Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
yeahmen

Nowe kolumny a charczenie środkowych głośników

Recommended Posts

Witam zakupiłem kilka dni temu Pylony Sapphire 25, które grają na moim Kenwoodzie 3050-R. Głośniki wysokotonowe są bardzo czyste nawet przy cichutkim słuchaniu, natomiast środkowy głośnik charczy, niby trzeba się przysłuchać z bliska, ale jednak charczy. Ze wzrostem głośności charczenie chyba zanika, albo po prostu jest na tyle głośno że ja go nie wychwytuję. Czy to wina wzmacniacza, czy może jeszcze nie wygrzanego sprzętu?

Wcześniej nie trzeszczało na starych kolumnach, bo może to Kenio i jego potencjometry ? Trzeszczą teraz obydwa Saphiry, czy tylko jedna kolumna? Jak jedna to przepnij je stronami, przekonasz się czyja to wina.
Kolumna nie wygrzana ( kwestia kilkunastu dni) nic nie charczy, gra poprawnie, czasem może nieco twardo, chłodno, ale nie ma takich dodatkowych nieporządanych dźwięków.
Ciężko wyrokować kto winny, byłoby trochę dziwne i źle świadczyło o Pylonie jakby wypuścili bez kontroli jakości uszkodzone kolumny.
Napisz potem jak je przepniesz stronami.

Przełożyłem kolumny i nadal na lewej kolumnie słychać charczenie, na prawym nie. Czyli to prawdopodobnie wzmacniacz.
Udało mi się nawet na filmiku nagrać te charczenie

https://www.youtube.com/watch?v=2B0QhjSa0K8 Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.

Jak masz sklep "elektroniczny" , elektryczny , kup spray "kontakt". Warto wtedy po odciągnięciu plastikowych pokrętełek psiknąć na potencjometry tonów, balansu. Koszt 5-10zł może pomóc, jak nie masz sprayu to zagadać w jakimś serwisie rtv niech fachowiec sprawdzi, coś innego przeczyści za z góry ustaloną niewielką kwotę. We wzmacniacz kosztujący na rynku wtórnym koło 200-250zł nie ma co inwestować .

Cześć.

Wystarczy zamienić stronami podłączenie kabli i sprawdzić, czy sytuacja się powtórzy w drugiej kolumnie. Jeżeli tak, to masz 100 % pewność, że to wzmacniacz, jeżeli nie, to kolumna. Ja stawiałbym na to drugie.
Sprawdź i koniecznie daj znać.

Przełożyłem stronami kable we wzmacniaczu i nadal ta sama kolumna świszczy-charcze jak na nagranym filmiku. Edytowano przez RoRo

To szkoda że jednak kontrola jakości zawiodła, czyżby szli na ilość? Zobacz na stronie producenta, może jest gwarancja tzw. Door to door , bo w końcu to duża i droga kolumna, a nie list, czy koszulka . Lub zadzwoń do sklepu , bo w necie chyba kupowałeś jak to szybko rozwiązać, żeby w transporcie nie uszkodzili bo będziesz się bujał ze sklepem , lub kurierem.
W sumie jak nie podoba ci się całościowo ich brzmienie masz prawo do zwrotu całkowitego w ciągu bodaj 14 dni, jak kupowałeś w internecie, a uszkodzenie to tylko jeden argumentów.

Cytat

Przełożyłem kolumny i nadal na lewej kolumnie słychać charczenie, na prawym nie. Czyli to prawdopodobnie wzmacniacz.

Cytat

Przełożyłem stronami kable we wzmacniaczu i nadal ta sama kolumna świszczy-charcze jak na nagranym filmiku.

To w końcu problem dotyczy kolumny, czy lewego kanału we wzmacniaczu?

Twój Kenwood ma chyba podwójne zaciski głośnikowe (oznaczone zapewne jako "A" i "B"), więc możesz podpiąć kolumny pod drugie zaciski.
Na chwilę (nie rozkręcając za mocno głośności) możesz nawet podpiąć kolumny pod prawy kanał (jedną pod A, drugą pod B) i sprawdzić.

Poza tym - delikatnie wciskaj uszkodzony głośnik w głąb kolumny i puszczaj: powinien lekko (i bez żadnego tarcia o boki) się przemieszczać. Jeżeli słychać trzeszczenie i da się wyczuć pewnie opór - to głośnik do wymiany (sprawdź na sprawnym głośniku - powinno być cicho i bez żadnych odgłosów). Wciskaj membrany (symetrycznie po obu stronach znajdującej się na środku głośnika nakładki przeciwpyłowej), a nie środkową nakładkę.

Pozdrawiam

Byłem z kolumną w Salonie (zawiozłem osobiście 25km), i okazało się że jak się głośnik lekko wpycha, to szoruje o coś w środku. Dolny głośnik nie stawia oporu, gładko i miękko pracuje na zawieszeniu. Zostawiłem kolumne na gwarancje, powiedzieli że w środę już powinna być gotowa do odbioru.

Tak poza tematem, podłączyłem kolumny pod inny wzmacniacz (żeby sprawdzić czy to nie wina wzmacniacza) i o dziwo ten drugi wzmacniacz gra lepiej niż mój Kenwood 3050-R. Czuje duuużo większą dynamikę i miękkość. Mówię o wzmacniaczu Unitra PW 3015, ma z 30 lat ale gra lepiej niż Keniu icon_smile.gif

@@@

Zamierzam kupić drugą taką Unitrę, znalazłem taką zmodyfikowaną, myślicie że to dobra cena i warto?

http://allegro.pl/zlampizowany-zestaw-unit...5382761792.html Edytowano przez RoRo

Dobrze ze sam zawiozłeś, bo rõżnie bywa...
Co do tych krajowych wzmacniaczy, one grały nieco skrajami pasma. Trochę szkoda czegoś takiego do tych kolumn, łatwo spalisz kolumny takim nieco enigmatycznym słabiakiem, a pokusa odkręcenia jest bo masz duży salon.

Jacek, co byś polecił z używek tak do 1000zł do tych Sapphirów? Denon PMA-720AE ?
Mam pytanie jeszcze odnośnie płyt z muzyką. Jakie oryginały kupować? Które są najlepiej nagrane? CD czy DVD też mogą być?
Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" zamiast "Odpisz-cytując", by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika

Ocieranie cewki o karkas widać nawet w nówkach się przydarza icon_sad.gif może to wpływ transportu icon_wink.gif

Bardzo jestem ciekaw na czym polegała będzie naprawa, mam nadzieję, że wymienią głośnik.

No to dobrze, że tak się skończyło.

Cytat

Mam pytanie jeszcze odnośnie płyt z muzyką. Jakie oryginały kupować? Które są najlepiej nagrane? CD czy DVD też mogą być?

Płyty CD są nagrywane z bardzo różną jakością - masz rzeczywiście bardzo dobre wytwórnie oraz nagrania, a z drugiej strony płyty które nie nadają się do słuchania - szczególnie na porządnym sprzęcie (no chyba że na najtańszych wynalazkach radiomagnetofonowopodobnych- bo i tak nie usłyszysz różnicy).
Jakość na płycie DVD jest teoretycznie porównywalna z CD, ale tu też jest różnie z jakością samego nagrania.

Są wytwórnie japońskie, niemieckie czy amerykańskie w których pojedyńcze płyty kosztują rzędu 100zł - a najtańsze płyty kupisz po 5...10zł.
Wnioski powinieneś sam wyciągnąć icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą - uzupełnij w swoim profilu gdzie mieszkasz. Bo w zakupach sprzętu używanego warto kupować coś w okolicy (i dzięki temu posłuchać, jak gra kupowany sprzęt i czy wszystko jest w porządku).

Dzięki za info.

Udało mi się wylicytować tą Unitrę
http://allegro.pl/show_item.php?item=5382761792

Tamtą starą sprzedam za 50zł. Moich Sapphirów chyba nie będę pod nie podłączał bo takie modyfikacje są dla mnie podejrzane i niebezpieczne. Docelowo chce do nich podłączyć zwykle przecietne kolumny żeby mieć czego słuchać w kuchni przy smażeniu icon_razz.gif Chociaż powiem Wam, że bardzo mi się podoba barwa na tej Unitrze, ale jak mówię, nie chcę pod nią podłączać kolumn za 3k bo mogą się zjarać. icon_wink.gif Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" zamiast "Odpisz-cytując", by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika

Drogo to nie było za tę Unitrę. icon_cool.gif
Tylko nie szalej z korektorem i nie graj za głośno - bo przy maksymalnej głośności mogą się generować zakłócenia, które potrafią uszkodzić głośniki.
Ale przy normalnych poziomach głośności nie powinno być problemów.

Pozdrawiam
PS. A tak po raz kolejny - nie cytuj niepotrzebnie wypowiedzi poprzednika i korzystaj z funkcji ODPOWIEDZ!

Racja, przycisk Odpowiedz, jest nieco niżej. Dzięki za uwagę, szukałem go i nie mogłem znaleźć.

Ta Unitra ma chyba max 20W na kanał, więc myślę że można zamknąć gałkę Volumu, jeśli głośniki mają dużo więcej mocy, czy źle myślę?

A powiedz mi jeszcze, czy jestem w stanie dostać wzmacniacz do 1k PLN, który zagra na neutralnych gałkach tak jak mój Kenwood 3050-R na potencjometrze Treble ustawionym na max? Tylko z Treblem na maxa mogę słuchać muzyki na tym wzmaku, soprany mam wtedy bardzo wyraźne i czyste, natomiast na neutralu jakoś głucho się robi.

To trudno powiedzieć...
Jak się przyzwyczaiłeś do wzmocnionych sopranów, to neutralnie grający sprzęt przez pewien czas może się nie podobać.
Ale później zmiana na Kenwooda może Ci się nie podobać.
Ważne, by kolumny nie sypały wysokimi tonami i nie były za ostre.

Posłuchaj trochę na neutralnych ustawieniach we wzmacniaczu, a po za tym - kolumny muszą się wygrzać, a może to zająć i 100 godzin.

Wg mnie - skup się lepiej na neutralnych brzmieniach.
Zauważ, że sprzęt wyższej klasy często w ogóle nie ma regulacji niskich i wysokich tonów.

Co do wzmacniaczy w okolicach tysiąca za używki - to choćby Xindak A-06 czy Advance Acoustic MAP-105 (albo tańszy A-102).

A wracając do Unitry (zresztą dotyczy to właściwie wszystkich wzmacniaczy i amplitunerów), to nie należy grać na maksymalnej głośności bo wtedy generują się duże zniekształcenia, które mogą uszkodzić nawet dużo mocniejsze kolumny.

Pozdrawiam

Czy te zniekształcenia ja, amator jestem w stanie usłyszeć aby móc powiedzieć "stop" i głośniej nie dawać? najgłośniej jak zdarzyło mi się słuchać muzyki na swoim Kenwoodzie to było to coś takiego:

Tak,
jak wzmacniacz zaczyna dawać zniekształcony sygnał na kolumny - to słychać.

Dzieje się to pod koniec skali - ale jest to indywidualna sprawa dla każdego modelu.
Poza tym - jak wzmacniacz dostaje mocniejszy sygnał (głośniejszy) ze źródła (choćby głośniej nagrana kaseta magnetofonowa), to te zniekształcenia mogą się pojawić w innym punkcie skali wzmocnienia.

Poza tym 2 wzmacniacze grające na np. 50% będą zazwyczaj grały z inną głośnością. Nie jest to stały punkt odniesienia (podobnie jak w telewizorach - ustawienia zerowe jasnoćci i kontrastu nie pokrywają się między różnymi firmami, bo każda z nich stosuje swoje ustawienia).

Pozdrawiam

Rozumiem.

Nie wiem czy mogę w tym temacie, ale chciałem się też zapytać o aranżację akustyczną mojego pomieszczenia. Póki co wygląda ono tak.

http://scr.hu/0qlt/x2byr

http://scr.hu/0qlt/3l21e

W najbliższym czasie planuję zakupić płytę pilśniową, pociąć ją na kawałki, wstawić wełnę i zrobić panele akustyczne:

Po panelu 50x50cm na każdy narożnik pomieszczenia (skierowane pod skosem w dół).

2 Panele podwieszone nad monitorami, około 50x100cm

Na tylnej ścianie (tam gdzie fototapeta), także 2 panele 50x100cm.

No i po bokach jakieś dyfuzory na ścianę.

Różnica będzie wyraźna? Nie wiem czy przeznaczać na to taką kwotę, jeśli różnicy nie zdołam usłyszeć. Zależy mi, aby dźwięki tak długo nie wybrzmiewały, tylko dynamiczne, szybsze aby było bardziej sterylnie.

Co do wzmacniacza, to na pewno warto do Pylonów kupić jakiś dobry. Unitra jednak jest za słabym jakościowo wzmacniaczem.
RoRo podał Ci bardzo dobre typy.

W sprawie aranżacji akustycznej pomieszczenia to napisz do mnie na PW i podaj adres mail (o ile Ci już nie wysyłałem - nie pamiętam)a wyślę Ci materiały na ten temat. Sam się zorientujesz co i jak trzeba zrobić. Na ścianie widzę gąbki-piramidki. Nie są to niestety dobre ustroje. Wygaszają tylko najwyższe częstotliwości. Tobie potrzeba dużo szerzej (w spektrum częstotliwości) działające.
Tak "na szybko", to widzę, że na podłogę coś trzeba rzucić i kolumny postawić bardziej symetrycznie w stosunku do ścian i mebli.
A raczej, to otoczenie kolumn powinno być w stosunku do nich jak najbardziej symetryczne. To podstawa dobrej stereofonii.

@RoRo coś ze wzmacniaczy byś jeszcze polecił? Ponieważ nie mogę znaleźć na necie tych używek. Zależy mi na dobrej stereofonii i głębi

Zależy Ci na głębi czego? Tylko nie pisz, że dźwięku, bo ja nie rozumiem tego określenia.
Masz na myśli głębię sceny stereo, czyli pokazany aspekt jej głębokości? Na ogół pojawia się to w lepszym jakościowo zestawie, choć nie zawsze, bo NAIM na przykład znany z nagrzanego i dynamicznego o świetnym rytmie dźwięku aspekt głębokości sceny jakby lekceważy.
Czy chodzi o głębokie niskie tony, to znaczy mocne, albo nisko schodzące?
A może jeszcze o coś innego? Możesz opisać własnymi słowami.

Wzmacniacze zaproponowane przez RoRo są jak najbardziej do zdobycia i dość często pojawiają się na rynku wtórnym. Po prostu trzeba trochę cierpliwości. Jak odpowiesz co rozumiesz poprzez tę głębię, to może i ja Ci jeszcze podrzucę jakieś typy wzmacniaczy pod rozwagę.

Co do kwestii rzucenia czegoś na podłogę, to chodzi rzecz jasna o dywan albo wykładzinę.
Najlepiej by obejmował swoją powierzchnią obszar od kolumn do Twojego miejsca odsłuchowego i był nie węższy niż rozstaw kolumn.
A jego faktura była dość zróżnicowana, no i grubość w miarę możliwości nie najmniejsza.
Goła podłoga, jak każda duża, twarda i mało zróżnicowana fakturowo powierzchnia w pomieszczeniu, nie da dobrego dźwięku.
Szczególnie w miejscach pierwszych jego odbić od takich powierzchni.
Musisz także uważać abyś nie przetłumił pomieszczenia a wysokie ne stały się "martwe" te gąbki/piramidki wyrzuć raczej, bo to najlepsza droga do tego o czym piszę. Najlepiej jakby Twoje panele akustyczne miały nie tylko funkcję tłumienia, ale także rozpraszania dźwięku. Popatrz sobie jak wyglądają dyfuzory. https://www.google.pl/search?q=dyfuzory+aku...ved=0CAYQ_AUoAQ
Trzeba dać je w odpowiednich miejscach. Masz to w materiałach, które Ci wysłałem, co i gdzie.
A fajne są także te wielofunkcyjne panele firmy Avcon czyli Grand-6 lub 11, bo to połączenia panelu pochłaniającego z odbijającym/rozpraszającym dźwięk. Poprzez wyjmowanie i wkładanie tych klepek można regulować procent dźwięku rozpraszanego i pochłanianego
http://www.avcon.com.pl/panele-grand-7

Dzięki wielkie. Na spokojnie sobie to poogarniam.

Ciężko mi to określić słowami, nie przekażę tego, a szkoda. Może kiedyś osiągnę te brzmienie którego poszukuję icon_razz.gif
Niedawno odsłuchiwałem Pylon Pearle 25 z AbysSoundem i jakimś Advance Acousticiem, leciała muzyka coś a'la Daft Punk i czułem się jak w statku kosmicznym, otaczające dźwięki krystaliczne wręcz, jak na żywo... Ale to pewnie sprawka AbysSounda za 30 tysięcy, niestety, nie w moim zasięgu icon_wink.gif.

W poniższym linku w czasie 2:00 właśnie taka barwa mi się podoba, szczególnie wokal, czysty. Coś czuję że na dniach będę zmieniał wzmacniacz icon_wink.gif

https://www.youtube.com/watch?v=bAVoxyf2-78

https://www.youtube.com/watch?v=3ecRTZBZH9o

Dodam, że ojciec jest sceptyczny na mój plan zagospodarowania pokoju i mówi że te panele nic nie dadzą i nie bede miał nawet 1% różnicy w odsłuchu. Raczej się z tym nie zgadzam, dlatego dalej robię swoje icon_razz.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować