Skocz do zawartości

Zestaw nagłaśniający do małego pomieszczenia


Yaqza

Recommended Posts

Za namową użytkownika f1angel zakładam wątek w dziale stereo - coraz częściej słyszę, że zamiast zestawu 5.1 lepiej wyszedłbym na porządnym stereo, więc warto dopytaćicon_smile.gif
Z góry zaznaczam, że sprzętu nagłaśniającego potrzebuję głównie do gry na konsoli (PS4) i filmów (dekoder Vectry). Muzyka też, ale marginalnie - podejrzewam, że z 10-15% czasu użytkowania.


Odpowiedzi na kluczowe pytania:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
2500-3000 zł. Im więcej się dowiaduję, tym bardziej poszerzam budżet, ale nie chcę też przepłacać. Zakłócenia dźwięku drażnią mnie, ale nie jestem audiofilem - powiedzmy, że uplasowałbym się tak mniej więcej w połowie skali wrażliwości na dźwięk.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
W sumie to obojętne, ale gdyby udało się znaleźć używany w dobrym stanie i po dobrej cenie, to nie pogardzę.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (...)
Chciałbym dowiedzieć się, jak stereo sprawdzi się w moich warunkach i dla moich potrzeb. Kusi mnie 5.1, bo nagłośnienie będzie służyło głównie do grania i filmów, ale problem stanowi mała przestrzeń. Kilkukrotnie już usłyszałem, że inwestowanie w dobry zestaw 5.1 (na który wydałbym pewnie z cztery tysiące) nie ma większego sensu na tak małej przestrzeni, więc eksploruję opcję stereo:)

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Nie mam nic, potrzebuję kompletu.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
Cały pokój ma ok. 6mx3m. Telewizor stoi przy dłuższej ścianie, naprzeciwko kanapa. Ta przestrzeń wydzielona na kącik telewizyjny to ok. 3x3. Załączam schemat.

6) Jakiej muzyki słuchamy
Głównie rock, ale niezbyt ciężki. Pomyślcie o Florence and the Machine, Mike'u Oldfieldzie, The Killers (tak wiem, pewnie każdy z tych wykonawców/kapel kwalifikuje się do innego gatunku muzycznego:) Za to na zero techno, hip hopu, dance, trance i pochodnych.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Na razie nie zapowiada się, żebym miał zmienić mieszkanie, więc jednorazowy na kilka lat. CHYBA że w moich warunkach sprawdzi się więcej głośników - wtedy zestaw na początek stereo, później do rozbudowy.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Na pewno wejście optyczne (pod konsolę - PS4) i stereo (dekoder). Nie pogardziłbym też funkcją DLNA (streaming z komputera w pokoju obok) i portem USB.

Będę wdzięczny za pomoc.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się tyci wnęka, a może to jakiś ruch ścian działowych, może sąsiad ma teraz mniej icon_wink.gif . To chyba jakaś kuchenka-wnęka zabudowana...
Odniosę się do Twoich poprzednich spostrzeżeń.
AD3.
Tak czy siak w taki pokoik głośniki 5.1 to byłyby jakieś małe plastiki, bo co innego ? Myślisz że głośniki 5.1 na przysłowiową przyssawkę dadzą Ci czystość dżwięku, czy uderzenie ? Co najwyżej jakieś tam efekty za uszami, czasem.
Aby uzyskać jakiś rozsądne brzmienie, głębię i w miarę normalny dźwięk, musiałbyś podkręcać subwoofer ( bo tylko on pewnie odtwarzałby bas), a ponoć nie chcesz wkurzać sąsiadów. Niestety sub i pomruki mocno słyszalne są dla sąsiadów.
Dobra gra komputerowa broni się fabułą, a nie efektami 5.1, programy tv w fullHD-owszem, ale dźwięk tv w 5.1 rzadko, muzyka stereo podana na 5.1, lub 2.1 dziwna sprawa.
Czyste brzmienie to normalne kolumny, proponowane przez Q21 MA bx2 są ok., sprawdzają się i w większym salonie. W ogóle popatrz na jakieś fajne markowe monitory z membraną 14-17cm typu np. magnat quantum 653, MA bx2, plus stendy do nich za 150-200zł. Mike Oldfield Dzwony, Platyna może być ciekawy na MA bx2 icon_biggrin.gif .
Może być też jakaś nieduża podłogówka typu Indiana line nota 550, pylon 25, może coś fajnego używanego jakiś fajny nituzinkowy oryginał jak ten http://allegro.pl/kolumny-wharfedale-pacif...5480515455.html ?

W sumie to co istotne zostało napisane, propozycje są trafne, zresztą nie ma tu za dużego pola manweru. Yamaha rn301, marzntz melody, natomiast bez sieciowych funkcji Onkyo tx8020 z optykiem, czy nowość BC acoustic ex222.1 z optykiem i bth oraz podwójne trafo ( jak to gra nie wiem http://www.q21.pl/bc-acoustique-ex-222-1.html , może Q21 napisze coś o nim). Pierwsze z wymienionych mają chyba też wyjścia na sub aktywny, jabyś chciał na jakimś filmie, czy grze podudnić kiedyś.


AD2. Poprzeglądaj ogłoszenia i fora, tam bywają prawie nowe rzeczy.
AD4. podobno PC i PS4- muzykę odtwarza icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wnęki, to stare budownictwo, żebyś ty zobaczył pod jakimi kątami idą rury w łazience...

No dobra, już w zasadzie przekonałem się do zestawu stereo. Inwestowałbym w Marantza Melody Stream (w dużej mierze ze względu na port USB, który ułatwiłby odtwarzanie muzy). Ma optyka i analogowe wejście stereo, czyli w sam raz pod moje dwa urządzenia (dekoder i konsolę). Teraz kwestia kolumn: Pylon Pearl 25 wygląda bardzo ciekawie, ale czy to nie będzie trochę zbyt mocny zestaw do Marantza? Czy nie lepiej ograniczyć się do Pylon Pearl Monitor?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle za mocne co za duże. Zawsze jest małe ryzyko że nieduży wzmacniacz, nie da rady większym kolumnom . Mimo że kolumny są duże, np. bas będzie spłycony, tak bywa. Jednak ani ten Marantz nie jest słabeuszem - bo to nie mikrowieża 2x15W za 399zł , ani te pylony 25 nie są jakieś wielgachne. Jeśli są to, w ten metraż...
I po raz kolejny powtórzę w ten metraż wybrałbym kolumny podstawkowe, mając wybór pylon 25, a Monitor audio bx2 nie zastanawiałbym się długo, tak jak nad innymi markowymi monitorami.
Może to nie na miejscu co napiszę, bo chodzi o dźwięk, ale w tak małym pokoju, nieco drażniłby mnie wygląd pylonów, z bliska nie powalają urodą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji najlepiej jak zagadasz zamawiając sprzęt w jakimś salonie. Poza negocjacją ceny za "hurtowy zakup", twoim dodatkowym asem będzie też chęć posiadania kabli głośnikowych. Nawet takie najtańsze firmowe z czystego Cu, pewnie bedą lepsze niż jakieś "nonejmy" miedziano aluminiowe ze skałdu budowlanego. Choć z drugiej strony drogich na dzień dobry też nie ma co kupować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw zakupiony - dziękuję wszystkim za rady. Mam jeszcze jedno pytanie: otóż zastanawiam się, czy warto dokupić do zestawu stojaki pod kolumny - obecnie stoją na szafce. Czy stojaki naprawdę tak bardzo poprawiają jakość odsłuchu? W jakie warto zainwestować? Póki co trafiłem na rekomendacje Targeta (o, coś takiego) i Paradigm premier (takie). Jak duża powinna być górna "tacka" żeby stabilnie utrzymać kolumnę (dla przypomnienia, Bx2)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Co do standów to jak najbardziej sensowny pomysł. Co do wymiarów, to oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu w miarę równowagi wymiarowej. Kolumna musi stać stabilnie, podstawa nie może być za mała, ale też nie za duża. Estetyka i aspaekt wizualny istotny z Twojego punbktu widzenia/siedzenia w czasie słuchania. Nic się na pewno nie stanie, jeśli podstawa będzie odrobine mniejsza, ale nie zaś miniaturowa w porównaniu do kolumny. Najlepiej zachować wg mnie korektę ok 1-2 cm wystawania kolumny poza góra podstawę.

Co do poprawy brzmienia - TAK, poprawi się. Taki wątek jest poruszany na wielu forach. Generalnie - jest lepiej. Dość duży wpływ na bas - mniej dudnienia.

W zasadzie odpuść na samym początku standy oparte na szkle. Przy większej głośności same zaczynają grać swoja muzykę icon_smile.gif . Podobna ma się rzecz z podstawami na bazie plastiku itp.

Podstawa ma być ciężka, dość masywna, najlepiej z opcją dociążenia (zasyp piaskiem) i wyposażona w kolce. Oczywiście masz możliwość doboru wysokości standa, która winna być uzależniona od miejsca odsłuchowego. Niektóre podstawy mają opcję schowania kabli w rurze.

Linki przez Ciebie podesłane nie działają. Target robi już w miarę dobre standy. Co do Paradigm się osobiście nie wypowiem.

Jaki masz ostateczny budżet? W dobrej cenie można nabyć rewelacyjne standy używane.

Sam jakiś czas temu kupowałem i średnio polecam Sonorusa.

Propozycje:

Rogoz: http://www.rogoz-audio.com/pl/oferta-2/sta...udio-1sb60.html

VAP: http://allegro.pl/podstawki-pod-kolumny-va...5445894182.html

Jak masz kupować nowe podstawy za stówkę lub dwie, to lepiej już zostawić kolumny tam gdzie stoją. W tej kwocie to raczej używane w dobrym stanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...