanał zwężający się ku końcowi i dość sporych rozmiarów rezonator Helmholtza. Mnie zależało przede wszystkim na czystym brzmieniu a nie jak największym uzysku z tylnej strony membrany - choć muszę przyznać, że przy konstrukcji 2,5 drożnej bas ma dość dużą efektywność i niskie zejście (choć nie to było priorytetem przy konstrukcji).
Jeśli masz zacięcie by zdobyć odpowiednią wiedzę, kasę i czas nie tylko na konstruowanie gotowego projektu ale i na próby i niepowodzenia oraz niezbędne narzędzia możesz śmiało brać się za pracę w innym wypadku sobie odpuść. Zawsze uważałem, że z g... się bata nie ukręci ani szkłem się d... nie podetrze.
Inna sprawa, że jeden sub do muzyki to raczej słabe rozwiązanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...