Skocz do zawartości

Polemika Audiolaika - co wybrać ?


kirskee

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowy, więc się się przedstawię - Piotrek z północno- wschodniej Polski. Już jakiś czas temu interesowałem się zakupem pierwszego stereo, jednak z braku wystarczającej ilości czasu porzuciłem temat. Ostatnimi czasy jednak myśli o tym zakupie powróciły.

Odwiedziłem jedyny w mieście salon, gdzie Pan od razu zaproponował mi zestaw Denon PMA720ae + Monitor Audio MR4. Niestety nie miał tego zestawionego i nie było możliwości odsłuchu, więc na razie muszę wierzyć Panu na słowo, że to jest to czego szukam. Stwierdził jednocześnie, że schodzenie w dół z modelami nie ma sensu, a w budżecie jaki mu podałem (3000 pln) jest to najlepsze dla mnie rozwiązanie.

Mniej więcej równolegle znajomy kupił Pianocrafta i jest nim zachwycony. Zarówno jakością i mocą. Ja ze swojej strony wynalazłem Denona Ceol n9, który mieści się w budżecie i jest teoretycznie "ciekawą" opcją. Jednak na tą opcję Pan w salonie pokiwał głową i powiedział, że jak mi to sprzeda, to na ulicy mi nie popatrzy w oczy, że jest to sprzęt na komunię lub dla nastolatków na domowe posiadówki.

Pomieszczenie do nagłośnienia to pokoik 4,5 x 4 m, na podłodze wykładzina dywanowa z wysokim włosem (jeśli to istotne:) )
Muzyka to szeroki wachlarz, ze względu na 2 słuchaczy. Rock, Punk, Hiphop, muzyka elektroniczna. Także dość pokaźna mieszanka.

Przechodząc do meritum...

Jakie są plusy i minusy tych dwóch rozwiązań? Czy w ogóle, można to ze sobą porównywać? Czy ewentualnie jakiś używany sprzęt (o którym czytałem, że jest polecany początkującym i nie tylko)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja także tego Denona bym nie kupił, szczególnie mając zapłacić za niego taką kwotę.
Pianocraft swoją solidnością i zasłużył sobie na szerokie grono wielbicieli, i ja także decydując się na zakup takiego właśnie zestawiku, wybrałbym Yamahę.
Niemniej jednak ze szczerym sercem polecam Ci zakup zestawu stereo z drugiej ręki.
Po pierwsze, to w tym budżecie kupisz używane monitory (bo uważam,ze podłogówek do 16 m2 Ci nie potrzeba), do których żadne z kolumn, oferowanych w zestawach all in one nie mają startu.
Podobna sprawa jest ze wzmacniaczem. Kwestia tylko tego, co Ty potrzebujesz mieć w takim zestawie.

Na ten moment temat standów pominę, tak czy inaczej będzie się trzeba liczyć z takim wydatkiem. No chyba, że sprzęt masz możliwość postawić na półce, komodzie, szafce, itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie miejsce na półce mógłbym znaleźć, tylko że jest to wysokość 40 cm od ziemi, także chyba nie o to chodzi.
Kolumny podłogowe lepiej pasowałyby do wystroju (tutaj głos od mojej drugiej połówki).

Nie ukrywam, że względy estetyczne są tu elementem przetargowym z żoną, jednak nie jest to element decydujący.

Ja sam skłaniam się raczej w stronę stereo.
Jeżeli miałbym możliwość kupić sprzęt pokroju tego oferowanego przez "Pana" w salonie, za powiedzmy 50% to bym się nawet nie zastanawiał.

Tylko ciężko mi nawet odnieść się do jakości tego sprzętu, czy chociażby moich upodobań, nie słysząc kilku różnych kombinacji. A wiem, że takiej możliwości mieć nie będę. Więc w moim przypadku pozostaje metoda prób i błędów, bazując na opiniach bardziej doświadczonych stereolubów. Idąc dalej tym tropem, jeżeli wiem, że będę próbował i na przestrzeni kilku - kilkunastu miesięcy coś zmieniał i szukał swojego dźwięku, to nie chciałbym na tych zmianach/wymianach dużo stracić (plnów).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wybrać coś co gra i ładnie wygląda, tzn. pasuje do reszty ( icon_rolleyes.gif )
Wzmacniacze, odtwarzacze, są klasyczne i raczej eleganckie, pasujące do każdego wystroju : czarne i srebrne, ( chyba że ktoś lubi jeszcze migające lampki i takie klimaty, a mini wieża musi pełnić rolę choinki i lśnić icon_redface.gif )
Co do kolumn głośnikowych które widzisz w sklepie to wycinek oferty, niektóre modele nawet tanich i popularnych marek robione są w wielu kolorach tęczy, wybarwieniach oklein imitujących różne drewno, naturalnych fornirach, matach i połyskach piano bieli, czerni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wzmacniacze, odtwarzacze, są klasyczne i raczej eleganckie, pasujące do każdego wystroju



Dlatego właśnie skłaniam się w stronę stereo, a nie "mini wieży", chociaż ten Pianocraft też całkiem fajnie wygląda.

Wracając do głównego tematu, czy znajdę coś co będzie rozsądnie grać w tak zróżnicowanej muzyce. "Pan z salonu" powiedział, że istotne są połączenia poszczególnych urządzeń, żeby się nie nakładały charakterystyki.

Chodzi mi o wskazanie urządzeń, które będą do siebie pasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Kirskee, że się tak miło przedstawiłeś, ale tu na forum wystarczy nam Twój nick. szkoda, ze nie wpisałeś tak jak my skąd jesteś.
Jeśli możesz uzupełnij to, by było widoczne pod awatarem. To czasem wiele ułatwia.
Rzeczywiście bardzo istotne jest połączenie elementów. Najważniejsze kolumn ze wzmacniaczem. Ale oczywiście reszta też ma duży wpływ. Różny według niektórych osób, ale na pewno ma.
A tu podstawowa rzecz, to zgranie kolumn z pomieszczeniem. Jego wielkością i akustyką (zależną z grubsza od jego proporcji i umeblowania).
Informacja o wykłądzinie na podłodze może być ważna. A sama wykładzina pomocna w uzyskaniu dobrego dźwięku. Ważne też są inne powierzchnie w pokoju. Poczytaj choćby to: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli chcesz więcej wiedzieć na ten temat (warto), to napisz do mnie na PW, podając adres mailowy do wysyłki ciekawych materiałów na ten temat.
Inna nie mniej ważna sprawa, to Twój gust muzyczny (wiadomo - jakiej muzyki słuchasz) i brzmieniowy (jakiego brzmienia: dynamiki, rytmiki, temperatury dźwięku, jego jasności, ostrości, nasycenia, barwy, wypełnienia/soczystości, gęstości, równowagi, itp. potrzebujesz).
I tu wielka szkoda, że nie słuchałeś jakiegoś poprawnie grającego zestawu, by móc nam opisać czego potrzebujesz, co lubisz w dźwięku, czego nie. Może jednak spróbujesz opisać jak brzmi dla Ciebie zestaw Yamahy u Twojego kolegi. Pójdź też kiedyś do salonu i każ sobie zaprezentować kilka różnych zestawień, te które akurat są dostępne. Zanotuj co z czym grało, jakimi kablami było spięte (zapytaj). Na kilku dobrze znanych, zróżnicowanych muzycznie i instrumentalnie nagraniach (Twoich, wybierz starannie i weź je ze sobą, będą od teraz Twoim materiałem porównawczym do odsłuchów), porównaj kilka wzmacniaczy i kolumn.
Nawet droższych niż byłoby Cię na to stać, jeśli chcesz kupić sprzęt używany. Co polecam.
Bez takich odsłuchów i zaczątku tego co lubisz, bez próby sprecyzowania tego, trudno nam będzie dobrze Ci doradzić, bo to będą w dużej mierze nasze upodobania. A Tobie niekoniecznie musi się podobać to co np. mnie.

A za 3 kzł można złożyć naprawdę klasowo już grający zestaw (używany). A zestawy typu mini? Można. Ale po co? Może do sypialni jako drugi system.

Do 18 m2 można swobodnie dać mniejsze kolumny podłogowe. Nie muszą być to monitory.
A stawianie tych drugich na półkach czy komodzie? Ja do poważnego słuchania nie polecam. Czasami gdy nie ma pieniędzy na standy można tymczasowo tak umiejscowić kolumny.

I dziękuję za stereolubów. To bardzo w kierunku moich audiolubów. Miałem założyć wątek na ten temat, ale wciąż mi brakuje czasu.
Nawet jeden z kolegów forumowych mnie do tego zachęca. Z drugiej strony był zdziwiony, że tylko on się odezwał do mnie w tej sprawie na PW. Czyżby nikogo nie interesował ten temat, kto jak i na czym słucha? I dlaczego tak się szkaluje tę naszą pasję?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko, że ten Pan z salonu, nie poleci Ci sprzętu używanego.
A to, że różne kombinacje, odpowiednio dobrane potrafią zagrać świetnie, to akurat prawda. Niestety w salonie ich nie dostaniesz.
Kolumn nie dobieraj na wygląd, a na słuch. Jak nie masz możliwości posłuchać osobiście zdaj się na radę innych. Nie będę pisał, że na 16 m2 podłogówki są kompletnie nielogicznym rozwiązaniem (sam grałem na 12 m2 z podłogówkami, ale to za małe pomieszczenie na takie dmuchnięcie, co najmniej 18, 20 i wyżej).
Zależy jeszcze jakie te podłogówki miałyby być. Wszystko kręci się wokół budżetu. Ja śmiało wstawiłbym tutaj Dali 350, bo bywały często w przystępnej cenie. mógłbyś poszukać Infinity, np. Reference 30, 50, lub jeszcze lepiej monitorów tej marki, np. z serii RS. Możliwości jest mnóstwo.

A standy, takie solidne można kupić w granicach ok 400 zł plus przesyłka (komplet).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Twój gust muzyczny (wiadomo - jakiej muzyki słuchasz) i brzmieniowy (jakiego brzmienia: dynamiki, rytmiki, temperatury dźwięku, jego jasności, ostrości, nasycenia, barwy, wypełnienia/soczystości, gęstości, równowagi, itp. potrzebujesz).


To jest bardzo ciężkie pytanie, ponieważ nigdy nie zastanawiałem się nad określaniem moich preferencji brzmieniowych. Jeżeli miałbym jakkolwiek naprowadzić...
Lubię wyłapywać i słyszeć poszczególne instrumenty, dźwięki. Nie lubię przesadzonych basów, wolę gdy są raczej delikatnym wypełnieniem. Raczej ciepły. Sporo góry.
Nie mam pojęcia, czy to cokolwiek komuś powie, lub przybliży do określenia jakiegokolwiek pasującego urządzenia, ale na tą chwilę tylko tak potrafię to opisać.
Cytat

Może jednak spróbujesz opisać jak brzmi dla Ciebie zestaw Yamahy u Twojego kolegi.


To na pewno na dniach uda mi się zrobić. Także postaram się wtedy jeszcze coś do moich brzmieniowych wypocin dorzucić.
Cytat

Nawet droższych niż byłoby Cię na to stać, jeśli chcesz kupić sprzęt używany. Co polecam.


Trochę jeszcze poszukałem, poczytałem, zastanowiłem się. Jeżeli to rzeczywiście miałoby być poszukiwanie mojego zestawu, mojego brzmienia, to czy nie lepiej zacząć od niższego pułapu cenowego (powiedzmy 1000-2000 pln) i próbować właśnie ze sprzętem używanym.
Wydaje się to sensownym rozwiązaniem, gdyż utrata wartości na pewno by tyle nie bolała.
Cytat

A Tobie niekoniecznie musi się podobać to co np. mnie.


Ja zawsze jestem otwarty na propozycje, sam się niejednokrotnie złapałem, że nie lubiłem czegoś, bo tego nie znałem (chodzi tu o różne dziedziny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, tylko, że ten Pan z salonu, nie poleci Ci sprzętu używanego.

Jak nie masz możliwości posłuchać osobiście zdaj się na radę innych.


Znów argumenty przemawiające za sięgnięciem po sprzęt używany. Niestety ze względu na ograniczony dostęp do nowego sprzętu, a w szczególności do jego odsłuchu. W większości przypadków będę tylko i wyłącznie na czyichś opiniach.

Cytat

Kolumn nie dobieraj na wygląd, a na słuch.


Może zbyt wyszczególniłem ten wygląd. Nie jest to istotny element i na pewno w moim/naszym przypadku nie decydujący. Raczej chodziło mi o to, że chętnie dołażę kilka złotych jeżeli dodatkowo, będzie to dobrze wyglądać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znów argumenty przemawiające za sięgnięciem po sprzęt używany. Niestety ze względu na ograniczony dostęp do nowego sprzętu,



Używany podzieliłbym na dwie grupy. Używany kilkunastoletni ( 10-15), gdzie np. za 1000zł kupisz wzmacniacz, lub kolumny które kosztowały jako nowe np. 4-5 tys.

Oraz sprzęt używany, ale jeszcze na gwarancji ( lub chwilę po niej ), czy nawet z ekspozycji w sklepie. I za przykładowe 1000zł nabywasz sprzęt nowy, który kosztował np. 1700-2000zł. Takiego sprzetu szukałbym na portalach jak ten, czy innych, hi-fi giełda, pasjonatów co lubia zmieniac sprzęt, pytać w sklepach sprzedawców
( nie chce ci się podjechać do salonu audio, czy elektromarketu by zaoszczędzić np. 600-1000zł ?)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mniej więcej równolegle znajomy kupił Pianocrafta i jest nim zachwycony. Zarówno jakością i mocą. Ja ze swojej strony wynalazłem Denona Ceol n9, który mieści się w budżecie i jest teoretycznie "ciekawą" opcją. Jednak na tą opcję Pan w salonie pokiwał głową i powiedział, że jak mi to sprzeda, to na ulicy mi nie popatrzy w oczy, że jest to sprzęt na komunię lub dla nastolatków na domowe posiadówki.


kirskee, PianoCraft czy ten Ceol n9 to sprzęt komunijny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka była opinia "Pana z salonu", Denona nie słyszałem, ani nie widziałem na żywo.
Natomiast PianoCraft, czytałem i słyszałem same dobre opinie.

Dla mnie osobiście to kawał porządnego sprzętu. Jednak opinia każdej osoby jest subiektywna. Widocznie dla "Pana z salonu" jest to sprzęt "przedszkolny" i w sumie jestem w stanie to zrozumieć. Biorąc pod uwagę, że pokazywał mi wzmacniacz Marantza, który on sobie ostatnio kupił (cena 17.000 pln).

Myślę, że dla mnie PianoCraft wystarczyłby w zupełności, jednak tak jak wcześniej pisałem, skłaniam się bardziej do szukania "swojego brzmienia" i rozwój zarówno własny jak i sprzętowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taka była opinia "Pana z salonu", Denona nie słyszałem, ani nie widziałem na żywo.


To nie zbyt dobrze świadczy o tym Panu, który jest sprzedawcą w salonie audio i używa takich sformułowań dorównując cynizmem poziomu zwykłego marketu.
Bo nawet podstawowa półka dobrego audio zasługuje na szacunek. Bo jakby nie było to nie wynalazki z napisami "super bas"
Tak samo jak od razu skierowanie uwagi na Marantza za 17.000, który też jest typową marką salonów. Gdzie nie byłem w salonie słyszałem o zaletach tej marki. A na forum zauważyłem co innego. Wręcz bardzo rzadko polecany- czasem nawet odradzany, jak ktoś już się uprze i na forum szuka przytaknięcia swojej decyzji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale salon jest głównie ukierunkowany na zarobek, podobnie jak market. W salonie jednak można posłuchać sprzętu z różnych półek cenowych i w różnych konfiguracjach, co w markecie nie jest możliwe.
Tak czy inaczej pewna doza profesjonalizmu powinna być zachowana. Wystarczy powiedzieć nie polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem PianoCrafta, repertuar zbliżony do moich upodobań. Fajnie to brzmiało, ale zachwycony nie byłem.
Nie nastawiałem się na zbyt wiele, więc można by powiedzieć, że jestem umiarkowanie usatysfakcjonowany tym co usłyszałem.

Czy ktoś mógłby doradzić, za czym się rozglądać jeżeli chodzi o sprzęt używany.

Jakie wzmacniacze pasują do jakich kolumn ? Czym się interesować, a co omijać z daleka ? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chyba jednak "duży" zestaw używany? Albo ewentualnie Yamaha PC i markowe monitory.
Dużo zależy co za ile kupisz.
Ale pełnowymiarowy zestaw ma szansę lepiej zagrać i napędzić jakieś niezłe kolumny. Yamaszce może zabraknąć trochę "oddechu".

A Twój opis brzmienia jakiego szukasz, trochę się wyklucza. Przynajmniej w takim budżecie:
Cytat

Lubię wyłapywać i słyszeć poszczególne instrumenty, dźwięki. Nie lubię przesadzonych basów, wolę gdy są raczej delikatnym wypełnieniem. Raczej ciepły. Sporo góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym opisem to bardziej improwizacja, niż konkretne określenie wymagań i upodobań. Po prostu tego nie potrafię. Na razie jestem na etapie 0/1 albo się podoba, albo się nie podoba.

Bardziej bym skłaniał się ku "dużemu" zestawowi.

Jednak znajomy zauważył ciekawą kwestię... natomiast, żebym spróbował z mini wieżą, Yamaha, Denon, HK, dodając do nich lepsze kolumny. Jeżeli się będę chciał coś więcej, to to dam do sypialni, a do salonu wstawię coś większego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jednak znajomy zauważył ciekawą kwestię... natomiast, żebym spróbował z mini wieżą, Yamaha, Denon, HK, dodając do nich lepsze kolumny.



Zawsze to piszę, jak ktoś pyta o mini wieżę np. świeży wątek http://forum.audio.com.pl/index.php?s=&...st&p=135592 .
Nalezy dodać że odpowiednio dobrane kolumny podstawkowe ( używane, lub nowe) , dadzą dużo fajdy i bardzo podniosłą aspekt jakości brzmienia małego zestawu. Z dużymi kolumnami należy już nie co uważać bo mała wieżyczka nie wysteruje dobrze dużych kolumn (opartych na np. 4 głośnikach w tym dwu np. 17cm), ale takie nieduże podłogówki najczęściej tak .
Wybór używanych monitorów, jak i tych nowych jet bardzo duży.
Niemal każda firma ma w ofercie min. dwa modele monitorów, jeden oparty na głośniku średnio nisko tonowym 12cm, a drugi np. 16cm ( nieco upraszczam ). To wszystko jeszcze w 3 klasach jakości. Tak więc niejednokrotnie dana marka oferuje z 6 monitorów, mnożąc to przez tylko te popularne brandy wychodzi kilkadziesiąt propozycji. Myślę że nawet te tanie monitory zagrają lepiej niż te z firmowego zestawu mini wieży marki X.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kirskee, no i jak? Przemyślenia trwają.

Ja osobiście odradzałbym Ci wybór mini wieży bez kolumn i szukanie do tego kolumn.
No bo po co tak kombinować jeżeli składamy stereo od podstaw. Lepiej na początek wybrać kolumny pod Twoje brzmienie (warunki pokojowe) i do tych kolumn poszukać wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...