Skocz do zawartości

dobra muzyka w małym pomieszczeniu


bonczek

Recommended Posts

cześć! planuję zakup sprzętu hi-fi, który będzie wystarczający (ale i nie przesadny) do kawalerki (22 m.kw.). Uwielbiam słuchać muzyki, dlatego zależy mi na jak najlepszej jakości dźwięku, którą da się wydobyć z jakiegoś nie za dużego urządzenia. Oczywiście super byłoby jakby dało się podłączyć do niego np. telefon przez wi-fi/bluetooth/nfc. Wstępnie myślałem o czymś takim jak Panasonic SC-ALL5CDEG, miał ktoś styczność z tym urządzeniem? Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobra muzyka to zrezygnuj z takich dziwnych wynalazków i zapomnij i podłączaniu jakiś telefonów. Mówię poważnie.
Nie doradzę nic konkretnie, ale na prowadzę błądzącego na właściwą drogę do muzyki.
Może poprzez odświeżenie Twojego wątku przeze mnie inni doświadczeni koledzy coś Ci pomogą.

Ja takiej wiedzy jak oni nie posiadam, mogę jedynie zaproponować czytać inne wątki w których chodzi o to samo co u Ciebie.
I uzupełnić swój pierwszy post zgodnie ze wskazówkami: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Kilka lat temu kupując sprzęt na szybko tak zrobiłem i jestem zadowolony już tyle lat dzięki temu forum.

Życzę powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, nie mam doświadczenia w pisaniu na forach, prościej jest mi odpowiedzieć na konkretne pytania niż pisać o wszystkim. No ale wiem, że tym utrudniam komunikację.
Kaski na wydanie mam 1500 zł. Sprzęt używany wchodzi w grę, ale oczywiście wolałbym nówkę. Zawsze wychodziłem z założenia, że sprzęt to trzeba mieć nowy, bo nie wiadomo na jaką używkę się trafi. A co sądzisz o tym Panasonicu, co podlinkowałem w poście?
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka miniaturka na 22m^2 to lekkie nieporozumienie - za mała moc i nie zagra to dobrze.

Jeżeli upierasz się na nowy sprzęt, to choćby coś z serii Yamaha PianoCraft.
Ale lepiej kupić używany zestaw stereo i kolumny - pojawiają się używane (albo poekspozycyjne) sztuki na gwarancji. Ryzyko masz małe, a sporo zyskujesz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci proponuję posłuchaj ludzi z doświadczeniem. O ile oczywiście chcesz uzyskać dobrej jakości dźwięk. Ciekawe brzmienie.

Ja optowałbym za elektroniką Yamaha PianoCraft i dobrymi monitorami innej firmy. Do 22 m2 mogłyby być także niewielkie, dość łatwe do wysterowania kolumny podłogowe.

Co do nówki, to iluzoryczna korzyść. Za takie pieniądze nie kupisz niczego dobrze grającego. Warto zastanowić się nad tym co pisał
RoRo. Oczywiście używany pełnowymiarowy zestaw i kolumny byłby jeszcze lepszy. Co Ty na to?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonczek taki wynalazek jak z linku to bardziej do małej kuchni, a nie dla miłego odsłuchu. W taki metraż wstawia się kolumny podłogowe i to czasem już spore i nie chodzi wcale o głośne granie, ale pewną jakość. Oczywiście Mini wieża i dobre małe kolumny też dadza radę, ale nie można wtedy kupować bez pomyślunku.
Co do pianocraftów to tak, ale od serii 6xx, lub 7xx i dobrze jakby udało się kupić samą jednostkę główną, a kolumny podstwkowe dokupujesz dużo lepsze używane markowe za 400-600zł. Taki zestaw zagra dwie klasy lepiej niż "gotowiec" ze sklepu . Ja rozumiem twoją chęć posiadania gwarancji na "elektronikę ", ale uwierz, kolumny się nie psują, działają bez utraty jakości całe dekady.
Kupno samej jednostki centralnej jest możliwe zresztą yamaha ( a w zasadzie dystrybutor) oferuje pianocrafty właśnie bez swoich przeciętnych głośników , ale np. z B&W, choć moim zdaniem można taniej i lepiej.
Ciekawą alternatywą jest też niezły w swiej cenie Denon M39 ( wejście optyczne dla tv) do którego można kupić bez głośników za 850zł zostaje Ci 650 - 700zł na kolumny podstwkowe, a za to możesz kupowac dobre świeże używane monitory, czasem na gwarancji jeszcze. Ciekawe są też różne modele Marantz Melody, też bez "własnych kolumn podstawkowych".
Aha, stacja dokująca w mini-wieży dla telefonu jest trochę bez sensu, tak jak bth, wifi itd. ( zresztą nie w tym budżecie....) płacisz za ich obecnośc kosztem obniżenia jakości reszty podzespołów.
Przeciez jeśli poza odtwarzaczem Cd, radiem i pendrivem w usb odczuwasz jeszcze wielką konieczność puszczania muzyki ze smartfona to kup za 20 zł kabelek minijacj x2 RCA, prościej .

Cytat

planuję zakup sprzętu hi-fi, który będzie wystarczający (do kawalerki (22 m.kw.). Uwielbiam słuchać muzyki, dlatego zależy mi na jak najlepszej jakości dźwięku, byłoby jakby dało się podłączyć do niego np. telefon przez wi-fi/bluetooth/nfc. myślałem o czymś takim jak Panasonic SC-ALL5CDEG,


Oj, wykluczające się fragmenty.
Szkoda że nie napisałeś czy masz np. dvd/bluray dla odtwarzacznia CD i plików, bo za 1500zł można kupić podstawowy nowy model wzmacniacza stereo i dwie kolumny podstwkowe, jeśli faktycznie lubisz słuchać muzyki w przynajmniej normalnej jakości. Choć według mnie słuchając podrasownego Pianocraft, czy Denona krzywdy też już nie ma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do pianocraftów to tak, ale od serii 6xx, lub 7xx i dobrze jakby udało się kupić samą jednostkę główną, a kolumny podstwkowe dokupujesz dużo lepsze używane za 400-600zł. Ja rozumiem twoją chęć posiadania gwarancji na "elektronikę ", ale uwierz, kolumny się nie psują, działają bez utraty jakości całe dekady.
Kupno samej jednostki centralnej jest możliwe zresztą yamaha ( a w zasadzie dystrybutor) oferuje pianocrafty właśnie bez swoich przeciętnych głośników , ale np. z B&W, choć moim zdaniem można taniej i lepiej.



To zaproponuj coś konkretnego koledze, to i ja skorzystam bo za kilka miesięcy sam będę zmieniał kolumny w PianoCraft E810

A, jeszcze zapytam czy to łączenie PianoCraft z B&W ma jakiś większy sens czy jest tylko przypadkiem? Pytam bo przyznam, że widzę najczęściej takie kombinacje i zastanawiało mnie dlaczego akurat ciągle B&W?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To zaproponuj coś konkretnego koledze, to i ja skorzystam bo za kilka miesięcy sam będę zmieniał kolumny w PianoCraft E810



Zaproponować to coś można, jak zainteresowany powie czego oczekuje. Bo tak propozycje moga być nietrafione, niewuważasz?
Na razie bonczek milczy i się do nieczego nieustosunkował, nie wiadmo co chce i co lubi w brzmieniu.

Cytat

A, jeszcze zapytam czy to łączenie PianoCraft z B&W ma jakiś większy sens czy jest tylko przypadkiem? Pytam bo przyznam, że widzę najczęściej takie kombinacje i zastanawiało mnie dlaczego akurat ciągle B&W?


W sumie już to napisałem w poprzednim poście który nawet zacytowałeś. Wspólny dystrybutor tych marek i być może nawet wcześniejsza jakaś umowa Yamy i B&W. Choć zdarzają się też gotowe połączenia "już sklepowe" z Elac, Mission, a brzmienie obu marek, czy tych nawet 3 sporo dzieli, więc co kto lubi. Najtańsze modele B&W dołaczane do piano w pewnym sensie nieco wpisują się w podobny styl, owszem lepszy od firmowych, choć nadal nieco sterylny ( sorry słuchałem z 3 modele może się mylę), więc jak chce inaczej to trzeba szukać dalej. Nie zawsze trzeba kipować nowe drogie kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Jacek75 ma rację. Wszystko zależy od tego jakiego brzmienia szukasz, jakie lubisz.
To rzeczywiście nie musi być B&W. Je też je odbieram jako nieco suche, mało barwne. Ale co się komu podoba.
Tu trzeba określić co chcesz uzyskać w brzmieniu. Jaki dźwięk.
No i oczywiście dużo zależy od budżetu i wielkości pomieszczenia w którym zestaw będzie grał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki koledzy za dłuższe milczenie, ale wiecie - długi weekend icon_smile.gif Co do Waszych wypowiedzi, dla mnie jako dla laika trochę czarna magia i ogarnęło mnie przerażenie, ale chętnie zapoznam się z tematem. Co do brzmienia, które lubie - bardzo dużą wagę przykładam do bassu. Jestem fanem głównie muzyki trance/house - może coś pod to doradzicie? I jeszcze jedno pytanie, to w końcu jak to jest z tymi sprzętami znanych marek (np. Sony, Panasonic, Samsung i inne), dla kogo są one robione? Bo z tego co pamiętam, to one produkują sprzęty raczej dobrej jakości, nie...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kogo? Dla dzieciaków, do sypialni, kuchni, działkę, dla okazjonalnych słuchaczy włączających radyjko, dla mniej zamożnych- choć raczej mniej świadomych.
Bo znane marki sony , panasonic są dobrej jakości ? Dobrej jakości w sensie trwałości, no pewnie lepsze niż ,,panascanix,, itp jakość gry, cóż bywa różnie, ale są wyjątki. Moja miniwieźa sony kosztowała 10 lat temu 800 zł grała, jak grała- było coś słychać, natomiast po zabawie i nabywaniu klasycznych monitorów , różnych np. kef, jbl, mission, jest jak niebo, a ziemia( bagno).
Samsung i sprzęt audio ? Hmm, fakt lepiej niż lg, ale to firmy od dobrych modeli ale tv, lodówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag/ pytań z boku:

1. Zakładam, że 22 m kw. to powierzchnia całej kawalerki, a nie przestrzeni, w której stoi sprzęt - przecież jeszcze łazienka, jakiś kawałeczek przedpokoju, wnęka na szafę... Tak więc przestrzeń "odsłuchowa" będzie sporo mniejsza (zgaduję max. 15 m)

2. Pytanie do bonczeka: Ile masz miejsca na postawienie sprzętu? Bo Pianocraft to jest taka miniwieża, tyle że ładnie gra - ale nie zajmuje dużo miejsca. A jak posłuchasz ortodoksów icon_razz.gif i zaczniesz kupować osobne klocki, to musisz mieć na nie trochę miejsca w pokoju.

3. Nie postponowałbym a priori rozwiązań bezprzewodowych, bo chcecie tego czy nie, to (niestety) przyszłość słuchania muzyki icon_cool.gif
U mnie w robocie jest kilku chłopców, którzy na swoich komórkach słuchają wyłącznie FLAC w drogich słuchawkach, a w domu podłączają telefon bezprzewodowo do jakiegoś streamera.

Na koniec bonczek:
Jakiej muzyki słuchasz najczęściej? Czy chcesz mieć radio (w sensie klasyczny tuner FM), czy raczej wolisz słuchać "radia internetowego" typu PolskaStacja?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega bonczek pisze, że jest fanem:
Cytat

muzyki trance/house



Brzmienie jakiego oczekuje:
Cytat

Co do brzmienia, które lubie - bardzo dużą wagę przykładam do bassu.



To znając życie kolega bonczek chce, aby tony niskie dominowały, były przebarwione i mocne. I obawiam się, że PianoCraft został zaprojektowany na inny styl grania.
To raczej stereo nie dla amatorów "bassu"

Bonczek, bas- tony niskie piszemy przez jedno s.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianocraft np 640 brzmi przyzwoicie, ale raczej nie dla fanów takiej muzyki i pewnie basu jaki mam na myśli. Skądinąd ten pierwszy Panasonic o formacie i gabarytach ksiązki tym bardziej jest większą porażką. Jak ma brumić to prędzej np. Panasonic SC-PMX5EG, a jak dawać też frajdę to kolejny raz zachęcam do poszukania gołej Yamahy piano, lub Denona m39 i dokupienia większych markowych monitorów.


Cytat

U mnie w robocie jest kilku chłopców, którzy na swoich komórkach słuchają wyłącznie FLAC w drogich słuchawkach, a w domu podłączają telefon bezprzewodowo do


No tak słuchanie, to znaczy przyznanie się do słuchanie mp3 na telefonie to nieraz wstyd, na telefonie flac niezastapiony icon_cool.gif .
Co beprzewodowego podłączenia telefonu do ...to raczej parowanie z urządzeniem. Czy nie sprawniej kupić jakiś przenośną mp3 np. iriver i spiąć na stałe ze wzmacniaczem / miniwieżą? Kabelek jest już faux pas ?, dla mnie porażką są chłopcy osiedlowi i ludzie na plaży umilający innym czas SWOJĄ muzyką z głośnika w technologi bth z tel. brrr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kilka uwag/ pytań z boku:

1. Zakładam, że 22 m kw. to powierzchnia całej kawalerki, a nie przestrzeni, w której stoi sprzęt - przecież jeszcze łazienka, jakiś kawałeczek przedpokoju, wnęka na szafę... Tak więc przestrzeń "odsłuchowa" będzie sporo mniejsza (zgaduję max. 15 m)

2. Pytanie do bonczeka: Ile masz miejsca na postawienie sprzętu? Bo Pianocraft to jest taka miniwieża, tyle że ładnie gra - ale nie zajmuje dużo miejsca. A jak posłuchasz ortodoksów icon_razz.gif i zaczniesz kupować osobne klocki, to musisz mieć na nie trochę miejsca w pokoju.

3. Nie postponowałbym a priori rozwiązań bezprzewodowych, bo chcecie tego czy nie, to (niestety) przyszłość słuchania muzyki icon_cool.gif
U mnie w robocie jest kilku chłopców, którzy na swoich komórkach słuchają wyłącznie FLAC w drogich słuchawkach, a w domu podłączają telefon bezprzewodowo do jakiegoś streamera.

Na koniec bonczek:
Jakiej muzyki słuchasz najczęściej? Czy chcesz mieć radio (w sensie klasyczny tuner FM), czy raczej wolisz słuchać "radia internetowego" typu PolskaStacja?



1. Zgadza się, podałem (niestety) metraż całej kawalerki, wolnego miejsca jest mniej... icon_sad.gif

2. Niezbyt mam możliwość rozstawienia większego sprzętu, dlatego potrzebne mi kompaktowe urządzenie. Nie umiem tego wyrazić w metrach kw.

3. Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości - stąd w moim początkowym poście powołanie się akurat na Panasonica, gdyż z nim właśnie miałem chwilową styczność.

Co do muzyki: trance/house. Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy radiem FM a internetowym, to na chwilę obecną chyba wolałbym klasyczne FM. Choć jeśli dałoby się to połączyć w jakiś sposób, byłoby jeszcze lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla kogo? Dla dzieciaków, do sypialni, kuchni, działkę, dla okazjonalnych słuchaczy włączających radyjko, dla mniej zamożnych- choć raczej mniej świadomych.
Bo znane marki sony , panasonic są dobrej jakości ? Dobrej jakości w sensie trwałości, no pewnie lepsze niż ,,panascanix,, itp jakość gry, cóż bywa różnie, ale są wyjątki. Moja miniwieźa sony kosztowała 10 lat temu 800 zł grała, jak grała- było coś słychać, natomiast po zabawie i nabywaniu klasycznych monitorów , różnych np. kef, jbl, mission, jest jak niebo, a ziemia( bagno).
Samsung i sprzęt audio ? Hmm, fakt lepiej niż lg, ale to firmy od dobrych modeli ale tv, lodówek.



W takim razie z czego wynika fakt, że jednak sporo ludzi (nawet tych "znających się" na dźwięku) używa urządzeń firm Sony, Panasonic, Pioneer i podobnych? Sorry, że tak drążę, ale ciekawa tematyka icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

dużą wagę przykładam do bassu.


Cytat

To znając życie kolega bonczek chce, aby tony niskie dominowały, były przebarwione i mocne. I obawiam się, że PianoCraft został zaprojektowany na inny styl grania.
To raczej stereo nie dla amatorów "bassu"

Bonczek, bas- tony niskie piszemy przez jedno s.



Na przyszłość zapamiętam, że bas a nie bass icon_wink.gif Czy w takim razie możesz coś zaproponować ze sprzętu? Czy Twoje zdanie co do sławniejszych firm (Panasonic, etc.) jest takie samo jak Kolegów? Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W takim razie z czego wynika fakt, że jednak sporo ludzi (nawet tych "znających się" na dźwięku) używa urządzeń firm Sony, Panasonic, Pioneer i podobnych? Sorry, że tak drążę, ale ciekawa tematyka icon_smile.gif


Nie wiem w jakim znaczeniu użyłeś nazw tych firm.
-Jeśli w kwestii dużego hi-fi to Sony kiedyś miało, a Pioneer miał i ma, niezły niedrogi sprzęt hi-fi( kiedyś lepszy i droższy), Panasonic nie brylował ( choć miał odpowiednie firmy/brandy, typu Technics).
-Jeśli przywołałeś te firmy jako synonim tzw. mini wież, to nie sądzę, aby ktoś ich używał "świadomie"( sorry z braku słowa), bardziej przez brak uświadomionej potrzeby czegoś lepszego, lub co ważne konieczność, zwłaszcza w latach 80/90 ub.w. gdzie taka wieża była nieraz wyznacznikiem zamożności (rodziców). Teraz dodatkowo miniwieża daje czasami możliwość modnego bth, usb, radia www, itp. więc synonim modnej nowoczesności, często kosztem jednak czegoś innego. Takie dodatki w większym hifi są jednak droższe i nie oczywiste.

Kto używa takich firm, ja zauważyłem taki obraz:
Zauważyłem taką zależność, że jeśli ktoś ma kilkanaście płyt ( no do 30 typu the very best, lub fan/ka 1 kapeli ) to mu wystarcza mini wieża, bo nie odczuwa dużej chęci posłuchania w ciągu dnia płyt. Starczają mu jakieś "hiciorki" z radia, słuchane nawet w aucie, czy tel. ( więc po grzyba słuchać jeszcze w domu?).
Natomiast jak ktoś ma płyt cd już ciut więcej, sporo powyżej setki, zauważyłem takie przedziały 100-300 i kilkaset- powyżej tysiąca, zdecydowanie szuka czegoś, na czym słucha się przyjemnie, lepiej. Bo słucha już dużo i już słyszy różnicę.
Kilku grających w młodzieżowych kapelach znajomych( w różnym wieku), też nie słucha na wieżach Panasonicach, Pioneerka, Sharpa, chce czegoś lepszego, ale pewnie ich młodym dziewczynom starczają mini-wieże wspomnianych firm.
Dodałbym jeszcze zamiłowanie słuchania od młodych lat. Ja wychowywałem się na kasetach, mając 8-9 lat najpierw tych nagrywanych z wieczorze płytowym na radiomagnetofony( szukałem alternatywy dla disco popu), a w liceum składałem na wieżę Unitry, Technicsa itd.Przegrywałem drogie chromowe kasety w "specjalnych punktach na dobrym sprzęcie, co kosztowało mnie sporo wyrzeczeń. Mieć kiedyś wieżę, nawet używaną, to nie to co teraz.
Jak ktoś interesował się muzyką tylko w sb na dyskotece, czy w później na weselach pewnie mu bomboox starczał.
No to się zrobił wywód pseudo socjologa icon_mrgreen.gif
Już tak aktualnie patrząc to popularne światowe koncerny jak Sony, Panasonic, Sanyo, Sharp, to sprzętu audio, poza plastikiem nie robi, nawet amplitunery kina domowego Sony ( bo są ) nie są wymieniane jako potencjalny kandydat do rozważenia, raz ktoś o sieciówkę, czy dac sony zapytał na forum i cała ich oferta hi-fi.
Oczywiście są wyjątki ( jak kogoś uraziłem to sorry) bo można słuchać namiętnie muzy 24na24 na byle miniwieży i w niczym to nie umniejsza miłości do muzyki, czy znajomości muzyki, techniki, no ale coś na rzeczy jest, jak dla mnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na przyszłość zapamiętam, że bas a nie bass icon_wink.gif Czy w takim razie możesz coś zaproponować ze sprzętu? Czy Twoje zdanie co do sławniejszych firm (Panasonic, etc.) jest takie samo jak Kolegów?


Co do tych sławnych firm (panasonic, philips) to moje zdanie takie samo jak kolegów. Nie kupuj tego. Nie warto.
Co do mojej propozycji to powiem tak, że koledzy bardzo dobrze Ci radzą. Jak już pisałem, sam jak kupowałem stereo dla siebie to wyboru dokonałem czytając inne wątki. Nawet własnego tematu nie zakładałem, i jestem bardzo zadowolony.
Dzięki PianoCraftowi odkryłem swoją ulubioną muzykę na nowo. Usłyszałem dźwięki których wcześniej nie słyszałem i to wszystko ze standardowymi kolumnami. To co będzie po zmianie kolumn.
Także tak jak koledzy radzą bierz Yamahę PianoCraft i do tego niech Ci dobiorą kolumny i będziesz mieć sprzęt z klasą.
Oprócz basu usłyszysz przyzwoite wysokie tony i dzięki temu więcej poznasz muzyki.
Pamiętam czasy na forum jak moderator kupował PianoCrafta i zastanawiał się czy kupić z kolumnami B&W czy kupić standardowe kolumny i lepsze kable.
Wtedy wielu pokazywało mu używane sprzęty ale pozostał przy PianoCrafcie także coś w tym sprzęcie jest- nie jest to typowy marketowy grajek który wyróżnia się tylko wyglądem.
Tylko pamiętaj, że najdroższym elementem zestawu stereo jest pokój icon_smile.gif i już przed zakupem musisz zagospodarować miejsce na w miarę poprawne ustawienie kolumn bo inaczej nie poczujesz dźwięku. I wyrzucisz pieniądze w błoto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a tak jak już napisałem na samym prawie początku, nie posiadam za dużego metrażu i niestety nie będę w stanie w najbliższym czasie tego zmienić icon_sad.gif Ze względu właśnie na to, szukając czegoś mocno kompaktowego, wpadłem na Panasonica SC-ALL5CDEG.
Bardzo dobrze rozumiem to, co Koledzy piszecie i naprawdę jestem wdzięczny zarówno za cenne porady, jak i wywody socjologiczne icon_smile.gif ale obawiam się trochę, czy jest sens inwestować w taki sprzęt jak polecacie, kiedy szansa na zmianę lokum na bardziej pasujące do takiego sprzętu jest delikatnie mówiąc znikoma.
Stąd właśnie w dalszym ciągu moje wahania...
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...