Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze głośników frontowych i amplitunera


grick

Recommended Posts

Witajcie,
potrzebuję pomocy w wyborze zestawu kina domowego/stereo, a raczje póki co jego części. Docelowo che zaopatrzyć się w zestaw 5.1 wraz z amplitunerem i wzmacniaczem oraz odtwarzaczem i gramofonem, jednak będę musiał to robić stopniowo ze względu na ograniczony budżet w tym momencie. Zależy mi na tym, żeby był to przyzwoity sprzęt, dlatego wole zrobić to stopniowo niż później narzekać, że pośpieszyłem się/niedołożyłem i nie jestem do końca zadowolony. Kwota, którą mogę w tym momencie na to przeznaczyć to około 6-7tys, ale jeżeli będzie coś naprawdę wartego uwagi, to może uda się jeszcze coś wygosodarować.

I tutaj zaczął się mój dylemat, ponieważ długo zastanawiałem się czy na początek skupić się na zakupie amplitunera, czy też wzmacniacza. Na pewno na początek kupie tylko głośniki frontowe, bo na resztę nie wystarczy. Bliżej mi jednak do amplitunera, ponieważ będę mógł swobodnie podpiąć pod TV i korzystać też z radia i innych dodatków .Jeżeli wezmę wzmacniacz, to na początku nie będę miał wszystkich tych opcji dostępnych. Jednak z racji, że sprzęt będzie używany 50/50 do kina i stereo, był to dla mnie jakiś dylemat, ponieważ jakość z ampa, na pewno nie będzie taka jak z wzmacniacza (chociaż może to i lepiej, bo po czasie sprzęt nabierze nowej jakości?), a jego zakup będzie odłożony w czasie, podobnie jak i pozostałę głośniki, a tym samym amplituner też nie będzie w pełni wykorzystany.

W tym miejscu jednak będę prosił Was o pomoc pomoc doboru w tym budżecie amplitunera wraz z głośnikami frontowymi (i jakimś odtwarzaczem). Na pewno zależy mi na tym aby amplituner miał WiFi oraz pre out (na phono też mi zależy, ale ono może być też w wzmacniaczu, więc nie jest priorytetem w ampie). Wydaje mi się, że trzeba tutaj znaleźć jakiś złoty środek, ponieważ nie ma chyba sensu wydawać bardzo dużo na amplituner, jeżeli do stereo będzie docelowo i tak wykorzystywany wzmacniacz (nie chciałbym jednak kupić też czegoś słabego jakościowo). W najbliższych dniach idę na odsłuch denona x4100 oraz 3100, ale nie wiem czy jest sens wydawać aż tyle na amplituner w moim przypadku? Jesteście w stanie polecić mi jakieś amplitunery, na które warto zwrócić i posłuchać, a zmieszczą się wraz z głośnikami w budżecie? Dla kontrastu na pewno będzie podłączony też wzmacniacz pma-720 oraz marantz 6005.
.
Co do głośników, to na pewno będę szedł w najbliższym czasie słuchać pylon audio sapphire, monitor audio bx5/6, silver 6, dali ikon 6 mk2, sonus faber toy tower. Wiem, że nie wszystkie zmieszczą się w budżecie, ale gdzieś sprzedawcy mi to zaproponowali, więc będę chciał sprawdzić i mieć porównanie. Czy możecie mi podrzucić tutaj jeszcze jakieś modele, których powinienem posłuchać?

Aha, to co najważniejsze, a nie napisałem. Muzyka która będzie słuchana, to przede wszystkim rock (trochę metalu też), ale także spokojniejsze rzeczy jak katie melua czy nawet klasyka. Przekrój jest duży, zdaje sobie z tego sprawę, ale chciałbym, żeby dało się to jakoś połączyć. Zależy mi na dynamice w mocniejszej muzyce, żeby słychać było pazur, energie i siłę przy gitarach i wokalu.

Sprzęt będzie stał w salonie 22m2, jednak jest on podzielony na część wypoczynkową i jadalną, a więc sprzęt będzie stał w części mniej więcej 3x3,5 m2. Aha salon, od drugiej strony (tej jadalnianej) otwarty jest też na kuchnię i korytarz (około 18m2), tak więc jeśli by to miało znaczenie, to taka część w miarę otwarta to około 40m2. Głośniki będą stały w odległości około 2,5m od siebie i prawie bezpośrednio przy ścianie (około 10cm odległości).

Będę wdzięczny za różne sugestie, na co warto zwrócić uwagę, czy jestem w stanie znaleźć coś sensownego w tym budzęcie oraz czy dobrze myślę decydując się najpierw na ampltuner, a dopiero potem wzmacniacz? Chętnie skorzystam z sugestii oraz propozycji konkretnych modeli i pojade posłuchać, bo mam w pobliżu kilka sklepów, więc nie powinno być z tym większego problemu.

Sprzęty, które chce kupić raczej muszą być nowe, ponieważ potrzebna będzie mi faktura, więc używane w większości z góry odpadają.

Pozdrawiam serdecznie i liczę na Waszą pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuka Pan amplitunera, dwóch frontowych kolumn oraz odtwarzacza, w przyszłości chce Pan ten system rozbudować ale póki co chce się Pan skupić na najważniejszych urządzeniach, bardzo słuszne podejście. W budżecie ok 7000zł na pewno uda się coś dobrego skomplementować.

Wybór między amplitunerem a wzmacniaczem zawsze jest trudny, ale w tym przypadku faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie amplituner, który pozwoli Panu na podłączenie telewizora, odsłuch radia internetowego oraz inną funkcjonalność. W przyszłości wyjście pre-out w amplitunerze pozwali Panu również na podłączenie końcówki mocy stereo.

Odsłuch Denonów X4100 oraz X3100 na pewno dużo Panu powie na temat brzmienia takich amplitunerów. Warto też zwrócić uwagę na konkurencję w postaci Yamahy, Onkyo, które oferują podobną funkcjonalność lecz filozofia brzmienia każdego z tych urządzeń jest inna, a stanowią one dla siebie nawzajem świetne uzupełnienie. Proszę zwrócić uwagę na takie modele jak Yamaha RX-V677, RX-A840, lub Onkyo TX-NR636 lub TX-NR838. Jeżeli ma Pan jakieś pytania odnośnie wyboru amplitunera to chętnie doradzę icon_smile.gif

Jeżeli chodzi o wybór kolumn, to jest to złożona sprawa, ponieważ trzeba dobrze zgrać kolumny wraz z amplitunerem. Świetnym wyborem jest firma Dali, zarówno seria Zensor oraz Ikon, które świetnie zgrywają się z praktycznie każdym amplitunerem. Bardzo naturalną i przyjemną w odsłuchu kolumną jest również polski Pylon Audio Sapphire, oferując bardzo zrównoważony i delikatny dźwięk. Można też pójść w kierunku uderzenia i dynamiki wybierając kolumny firmy Klipsch lub JBL, które grają dźwiękiem potężnym i dynamicznym, świetnie spisują się przy koncertach, ale ich piętą achillesową są bardziej ambitne gatunki muzyczne, które brzmią nienaturalnie i nie za dobrze.

Jeżeli mowa o odtwarzaczu, to proszę powiedzieć, czy chodzi o odtwarzacz CD czy też Blu-ray? Odtwarzacz wybrałbym na końcu, ponieważ mamy wtedy możliwość doszlifowania systemu i poprawienia tego co nam się specjalnie nie podoba. Tutaj możliwości jest dużo i sprawa jest otwarta.

Najlepiej byłoby, gdyby Pan przyjechał do nas na odsłuch, to by rozwiało wszelkie wątpliwości, mamy bardzo duży wybór sprzętu na miejscu i na pewno dobralibyśmy satysfakcjonujące Pana zestawienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.
Jestem po odsłuchu Denona AVR-X3100 oraz wzmacniaczy denon-pma720 oraz marantz 5005 wraz z kolumnami Canton Chrome 509, Dali Ikon 6 MK2 oraz Sonus Faber Toy Tower.

Jestem dość pozytywnie zaskoczony tym denonem X3100, ponieważ nastawialem się, że jakość dzwięki będzie dość słaba w stereo, a jak na amplituner, to jest dość nieźle i wydaje mi się, że taka półka na ten moment by mi wystarczyła (oczywiście będę i tak chciał przesłuchać jeszcze inne amplitunery), aby potem dokupić jakiś lepszy wzmacniacz, bo te dwa, które dzisiaj słuchałem (nie było nic w półce wyżej, dopiero wzmacniacze za około 5tys), nie były znacząco lepsze od ampa, więc wolałbym potem coś lepszego kupić niż któryś z tych. A jak wygląda porównanie Denona X3100 względem X2100? Dużo gorzej zabrzmi niż 3100, czy też nie będzie jakiejś znacznej róźnicy?
Wydaje mi się też, że do X4100 w moim przypadku nie warto dopłacać, bo chyba lepiej te różnicę dołożyć w przysżłości do lepszego wzmacniacza, do którego i tak będzie podpięty kiedyś gramofon, więc brak phono w X3100 nie będzie przeszkodą. Są jeszcze jakieś funkcję warte uwagi w X4100 względem X3100?

W kwestii kolumn, to na pewno najdynamiczniej grały Cantony i przy Guns n' Roses i Muse było naprawdę ok. Imelda May również brzmiała dość dobrze, jak i Katie Melua, chociaż one brzmiały trochę lepiej na Dali Ikon (GNR oraz Muse troche mniej dynamicznie i wyraziście). Jeżeli chodzi o Sonusy, to zdeydowanie największą scene budowały i były najrówniejsze. Muse i GNR nie były aż tak dynamiczne i ostre jak przy cantonach, jednak słuchało się tego naprawdę dobrze. Podobnie zreszą jak Imeldy May i Muse. Nie wiem za to, czy to był problem sprzętu czy akustyki sali, ale na każdym z testowanych sprzętów na piosence Muse - Undisclosed desire przy refrenie jak wchodziły mocniejsze basy, to slychać było tarcie i chropowatość, tak że nieprzyjemnie się tego słuchało. Nie wiem jaki mógł być tego powód.

Na pewno będę chciał w przyszłym tygodniu przesłuchać JBL studio 280, Paradigmy jakies, moze 9v 7, MA BX5 oraz Silver 6 oraz Pylony Sapphiry (mozę coś jescze możecie polecić?). Te amplitunery, które Pan napisał, tj. Yamaha RX-A840 i Onkyo TX-NR838, też postaram sie przesłuchać, bo pozostałem dwa z tego co sprawdzałem, nie posiadają pre outu, tak?

Co do odtwarzacza, to faktycznie nie napisałem. Raczje skupie się na odtwarzaczu CD, chyba że za podobne pieniądze dostane BR, a w jakości odtwarzania nie będzie róźnicy, to wolałbym pewnie BR, bo byłby jeden sprzęt mniej, a niestety szafka ma ograniczoną pojemność icon_smile.gif

Na odsłuch niestety nie uda mi się raczej do Państwa dotrzeć (a żałuje, bo widzę, że macie dużo sprzętu, więc pewnie mógłbym wszystko w jednym miejscu sprawdzić i zakupić), ponieważ jest trochę daleko ode mnie. Chyba, że okazałoby się jednak, że będę gdzieś w pobliżu w najbliższym czasie, to na pewno wstąpie. Chyba, że posiadacie w swojej ofercie używany sprzęt, to zmieniałoby dość mocno postać rzeczy względem wyjazdu, bo zdaję sobie sprawę, że w tych pieniądzach mógłbym dostać dużo lepszy sprzęt niż nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
dziękuję za odpowiedź, postaram się odpowiedzieć na pytania.
Jeśli duży nacisk kładziemy na muzykę, różnica na korzyść AVR-X3100W w stosunku do AVR-X2100W bedzie duża. AVR-X4100W brzmi znacznie lepiej od AVR-X3100W, jednak jeśli w przyszłości zastosujemy wzmacniacz, optymalnym kompromisem moim zdaniem będzie właśnie AVR-X3100W.
Odczucia po odsłuchu są prawidłowe, natomiast odsłuch poszczególnych kolumn na innych amplitunerami może dać zupełnie odmienne wrażenia.
Proszę odłuchać wymienione kolumny, od jutra będziemy jeszcze mieli limitowaną edycję kolumny Pylon Audio Sapphire 31 Stereolife Edition. To kolumny, oferowane tylko w eleganckim lakierze piano, dodatkowo pod okiem redaktorów Stereolife został przeprowadzony bardzo skuteczny tuning kolumny, co bardzo wyraźnie wpłynęło na brzmienie kolumny, która w swoim przedziale cenowym niecałych 4000 zł. za parę moze stać sie niekwestionowanym liderem.
Sprzętu używanego nie mamy, jednak przy zakupie zestawu można liczyć na atrakcyjne upusty, na pewno warto będzie do nas przyjechać. Zapraszam serdecznie, oczywiście w przypadku pytań słuźę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich odsłuchach, trochę zmieniła mi się koncepcja i jednak zdecyduje się na początek na wzmacniacz + kolumny. Posłuchałem kilku kolumn na Yamaha RX-V777 i niższym Denonie X-2100 i stwierdziłem, że nie będę jednak katował się słuchaniem na ampie. Potem po prostu dokupie pozostałe głośniki i amplituner, a póki co skupie się na wzmacniaczu i kolumnach.

Byłem na odsłuchu Pylon Audio Sapphire 25, na które dosć mocno nastawiałem się, jednak w połączeniu z wzmacniaczem AMC XIA oraz CA Azur 651, mocno mnie rozczarowały. Czy wersja 31 będzie lepsza, czy nie nastawiać się na nic specjalnego? W połaczeniu z tymi wzmacniaczami dużo bardziej spodobały mi się Soundeco Alpha F2 (jednak ich cena jest tez 2 krotnie wyższa), przy których pasowała mi dynamika i głębia (czego nie do końca w tym zestawieniu mogę powiedzieć o pylonach).

Miałem też okazje posłuchać Monitor Audio Silver 6 wraz z Arcamem A19 i też CA Azur 651, ale też czegoś brakowało mi w tych zestawieniach. Trochę bardziej dynamicznie było z CA, ale mniej szczegołówo niż z Arcamem. Same głośniki jednak nie do końca mnie przekonały, a przynajmniej w tym zestawieniu.

Moja prośba tutaj w oparciu o dane z pierwszego posta o sugestie jakichś zestawień wartych przesłuchania i wzięcia pod uwagę, jednak już w kontekście wzmacniacza i kolumn (+ jakiś odtwarzacz) w kwocie około 6500 - 7000 (może być za sam wzmacniacz i kolumny, a odtwarzacz na dodatkowy budżet).

P.S. chyba lepiej będzie w zaistaniałem sytuacji przenieść wątek do działu stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się fajny wątek icon_smile.gif Spory pokój, budżet . Może jeszcze napisz bardziej precyzyjnie jakie niskie tony, jaka średnica i góra by Cię uradowała. Nie każdy miał przyjemności z Soundeco Alpha F2, ktoś inny może nie zna. Inna rzecz że wcześniej słuchane i pochwalone jakieś Cantony i Dali ikon grające z amplitunerem kinowym na odpowiednio dobranym wzmacniaczu wypadną lepiej.
Albo zrób dla siebie i innych może taką listę kolumn faworytów ich plusy i minusy i co je napędzało. Takie coś w wyborze chyba zwykle pomaga .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się trochę zastanawiam teraz nad tym pierwszym odsłuchem, czy tam po prostu sala nie była bardzo dobrze zrobiona, bo tam każdy sprzęt brzmiał stosunkowo dobrze. Wiadomo, że amplituner brzmiał najgorzej, ale np X3100 w tej sali z cantonami czy dali ikon 6 mk2, można powiedzieć brzmiał "znośnie", natomiast w innej sali X2100 z pylon audio sapphire 25, to była tragedia. Nie dało się tego w ogóle słuchać.
Będę w tej sali w przyszłym tygodniu, aby posłuchać troche lepsze wzmacniacze z tymi sprzetami i chciałbym sprawdzić też kolumny q acoustic 3050. A może to też było takie pierwsze wrażenie i w miare kolejnych odsłuchów, po prostu zacząlem wychwytywać coraz więcej.

Sounddeco Alpha F2 w porównaniu do Pylonów, miały głębszy bas. Np w Undisclosed desire" Muse brzmiał zdecydowanie najlepiej z testowanych przeze mnie kolumn. Tak samo góra była klarowna i przejrzysta. Średnica chyba była najbardziej zachowawcza, ale też w moim odczuciu brzmiała fajnie. Wydaje mi się jedynie, że w połączeniu z AMC XIA było lekko metalicznie, jakby wzmacniacz troche przerysowywał. Pylony były jak dla mnie troche wycofane, bez głębi i wyrazistości.

Generalnie zależy mi na tym, aby wokal był wyraźny i czysty. Może być lekko wysunięty do przodu względem reszty (nie na tyle jednak, żeby reszta zaczęła się gubić, albo była nieczytelna i detale zostały utracone). Przy mocniejszych kawałkach chciałbym, aby doł był mięsisty i dynamiczny. Tak samo chciałbym, aby góra była dość wyraźna, ale naturalna. Moze byc lekko zaznaczona, ale nie przerysowana. Wiadomo chciałbym też, aby przy bardziej ambitnej muzyce było jak najwięcej szczegółów, ale zdaję sobie też sprawę z tego, że wszystkiego mieć nie można.

Listę plusów i minusów myślę warto zrobić, ale lepiej to przedsawić jak będę miał już troche więcej sprzętu odsłuchanego.
Liczę na jakieś propozycje z Waszej strony, co mogłoby mnie zainteresować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...