Skocz do zawartości

Jaki amplituner kupic?


tom1723

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

Cytat

No ale na pewno jest wiecej niz 50 na kanał. Tyle ma moj technics i graja nieźle więc yamaha chyba spisze się lepiej icon_smile.gif


Niekoniecznie. Trudno będzie znaleźć do 1000 zł amplituner o mocy prawdziwej 50 W na kanał.


Yamaha RX-V 661 ma przy stereo ponad 125 W (pomiary z najlepszego miesięcznika moim zdaniem czyli ... Audio icon_wink.gif ) - oczywiście jest to moc na kanał czyli łącznie ok. 250W mocy przy stereo ... 1% THD 8 Ohm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I kosztuje do 1000 zł, tak? W trybie wielokanałowym moc spada o ponad połowę. Sam jestem ciekaw jak to zagra.


Denon 1707 - ~100W w stereo, Yamaha 559 - ~125W w stereo ... aha może miałeś na myśli więcej kanałów ?

W trybie 5 kanałów (czyli jak najbardziej wielokanałowy) moc wynosi 62 W dla 661 - ale skoro zarzucasz że nie mieści się do 1K to OK - w takim razie mamy 5x64W dla Denon 1707 i Yamaha 559

Jestem zdania że panuje stereotyp typu - ampli kina nie ma połowy mocy podawanej przez prod. któremu uległeś i najzwyczajniej w świecie nie czytasz pisma na którego forum jesteś icon_wink.gif

Mogę się zgodzić że przy 7 kan moc może spaść ponad 2x - ale wyraźnie odniosłem wrażenie że piszesz odnośnie mocy przy STEREO (pytający ma dwie kolumny - tak?)

Bez obrazy ale tak to widzę - stereotypy i brak rozeznania w faktach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pięć kolumn. Lecz napisałem o STX ponieważ zastanawiam się czy Yamaha da sobie z nimi radę. Trudno uwierzyć w twierdzenie, iż ampli o mocy 140W na kanał może mieć tak bardzo zawyżone parametry aczkolwiek nie jestem w tej dziedzinie specem dlatego m. in. powstał ten wątek. Dużo się tutaj dowiedziałem dlatego postanowiłem wybrać Yamahę 661 ponieważ wcześniej miałem zamiar kupić model 361. Faktem jest, że na początku ampli będzie mi służył wyłącznie do muzyki. Z czasem jednak będę oglądał również filmy dlatego zdecydowałem się na ampli KD a nie na wzmacniacz stereo. Być może systemy typu DD czy też DTS są przereklamowane. Ja jednak chciałbym mieć możliwość obejrzenia filmów w 5.1. Jestem po prostu tego ciekaw. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabą stroną ampli jest współczynnik tłumienia ... (średnio ponad 2x gorzej wypadają ampli kina) ... i jedynie to może martwić czy ampli poradzi sobie z poprawnym wysterowaniem kolumn. Oczywiście niskie tłumienie ma negatywny wpływ na brzmienie (gorsza kontrola). Kolumny frontowe możesz podłączyć w bi-amp ... możesz też porównać ile to daje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jestem zdania że panuje stereotyp typu - ampli kina nie ma połowy mocy podawanej przez prod. któremu uległeś i najzwyczajniej w świecie nie czytasz pisma na którego forum jesteś icon_wink.gif


Uległem własnym uszom. Gdy słucham sprzętu, który brzmi do niczego, nie są w stanie pocieszyć mnie tabelki z jego wspaniałymi danymi technicznymi. Można trzymać sprzęt na półce i obok powiesić tabelkę z danymi, jednak ja czasem go włączam i na moją opinię wpływa jedynie to co usłyszę. Forum jest rozszerzeniem czasopisma a nie jego powieleniem, przepisywanie danych z czasopisma niewiele tu wnosi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Pablo. Myślę, że dane techniczne można sobie przeczytać w gazecie lub internecie. Na forum można sie dowiedzieć czegoś więcej. A mianowicie co jest lepsze a co gorsze. Oczywiście w większości pewnie są to subiektywne opinie. Jednakże warto poczytać forum i dowiedzieć się jaki sprzęt większość forumowiczów chwali a jaki krytykuje. To tez jest jakaś wytyczna w podjęciu decyzji o zakupie nowego, nieraz nie taniego, sprzętu. Na pewno nie zastąpi to własnych doświadczeń lecz jest pomocne dużo bardziej niż przeczytanie danych technicznych podanych w gazecie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zgadzam się z Pablo. Myślę, że dane techniczne można sobie przeczytać w gazecie lub internecie. Na forum można sie dowiedzieć czegoś więcej. A mianowicie co jest lepsze a co gorsze.


Tylko że czasem opinie są zupełnie rozbieżne ... np. interesuję się zakupem kolumn KEF Q1 ... wg. kilkunastu opinii są kolumnami delikatnie brzmiącymi ... a jeden Pan pisze że są piekielnie ostre icon_twisted.gif - dziwne nie ?

Albo czytam i wielu chwali ten model za dobrą stereofonię a jeden Pan piszę że mają kiepską stereofonię icon_eek.gif (nie ten od ostrości).

Tak więc opinie opiniami - są potrzebne ale czemu odchodzicie od sedna sprawy ? Czyli Pablo twierdzi że ampli nie mają 50 W / kanał (do 1K ciężko wg. niego taki wyszukać który by miał 50W), a pomiary pokazują że ampli ma ponad 50 W na kanał.

Ampli się mogą wydawać na słuch słabe z powodu np. słabego tłumienia - nie potrafią kontrolować przez to tak dobrze kolumny jak wzmacniacze stereo. Tak więc ampli kina są słabe ale to nie jest kwestia watów. Ale moc mocą a wrażenia wrażeniami ... nie mylmy faktów. Moc to tylko jeden z parametrów ale nie piszcie o stanie takim jakiego nie ma (czyli nie piszcie że ampli nie mają 50W przy 5 kanałach skoro realnie mają nawet nieco więcej np. Denon 1707).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że opinie są rozbieżne, ponieważ, jak wcześniej napisałem, są one subiektywne. Czytając forum można wyciągnąć z nich czasem jakiś wniosek. Nic nie zastąpi własnego doświadczenia. Ani dane techniczne ani opinie innych. Jednakże zawsze warto pytać.
Co do mocy rzeczywistej amplitunerów. Nigdy nie napisałem, że ampli do 1000zł nie mają nawet 50W na kanał. Nie znam się na tym dlatego dziękuję, że napisałeś jak sprawa wygląda naprawdę.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - powiem Ci że sporo można z wykresu wyczytać. Przykład: odsłuchiwałem kolumny Wharfedale Diamond 9.5 i odniosłem wrażenie przebasowienia/nienaturalnie zwiększonego natężenia basu. Następnie przeczytałem recenzję w Audio ... a konkretnie spojrzałem na wykres natężenia od częstotliwości - było jak na dłoni widać to co usłyszałem icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jednak trochę przesadziłem. Nie wszystko można wyczytać w danych technicznych. Przepraszam za to icon_smile.gif Nie chciałem urazić. Aczkolwiek nadal uważam, że warto zawsze zapytać na forum. Właśnie dzięki forum zdecydowałem się na zakup Yamahy 661 a nie jak wcześniej 361 icon_smile.gif

Pozdrawiam.

PS. Dziś jestem po kilku piwach więc mogą być błedy w mojej pisowni icon_smile.gif
Cóż taka praca( pracuję w hurtowni alkoholi icon_smile.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

nie piszcie że ampli nie mają 50W przy 5 kanałach skoro realnie mają nawet nieco więcej np. Denon 1707).


Przypominam, że była mowa o amplitunerach do 1000 zł, znów podajesz przykład z wyższej półki. A wracając do danych technicznych - okazuje się, że całkowita moc wyjściowa może wynieść nawet 300% mocy pobieranej z sieci - im niższej klasy sprzęt tym wyższa sprawność. Marketing potrafi zrobić wodę z mózgu. Kiedyś uczono mnie w szkole, że perpetuum mobile jeszcze nie wynaleziono. Wielu dystrybuttorów sprzętu AV dziś twierdzi, że jednak jest inaczej. Ja pozostanę wierny prawom fizyki.

W danych technicznych wielu producentów (m.in.Yamaha) podaje moc wyjściową przy wysterowanym jednym kanale. W praktyce moc jest o ponad połowę niższa. Dopiero pobór mocy z sieci mówi nieco więcej o mocy wyjściowej. Oczywiście, wiele zależy od klasy, w której pracuje wzmacniacz lecz proszę mi wierzyć, sprawność nie wyniesie nigdy 100%, nie mówiąc o 300! Jeżeli przyjmiemy szacunkowo 50%, nie popełnimy dużego błędu. A ta moc musi się jeszcze podzielić ma 5 - 7 kanałów. Mój amplituner ma moc znamionową bodajże 70 W na kanał (AVR435). Według instrukcji pobiera 1400 W.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena niska bo z wyprzedaży. On kosztował ok. 1600 zł.

Czyli pobór mocy powinien wynosić min. 1000 w. Widziałeś jego tabliczkę znamionową? Nie mogę znaleźć w sieci. A waga nie wskazuje na mocny zasilacz...

EDIT: Znalazłem informację, że model 1708 pobiera ok 400 W. Czyli jednak sprawdza się to, o czym pisałem wcześniej...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cena niska bo z wyprzedaży. On kosztował ok. 1600 zł.

Czyli pobór mocy powinien wynosić min. 1000 w. Widziałeś jego tabliczkę znamionową? Nie mogę znaleźć w sieci. A waga nie wskazuje na mocny zasilacz...


Każdy nowo wprowadzony model a szczególnie amplituner kina jest przeceniany na wstępie ... teraz mamy Yamaha 563... poczekaj chwilę a kupisz go poniżej tys. ... i pewnie też potrafi oddać ponad 5x50W.

Co do "tabliczek znamionowych" - one nie mają nic wspólnego z prawdą. Jeśli wzmacniacze AB mają sprawność 50% to przy mocy 5x64W ten Denon 1707 musi pobierać ponad 640W (wyświetlacz, procesory itd. itp. pobierają jeszcze dodatkowe kilkanaście W więc powiedzmy 655W) ... a z tyłu ma napisane 430W

aha ... sprawność zasilacza jeśli przyjmiemy 75% to moc pobierana z gniazdka będzie wynosiła ~873W
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do "tabliczek znamionowych" - one nie mają nic wspólnego z prawdą. Jeśli wzmacniacze AB mają sprawność 50% to przy mocy 5x64W ten Denon 1707 musi pobierać ponad 640W (wyświetlacz, procesory itd. itp. pobierają jeszcze dodatkowe kilkanaście W więc powiedzmy 655W) ... a z tyłu ma napisane 430W


Podobno nawet 415 - na pokrewnym forum znalazłem dyskusję: http://www.audiostereo.pl/Denon_ukrywa_moc...rach_34517.html
Tabliczka pokazuje maksymalny pobór mocy. Amplituner nie jest w stanie pobierać więcej niż pozwala zasilacz. Natomiast podawana moc wyjściowa nie ma nic wspólnego z prawdą. Jest tak jak pisałem wcześniej: http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...ost&p=19025
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak... Jeżeli jest mocniejszy transformator (nie sądzę ze względu na ciężar, mój waży 19 kg) to po co producent zaniżałby moc na tabliczce znamionowej? Z kolei trafo 400 W przy poborze ponad 600 (też trudno mi w to uwierzyć) długo nie "pożyje". Tak czy tak, nie przekonuje mnie to do tego sprzętu. Może dlatego, że jestem elektronikiem a nie pisarzem science-fiction.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...