Skocz do zawartości

Polemika Audiolaika - co wybrać ?


kirskee

Recommended Posts

Proponował Zieluwid w poście #7. A na pewno jeszcze poszukamy innych kolumn.

I wciąż nie wiem. Jakiego źródła będziesz używał? Pewnie CD, ale wolę się upewnić. Bo jeśli tak, to i odtwarzacz trzeba wziąć pod uwagę w tym budżecie.

Proszę czytaj uważnie. To tylko dwadzieścia kilka postów w Twoim wątku. Jeśli nie wiesz co się pisze i nie odpowiadasz na pytania,
to zastanawiam się czy nie tracę tu czasu?
Ja piszę w kilku/kilkunastu wątkach. I mogę coś pomylić, przeoczyć. A Ty nie panujesz nad własnym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden odsłuch umówiony, mianowicie:

Dali blue 8008

Podłączy to do Denona PMA 700AE, który również oferuje na swoich aukcjach.

Pytanie dotyczy odkształcenia kopułki, o której mowa w opisie aukcji i widocznej na zdjęciu.
Czy jest to istotne uszkodzenie ? Czy będzie wpływać na pracę kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko nakładka przeciwpyłowa, więc być może słyszalnych zniekształceń nie będzie. Ale moim zdaniem każdy feler głośnika powinien wykluczać kupowanie takich kolumn.
Inna jednak bardziej podstawowa sprawa to taka, że te kolumny będą po prostu za duże do Twojego pokoju.
No można by oczywiście spróbować, ale 8 na 10 zagrają zbyt bombastycznie, zdominują przestrzeń. I nie da się wówczas normalnie słuchać muzyki. Raczej nic wówczas nie pomoże. Tylko sprzedaż i kupienie mniejszych kolumn.
Trzecia rzecz, to taka, że seria z dwoma zerami w środku symbolu jest gorsza dźwiękowo od tej z jednym.
Poza tym wyższe modele jak Dali 400 czy 450 (i rzecz jasna lepiej grające) można kupić jak widzisz nawet sporo taniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Słuchałem dziś Denon 720ae + MA MR4 - zrobiło na mnie wrażenie i bardzo mi się podobało.



Jeśli podobał Ci się Denon to zamiast 720 wejdź na 710ae, która do kupienia jest w oklicach 500-600zł, np:
http://www.ebay.de/itm/Denon-PMA-710AE-2-K...=item33a4a98b09

F1Angel pisał o podłogówkach, więc możesz przemyśleć Dali 450, całkiem ciekawie brzmiały też z 710 Missiony mx34, chociaż tak jak wszyscy nadmieniają - to co podoba się mnie niekoniecznie musi tobie icon_wink.gif

Ja mam 710 z Dali i dla mnie jest super.
Posłuchaj również Jacka, on Denonki z tej serii również przerabiał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych Dalii 8008 słuchałem podłączonych do Denona 700AE oraz do NADa (modelu niestety nie pamiętam), ale Denon bardziej mi się spodobał.

Także sam na ten moment skłaniam się ku Denonowi.

Czy między 710 a 700 jest istotna różnica ?

Jeszcze pytanie odnośnie kolumn DALI:

Jak się mają te 450 do Concept 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę poradzić w tej sytuacji, to abyś "pojeździł" kolumnami po pokoju. W przód, tył i na boki (byle symetrycznie względem ścian i Twojego miejsca odsłuchowego. Spróbuj też tylko tak dla sprawdzenia przenieść kolumny pod ścianę usytuowaną o 90o w stosunku do tej, przy której stoją. Zmieniaj równesz odległość swojego miejsca odsłuchowego względem tylnej ściany.
Jeśli w dalszym ciągu będzie brakowało Ci niskich tonów, to albo Twój pokój wybitnie je wygasza, albo rzeczywiście masz mocno
"przebasowiony" gust.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokoju odsłuchowym u sprzedawcy brzmiało to całkiem ładnie, bas mi odpowiadał.

Starałem się trochę przesuwać u siebie w pokoju i dało to delikatną poprawę.
Jutro będę trochę je przesuwać.

Postaram się naszkicować pokój, to może pomoże w orientacji, podpowiedziach.

DSC01446.jpg



Tak to wygląda. Na rysunki nie uwzględniłem kolumn.

Białe elementy przy ścianie to meble, na ścianie wisi TV.

Na podłodze wykładzina z długim włosem.
Na oknach długie, grube firany.

Ściany gołe. poza lampą (h - 1,5m r - 0,5m) pomiędzy narożnikiem a stołem.

Co jakich czas stół zamieniam miejscami z narożnikiem, także to mogę w każdej chwili zmienić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic podrzuciłem do wcześniejszego posta.

Dziś podłączyłem zestaw i usłyszałem go trochę inaczej. Puściłem trochę innej muzyki, potem jeszcze raz poprzednie utwory i wyglądało już troszkę lepiej.
Więc może trochę mi coś wczoraj przeszkadzało.

Niemniej jednak spróbowałem zbliżyć kolumny do siebie (wcześniej stały w rogach pokoju), jednocześnie wysuwając je przed meble. Różnica była, ale raczej nie można tego nazwać poprawą. Dziś z powodu braku czasu nic więcej nie udało się zrobić. Jutro spróbuje odsunąć meble i pokombinować przy ścianie.

Ten model kolumn (Concepty 6) ma bas reflex z przodu, więc nie ma jakiś większych ograniczeń co do odległości od ściany?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan bardzo ładny, ale nie ma na nim zaznaczone gdzie stoją kolumny ani oznaczonego miejsca gdzie siedzisz i słuchasz.
To tak jakbyś na ślubnym zdjęciu nie sfotografował młodej pary icon_lol.gif
Że jest wykładzina z dużym włosem, to ok. Ale że ściany właściwie gołe, to nie ok.
Tu rzeczywiście może być pomocne wysunięcie kolumn i Twoje ustawienie względem kolumn i tylnej ściany.

Otwór b-r umiejscowiony z przodu obudowy kolumn czasem może ułatwić postawienie bliżej ściany (co nie znaczy, ze przy samej ścianie), ale nie zawsze, nie w każdym modelu takich kolumn się to sprawdza. Natomiast generalnie prawie zawsze się sprawdza duże oddalenie kolumn od ścian.

Nie chcę tu być projektantem wnętrza Twojego pokoju, ale patrząc na ten stół i cztery krzesła myślę sobie, czy często z tego korzystacie?
Ja mam duży stół tylko w kuchni. w pokoju, który jest także odsłuchowym są dwa małe, podręczne stoliki (widać to na zdjęciach w temacie "Wasze systemy ...". Czasem na nich jemy, czasem coś postawimy, często jak teraz mam laptop i gmeram w internecie.
Podczas słuchania muzyki stoliki przestawiam na bok, trochę do tyłu i nie przeszkadzają akustycznie.
Moi rodzice mają duży rozkładany stół, ale na codzień stoi on (niewidoczny) za kanapą z wykręconymi nogami. Pojawia się tylko podczas większych uroczystości, czy rodzinnych zjazdów. Montaż 10 minut.
Nie mając tego stołu mógłbyś bardziej zrównoważyć akustykę, przestawiając narożnik na środek , pod tylną ścianę.
Ale to tylko taka luźna propozycja, nie wiem czy możliwa. Czasami jednak da się takie coś zrobić.
Dużo zależy od priorytetów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan docelowy jest aby ten pokoik wyglądał tak jak na załączonym obrazku

DSC01446.jpg



Miejsce odsłuchowe to miejsca na narożniku na środku szerokości pokoju.

Głośniki zaznaczone są w miejscu gdzie będę ustawiać jutro, tak jak pisałeś, popróbuję z różnymi odległościami od ściany.

Na ścianach będą ramki na zdjęcia (na przeciwko okien) i duży obraz na płótnie (naprzeciw kolumn).

Czy takie elementy na ścianach wystarczą ?

Stołu jak zauważyłeś nie ma, bo jest do eksmisji. Za to pojawić się ma komoda wysokości 100-120 cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dużo lepiej to wszystko wygląda. Narożnik bardziej na środku i ten podłużny mebel na ścianie z lewej strony.
W sumie optycznie wszystko się równoważy i na pewno jest dużo większa symetria niż wcześniej. Tylko może co do twardości sofy
i mebla (komody?) z lewej strony, są różne. Jakby wyłożyć albo postawić coś miękkiego przed nim, to ... ale pisze o sytuacji idealnej, abyś wiedział.
Ważniejsze, że najbliższe otoczenie kolumn jest symetryczne.
Masz tylko zbyt wąską bazę stereo. I by był prawidłowy odbiór swoje miejsce odsłuchowe musiałbyś mieć bezpośrednio przed stolikiem (trójkąt równoboczny).
Może te dwa małe mebelki po obydwu bokach telewizora dałoby się ustawić tyłem do bocznych ścian? Wówczas kolumny dałoby się rozstawić szerzej i mógłbyś słuchać z narożnika. A otwieranie drzwi z prawej strony ograniczyć odbojnikiem przymocowanym do podłogi, tak by nie uderzały w kolumnę, gdy ktoś zbyt szeroko je otworzy.
Obraz za plecami to dobry pomysł. Oczywiście o ile obraz jest bez szkła i wisi na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz słuchając.
Jeszcze lepiej by było umieścić za obrazem coś w rodzaju materacyka wypełnionego wełną Isover PT80.
Musisz mieć za głową coś silnie tłumiącego dźwięk, jeśli będziesz siedział blisko tylnej ściany.
Ramki ze zdjęciami raczej niedużo wniosą, ale lepsze to niż nic.
Myślę, że kilka nawet niezbyt dużych ale w kluczowych miejscach (pierwsze odbicia dźwięku) dyfuzorów może dużo zdziałać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...