Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
yeahmen

Nowe kolumny a charczenie środkowych głośników

Recommended Posts

To jest Twój wątek i możesz wklejać linki do jakich chcesz aukcji i pytać o co chcesz. To nie spamowanie.
A jeśli się komuś to nie podoba, niech nie czyta icon_cool.gif
Na PW i tak nie odpowiadam (jak widzisz w moim podpisie) w kwestiach doboru sprzętu. Skype i GG nie używam, Facezboka i innych tłiterów nikam. Może jak zacznę gwiazdorzyć icon_lol.gif
Więc dawaj tu śmiało a nie wykluczone, że ktoś coś jeszcze podrzuci, podpowie.

Jako że aktualnie najsłabszym ogniwem w moim systemie są interkonekty [ 5zł kabel, taki nawet z wtyczką S-Video icon_wink.gif ] na dniach chcę sobie sprawić jakieś lepsze. Wstępnie myślę o Melodika'ch MD2R05 nowych, ale używane też mile widziane, tak 100zł za kabel, nie drożej. Napisałem do Panów z http://www.nameless.aegp.pl/ w sprawie wypożyczenia kabelków, ale coś chwilowo nie odpisują.

No cóż. Nie wiadomo jakich naprawdę kabli będziesz potrzebował. Czy warto teraz kupować jakieś lepsze?
Choć w sumie 100 zł za kabel, to nie będą jakieś nie wiadomo co.
Nameless grają specyficznie, ale warto posłuchać. Poczekaj, może odpiszą.
Jeśli chodzi o kable na pewno lepiej kupić coś (odpowiedniego - łatwo odsprzedawalnego) z drugiej reki. Na nowym jeśli Ci nie podpasuje sporo stracisz.

Potrzebuję pomocy w doborze DACa do mojego laptopa/komputera.
Myślę o:

http://allegro.pl/fiio-d03k-d3-taishan-aud...5450837547.html

(czy połączę tego DACa kablem chinch-chinch do wzmacniacza stereo i czy zauważę poprawę jakości w stosunku do aktualnego podłączenia telefonu poprzez kabel minijack-2x chinch? )

Dodam, że od komputera do wzmacniacza mam jakieś 7m po obwodzie, więc kupowałbym kabel 7 - 7,5 metrowy, pytanie tylko, jaki rodzaj kabla który nie obniży mi zbytnio jakości na takim dystansie, może USB-2x chinch??

Czy może ten DAC będzie lepszy?
http://allegro.pl/fiio-e11k-kilimanjaro-2-i5444827435.html

EDIT:

Ehh, jak uzyskać takie brzmienie... <buja_w_obłokach>
https://www.youtube.com/watch?v=OAxP1vxL8Rw
https://www.youtube.com/watch?v=D66v5JC0eVk

Dźwięk z komputera plus DAC będzie lepszy niż z telefonu plus przejściówka minijack - 2xRCA.
Czy zauważysz poprawę jakości? Nie wiem. Teoretycznie powinieneś, ale jak wykazują doświadczenia niektórzy ludzie nie słyszą różnic o wiele większych.
Myślę, że pierwszy DAC będzie lepszy z racji posiadania wyjść RCA. Byle by tylko Twój komputer miał wyście cyfrowe coaxial albo optyczne. Dasz wówczas dłuższy kabel cyfrowy z komputera a krótsze kable RCA do wzmacniacza.

Co do filmiku z YT, to zaraz się zdenerwuję (na niby... ale icon_twisted.gif )
Wytłumacz mi jak Ci się udało usłyszeć, że to dobrze gra? Bo mnie się to jeszcze nigdy nie udało.
Przecież dźwiek z takiego filmiku masz tylko taki jak dobry jest mikrofon kamerki(telefonu) to nagrywającej i jak dobre są Twoje głośniczki komputerowe. I to właśnie słyszysz. A że dźwięk wydaje się czysty, nie słychać zniekształceń, to jeszcze nie hi-end.
Równie dobrze na takim filmiku grałby sprzęt 10 razy tańszy, gdybym dobrał podobne pod względem zrównoważenia brzmienie.

To, że nic tam nie buczy, nie basuje, to zasługa specyficznej akustyki (rozkładu modów, proporcji pomieszczenia) tego pokoju.
Właściciel tego zacnego jak widzę zestawu (chyba kolumny B&W Matrix 801 lub coś bardzo podobnego, bateria wzmacniaczy, gramofon) upchnął kolumny w dość małym pomieszczeniu i do tego w rogach pokoju. To naprawdę cud, że nie słychać jednego wielkiego buuummm.
Zresztą co i jak słychać trzeba by stwierdzić będąc w tym pokoju i tylko tam.
Takie filmiki do oceny dźwięku, brzmienia są naprawdę nieprzydatne i tylko można co najwyżej obejrzeć jaki kto ma zestaw.

Mam zarówno s/PDIF jak i Coaxial na płycie głównej. Więc DACa umieszczam przy wzmacniaczu, łączę go najlepiej max 0,5m kablem chinch-chinch, następnie od DACa do komputera prowadzę 7m kabel optyczny do Coaxiala?

Wiem, trochę to tak zabrzmiało jakbym się jarał tym brzmieniem filmików, jakby one w jakikolwiek sposób były miarodajne i ukazujące faktyczne brzmienie. Patrzę na to raczej z przymróżeniem oka, ale niektóre filmiki serio mają to coś i naprawdę czuć "jakość" - można sobie ją wyobrazić. Pewnie przez te rzeczy o których wspomniałeś.

Zadam pytanie, bo w artykułach które podesłałeś nie znalazłem odpowiedzi. Jak należy umieszczać dyfuzory rozpraszające jeżeli chodzi o sąsiedztwo z panelami tłumiącymi? Może być tak, że za kolumnami mam te niby pianki poprowadzone pod sam sufit, a zaraz po zewnętrznej stronie tych pianek podwieszę dyfuzory schroedera? Czy raczej musi byc jakis wiekszy dystans miedzy tłumiącymi / rozpraszającymi ustrojami?

Z podłączeniem laptopa poprzez DAC do wzmacniacza jest tak jak napisałeś. Kable RCA mogą być dłuższe.
Niektórzy twierdzą, że im krótsze tym lepsze. Ale są głosy, że najlepsza długość interkonektów to ok. 80 cm.
Nie wiem, nie sprawdzałem. Mam metrowe, bo półmetrowe zazwyczaj są niewystarczające, za krótkie albo niewygodne w podłączeniu.

Dyfuzory Schroedera, czyli takie http://www.hifi.pl/slownik/dyfuzorschroedera.php powinieneś moim zdaniem powiesić w miejscach pierwszych odbić dźwięku. Czyli te rozpraszające. Gdzie są takie miejsca na pewno wiesz, bo masz na rysunkach w materiałach.
A pochłaniające możesz powiesić obok, tam gdzie np. masz większe powierzchnie gołych ścian. Byle wszystko symetrycznie lewo - prawo.
Te pochłaniające można także umieścić w narożach pokoju, wówczas można trochę zmniejszyć niskie tony, jeśli jest ich nadmiar.
Oczywiście do tego służą specjalne ustroje, ale grube pochłaniające, ciężkie i gęste panele jak Twoje też sporo mogą zdziałać.
Pochłaniające stosuje się także gdy kolumna albo Twoja głowa znajduje się bardzo blisko ściany. Bo tu już dyfuzory (rozpraszacze)
nie mają większych szans zadziałać.

Wracając jeszcze do prezentacji na YT, to składowe dźwięku jakie można tak usłyszeć są w mniejszości wobec tych, których nie usłyszysz. Szczególnie jeśli chodzi o dźwięk wysokiej klasy. Bo nie będzie tu przekazana barwa dźwięku, jej nasycenie, mikrodetale, rozdzielczość, dynamika, różne aspekty sceny stereo jak jej głębokość, szerokość i wysokość, nie będziesz czuł tego "oddechu"/"powietrza", ani nawet nie zostanie pokazana rozpiętość skali dźwięku (niskie - wysokie). Moim zdaniem praktycznie nic nie zostanie w ten sposób przekazane/prawidłowo przekazane.
A wyobraźnia to mocna rzecz i niestety często płata figle. Dobrze, że traktujesz tego typu filmy z przymrużeniem oka. Pooglądać można, owszem, stwierdzić działanie sprzętu, że gra. Ale niewiele więcej.

Yeahmen jesteś Autorem tego tematu i masz prawo pisać, pytać, dodawać linki z propozycjami, itp... Póki nie reklamujesz tutaj np. składu budowlanego, możesz pisać do bólu icon_wink.gif.

Ten kabel będzie ok? Czy może warto wybrać kabel Toslink ? Zaznaczam, że długość kable do DACa to około 7-7,5m

http://allegro.pl/kabel-1xrca-coaxial-digi...4871076538.html

Mam też pytanie odnośnie poniższych ustrojów. Planuję zrobić własnoręcznie kilka sztuk i miejsca gdzie są zaślepione wnęki są pełne z drewna czy tylko płytka przyklejona przy samej krawędzi? Zrobienie czegoś takiego samemu w mojej opinii będzie dużo dużo tańsze. Oczywiście jeśli ktoś się będzie umiał za to zabrać.

http://dzwiek.org/attachments/grd-rpg-dyfuzor-jpg.3869/

Ostatnie pytanie, warto zastosować u mnie w pokoju rezonatory Hometza? Pytam, ponieważ mam dostęp do plotera i mogę na nim wygrawerować jakieś otwory, szczeliny. Jak się sprawdza tego typu ustrój?

EDIT:

Odpaliłem sobie filmik Hearing Test HD na Youtube i przy 35Hz zaczynają mi profile brzęczeć na stropie (te do których przyczepione są regipsy na suficie), i ustają brzęczeć przy 47Hz. Dalej idzie już lepiej, ale prawie przez cały czas mam tak, że dudni przez 3-5 sekund, i pozniej ustaje powoli, pozniej znow dudni i ustaje. Nie wiem jak wyłapywać częstotliwości które należy poprawić, skorygować.

Poniżej filmik, gdzie słychać brzęczące profile. Na dniach postaram się wejść na strych i coś tam pokombinować, dokręcić, podłożyć czy coś.

https://www.youtube.com/watch?v=H6Fe4BNtr-8...eature=youtu.be

Wydaje mi się, że ten kabel będzie ok. Jest dedykowany do transmisji cyfrowej i powinno być dobrze.
Ja bliżej nie zajmowałem się tymi sprawami, ale słyszałem opinie, że cyfrowy kabel elektryczny daje lepszy dźwięk od cyfrowego optycznego. Ale nie ręczę za to. Może ktoś inny się wypowie.

Co do dyfuzora Schroedera 2D jaki pokazałeś na zdjęciu, to tylne wnęki możesz wypełnić wełną ale niekoniecznie.

Rezonatory Helmholtza u Ciebie w pokoju możesz zastosować, ale to zależy jakich będziesz potrzebował, bo są różne.
Tu pokrótce masz wyjaśnione jakie do czego służą
http://www.acousticlab.pl/index.php/compon...tory-helmholtza

Ty wydaje mi się masz korygować nie częstotliwości, ale musisz poprawić wadliwe mocowanie płyt. Jest zbyt delikatne, wpada w rezonanse. Tu nie powinno się nic wzbudzać. Może rzeczywiście trzeba poprawić mocowanie, przykręcić gęściej, zrobić tłumiące podkładki?

Zajmę się tym.

Dziś też zamówiłem coś takiego. Powieszę w rogach pokoju.
http://allegro.pl/show_item.php?item=5080726608

No i zdecydowałem się na interkonekt.
http://allegro.pl/show_item.php?item=5444689991

Czytałem wiele opinii i recenzji, na początek mi wystarczy, tym bardziej że kupiłem od firmy i w razie gdyby mi się nie podobały mam szansę je zwrócić icon_wink.gif

No nie wiem, czy akurat takie zasłony najbardziej są potrzebne w rogach pokoju? Patrz abyś nie nakupił zbyt wielu rzeczy i nie przetłumił pomieszczenia.

Oczywiście, że za 100 zł mogłeś kupić lepszy interkonekt. Choćby taki http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/22/193640.php
Ale jak piszesz możliwość jego zwrotu jest ważna. A jeśli to kabelek do ew. wymiany, to na początek może być.

Chciałbym zrobić pomiar w swoim pokoju, ale nie mam specjalistycznego mikrofonu. Jest możliwość wypożyczenia takowego, lub czy taka usługa pomiaru jest droga? Mam zainstalowanego Room EQ Wizard, ale ze względu na mikrofon średniej jakości, nie chcę przeprowadzać testów.

Potrzebuję jakiegoś punktu odniesienia, nie chcę pokoju przetłumić, a i nie chcę na ślepo wiercić rezonatorów helmholtz'a. Od czego zacząć? Na słuch też jeszcze tego nie biorę, bo jestem amatorem, dla którego do niedawna liczyło się tylko volume i rezonowanie.

Podłączyłem kable Melodiki i nie słyszę różnicy pomiędzy nimi a kablami za 5zł. Czy to ja mam słaby słuch, czy po prostu reszta systemu jest za słaba (wzmacniacz). Zanim przepnę kable, zajmuje mi to około 20 sekund i przez ten czas zapominam brzmienie poprzednich kabli. Musiałbym mieć zmianę kabli w sekundę żeby móc usłyszeć ewentualną różnicę icon_wink.gif

Możliwe że są podobne w budowie, średnicy i różnice są na granicy percepcji, więc grają tak samo i nic w tym dziwnego. Może się za dużo spodziewałeś, pewnie tak. Wzmaciacze unitry to też nie jest sprzęt do łapania niuansów, chyba sam pisałeś że masz jakieś zakłócenia, coś strzela ? Mam w piwnicy jakąś starą unitrę kiedys podłączyłem pod kolumny, ale teraz się boję tak to sieje wysokimi tonami, jakby korektor włączył na V, więc co tu mówić o łapaniu mikro niuansów na kablach .
Masz melodika purple rain ? To udane solidne kable, polecane nawet do droższych systemów, więc masz na wyrost i pewnie na lata.
Można podpiąć jedną kolumną takim kablem, a drugą innym i poprosić by ktoś kręcił balansem, wybrać jakąś neutralną piosenkę, ustawić wzmacniacz bez podbić, łatwiej wtedy coś wyłapać. Choć lepiej pobawić się ustawieniem kolumn ( juz to zacząłeś) i poszukać lepszego wzmacniacza.

Tak, Purple Rain. Przyszły też zasłony i powiesiłem je w rogach tylnej ściany, układając na ścianach bocznych po 2 panele. Czuję się jak w kosmosie, praktycznie nie ma echa, a każdą piosenke którą teraz słucham, słucham jak "na słuchawkach". Narożniki dużo zmieniły.

Na dniach chcę zrobić 4 dyfuzory 3D o wymiarach 100x50cm. Wiem, że najlepiej byłoby to zrobić z drewna, ale za drogo by mnie to wyniosło. Czy styropian o grubości 5cm będzie w porządku? (akurat fajnie że 5cm bo kołki w dyfuzorze zamierzam mieć 5x5cm) Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.

Co do podłączenia wzmacniacza, to jak pisał Jacek75, podłącz jedną kolumnę Melodiką a drugą kablem za 5 zł.
Czy Unitra ma przełącznik mono/stereo? Jeśli ma, to przełącz na mono i tak posłuchaj kilku dobrze nagranych utworów.
Różnice pomiędzy obydwoma kolumnami, grającymi to samo, powinny być słyszalne.

Widziałem kiedyś w sprzedaży takie dyfuzory z twardego styropianu, czy styroduru. Drogo nie będzie jeśli nic z tego nie wyjdzie. Możesz spróbować.

Rzeczywiście, teraz słyszę różnicę. Scena się mocno poszerzyła.

Zasłony przyszły i zamiast za kolumnami, postanowiłem je podwiesić pinezkami na przedniej ścianie. I nie potrzebuję tam upychać waty , efekt bardzo dobry. Wytłumiłem pomieszczenie, że jak coś głośniej powiem, albo klasnę, to prawie pogłosu nie ma (jest ale minimalny). Jutro zajmę się symetrią i przemeblowaniem.

A co kupisz z gwarancją? Pewnie gorszy. Sam wiesz i musisz sobie sam odpowiedzieć czy warto. To połowa pieniędzy (jeśli nie będzie licytacji) ile trzeba było swego czasu zapłacić za nowego.
Jeśli brzmieniowo ten wzmacniacz wpasuje się w Twój gust, to możesz o nim pomyśleć.
Recenzję pewnie czytałeś?

Przeczytaj opis. Faktycznie 06 ma ładnie dociążone dolne pasmo, jednak gõra pasma jest mniej bogata i dźwięczna. Wszystko zależy więc od gustu i kolumn.
Xindaki mają ciekawe konstrukcje jednak słyszałem w kontekßcie jakiś modeli mały minus względem góry pasma, tak jak czasem przy wzmacniaczach Advance Acoustic, jednym słuchaczom i ich kolumnom takie coś odpowiada, a innym mniej.
Może masz możliwość pożyczyć od jakiś znajomych wzmacniacz ? Na podstawie odsłuchu na Twoich kolumnach, możnaby lepiej doradzić czego potem miałbyś szukać icon_biggrin.gif Na podstawie obecnych, mocno leciwych, ciężko Ci może wywnioskować ( poprawnie) czy chcesz więcej basu, góry, średnicy, dynamiki itd. Albo przypomnij z czym te sapphiry słuchałeś?

Unitrą, kenwoodem, i cambridge audio tym za okolo 2800-3000zl nie pamietam modelu. Ale powiedzieli w salonie że mi puszczą za 2500 ;P. Cambridge audio dawał rade (odsłuchiwałem utwór Daft Punk Giorgio Moroder) ale brakowało mi góry. Na basie mi tak szczególnie nie zależy. Nie orientujecie się czy we Wrocławiu gdzieś oferują możliwość wypożyczenia wzmacniacza na odsłuch do domu?

Problem w tym, że nikt ze znajomych nie ma takiego sprzętu.

Bardzo się zastanawiam nad Nadem C326BEE ewentualnie C320BEE
http://allegro.pl/nad-c320bee-i5430557498.html

Hmm, jak był Cambridge azur serii 3 lub CA651 to ma raczej sporo góry, nośnej, wyrażnej, więc skoro brakowało Ci góry to raczej nie Xindak 06. Jak wolisz bardziej dokładny dźwięk i więcej góry to z popularnych wzmacniaczy posłuchaj w salonie Yamahy as500. Często bywa używana poniżej 1tys. ( nawet tu na forum) może to jakiś trop ? Na Marantza 6004 poniżej tys. nie ma szans, bo może też by pasował w Twoje preferencje.

Tak, to był CA651. Dodam, że wcześniej jak słuchałem muzyki (zanim zawitałem na te forum) miałem podbity bas i wysokie czyli tzw. ustawienie V. Teraz przesiadam się na neutralne gałki - przestrajam uszy icon_wink.gif

Ten CA651 był zacny, jak na moje potrzeby byłby ok, a ta góra to pewnie też jeszcze kwestia przyzwyczajenia (skoro wcześniej miałem podbijane wysokie tony i byłem przyzwyczajony do takiego słuchania).

Dzięki za propozycje Yamahy, w tygodniu podjadę do salonu posłuchać jak gra.

Pytanie do Was, jeśli macie możliwość. Czy w poniższym utworze linia basowa która wchodzi w 2:06 też jest mało wyczuwalna? (tylko ta konkretna częstotliwość jest u mnie mało słyszalna, następne niskie tony są bardzo mocne z kopem)

https://www.youtube.com/watch?v=0yJLlWLxJGQ