Skocz do zawartości

Kolumny 1000-3000zł (ciepłe, naturalne brzmienie)


Painballer

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Od pewnego czasu szukam kolumn dla siebie, jestem z okolic Wrocławia. Muzyki słucham różnej przez co musiałem wyrobić jakiś gust brzmieniowy: kolumny muszą zejść nisko (dość równe zejście do 40Hz to raczej mus), średni bas musi mieć szybkie dynamiczne łupnięcie, średnica powinna być ocieplona (podbita niższa średnica) oraz naturalna, wszelkie wokale i instrumenty to pierwsze co mnie interesuje. Musi być emocja, czar. Wysokie raczej łagodne, ostatecznie wolę sprzęt bardziej ciemny niż jasny na wysokich. Muszę czuć solidny przeskok z moich komputerowych Solo 7C (zmodyfikowana zwrotnica i preamp, dodane wygłuszenie). W skrócie brzmienie ciepłe, mocne, naturalne, żywe, nie męczące, czarujące.

Rozglądałem się i natrafiłem na:
Indiana Line Tesi 560(często chwalone przez ludzi z dużym doświadczeniem, ponoć bas jest spokojny aczkolwiek mocny, dość niski, wysokie łagodne a na średnicy odbywają się czary)
Dali Zensor 5(dziwi mnie fakt, że ludzie piszą o nich jak o najbardziej basowych kolumnach do 3-4tyś zł, są bardzo malutkie (15x80cm) i martwi mnie średnica która ponoć jest wycofana, z tego co słyszałem mogą naprawić wzmacniacze grające środkiem, za to niby ich rozdzielczość i stereofonia stoi na bardzo wysokim poziomie wraz z jakością basu)
Roth Oli 30/40 (ponoć audiofilskie brzmienie z mocnym basem, sam nie wiem czy nie było by za nudno?)
STX FX300(raczej DIY za ~2000zł, całkiem często opisywane jako ponoć przewyższające jakością basu i wysokich większość sprzętu w tej cenie)

Nie mam oczywiście pojęcia na ile moje opisy sprawdzają się w rzeczywistości, wiem jedynie, że moje Microlaby Solo 7C są opisywane jako grające średnio-wyższym basem, niskim środkiem z przymgloną górą za to mimo wszystko dobrą rozdzielczością. Ich charakterystyka jest ogólnie dla mnie idealna, jedynie bas mógłby niżej zejść. oczywiście mówię o charakterystyce a nie jakości i technicznych aspektach przekazu.

Z góry bardzo dziękuję za jakiekolwiek wypowiedzi, każdy pisze co innego (na audiostereo stwierdzono moje propozycje za złe i polecono Tannoy R2/R3 i Dali 450 jako lepszy wybór wobec sprzętu za ~3000 który podałem, nie wiem ile w tym prawdy ale z recenzji to te Tannoye zupełnie nie trafiają w moje gusta). Pozdrawiam

@EDIT
Zapytałbym się jeszcze coś odnośnie kabelków, co sądzicie o takim czymś?
http://allegro.pl/listing/listing.php?orde...m-isqm-2-e-0528
Znalazłem kiedyś, niby nie mają jakiejś szczególnej izolacji natomiast są tanie i mamy podane parametry (czystość miedzi 6N chociażby)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dali Zensor 5(dziwi mnie fakt, że ludzie piszą o nich jak o najbardziej basowych kolumnach do 3-4tyś zł, są bardzo malutkie (15x80cm) i martwi mnie średnica która ponoć jest wycofano, z tego co słyszałem mogą naprawić wzmacniacze grające środkiem, za to niby ich rozdzielczość i stereofonia stoi na bardzo wysokim poziomie wraz z jakością basu)


Może czytałeś takie rzeczy o zensor7, bo o 5 to chyba raczej przeciwne mogą być opinie.

Przestrzegam przed dużym błędem, bo szukasz kolumn z dużego wora od 1tys do 3 tys . To różnica ceny, która sprawia że możesz kupić kolumny o 2, 3 klasy lepsze, ba nawet nieporównywalnie lepsze jak trafisz na promocję. Przykład np. brumiący Magnat supreme 1002, Taga 608 za ok. 1 tys. i wyrafinowany, dopracowany Elac fs 147 normalnie kosztujący 5,5 tys. trafia się za 3tys., czy Monitor Audio silver 6, czy spora grupa kolumn podstawkowych.

Nawet w obrębie tej samej marki za 1 tys kupisz model podstawowy, a za 3 tys dwa poziomy wyżej i nie chodzi o wielkość, a jakość.
Druga rzecz że porównując kolumny za 1 tys i 3 możesz dojść do krzywdzących dla jakieś marki wniosków i sam wysnuć błędną opinie. To jak porównywać auta po 35tys i potem po 100tys.

Inna rzecz, nie wiedzę jaki masz pokój duży, a to chyba najważniejsze. Bo za 3 tys możesz kupić fantastyczne duże monitory, czy nieduże podłogówki. Zbyt duże kolumny będą walić basem, ale u sąsiada. Zaś kolumny za 1tys zł nie spełnią oczekiwań i te za 2tys będą zdecydowanie lepsze, bo do pewnego poziomu, wzrost ceny, ciągnie za sobą wzrost jakości w dość oczywisty sposób. Są wyjątki, ale trzeba szukać mocno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o Zensor 5, o siódemkach nie czytałem bo za drogie. Podając budżet 1-3tyś. miałem na myśli kupno czegoś za troszkę powyżej 2, a jeśli trafi się coś godnego uwagi to nawet poniżej tej kwoty. Raczej nie zamierzam czekać na jakąś mega okazję za 2,999zł podczas gdy normalna cena to 6 tysięcy, to raczej za trudne po za tym sam nie wiem czy na pewno chciałbym wydać 3 tysiące na kolumny

Obecne 2x6,5 calowe midwoofery (na kolumnę) bardzo dobrze się sprawdzają jeśli chodzi o bas, po prawej stronie mam korytarz i duży pokój, przed sobą (za ścianą oczywiście) kuchnię i łazienkę oraz kawałek korytarza, za sobą także pokoik i w żadnym miejscu nie ma kumulacji basu (jedynie przed wejściem do kuchni trochę buczy) więc wydaje mi się, że każde podłogowce w tym budżecie się nadadzą (patrząc np. na Dali 2x5,25 cala). Kolumny są rozstawione obecnie na ponad 160cm i można to zwiększyć, słucham oddalony o około 130cm od nich (wszystko jest "przywiązane" do okolic biurka a tylko przy nim na fotelu słucham wiec takie a nie inne odległości).

Co do Monitor Audio RX6 to obecnie są za 2,8k na allegro z tym że wersja kolorystyczna niezbyt mi odpowiadająca
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wybór i dobór kolumn był tak prosty jak Ci się wydaje, można by to zrobić patrząc jedynie na pewne parametry, wymiary. Wielkość membran głośników niskotonowych niestety nie zawsze świadczy o ich możliwościach co do ilości albo głębokości zejścia niskich tonów. A już na pewno nie o ich jakości. Często nawet te o mniejszej średnicy membran mogą dać nam lepszą jakość dźwięku, niskie szybsze, dokładniejsze, barwniejsze.

Cytat

kolumny muszą zejść nisko (dość równe zejście do 40Hz to raczej mus)

A skąd wiesz jak nisko muszą zejść i dlaczego?
Badałeś to jakoś? Jak? Czy tylko tak sobie wymyśliłeś? Tak z ciekawości pytam.

W sumie to musisz się zastanowić na czym i na ile Ci zależy. Czy muzyka jest dla Ciebie ważnym elementem życia, czy jest tylko miłym akcentem i nic więcej. Choć widzę po opisie, że masz już spore wymagania a nie tylko jak piszą nuworysze: "czysty dźwięk, cykające soprany i mocne basy" icon_biggrin.gif
Jeśli muzyka i dobry dźwięk jest naprawdę ważny, polecam droższe kolumny i to nawet używane, gdyż te zapewnią jeszcze lepszą jakość odtwarzanej muzyki. Oczywiście dobrych kolumn byle jakim wzmacniaczem dobrze nie napędzisz. Musi to być sprzęt tak samo dobry jakościowo. A źródło także musisz mieć odpowiedniej jakości.

Opis pokoju, rozstawienia kolumn (tu trochę za szerokie w stosunku do odległości w jakiej siedzisz - zachowanie zasady trójkąta równobocznego) i umeblowania jest ciekawy, ale przejrzysty tylko dla Ciebie. Daj najlepiej zdjęcia ze wszystkich stron albo rysunek z wymiarami, umiejscowieniem mebli, kolumn i Twojego miejsca do słuchania.
Ale jeśli jednak jak piszesz i dobrze zrozumiałem, że możesz siedzieć tylko tak blisko kolumn, to widziałbym tu jedynie tzw. monitory bliskiego pola. To znaczy rozsądnie byłoby wybrać jak najlepsze jakościowo monitory podstawkowe, ustawić je na solidnych, masywnych standach i dać im możliwie jak najlepszą elektronikę. Na pewno w takiej sytuacji raczej nie dałbym dużych kolumn podłogowych. Zbyt bliskie miejsce odsłuchowe naprzeciw dużych, kilkugłośnikowych kolumn może spowodować duże przesunięcia czasowe dźwięku (dźwięk będzie docierał w różnym czasie z różnych głośników).
No chyba, że jednak możesz inaczej zaaranżować rozstawienie kolumn i zwiększenie ich rozstawu oraz swojego miejsca siedzenia.

Nie napisałeś ponadto o wielu ważnych sprawach. Począwszy od tego jakiej muzyki słuchasz, poprzez to jaką elektronikę (oprócz wspomnianych Microlabów) masz lub zamierzasz kupić (wzmacniacz, źródło/źródła dźwięku itp.)
W sumie mógłbyś przeczytać to: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
i odpowiedzieć na zawarte tam pytania, oraz na wszystkie moje, w miarę możliwości i dla własnego dobra rzecz jasna.

Moim zdaniem w sytuacji gdy nie wiemy tak wielu ważnych rzeczy radzenie Ci czegokolwiek jest niepoważne, albo na tzw. odp... się.

Kable które pokazałeś wydają się owszem dobre na początek, jako minimum, bo tu także polecałbym lepsze. Ale jakie będą Ci potrzebne, to już zależy od tego jaki zestaw złożysz, jak on będzie grał, co zapragniesz skorygować w dźwięku.
Pamiętaj, że potrzebne Ci będą także interkonekty (połączeniowe). I one także przydały by się przyzwoite z dobrej miedzi.
A lepsze również po ustaleniu, posłuchaniu jakiś czas zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od początku. Informacja o zejściu jest podyktowana tym, że część muzyki której słucham rozgrywa się w tych okolicach. Wymagania już jakieś są bo raz że trochę zestawów (komputerowych bo komputerowych ale jednak) przerobiłem, a przede wszystkim dlatego, że siedzę w słuchawkach (aktualnie za ~1k, zbieram się na kupno lepszego dac+amp). Póki co głośniki są podłączone do Prodigy Cube kablem 2xRCA-2xRCA Prolink Futura(kupiony za 2 dyszki, myślę, że się opłacało), w przyszłości będzie to raczej podobnie grający (czyli równo, nieco jasno z dobrą górą dla rozjaśnienia moich ciemnych słuchawek) NuForce Icon DAC (porównywalny z popularnymi o2+odac). Co do ważności muzyki w moim życiu, wracam ze szkoły i komp jest od razu odpalony, jeśli nie gram w coś online ze znajomymi to muzyka leci cały czas do wieczora (czasami słuchawki czasami kolumny, zależy od warunków i chęci). Jest to dosłownie wszystko w zależności od chęci, zazwyczaj delektuję się jakimś sensownym rapem, rockiem(rzadziej metalem) lub popem (Depeche Mode etc.), czasem jednak trzeba przestać rozmyślać i zapuścić "hałs" z basikiem penetrując mury bloku.

Co do powierzchni pokoju możecie mnie zjeść, ale na chwilę obecną jest to może kilkanaście, blisko 10 metrów (moja miarka ma 2 metry i każdy następny jest na oko, planuję się przenieść za jakiś czas do czegoś co będzie miało przynajmniej 20 metrów), taki układ:
http://scr.hu/1i7x/undc2
Wcześniej było tak:
http://scr.hu/1i7x/0s5ni
Ale teraz bas jest naturalniejszy, nie podbijany przez rogi, w dodatku słyszę że kolumny mają większą swobodę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisaleś że jesteś z okolic Wrocławia i w sumie obojętne czy masz do Wrocka 10km czy 50km to warto odwiedzić jakiś tamtejszy salon i posłuchać kilku "różnych" kolumn, abyś wiedział co lubisz, co kupić. Takie spotkanie jest bezcenne i procentuje, a kupić możesz potem w innym salonie, taniej, czy coś innego, po doradzeniu. Nie wiesz czy zauroczy Cię efekciarski Klipsch f1, czy wspomniana subtelna Indiana line tesi, czy Magnat quantum 675, a może mniejsze kolumny.
Może coś co jest teraz dla Ciebie łupnieciem basu dla kolumny typu Monitor Audio bx5, Mission mx4, czy Magnat quantum, fornirowanego silvera rx6, czy większego dobrego monitora, to tylko chuchnięcie niższej średnicy, a i inne dźwięki pokażą się z zupełnie nowej strony. Oczywiście te Microlaby to wyższa szkoła jazdy głośników komputerowych, tzw. aktywnych, ale jednak nadal pc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może coś co jest teraz dla Ciebie łupnieciem basu dla kolumny typu Monitor Audio bx5, czy Magnat quantum, fornirowanego silvera rx6, czy nawet mniejszego Elac 63.2, Dali zensor 3 to tylko chuchnięcie niższej średnicy, a i inne dźwięki pokażą się z zupełnie nowej strony. Oczywiście te Microlaby to wyższa szkoła jazdy głośników komputerowych, ale jednak nadal komputerowych i z wbudowanym jakimś tam wzmacniaczykiem.


Wiadomo, zdaję sobie z tego sprawę icon_razz.gif Tak jak mówisz muszę się wybrać na jakiś odsłuch (mam 20km do Wrocławia), najważniejszy jest punkt odniesienia. Możecie podać mi jakieś sprawdzone salony audio w tej okolicy, tymczasem czekając na następne wypowiedzi sam pójdę czegoś poszukać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkańców Wrocka tu chyba niewielu( lub nie każdy ma w avatarze skąd jest), chyba że znają Wrocławskie salony bo je odwiedzają, ale najlepiej wejść na stronę sklepu popatrzeć czy mają stały szeroki asortyment, czy tylko na stanie 5 par kolumn.
Zameilować do nich z pytaniem o jakieś 3- 4 propozycje że chciałbyś posłuchać, umówić się. 20km to nie odległość, a nawet jak zapłacisz( może) 20zł za odsłuch to się opłaca bardziej niż wtopić kasę na zakup kota w worku.
O takich rzeczach jak nagranie płyty ze swoją muzyką i słuchanie na jakimś neutralnym wzmacniaczu (identycznych ustawieniach dla każdej kolumny) to pisać chyba nie trzeba. Choć nagrań pokroju DM, Red hot, Metaliki, czy jakiś nowoczesnych drum&basów nie zalecam bo one są nagrane mocno nienaturalnie.

Co do ustawienia kolumn teraz i wcześniej i zmianie brzmienia wszystko się zgadza. Większe kolumny jakie planujesz tym bardziej by to uwydatniły. Szkoda że nie możesz usiąść dalej od nich ( no ale pokoju nie poszerzysz icon_wink.gif ) i dać kolumn szerzej, ale to kwestia eksperymentów np. z odpowiednim kątem ustawienia kolumn do środka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz miarkę 2 metrową i nie umiesz sobie poradzić? Mierz długość ścian rozciągając miarkę po podłodze. Wzdłuż w wszerz.
Odmierzasz dwa metry, później kładziesz na podłodze w tym miejscu jakiś przedmiot, albo kleisz taśmę i dalej to samo.
Tak czy inaczej ok. 10 m2 to bardzo mało. I rzeczywiście nie masz możliwości by siedzieć dalej, czy szerzej rozstawić kolumny.
to znaczy nie możesz zrobić tego i tego. A jedno będzie wbrew regułom.
Cytat

Informacja o zejściu jest podyktowana tym, że część muzyki której słucham rozgrywa się w tych okolicach.


Odpowiedź nie tyle wymijająca, co bardzo ogólna. Spodziewałem się więcej. Bo zastanawiam się, czy jesteś świadomy tego co piszesz. A może inni też by skorzystali. Spróbujesz szerzej odpowiedzieć? Skąd wiesz jakie instrumenty jak nisko grają?
Słuchałeś takich kolumn? Wiesz jakie muszą być te parametry, by móc zweryfikować 40 Hz, albo jak to sprawdzić, że kolumny tak nisko rzeczywiście schodzą?

No i jak przewidywałem powinieneś kupić niewielkie monitory, bo inne kolumny ( np. duże podłogowe) będą w tej sytuacji nieporozumieniem objawiającym się złym dźwiękiem albo podbitym dźwiękiem, buczeniem niskich tonów.

Oczywiście namawiam na odsłuch. Posłuchaj w salonach różnych kolumn, sprawdź co Ci dobrze gra.
Równie dobrze a może to być później możesz szukać ofert sprzedaży kolumn używanych. Blisko swojego miejsca zamieszkania, by móc pojechać i posłuchać. Masz wówczas szansę na znacznie lepszy dźwięk niż z nowych.
Pamiętaj o dobrej elektronice. Powtarzam. Nie zaniedbaj jej, bo wówczas nawet najlepsze kolumny mogą zagrać słabo.

I taka refleksja na koniec. Ogólna. Rzadko to co się "opłaca" kupić gra dobrze. To znaczy jedno i drugie na ogół nie ma ze sobą nic wspólnego. Najczęściej dobrych rzeczy nie kupisz "opłacalnie".
Oczywiście bywają okazje, ale trzeba wiedzieć co taką okazją jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Informacja o zejściu jest podyktowana tym, że część muzyki której słucham rozgrywa się w tych okolicach.


Odpowiedź nie tyle wymijająca, co bardzo ogólna. Spodziewałem się więcej. Bo zastanawiam się, czy jesteś świadomy tego co piszesz. A może inni też by skorzystali. Spróbujesz szerzej odpowiedzieć? Skąd wiesz jakie instrumenty jak nisko grają?


Bynajmniej nie chodzi tu o instrumenty (a o chociażby muzykę elektroniczną pokroju trapu) ani o równą charkę do 40Hz, po prostu fajnie gdyby przy tej częstotliwości nie było dołu na 12 czy więcej decybeli

Cytat

I taka refleksja na koniec. Ogólna. Rzadko to co się "opłaca" kupić gra dobrze. To znaczy jedno i drugie na ogół nie ma ze sobą nic wspólnego. Najczęściej dobrych rzeczy nie kupisz "opłacalnie".
Oczywiście bywają okazje, ale trzeba wiedzieć co taką okazją jest.


Jeśli coś jest opłacalne to jest dobre, chyba nie chcesz powiedzieć że coś słabego się opłaca icon_mrgreen.gif Ale ogólnie zrozumiałem co chciałeś przekazać.

Porozsyłam wiadomości wszędzie gdzie mają cokolwiek dobrego do odsłuchania. Czy nagrana płytka jest wymogiem? Wolałbym podpiąć fona z nagraniami ew. zabrać lapka i swojego Prodigy Cube, zależy też czy sklep będzie miał jakiegoś cd'ka

W ogóle to dzięki chłopaki za profesjonalne podejście i rozbudowane wypowiedzi, w porównaniu do audiostereo to jest zupełnie inny poziom podejścia do kogoś nowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o spadek charakterystyki na dolnym skraju pasma o 12 dB, czy o głośność niskich tonów przy 40 Hz? Choć w sumie na jedno wychodzi icon_biggrin.gif
Czyli tak. Trzeba wiedzieć jak nisko dane instrumenty są w stanie zejść (albo pomierzyć jak nisko schodzą syntetyczne) i jaki jest spadek charakterystyki kolumn na dolnym krańcu.
Jeśli taki spadek nie jest podany (np +/- 3dB), to takie dane o paśmie przenoszenia można sobie między bajki włożyć.

Że nie zawsze coś opłacalnego cenowo musi być dobre, to wcale nie taki paradoks. Bo możesz kupić coś znacznie poniżej ceny jaka jest w sklepie albo jaka bywa na aukcjach a mimo to nie jest to rzecz grająca dobrze.
Często ktoś sprzedaje coś w dobrej cenie, bo to się nie sprawdziło, nie gra dobrze. W tym sensie.
Idąc dalej, czy się opłaca kupić taniej coś grającego słabo? Nie sądzę. Lepiej dołożyć do czegoś, co gra dobrze, nawet jeśli to nie będzie
okazja cenowa.

Nagrana płyta nie jest wymogiem, ale ułatwieniem. Masz kilka różnych, różnie brzmiących, różnie zrealizowanych z różnym instrumentarium utworów na jednej płycie i podczas odsłuchu tylko przeskakujesz do kolejnych nagrań. A nie biegasz ty lub sprzedawca co rusz do odtwarzacza by wymieniać płyty.
Oczywiście jeśli wolisz możesz zabrać ze sobą kilka płyt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że nic nie robię: napisałem wiadomość do salonu FUSIC we Wrocławiu, mają BL40, Tesi 560 oraz Zensor 5, zapytałem o możliwość odsłuchu na jakimś transparentnym wzmacniaczu. Zobaczymy co odpiszą, smaruję kolejnego mejla do mdbaudio w którym mają Zensory i Tesi. Czytając opinie coraz bardziej przekonują mnie kolumny Indiana Line. Przy okazji, co byście mogli w tej cenie z używanego sprzętu polecić? Na allegro jest tego pełno i nie mam pojęcia który sprzęt jest dobry...

Swoją drogą ciekawiło mnie zawsze co by powiedziała obeznana osoba słysząc moje Solo 7C po modach. Dla mnie są całkiem spoko, ale przecież ciężko sobie wyobrazić lepsze brzmienie dopóki się go nie usłyszy. Nie wiem na co się przygotować, to będzie efekt WOW i odkrycie muzyki na nowo czy bardziej poprawa paru technicznych aspektów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie może być. Bo dużo zależy od Twojego słuchu i nastawienia. Czasami jak się człowiek nastawi na nie wiadomo jakie efekty, to może się zawieść.
Nie wiem jak grają Microlaby po modach, ale nie przypuszczam aby zrobiły się nagle z nich Dynaudio czy Xavian icon_lol.gif
Wiedz, że dźwięk najwyższej jakości, najbardziej neutralny bywa często dla nieosłuchanego człowieka taki nijaki, bez fajerwerków.
Naprawdę można się zawieść. Dopiero dłuższe słuchanie, porównania wykazują ile różnic jest pomiędzy nim a tanim, efekciarskim.
Oczywiście tak może być, ale nie musi. Często jest to WOW!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan ze sklepu Fusic odpisal mi ze nie maja tych kolumn, a indiana line nikt nie chcial kupowac w stereo ze wzgledu na mala rozdzielczosc. Zapropowano mi STX FX300 jako lepszy sprzęt w tej cenie, podobno ze średnicą wcale nie jest tak źle. Zobaczymy co bedzie sie dzialo na odsluchu icon_razz.gif Tymczasem może jakieś propozycje z uzywanego sprzetu? Teoretycznie moglbym wydac mniej na kolumny tej samej klasy. Przepraszam za brak polskich znakow ale poki co jestem zmuszony do korzystania z telefonu. Powiedzcie co sadzicie o odpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cytat

Tymczasem może jakieś propozycje z uzywanego sprzetu? Teoretycznie moglbym wydac mniej na kolumny tej samej klasy.



To wrzucaj propozycje jak znajdziesz na giełdach hi fi, czy aukcjach. Ostanio widziałem Monitor audio silver 6 ( naturalny fornir) za 2300zł, ale to tylko przykład.

Tesi faktycznie nieco oleista i mocno ocieplona w brzmieniu. Jednak szkoda, że nie zaproponował Ci tańszej, a według mnie lepszej Indiany nota 550. Według mnie na zenor 5 szkoda czasu, zwłaszcza Twojego, bo nie tego dźwięku ( raczej) szukasz. Z tej trójki którą teraz wymieniasz pewnie wygra BL40, a jak posłuchasz jeszcze to może Monitor audio bx5( sporo detali), lub tańszy mr4, niewykluczone też że spodoba Ci się Magnat quantum 675( masywny dół), a w kwesti naturalności np. Elac 67.2. Może coś innego amerykańskiego icon_lol.gif ? Jedno jest pewne, jak planujesz kupować tam po miłym odsłuchu, to się mocno targuj, bo ceny mają wysokie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj także innych salonów. Może uda Ci się posłuchać kolumn Castle albo Chario czy Opera. Podejrzewam, że mogłyby Ci się spodobać, jeśli rzeczywiście szukasz takiego brzmienia jak napisałeś. Choć niektóre z nich pewnie mógłbyś kupić tylko z drugiej ręki. Ale niekoniecznie. Bywają promocje, wyprzedaże itp.
Ale STXy? No posłuchaj zresztą, sam ocenisz. Monitor Audio czy Magnat też raczej nie w tym kierunku.

I jednak męczy mnie to, że w tej chwili masz pokój tylko 10 m2 . To, że Microlaby jakoś zagrały, nie oznacza, że inne się "zmieszczą"
w tak małym pomieszczeniu. Może być różnie. Ale jeśli niedługo się przenosisz, do 20 m2 , najwyżej poczekasz aż tam prawidłowo zagrają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z audiostereo (sklep.rms.pl) odpisał mi bardzo ciekawą rzecz:

Cytat

Witam!

Muszę przyznać, że kolumny wziął Pan pod uwagę ciekawe, do których mam zaufanie. Jedynie do Dali Zensor mam żal, że mogłyby w swojej cenie reprezentować coś więcej.

Świetną opcją byłyby Melodiki 40, czyli Roth'y, aczkolwiek w małym pomieszczeniu będzie mógł Pan mieć problem z korekcją basu.
Dlatego też lepszym wyjściem będą Indiany - są moimi faworytami do muzyki instrumentalnej, analogowej.
Grają ciepło, dynamicznie. Świetnie budują stereofonię i scenę, nie rażąc jednocześnie słuchacza agresywnymi i szorstkimi górnymi tonami.
Melodiki są nieznacznie mniej szczegółowe, za to wydajniejsze w dolnym paśmie i średnicy, dźwięku jest namacalnie więcej.

Myślę że będzie Pan zadowolony z wyboru Indian, sam brałem je pod uwagę jako nagłośnienie do swojego salonu.

Pozdrawiam.


Cytat

Witam,

Być może nie polecają ich właśnie dlatego ze nie mają ich od ręki do sprzedania? Ciężko powiedzieć. Moim zdaniem Indian'y są bardzo ciekawe - głośniki czy zwrotnica zostały zaprojektowane przez włoskich inżynierów, są solidnie wytłumione i wzmocnione. Ładne, smukłe, z przednim bas refleksem co ułatwi Panu ich ustawienie względem ściany.

Właśnie z powodu tylnego bas refleksu odradzałbym Pearl 25. Pylon'y wydają się być nieco przereklamowane, zaś STX FX300'ów po prostu nie słuchałem, więc nie chciałbym na ich temat skłamać. Opinie w sieci mają różne.

U nas w salonie, jak i na sklepie internetowym Melodiki i Indiany to jedne z najczęściej sprzedających się kolumn w tym przedziale cenowym, więc jak widać co kraj to obyczaj icon_smile.gif

Powodzenia w poszukiwaniu sprzętu,
Pozdrawiam serdecznie.



Tak czy siak odsłuch zrobić muszę i dostałem mejla od drugiego salonu (inne nie mają sprzętu który mnie interesuje), że bez problemu mogę przyjechać na odsłuch Zensorów i Tesi 560. Mają pomieszczenie 18 metrów co też mi sprzyja bo w końcu aktualnie pomieszczenie mam mniejsze a będę miał niewiele większe. Będę się umawiał, mam nadzieje że się wyrobię w tym tygodniu

Cytat

To wrzucaj propozycje jak znajdziesz na giełdach hi fi, czy aukcjach. Ostanio widziałem Monitor audio silver 6 ( naturalny fornir) za 2300zł, ale to tylko przykład.



Poszukałem trochę używanego sprzętu, z tego co mi się spodobało i nie miało 70 lat zostało to, co sądzicie?
http://allegro.pl/monitor-audio-rx6-i5477364893.html
http://allegro.pl/monitor-audio-bx6-stan-s...5491547190.html
http://allegro.pl/dali-zensor-7-jak-nowe-c...5506838705.html
http://allegro.pl/kolumny-monitor-audio-bx6-i5511344643.html
http://allegro.pl/swietne-kolumny-stereo-d...5483128725.html
http://allegro.pl/monitor-audio-m6-cena-za...5435153619.html
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-b...5481351161.html
Dodatkowo chciałbym się zapytać co sądzicie o sprzęcie Jamo np. S608 lub wyższe modele, w recenzjach na tym portalu dostały opinię jako równe kolumny, bardzo dobrze zaprojektowane itd.
Dla nowo przybyłych przypomnę skrótowo moje preferencje: brzmienie dociążone, dobra średnica, łagodne wysokie, wysoka naturalność, dobra stereofonia.

Mogę nawet wrzucić pomiary moich słuchawek (zapewne są z oryginalnymi filcowymi wstawkami, wyjąłem je co dodało trochę wyższej średnicy i wysokich
oraz powietrza do dźwięku):
http://www.changstar.com/index.php?action=...tach=4466;image

Jeszcze pytanie, coś czego raczej na odsłuchu nie sprawdzę, wybaczcie za dosłowność ale czy takie Tesi 560 będą miały pier*olnięcie? Chodzi mi oczywiście o jakiejś wyższe rozkręcenie na lepszym wzmacniaczu z ewentualnym podbiciem basu (jak się domyślacie pod kątem przykatowania ich na jakiejś domówce czy puszczeniu muzyki rozrywkowej latem). Moje 7C robią 115 decybeli przy 60% głośności według testu na YouTube.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Panowie co sądzicie MA BR5 vs BX5? BX5 nowsze ale na wykresie mają bardzo podbite 100Hz i gorsze zejście od starego modelu. Możliwe że jutro pojadę na odsłuch Indian, ale nie jestem przekonany czy chcę wydać ~2,5k, te MA mam po ~1500zł. Są też Dali Blue 8008, ponoć mają mocny bas, ocieploną średnicę, ogólnie łagodnie brzmienie, kosztują 1200 ale nie wiem czy się nadadzą do mojego pomieszczenia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poprzedniego postu.Ten pan tak chyba napisał, bo jest bezpośrednim dystrybutorem tychże kolumn, trudno więc, aby proponował te marki których nie ma w ofercie.
Jednak jest też faktem jest że Melodika BL40 jest ciekawą propozycją jeśli chodzi o nowe kolumny za 2 tys. podobnie Indiana Line.
Z tym że moja uwaga, jeśli spodoba Ci się model Monitor Audio bx5 to jak dla mnie ( i nie tylko) bardziej "zbliżonym" brzmieniowo modelem jest Indiana Line nota 550. icon_smile.gif Natomiast wspomniany przez Ciebie model Indiana line Tesi 560 gra zasadniczo inaczej icon_wink.gif , z delikatną, mocno ocieploną górą pasma, nasyconym, ale dość wolnym basem i średnicą. Specyficznie, ale jak ktoś tego suka, to ciekawa oferta.

Co do wspomnianych kolumn Jamo S606 ( 608, 626) to wiem że te kolumny niektórym się podobają ze względu na sprężysty, nieco ciągnący się bas. Lecz trzeba mieć świadomość że są one kolumnami bardziej do kina domowego, potrzebującego sporo miejsca z boku ( boczny głośnik). Czy to model 606, 608, 626, brzmią podobnie różnią się wielkością bocznego głośnika. Dobre głosy zbiera Jamo ale seria C.
Kolumny STX ( te lepsze modele) uchodzą za dość naturalnie grające, jednak ten FX 300 zasadniczo większy od np. bx5, Indiany 550, gabarytowo i skalą dźwięku to bardziej konkurent dla MA bx6, Dali 7, choć oczywiście tańszy.
Kolumny pokroju MA bx6, STX fx300, Jamo s626 wstawiłbym zdecydowanie bardziej do pokoju 20m kw i więcej. Chociaż mniejsze bx5 też świetnie w 20m się sprawdzą. Możesz też popatrzeć też i posłuchać na kolumny Magnat quantum 675, nieco większe od MA bx5, ale nie tak duże jak bx6, czy jamo 626 .

Cytat

Moje 7C robią 115 decybeli przy 60% głośności według testu na YouTube.


Do takich testów podchodź ostrożnie, albo daj spokój. Bo wychodzi że komputerowe kolumny na 60% wysterowania są głośniejsze niż dwusilnikowy Boeinng 747;) Niedawno czytałem test jakiś naprawdę dużych kolumn, gdzie opisywano ich brzmienie, a także możliwości pokroju właśnie dB i ciśnienia akustycznego. Te duże kolumny miały dość standardową efektywność bo 89dB, przy 1 W ze wzmacniacza, więc w sumie głośno icon_wink.gif a maksymalnie ok. bodaj 114dB !!! Więc albo warunki i standardy pomiarów dla tych sprzętów były różne, albo ktoś się pomylił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wybór padł na Monitor Audio BX5, w dodatku udało mi się je znaleźć na allegro za 1400zł i wyprosić możliwość wysyłki u sprzedawcy.

Potrzebuję do tego wzmacniacza, dobrze by było gdyby miał miękki mocny bas jednak żeby nie podkreślił jeszcze bardziej podbicia na midbasie tych kolumn, dobrze aby średnica była ocieplona, lekka, swobodna, użyję częstego określenia: "plastyczna". Wysokie nie mogą zostać za bardzo podbite. Oczywiście ma to grać żwawo, dynamicznie, przestrzennie, po prostu z lekką nutą ocieplenia i dobrej, swobodnej średnicy. Co o tym sądzicie? Myślałem nad jakimś NAD'em, Rotelem czy innym tego typu wariatem, ale nie przyglądałem się sprawie dokładnie. Może C316BEE? RA-02? Mógłym też wykombinować Xindaka 06 za około 1k. Poczekam może na jakieś wskazówki zamiast strzelać modelami z allegro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ile maksymalnie możesz przeznaczyć na wzmacniacz?


Planowałem nie przekraczać kwoty 1000zł, chciałbym jeszcze kupić nowy dac+amp pod słuchawki i przy okazji kolumny. Oczywiście nie jest to sztywna granica, aczkolwiek wolałbym coś pod nią. Mimo, że nie zagłębiałem się w inne modele, Xindak A06 to mój faworyt, jest jednym z najładniejszych wzmacniaczy jakie widziałem i dodatkowo zaciekawiła mnie jego recenzja na tym portalu http://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/962-a06

Nie wiem czemu, ale nie wyświetlał mi się twój post, odpisałbym wcześniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xinadk A-06, to bardzo ciekawy wzmacniacz. Niskie tony ma owszem bardzo mocne, ale nie nadmuchane, tylko dobrze kontrolowane, szybkie, trochę utwardzone. Średnica i wysokie trochę łagodniejsze na tym tle, ale gdyby brakowało trochę rozświetlenia czy większej soczystości, można dać odpowiednie okablowanie.
Piszę tu o bardzo delikatnych korekcjach, pewnych akcentach, doszlifowaniu brzmienia.
A masz na oku wersję starszą, czy nowszą z wejściem USB?
Ale pod słuchawki będziesz musiał kupić osobny przedwzmacniacz. Oczywiście są takie urządzenia DAC, które pełnią zarazem funkcję preampu słuchawkowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, chcę kupić NuForce Icon DAC, ale jeszcze zastanowię się co do sprzętu dla słuchawek. Co do wersji, tą bez USB. Różni je coś, jakieś poprawki w nowszej wersji?

Oprócz Xindaka jakaś ciekawa alternatywa? Mimo tego, że czuję, że to właśnie to, to chciałbym mieć jakiś wybór. Może coś z bi-wire'ingiem? Ponoć te kolumny dużo na nim zyskują, ale nie wiem w jakim stopniu przekłada się to na rzeczywistość Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że inne wzmacniacze, które w przybliżeniu grają podobnie do Twoich potrzeb będa sporo droższe.
Roksan Kandy, Atoll, Advance Acoustic?
Co do bi-wiringu, to możesz go poprowadzić również ze wzmacniacza, który posiada pojedyncze pary zacisków głośnikowych.
Ja tak mam. Można to zrobić stosując specjalne kable, które od strony wzmacniacza mają pojedyncze wyprowadzenie a od strony kolumn podwójne
Albo też od strony wzmacniacza jedną parę podłączasz widełkami a drugą bananami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...