Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe do 1000zł


ciastek55

Recommended Posts

Witam. Szukam kolumn podłogowych do 1000 złotych. Pokój ma około 21 m². Słucham rapu i hip hopu z dobrym basem, czasem hard rocka np AC/DC. Wzmacniacza nie mam. Ogólnie jestem zielony w tej sprawie, więc proszę o dobrą pomoc. Pokój wygląda jak w załączniku. Zielone kwadraty to wolne miejsce. Jeszcze jedno, warto kupować nowe kolumny? Jest jakieś ryzyko w kupowaniu tych już używanych?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pokój jest dość trudny do prawidłowego ustawienia kolumn. Napisz czy dało by się zamienić komodę z prawej strony z tym zielonym miejscem 0,5 metra? Wówczas miałbyś dość symetryczny rozstaw kolumn. Da się tak przestawić?
Za swoją głową gdzie siedzisz, na tylnej ścianie musiałbyś powiesić jakiś absorber by rozpraszał i przede wszystkim mocno pochłaniał dźwięki.

Czy warto kupować nowe kolumny? Na naszym forum najbardziej doświadczeni userzy napiszą Ci, że nie warto.
O ile jakość dźwięku jest dla Ciebie najważniejszą sprawą.
Jeśli bardzo się obawiasz używanych, to poluj na kolumny w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i wówczas możesz pojechać, posłuchać, zobaczyć.
Zazwyczaj kolumny z drugiej ręki zagrają dużo lepiej niż nowe w tym samym budżecie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dałoby się zamienić komodę z tym zielonym miejscem 0,5 m czyli komoda przy ścianie a kolumna przy szafce RTV. Tylko kolumny musiałyby być w kolorze białym ewentualnie czarnym. Jeśli chodzi o nowość kolumn to mogą być używane, nie obawiam się za bardzo. Jeszcze jedno, nad narożnikiem jest 0,5 m do sufitu, bo pokój jest na piętrze i narożnik jest nad skosem od dachu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbyś ustawić prawą kolumnę tak jak piszesz, to wówczas i narożnik trzeba by przesunąć w lewo. Ponieważ Twoje miejsce odsłuchowe powinno być pośrodku bazy stereo (pomiędzy kolumnami).
Albo musiałbyś siedzieć podczas słuchania na jakimś fotelu po lewej stronie od narożnika.
Oczywiście z racji siedzenia zbyt blisko tylnej ściany dobrze by było umieścić za głową panel z jakiegoś materiału silnie absorbującego dźwięk. Np obraz/nibyobraz z wnętrzem wypełnionym wełną owczą (średnio luźno włożoną) czy wełną Isover PT 80 albo ostatecznie gęstą, ciężką gąbką. Ten sufit na skosie, też dobrze by było wyłożyć czymś silnie pochłaniającym dźwięk.

Jeśli możesz podaj także budżet na wzmacniacz. To ułatwi poszukiwania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzmacniacz to tak naprawdę nie wiem ile może kosztować, chciałbym żeby to był raczej taki przeciętny, nie bardzo słaby ale też nie z najwyższej pułki. Jakbyś mógł to podaj przykład cen 3-4 wzmacniaczy od słabszych do tych lepszych.
Z tym skosem na suficie może być problem z wyłożeniem go czymś. Narożnik na spokojnie mogę przesunąć, a coś absorbującego dźwięk za głową to też nie problem ale myślę, że to dopiero można zrobić po podłączeniu wszystkiego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o wzmacniacz to tak naprawdę nie wiem ile może kosztować,


Takie masz obojętne podejście, " wystarczy mi przeciętny". Chyba warto kupić najlepszy i co ważne najbardziej pasujący na jaki stać, by potem nie pluć sobie w brodę i per saldo znów kupować ( choć każdy tak kończy z różnych względów).
A jakie koszty wzmacniacza, na takie chińskie wyznalazaki do karaoke z aledrogo po 199zł nie zwracaj uwagi. Nowe od kilkuset zł do kilku tysięcy, ( nawet kilkudziesieciu ), a używane, cóż takich po 200zł raczej unikaj, bardziej już tak od 250zł-350zł w górę.


Cytat

żeby to był raczej taki przeciętny, nie bardzo słaby ale też nie z najwyższej pułki.


Bardzo ważna rzecz, to że wzmacniacz jest słaby, nie znaczy że jest zły, bo może być bardzo dobry. Tak jak super moc z automatu nie oznacza że jest świetny czy odpowiedni do wszystkiego. Często lepszy jakościowo będzie wzmacniacz 2x50W za 1500zł, niż 2x100W za te same pieniązki.
W przeciętnym wielkością salonie, prawdziwy wzmacniacz z wydajnym zasilaniem o mocy około 2x50W przy 8 ohm, będzie więcej niż wystarczający z w miarę efektywnymi kolumnami, podłogowymi, czy monitorami.
Wiele osób mających dotychczas do czynienia z miniwieżami myśli że to mało bo ich plastikowa wieża miała napis np. 2x100W, tyle że tę wartość można spokojnie podzielić przez 5, a nawet 10 i wziąć jeszcze pod uwagę że kolumienki z wieży miały niestety słabą efektywność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skosu na suficie, to można by przykleić na niego jakąś matę, czy coś w tym rodzaju, aby było miększe niż ściana a bardziej zróżnicowane pod względem struktury. Może jakieś piramidki (byle nie te "oklepane'' z miękkiej pianki/gąbki - raczej jakaś gęsta, pianka, guma, celuloza, korek itp.), półwalce (np. połówki dużych pędów bambusa), jakieś schodkowe ustroje. To przy odrobinie wyobraźni może być nawet intrygujące w wyglądzie a nawet zdobiące.
Za głową koniecznie coś musi być. I za kolumnami też by się przydało.

Postaraj się o symetrię wokół kolumn i najlepiej całego pomieszczenia. Ogólne wskazówki co do akustyki (bardzo ważnej) masz tu:
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli chcesz więcej, napisz do mnie na PW a podeślę Ci ciekawe materiały.

Oczywiście poszukamy odpowiednich kolumn i wzmacniacza. Szkoda, że nie napisałeś jakiego dźwięku poszukujesz (o co chodzi znajdziesz w innych wątkach). Bo w sumie nie bardzo wiadomo czy wolisz dźwięk jaśniejszy i ostrzejszy, czy miększy, bardziej soczysty itp?
Za 1500 zł da się już oczywiście wybrać naprawdę dobre kolumny i wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny byłyby super. Świetne w tej cenie, grające raczej tak jakbyś chciał i mają otwór b-r umieszczony z przodu obudowy.
Trudno będzie za takie pieniądze a nawet do 1000 zł znaleźć coś lepszego.
Tylko ta specyficzna opcja, że można kupić dopiero po obejrzeniu. Niby ok, ale nie wiadomo skąd jesteś (niestety nie napisałeś tego w swoich danych).
Napisz do sprzedającego, zapytaj czemu tak, czy wszystko z kolumnami w porządku. Może się dogadacie?

Wzmacniacza na razie nie proponuję, bo to zależy jakie kolumny wybierzesz.
A kolumny będą podłączane do wzmacniacza a nie do TV lub laptopa. Jeśli bezpośrednio, to przez jakąś przejściówkę i dźwięk będzie
taki sobie. Ale jeśli ma być lepszy dźwięk, to musisz dokupić DAC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że długo nie odpisywałem ale niestety czas mi na to nie pozwalał.

Napisałeś:

Cytat

Te kolumny byłyby super. Świetne w tej cenie, grające raczej tak jakbyś chciał i mają otwór b-r umieszczony z przodu obudowy.
Trudno będzie za takie pieniądze a nawet do 1000 zł znaleźć coś lepszego.
Tylko ta specyficzna opcja, że można kupić dopiero po obejrzeniu. Niby ok, ale nie wiadomo skąd jesteś (niestety nie napisałeś tego w swoich danych).
Napisz do sprzedającego, zapytaj czemu tak, czy wszystko z kolumnami w porządku. Może się dogadacie?

Wzmacniacza na razie nie proponuję, bo to zależy jakie kolumny wybierzesz.
A kolumny będą podłączane do wzmacniacza a nie do TV lub laptopa. Jeśli bezpośrednio, to przez jakąś przejściówkę i dźwięk będzie
taki sobie. Ale jeśli ma być lepszy dźwięk, to musisz dokupić DAC.



Nie zrozumiałem za bardzo o co Ci chodzi. Wydaję mi się, że zgubiłeś link do tych kolumn, które opisałeś. Mieszkam 40 km od Krakowa i Katowic.

Wracając do akustyki, dowiedziałem się, że pod skosem na suficie, a może raczej nad nim jest gruba warstwa wełny. To samo za ścianą, gdzie miałyby stać kolumny. Nie wiem czy to zmienia coś i czy wciąż trzeba te dwie ściany czymś przykryć, okleić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. Rzeczywiście nie zamieściłem linku. http://allegro.pl/dali-400-okazja-i5363328446.html
Aukcja się zakończyła, ale napisz do sprzedającego. Może coś z tego będzie.

To, że miękko jest pod spodem o niczym nie świadczy. Chodzi o wyeliminowanie dużych, twardych, jednorodnych powierzchni.
Chcesz wiedzieć więcej napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy, to podeślę Ci odpowiednie materiały i poczytasz. Dowiesz się co i jak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo dziękuję, ale nigdzie nie mogę znaleźć żadnej opinii i danych technicznych na temat tych kolumn, są tylko do dali helicon 400, które kosztują ponad 10 tysięcy. Szkoda, że brązowe ale nic nie może być idealne.
Czekam na odpowiedź od sprzedawcy czy oferta jest nadal dostępna, jeśli tak to prawdopodobnie pojadę je oglądnąć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...