Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
yeahmen

Nowe kolumny a charczenie środkowych głośników

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem NAD C315 BEE za 700zł, ew. Musical Fidelity albo Exposure 1010. Chyba że znajdę w między czasie te wzmaki co proponował RoRo. Ciężki wybór...

Kupiłem taką watę, czytałem że firma jest całkiem niezła jeśli chodzi o wykładanie nią paneli akustycznych. Tylko nie mogłem znaleźć 10cm'owej. 5cm też styknie, czy położyć podwójnie?

Co do akustyki, to widzę, że chyba śledziłeś niektóre wątki na Forum o tej tematyce icon_wink.gif. Super, działaj nadal, bo Twój Tata niestety się myli.
A co z tą kolumną ? Reklamowałeś ?

Cytat

Co do akustyki, to widzę, że chyba śledziłeś niektóre wątki na Forum o tej tematyce icon_wink.gif. Super, działaj nadal, bo Twój Tata niestety się myli.
A co z tą kolumną ? Reklamowałeś ?

Noo, f1angel mi bardzo pomógł icon_smile.gif Super lekturkę mi podrzucił.

Tak, w piątek ją zawiozłem do salonu. Kolumna została reklamowana. Jutro powinienem ją mieć z powrotem.

Mam w domu 2 kable głośnikowe, przywiezione z Niemiec kable Monitor Cobra Cable 2,5mm (mają z 20 lat) oraz Prolink 2,5mm (kupione w Media Markcie całkiem niedawno, do innego zestawu stereo). Które będą lepsze?

Lepsze będą te kable, które Ci się bardziej spodobają i bardziej zgrają z Twoim zestawem.
Czyli po prostu posłuchaj, przepnij drugie kable, posłuchaj znów tego samego.
Powinieneś wyłowić te, które Ci najlepiej zagrają.
Bardzo możliwe, że w tym jak podają dźwięk jedne kable spodoba Ci się coś a coś innego w drugich.
Wówczas wsiąkłeś icon_mrgreen.gif i witaj w klubie "kablarzy".

Co do wełny, to spróbuj jeśli możesz wersję 5 i 10 cm. Bo może mniejsza grubość wystarczy. Przetłumić pomieszczenie też nie jest dobrze. Chyba, że 10 cm pochłonie Ci jakiś denerwujący wycinek pasma akustycznego.
A tata niech posłucha czegoś, co zna w niewytłumionym pomieszczeniu i po założeniu już paneli. Ciekawe, czy powtórzy to co mówił?
NADa 315BEE chyba bym sobie darował. Może wzmaczek i nie najgorszy, ale ... jaki model Musical Fidelity masz na myśli?
Bo to może być różnica umownej klasy :!:
Jeśli idzie o brzmienie, to są urządzenia bardzo różnie grające.
Najpełniej i najcieplej pewnie MF, najchłodniej, chyba najjaśniej ale dynamicznie Exposure. NAD gdzieś pośrodku.
Nie kupuj czegoś zbyt pochopnie, lepiej zapytaj, abyś później nie żałował.

Będziesz potrzebował Daca, który ma wyjścia 2XRCA jeżeli chcesz podłączyć go do Twojego wzmacniacza. Nie wiem jakie masz wyjścia w komputerze. I zastanów się, czy potrzebne Ci będzie wejście na słuchawki w Dacu, skoro sygnał i tak będziesz miał podany do wzmacniacza.

WRÓCIŁA KOLUMNA Z NAPRAWY ! icon_smile.gif

Ok, zamieniłem wzmacniacz z Kenwooda na Unitrę którą miałem do tej pory w kuchni. Jak dla mnie, dużo lepszy dół i góra, więcej ciepła i szersza scena. Zostanę przy unitrze na pewien czas.

Dzisiaj byłem w salonie na odsłuchu wzmacniaczy podpiętych pod moje Sapphiry. Z takich do 3000zł zaproponowali mi właściwie tylko jeden - CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651A. Dość ciekawie zagrał, dół mi się podobał, jednak góra jakby trochę za mało detali miała i była lekko w tyle (?).

Zamontowałem dzisiaj LEDy na ścianie, poniżej odsłuch icon_wink.gif

https://www.youtube.com/watch?v=8Zqv32gs_Dc...eature=youtu.be

Hehe, znam ten wzmacniacz, taki mniejszy. To, że Twój Kenwood był lichym wzmacniaczem, to raz, ale jak gra to lepiej na tym maluchu, to już nie mam pytań.
W takim razie wystarczyłby Ci choćby Sansui AU317 (o wyższych modelach nie wspominając) i dopiero byłbyś zadowolony.

W tamtym Kenwoodzie na neutralnych potencjometrach dzwiek byl bardzo mulasty, tutaj na Unitrze na neutralu mam bardziej soczystą górę i głębszy dół. Porównam je oba jeszcze na innych płytkach rockowych które posiadam

Popieram. Te kolumny są warte tego by dać im naprawdę dobry wzmacniacz. A tak naprawdę, to Ty jesteś tego warty, bo będziesz słuchał.
Więc póki możesz to graj jak najdłużej na tej Unitrze a zbieraj na porządny wzmacniacz.
Moim zdaniem ma być soczysty w średnicy i rozdzielczy, dźwięczny ale nie ostry na górze.

Zdziwiło mnie tylko, że CA Azur 651A zagrał Ci z niedostatkiem góry. No ale to chyba nowa droga tej firmy i urządzenia grają już inaczej niż kiedyś. Nie tak jazgotliwie icon_wink.gif
Daleki jestem od proponowania Ci tego wzmacniacza, bo za takie pieniądze możesz kupić dużo lepszy, używany.

Sansui proponowane przez Zieluwida, to może być dobry trop. ale zobaczymy. Najpierw zastanów się nad tym ile chcesz wydać na wzmacniacz, by zagrał w sposób wydobywające wszystkie (no, większość) możliwości kolumn.

Zależy mi, aby kolumny nie były wąskim gardłem dla wzmacniacza i na odwrót. Myślę że mogę dać do 1500zł za używany wzmacniacz. Nie śpieszy mi się, na Unitrze mi się całkiem dobrze słucha, będę rozglądał się za tym Acousticiem 105 i Xandakiem A-06. Ewentualnie coś co uważacie że lepiej zagra od tej Azury, chociaż i tak wg mnie ładnie grała, być może to dlatego że jako początkujący nie mam dużych wymogów a i tak to co mam teraz gra o niebo lepiej niż system który miałem wcześniej. icon_smile.gif nie wybrzydzam, hehe

Za 1500 zł kupisz już ciekawy wzmacniacz, al nie ma co teraz nad tym gdybać, skoro to i tak nie dojdzie do skutku. Jak będziesz już miał pieniądze, to będziemy szukać. Czami to kwestia okazji, więc różnie bywa. Poczekamy icon_wink.gif.

Oczywiście. Za ok. 1500 zł możesz już kupić naprawdę dobry wzmacniacz. Jak się trafi okazja sporo lepszy niż AA i Xindak, choć to dobre urządzenia w swojej klasie. Ale nie dzielmy jeszcze skóry na niedźwiedziu.

Eee, no wicie panocku, ja taki nierozgarnięty jestem i nie wiem jak można na kompiuterze porównać dźwięk wzmacniaczy.
Przecież i tak słyszę wszystko przez głośniki komputerowe icon_sad.gif

Co do wzmacniaczy i odtwarzaczy CD, to widzę jakieś niezdecydowanie. Najpierw wzmacniacz za ok. 1500 zł i CD za 200 zł a teraz
wzmacniacz za 350 zł i odtwarzacz za 450 - 600 zł? Ale Cdk na pewno nie w tej cenie. 200 - 300 zł to góra.
Radzę nie spuszczaj z tonu jeśli idzie o wzmacniacz. Przynajmniej nie aż tak. A za 600 zł można chyba kupić ciekawszy wzmacniacz,
choć ten Pioneer nie jest zły.

Panel moim zdaniem wisi za wysoko. Powinien być na wysokości kolumn, głośników i Twoich uszu gdy siedzisz słuchając. Bo tam w górze już dużo mniej działa. Na wysokości uszu i głośników wysokotonowych wciąż jest goła ściana i dźwięk się odbija jak się odbijał.
Nie pisali o tym w materiałach jak i gdzie powinny być rozmieszczone panele?

Wiem, wysokość mogę regulować tymi sznurkami, jak wszystkie zamontuję to wtedy je opuszczę gdzieś na wysokość metra. Tylko będę musiał ustawić łóżko inaczej, a nie mam już pomysłu jak. Chyba ustawię wzdłuż tylnej ściany i na bokach łóżka po prostu zamontuję jakieś ustroje. Inaczej tego nie widzę. Albo skrócę nogi łóżka, bo teraz ma jakieś 65cm wysokości. Jak zetnę nogi to będzie około 45cm, czyli 20cm niżej.

Pytanie za 10pkt. Kupiłem oryginalną płytę muzyki filmowej 50 Twarzy Greya. Gdy słucham piosenki, raz początek jest idealnie czysty, soprany nasycają moje uszy, a drugi raz słyszę trzaski, charczenie z głośnika wysokotonowego. Dzieje się to losowo, przeważnie na początku dnia jak odpalam pierwszy odsłuch. Dodam, że zauważyłem że im dłużej słucham muzyki, tym te trzaski ustępują. Dzieje się to na Kenwoodzie i Unitrze. Możliwe że wzmacniacze dają zniekształcenia na gałce ustawionej na ~ 10% ?

To samo dzieje się na obydwu wzmacniaczach? to byłby przypadek, choć prawdopodobny. Albo jakaś wada kolumn. Ale gdyby to była wada kolumn nie ustąpiłaby w dalszym odsłuchu.
Stawiałbym raczej na "kończenie" się kondensatorów we wzmacniaczu.
Mój kolega miał fajną końcówkę mocy NADa. Zaraz po podłączeniu bardzo szumiała w jednym z kanałów. A po kilkunastu minutach było już dobrze i grało super. Czy coś z tym dalej zrobił, nie wiem, bo straciłem z nim kontakt.
Jeśli trzaski pojawiają się tylko w danym, podobnym ustawieniu potencjometru jednego ze wzmacniaczy, to być może trzeba popsikać potencjometr środkiem udrażniająco-konserwującym Motip albo Kontakt PR, czy czymś w tym stylu.
Czasami na trzaski i przerywanie potencjometru pomaga kilkunasto/kilkudziesięciokrotne szybkie pokręcenie gałką prawo-lewo. oczywiście przy wyłączonym wzmacniaczu.
Jest oczywiście taka możliwość, że kolumny są bardziej wymagające niż przypuszczaliśmy i tak reagują na zbyt małą dawkę prądu
ze wzmacniaczy (jeśli tak się dzieje po podpięciu jednego i drugiego).

Łóżko mógłbyś dać gdzieś na tylną ścianę. Najlepiej o 90o w stosunku do tego jak teraz stoi. Czyli dłuższy bok łóżka do tylnej ściany.
Pamiętaj jak ważna jest symetria rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu, szczególnie lewo - prawo. No i ważniejsza jest w bezpośredniej bliskości kolumn, choć nie należy z tyłu też zbytnio "przechylać" ustawienia na lewo czy prawo.
Poczytaj jeszcze raz uważnie artykuły o akustyce i ustawianiu kolumn, tam naprawdę wszystko jest.

Ok, tak też zrobię. Właśnie zamówiłem Kontakt PR, zastosuję go nawet profilaktycznie.
Odnośnie tej anomalii co miał Twój znajomy, to nie jest groźne dla kolumn jeśli początek bywa charczący a po około 10 minutach ustępuje?

@f1angel, jest z Tobą jakiś kontakt, mam na myśli GG albo Skype? Albo nawet tutaj poprzez PW. Nie chciałbym tutaj spamować wątku a raz na jakiś czas chciałbym podesłać linka do aukcji ze wzmacniaczem czy CDkiem i zapytać Cię o opinię czy warto nabywać i czy będzie pasować, "współgrać" z Sapphirami.