Skocz do zawartości

Wyciek oleju z Technicsa SL D2


Recommended Posts

Drodzy,
Gramofon w spadku po Dziadku, kupiony (chyba) na sam koniec lat 80, w moim posiadaniu od (chyba) 2000 r.

Kilka lat temu, mając nadzieję usunąć problem rozjeżdżających się obrotów (ten model miewa takie problemy - widziałem kilka przypadków na różnych forach) dodałem zgodnie z instrukcją kropelkę oleju (tak, odpowiedniego, nie silnikowego) w odpowiednim miejscu.

Wczoraj podniosłem gumową matę w celu przeprowadzenia okresowej deratyzacji sprzętu i ku lekkiemu zdziwieniu zobaczyłem, że cały talerz metalowy od góry (czyli pomiędzy matą i talerzem) jest upaprany olejem.
Niestety mata zaabsorbowała trochę oleju - pomimo, że ją umyłem dokładnie, dalej poci się tym olejem.

Co dziwne (na szczęście!), cała reszta gramofonu jest absolutnie czysta - bezpośrednie otoczenie silnika wokół "szpindelka", przestrzeń na plastikowej obudowie pod talerzem itp. Nie otwierałem plastikowej obudowy gramofonu - wolałbym tego nie robić....

Pytanie - skąd taki wyciek i jak ewentualnie zapobiec kolejnym?
Pomimo, że talerz wyglądał jak patelnia, to objętościowo tego oleju pewnie nie było dużo - po prostu rozprowadził się cienką warstwą po dużej powierzchni.

Z góry dzięki za idee, pomysły, wskazówki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyciek" - nie przyszło mi inne słowo do głowy icon_smile.gif
Nie pamiętam, czy wpuściłem go za dużo. Instrukcja mówi "1 kropelka raz na 1500 godzin pracy". Tę kropelkę dałem po kilku latach po przejęciu gramofonu po dziadku, dobrych kilka lat temu, nie pamiętam dokładnie kiedy.
Wątpię, żeby to było istotne, ale użyłem "lekkiego oleju maszynowego" (z przeznaczeniem do maszyn do szycia itp. sprzętu). Odmówiłem kupna "specjalistycznego oleju do gramofonów" firmy jakiejśtam w cenie 60 zł za 2 ml.

Nie, od czasu wyczyszczenia nic nie "wyleciało" - grałem kilka godzin na sucho (kręcił się sam talerz z podniesionym ramieniem).

Tak czy inaczej, mata jest zniszczona. Ciągle poci się olejem, poza tym stwardniała, nie jest już idealnie pozioma, kiedy leży na płaskiej powierzchni.

Tak więc w uzupełnieniu jeśli ktoś może polecić fajną, niedrogą matę (powiedzmy do 150 zł) - grubość 4 mm, będę zobowiązany icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku godzinach kręcenia "na sucho" jak na razie cisza.
Dzięki, zobaczę co dalej. Zastanawiam się nad położeniem na talerzu czegoś (choćby ręcznika papierowego, który ewentualnie choć trochę zabezpieczy nową matę przed kolejnym wytryskiem icon_wink.gif

Nie chciałbym kupować za stówkę maty tylko po to, żeby ją za miesiąc znowu wymieniać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie icon_smile.gif

Chciałbym tylko, żeby miała 4 mm grubości, bo nie chce mi się kombinować z ustawieniem ramienia.

Najlepsza byłaby ta, bo ma identyfczny wygląd do oryginału:
http://winyle.pl/maty/4826-mata-gumowa-analogue-studio.html

Tyle, że jest za cienka.

Inna np. ta:
http://allegro.pl/mata-gramofonowa-pathewi...5327983410.html

W kwestii gramofonu nie mam wybujałych audiofilskich ambicji - pisałem już o tym zresztą gdzieś tutaj, dawno temu. Oczywiście jak coś będzie lepiej to się nie obrażę, ale nie będę robił w tym kierunku jakichś nieracjonalnych ruchów icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie rozumiem... Jeśli nową matę położę na metalowym talerzu i znowu "pocieknie" mi olej, to ta nowa mata się zasyfi i zniszczy tak samo jak zniszczyła się oryginalna.

Oryginalna mata ma grubość 4 mm. Kupując cieńszą lub grubszą matę, czy nie powoduję opuszczenia się ramienia niżej lub wyżej i tym samym zmiany kąta styczności igły z rowkiem? Ten 1 mm pewnie nie robi zbytniej różnicy, ale jednak zawsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gumowa ? Nie wierzę, że zabrudzenie olejem ją zniszczy.
A wysokość maty to rzecz dyskusyjna. Co z tego że mata ma 4 mm, jak czasami płyty mają delikatne odkształcenia ? Ramię unosi się podczas pracy w górę i w dół. Czasami bywają płyty grubsze, cieńsze ... Tak więc tym akurat bym się aż tak nie przejmował.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma zaabsorbowała olej. Jak już napisałem, nawet po bardzo dokładnym umyciu "ludwikiem" po wyschnięciu mata jest tłustawa. Po wytarciu szmatką do sucha znowu robi się tłustawa. Poza tym stwardniała - nie potrafię powiedzieć czy w wyniku zaabsorbowania oleju czy wcześniej, ale jest odkształcona trwale - nie leży płasko na talerzu - jest trochę jak krzywa płyta - lekko faluje.

Co do grubości maty - zapewne masz rację - w końcu płyty też mają różne grubości - od audiofilskich klocków po bieda wydania grubości kalki technicznej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...