Skocz do zawartości

świeżak szuka pomocy


khal00

Recommended Posts

Witam,
Planuję zakup zestawu 2.0 do TV, na którym jednocześnie (a w sumie przede wszystkim) mógłbym słuchać muzyki z podłączonego ipada.
Rozumiem, że w skład takiego zestawu musi wejść: wzmacniacz, kolumny, kable.

Bardzo proszę o pomoc żeby to wszystko ogarnąć i ładnie spiąć.

Pytania, które mi się nasuwają:

1. Czy taka kombinacja, czyli podłączenie ipada do wzmacniacza ma sens i jakim kablem najlepiej go podpiąć?
2. Czy będę w stanie podpiąć komputer do tv i oglądając film puszczony z PC cieszyć się dźwiękiem z tego quasi kina domowego.
3. Czy potrzebuję jakiś dodatkowy sprzęt żeby to wszystko działało np DAC albo jakiś odtwarzacz.
4. Jaki sprawdzony zestaw kolumny + wzmacniacz + kable możecie polecić za ok 1000zł.

Wiem że to bardzo ograniczony budżet ale na razie na tylko tyle mnie stać. Słucham wielu różnych gatunkow muzyki głównie nowczesnej więc myślę, że dobry dół to podstawa.
Bardzo proszę o rady życzliwych znających się na temacie.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Po pierwsze, to nikt nie pracuje tutaj na etacie i nie czeka 24h na pojawiające się nowe tematy.
Po drugie, to nie podałeś podstawowych informacji potrzebnych do udzielenia Ci odpowiedzi. Nic nie napisałeś na temat wielkości pomieszczenia odsłuchowego, zatem nie wiadomo czy szukasz kolumn podłogowych, czy monitorów. Nie napisałeś czy sprzęt ma być nowy, czy używany. Dodatkowo stwierdzenie odnośnie muzyki i wymagań typu : głównie nowoczesnej więc myślę, że dobry dół to podstawa, nie określa tego, jakiego brzmienia szukasz.
Po trzecie, na stronie Forum jest zakładka Pierwsze Posty, gdzie wszystkie informacje co i jak napisać, są podane.

Sumując, słaby to jest Twój post.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielu, problem ma Khal00, bo najwyraźniej strzelił focha. W domu ma pewnie szybko wszystko podane przez (mamę, narzeczoną, żonę, służącą - niepotrzebne skreślić) i nie przyjmuje do wiadomości, że gdzieś może być inaczej.
Że forum, to nie piekarnia czy sklep z subiektami i tu każdy odpowiada jak ma czas i chęć. A ta chęć do odpowiedzi wynika także z tego jak ktoś napisze swój post.

Khal00, jeśli się odfochasz icon_wink.gif , to napisz swój pierwszy post zgodnie z zasadami i na pewno Ci ktoś pomoże.
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
A na innych forach zobacz oczywiście. Może będziesz miał więcej szczęścia, może ktoś na odp... się odpowie Ci korzystając z Twoich niepełnych danych. Może Cię to zadowoli. Albo po prostu będziesz myślał, że taka "jasnowidząca" rada jest dobra.
Popatrz na inne wątki na naszym forum, jak pomagamy ludziom, którym zależy na tym, którzy szanują nasz czas, stosują się do zwyczajów panujących na tym forum, którzy czytają ze zrozumieniem co się do nich pisze.


A tak na marginesie, to kolumny 2.0 w zestawie stereo nazywają się po prostu kolumnami. I nie trzeba pisać nic więcej, wiadomo o co chodzi. 2.0, 2.1, 5.1, 7.2, to raczej nomenklatura rodem z kina domowego.
Poza tym pod każdy niemal wzmacniacz audio można podłączyć telewizor (może lepiej tuner satelitarny, czy odtwarzacz DVD, Blu-ray - będzie lepszy dźwięk) czy iPada albo komputer. Ale jak go podłączysz, tak zagra. Czyli najlepiej by było przez DAC. Choć można doraźnie i bez tego, poprzez przejściówkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało się teraz udzielam, zwyczajnie z braku czasu ale mogę napisać, że jest to jedyne chyba forum o tematyce audio w którym wątki o doborze sprzętu ciągnął się od A do Z i wszystko dopina się na ostatni guzik, a do każdego podchodzi się maksymalnie indywidualnie.
U kolegi khal00 rzeczywiście zabrakło podstawowych informacji ( przede wszystkim WIELKOŚCI POMIESZCZENIA ) bez których nie da się właściwie nic sensownego doradzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytania, które mi się nasuwają:

1. podłączenie ipada do wzmacniacza ma sens i jakim kablem najlepiej go podpiąć?
2. Czy będę w stanie podpiąć komputer do tv i oglądając film puszczony z PC cieszyć się dźwiękiem z tego quasi kina domowego.


icon_mrgreen.gif
Ad.1 Jak sie nie ma odtwarzacza Cd/dvd to ma sens, bo nie ma innej opcji ....Szkoda tylko jak autor poświęca więcej czasu na pisanie niż chwilę zastanowienia się jakie ma wyjście audio w swoim ipadzie, tablecie, smetfonie itd. Bo kto ma to wiedzieć ?
Ad.2 W sumie jak powyżej, oczywiscie wszyscy muszą wiedzieć jakie khal00 ma PC i jaki TV i czy jest w stanie.

Nie pokazując jakiegoś zaangażowania ze swojej strony przed napisaniem, nie oczekuj tego od innych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sory może to wyglądało na focha, ale bardziej chodziło mi o to żeby wątek nie utknął. I fakt, przyznaję że napisałem ogólnie, ale to wynika z nieznajomości tematu.
Poza tym jestem pod wrażeniem tak rzeczowej reakcji na mojego "focha". Znać kulturalnych ludzi.

Jeżeli mimo to mogę zacząć od nowa to moje pomieszczenie jest średniej wielkości około 5x5m, monitory rozstawiłbym na regałach po bokach tv, sprzęt może być używany, chociaż wolałbym nowy jeżeli jest coś rozsądnego w tej cenie. Co do brzmienia to słucham m. elektronicznej (ambient house techno), ale też reggae rap pop rock wiec chodzi mi o uniwersalność z nastawieniem na więcej ciepła (na komputerze mam podpięte monitory studyjne, których główną cechą jest precyzja i neutralność dźwięku więc dla odmiany coś ciepłego będzi w sam raz).

Sory za moją reakcję, nie ogarniam tego i jestem juz zdesperowany:)


Cytat

Zielu, problem ma Khal00, bo najwyraźniej strzelił focha. W domu ma pewnie szybko wszystko podane przez (mamę, narzeczoną, żonę, służącą - niepotrzebne skreślić) i nie przyjmuje do wiadomości, że gdzieś może być inaczej.



Chcę tak!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

oglądając film puszczony z PC cieszyć się dźwiękiem z tego quasi kina domowego.



Niezależnie od typu i marki kolumn i w sumie wzmacniacza, proponuje zakupić DAC Fiio D3 ok. 110zł wtedy dźwięk wszystko co oglądasz na TV ( pewnie płaski) czyli programy telawizyjne, filmy z usb, PC, gry, tv puszcza kablem optycznym do tego DACa, ten natomiast konwertuje dźwięk na akceptowany przez wzmacniacze, czyli na normalne kable RCA . Zwyczajnie się więc przyda.
Natomiast inne urządzenia to już zalezy jakie mają wyjście, takie maluchy gadżeciarskie i PC to raczej minijack .Natomiast wzmacniacze mają najczęściej miniumum 4 wejścia typu RCA, więc kabel minijack na 2 RCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że masz dystans do siebie i poczucie humoru. Chodzi o reakcję na moją uwagę do Zieluwida. I ogólnie.

Oczywiście możesz zacząć od nowa, co proponowałem.
Jeśli chodzi o wybór sprzęt nowy kontra używany, to ja i wielu tu starszych userów jesteśmy zwolennikami używanego (i taki najczęściej mamy).
Głównie ze względu na to, że można uzyskać lepszy dźwięk. A także niejednokrotnie starszy a co za tym idzie kiedyś sporo droższy
sprzęt jest na ogół zbudowany z lepszych podzespołów.
Tak, że w tej kwestii Ty się musisz wypowiedzieć co jest dla Ciebie ważniejsze. Chcesz nowy czy używany? Wolisz lepszy dźwięk, czy ulotny zapach nowości?
I jak zaznaczył Jacek75, napisz jakie wyjścia ma Twój telewizor, Twoje tunery czy inny sprzęt typu odtwarzacze oraz oczywiście Twój iPad.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaangażowanie mimo niemiłego wstępu z mojej strony:). Sprzęt w takim razie może być używany. Tv posiada zlacze słuchawkowe, av, Komponentowe (Y, Pb, Pr),SCART (EURO), cyfrowe wyjscie dźwięku i wejście dźwięku z kompa (tyle wyczytalem w specyfikacji). Ipad ma wyjscie sluchawkowe minijack chociaz na upartego moglbym dokupic przejsciowke z lightining na hdmi. Innych odtwarzaczy ani tunerow nie posiadam moze w przyszlosci gramofon ale to nic pewnego. Sam pokoj ma 5x4m Do tego aneks kuchenny jakies dodatkowe 2-3m.
Będę b. wdzięczny za propozycje zestawów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mimo wszystko nawet jak na sprzęt używany, to 1000 zł nie jest dużo. Tym bardziej, że do pokoju 25 m2 potrzebne będą raczej podłogowe.
Obawiam się, że budżet się wyczerpie po zakupie kolumn i wzmacniacza. No może zostanie na jakieś niedrogie kable.
Ale tu przydałby się jeszcze DAC. Po to, by podłączyć telewizor pod jego wyjście cyfrowe.
Bo można też telewizor podłączyć poprzez przejściówką z eurozłącza, ale musisz mieć pewność, że to wyjście a nie tylko wejście.
A iPad jeśli nie ma wyjścia cyfrowego (na pewno?) można też podłączyć przejściówką mini jack -> 2xRCA (cinch), ale nie oczekuj dobrej jakości dźwięku.
Może jednak lepiej byłoby nagrywać swoją muzykę na CDRy i słuchać z jakiegoś niedrogiego choć odtwarzacza CD. Na pewno lepiej by to zagrało.
Tak, że odpowiedz jak chcesz to podłączyć i czy Ci będzie potrzebny DAC. Możesz także DAC zakupić w przyszłości, polepszając brzmienie jakiegoś źródła.

A tymczasem popatrzę za jakimiś najlepszymi w tym budżecie kolumnami i wzmacniaczem. Może koledzy też pomogą?
Rozumiem, że jak myślisz o gramofonie, to wolałbyś wzmacniacz z wbudowanym pre gramofonowym?
Ale też niekoniecznie musisz taki przedwzmacniacz mieć na pokładzie wzmaka, bo osobne preampy są zazwyczaj lepsze.
I mógłbyś taki kupić dopiero w momencie zakupu gramofonu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wyjścia to wyczytałem, że TV posiada: adapter optycznego wyjścia audio, adapter audio (2 kanały, złącze CHINCH) i adapter COMPONENT. A to link do pełnej specyfikacji:
http://www.mediamarkt.pl/telewizor-panason...gt30e,id-125309

Jeżeli mówimy o takim DAC Fiio D3 wspomanimym wcześniej, który kosztuje 130zł to przeżyłbym taki wydatek, o ile tak mi poradzicie w tym wypadku. Rozumiem, że dzięki temu ipad też brzmiałby lepiej? Gramofon jest raczej odległą opcją, a jeżeli jest możliwość dokupienia osobnego przedwzmacniacza to na razie nie ma co kombinować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany dac Fiio d3 "przerabia" sygnał optyczny np. z TV i sygnał coaxial na analogowy typu 2RCA. Ja traktuje go wyłącznie w temacie film z tv ( na marginesie nagłośniłem przez dwa miesące 1 film i 3 koncerty, myślałem że więcej będzie w użyciu). Czy nada się do ipada, chyba nie bo i jak, ipad ma chyba wyjście słuchawkowe.
Poza Fiio d3 są tańsze niemarkowe "konwertery" po 50 zł , są też z innymi wejściami co komu potrzebne.
Proponuje przeczesywać portale aukcyjne po widełkach ceny kolumn podłogowych, jak coś trafisz ciekawego to wrzucaj linki, coś podpowiemy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że dyskusja się wyprostowała i trafia na odpowiedni tor.
Tak więc jeżeli decydujesz się na zakup sprzętu z drugiej ręki (co jest bardzo rozsądną decyzją), proponuję zacząć od kolumn. Z Dackiem na razie się wstrzymaj, chociaż gdybyś go kupił, to byłoby super. Jednak nie kosztem sprzętu na który obecnie mamy i tak ograniczony budżet. Skupmy się na tym.
Do salonu 25 m2 wstawiłbym kolumny podłogowe. Można oczywiście wstawić większe monitory, ale trzeba się będzie liczyć z ograniczeniem niskich rejestrów. Dodatkowo, przy zakupie monitorów dochodzi kolejny element, standy. Monitory muszą na czymś stać (no chyba, że masz miejsce na biurku, komodzie itp.).
W zależności od tego jak mocnego grania szukasz, rozglądałbym się za np. takimi : Kef Cresta 3, Mission M33, Dali 505, 350, 400, Canton Fonum 601, Infinity.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Ipad nie jest nie jest w końcu urządzeniem do "poważnego" słuchania. Jeśli ma jedynie wyjście analogowe audio (słuchawkowe), to pod DAC (nawet jakby miał wejścia analogowe) nie ma sensu podłączać.
Po prostu przejściówką pod wzmacniacz i tak słuchaj. A jaka jakość? Sam się przekonasz. Jak pisałem podłączenie nawet taniutkiego odtwarzacza CD i wypalenie plików na płytach CDR pokaże więcej.

Co do poszukiwań sprzętu, to rzeczywiście łatwo nie będzie w takim budżecie. A ja także optowałbym za kolumnami podłogowymi do Twojego pokoju. No, chyba, że się uprzesz na monitory. Ale wówczas naprawdę zbieraj na dobre standy.

I faktycznie także jak proponuje Zieluwid DAC kupiłbym później, nie uszczuplając dodatkowo tego budżetu. Bo ani kolumn dobrych nie kupisz, ani wzmacniacza ani DACa.
Z propozycji kolegi cieplej zagrają Dali i Mission. Od innych w zależności od konfiguracji może powiać nawet chłodkiem. Może, nie musi.
Dali 350 czy 450 byłyby tu najlepsze, ale chyba nie do 1000 zł plus wzmacniacz. Są co prawda Dali 400, ale tu już trzeba by dobrze się rozglądać za wzmacniaczem. I raczej traktować go jako przejściowy.
http://allegro.pl/dali-400-okazja-i5428062845.html
Ja znalazłem jeszcze nie tak dobre, ale niedrogie a całkiem dobrze grające Gale 4040 i gale 3030. Tu jednak trzeba by dać naprawdę z ładnym wypełnieniem i niezbyt jasno grający wzmacniacz. Kolumny mają także komorę balastową, którą można zasypać suchym (bezwzględnie, najlepiej wyprażonym w piekarniku) piachem albo śrutem ołowianym (drogo). Przyspieszy to i pozwoli na lepszą kontrolę niskich tonów, poprawi precyzję stereofonii.
http://allegro.pl/gale-4040-stan-bardzo-do...5416674779.html
http://allegro.pl/gale-3030-jak-nowe-karto...5414625270.html
Albo bardzo przyjemnie grające Pylon Pearl 20 http://allegro.pl/kolumny-pylon-audio-pear...5426814996.html
jeśli jednak zdecydowanie chcesz podłogowe (tak, niskich będzie trochę mało w sporym już pokoju), to masz tu link do bardzo fajnie, z ociepleniem, gładko i płynnie grających, bez wyostrzenia wysokich Tannoy M2. O ile jeszcze nikt ich nie kupił, to trzeba się decydować dość szybko, bo w tej cenie często oferowane są mniejsze M1.
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/21/193070.php
Są też bardziej precyzyjne w górnych rejestrach, choć może mniej łagodnie grające Tannoy P10
http://allegro.pl/kolumny-monitory-tannoy-...5406536442.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja bardzo podobnie, jak nie napisać identycznie pomyślałem jak F1angel. Kupić takie Dali 400 i wzmacniacz, taki na jaki starczy, a coś lepszego w niedalekiej przyszłości. Wydaje mi się, że to całkiem niezłe rozwiązanie. Bo teraz wydać 250 zł na wzmacniacz, potem go sprzedać i dołożyć 150-200 zł, to już będzie różnica. Warto się zastanowić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Bardzo dziękuję za pomoc. W moim przypadku kolumny podłogowe odpadają poza tym mam wlasnie sporo miejsca na regałach i myślę, że monitory to dobre rozwiązanie. Powinienem zdecydować się na te tannoye m2 albo p10 (niestety optycznie troche zniszczone, ale trudno przeżyłbym)? Co do M2 to mam tylko wątpliwości co do kupowania używanego sprzętu z ogłoszeń poza allegro, które jakąś tam gwarancje daje. Jak radzicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poczyta jeszcze o tych :
http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/kefcresta2.php
[ KEF Cresta 2 ]
tutaj jest o M2 :
http://www.hifi.pl/recenzje/kolumny/tannoymercurym2.php
[ TANNOY Mercury M2 ]

A z tą gwarancją to różnie bywa. Zazwyczaj można dostać rozruchową na 14 dni. Gdybyś odbierał osobiście to jeszcze lepiej, bo możesz sprawdzić sprzęt na miejscu. Masz coś konkretnego na oku ? Jak tak, to podaj link.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...