Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do Magnat Quantum 677


Tropik

Recommended Posts

Witam,

Po dłuższej lekturze forum, postawiłem na Magnaty 677. Uważam że spełnią moje wymagania. Problem jednak w tym, że nie mam pojęcia czym je zasilić? Pokrótce opiszę w jaki sposób będę używał kolumn:

- Najczęściej będę słuchał muzyki z komputera (formaty FLAC i WAV),
- Bardzo często, pod wzmacniacz będę podłączał swoje cyfrowe pianino (ze zbalansowanym wyjściem - cokolwiek to znaczy, lecz może istotne?),
- W przyszłości być może jakiś odtwarzacz CD,
- Zaznaczę jeszcze, że zestaw często będzie chodził przez kilka (nawet 7-icon_cool.gif godzin bez przerwy,
- Lubię głośno, a w szczególności gdy gram na pianinie icon_smile.gif
- Pokój o wymiarach 4m x 6m,

Czy któryś z podanych będzie w stanie udźwignąć te kolumny i wyda z nich odpowiedni dźwięk?

Pioneer A-30-K
Yamaha A-S501
Yamaha A-S301
Denon PMA-720AE
Marantz PM5004

Szukam czegoś sensownego w cenie ~ 1500 zł.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze spostrzeżenie. Skąd wiesz, że Magnaty spełnią Twoje wymagania?
To nie są może kolumny ostro grające, ale dość ofensywnie i kilka godzin w ich towarzystwie może Cię
mocno zmęczyć.

Drugie spostrzeżenie, to jeśli jednak wybierzesz (kupisz) Magnaty, najrozsądniejszym posunięciem zamiast się tu nas bezsensownie pytać, będzie umówienie się w jakimś dobrze zaopatrzonym salonie audio na odsłuch i sprawdzenie tych kolumn z wyżej wymienionymi wzmacniaczami.

Najlepszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że wiesz jakiego brzmienia szukasz, byłoby kupienie kolumn i wzmacniacza z drugiej ręki. Jest szansa, że znajdziesz sprzęt, który zagra spektakularnie lepiej od tego, który zamierzasz kupić jako nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cytat

będzie umówienie się w jakimś dobrze zaopatrzonym salonie audio na odsłuch i sprawdzenie tych kolumn z wyżej wymienionymi wzmacniaczami.


Zwłaszcza że nie musi być to jakiś super audio salon Hi-fi, bo te modele Magnata quantum 675, 677 są szczęśliwie dość często w bliżej położonym MM, lub Saturnie, można więc ocenić samemu.
Ja nie łączył bym ich w ciemno z denonem 720- zbyt gęsty dźwięk w dole pasma i Marantzem 5004- jest nieco zbyt słaby . Sugeruję posłuchać z Yamahą- doda M Q nieco blasku w górze, lub Pioneerem A30- ciut mniej góry względem Yamahy, ciut więcej niż u Denona , ale bas będzie nieco utwardzony i szybszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt są one propozycją którą warto posłuchać, szukając nowych kolumn, w tej cenie.
Niemniej każdy słucha muzyki inaczej, dany gatunek muzyki nie zawsze determinuje np. markę wzmaka, lub kolumn. Ja w takiej muzyce preferowałbym dokładność i szybkość brzmienia, a ktoś więcej snujących się niskich tonów, ktoś inny znów niski twardy bas i dużo góry.
Jednak chyba nie powinno się brzmienia całego zestawu w jakąś stronę zbyt przeginać icon_biggrin.gif , że będzie dominować albo lejący się gęsty bas, lub tylko cyk, cyk w górze pasma.
Zwłaszcza że chcesz słuchać np. pianina, więc tu chyba są potrzebne szybkie twarde wybrzmienia, więc sugeruję wcześniejsze opcje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę posłuchać 677-tek z Yamahą AS301 do AGD/RTV. Jak nie zagrają dobrze, poproszę o inne kombinacje ze wzmacniaczami które mają na stanie. icon_smile.gif

Póki co dziękuję Panowie! Dzięki Wam wiedziałem jaki sprzęt zamówić do sklepu na odsłuch! Dam znać jutro co i jak... :>

//Edit: Mam jeszcze małe, laickie pytanie: Czy wzmacniacz o mocy 60W pociągnie kolumny o mocy 200W? Na logikę, głośniki będą grały na 1/4 głośności a wzmacniacz maksymalnie obciążony? Pewnie źle to rozumuję ale czy ktoś pokrótce może wyjaśnić jak to wygląda? Bo trochę się martwię o swój wybór, który takie parametry właśnie posiada.... Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

//Edit: Mam jeszcze małe, laickie pytanie: Czy wzmacniacz o mocy 60W pociągnie kolumny o mocy 200W? Na logikę, głośniki będą grały na 1/4



Bardzo upraszczasz sprawę.
1) Co to znaczy moc 60W ? Moc zasilacza, na kanał, czy 2x60 W ? Jak te 2x60W jest przy 8 ohm, to przy 4ohm powinno się pojawić więcej, lub najlepiej podwoić, ale ok. 2x100W to też dużo icon_wink.gif .
To ważne, bo kolumny najczęściej są jednak 6 i 4 ohmowe, a nie 8 i lepiej grają z wydajnym choć niby słabszym wzmacniaczem stereo, niż amplitunerem kina domowego co to ma czasem tylko extra moc na papierze na 1 tylko kanale i pasmie 1 kHz.

2) Chciałbyś kolumny 200W i wzmak 200W? icon_biggrin.gif Na kolumny 100-200W stać większość ludzi którzy myślą o jakimś stereo, bo 100-150W kolumny to pewien standard, ale na wzmacniacz z prawdziwymi 2x200W już nie każdego stać, zresztą nie każdemu jest, aż taki mocny potrzebny .

3) Myślę też , że wiesz już, że nawet 200W kolumny nie zagrają głośniej od kolumn 100W (zwłaszcza same) , bo te W w kolumnach to nie wskaźnik ich głośności.

4) Zresztą producenci kolumn nie piszą przy kolumnach już często mocy kolumn, ale ich efektywność i rekomendowaną moc wzmacniacza od - do, lub minimalną np. jak przy planowanych 677 w zakładce technical details " >30W " http://www.magnat.de/en/home-audio/audioph...670/quantum-677
W sumie to też nie wiele mówi, bo wzmacniacz 2x30W może być bardzo różny w wydajności i zasilaczu zresztą patrz pkt1 .

5) Jeśli chodzi o Yamahę as300/301 to jest w testach nieco mocniejsza niż podaje producent http://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniac...6-yamaha-as-300 . Producenci czasem zaniżają moc wzmacniaczy, a zawyżają amplitunerów KD

6) Piszesz że będziesz musiał mieć wzmacniacz na full, a kolumny będą grały na 1/4 mocy, trochę bzdura. Kolumny są spore i mają dużą efektywność dB, jak wysiedzisz w pokoju z odkręconym wzmacniaczem na 1/2 to jesteś Czak Norris icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz powinien być ustawiony raczej na low, czyli kolumny 4 ohmowe ( będzie się mniej grzał).
Co do kolumn podłączyłeś pod LOW, ale przecież jest "zworka, blaszka" więc sygnał biegnie także do sekcji wysoko tonowej.
Sprawdź czy te zworki nie mają jakiejś izolacji, lub podłącz kable do sekcji high ( wtedy zworka i tak poprowadzi tony niskiej do głośników niskotonowych).
W przypadku wzmacniaczy yamahy ciężko mówić że mają wycięte wysokie tony, jedyne co przychodzi mi jeszcze do głowy to może wciśnięty przycisk "pure direct", ale wtedy tonów wysokich i niskich jest w sam raz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem kabel w kolumnach do środkowych wtyków i jest idealnie! Czystość jaką zachwycałem się w sklepie powróciła! icon_smile.gif
Dziękuję za pomoc i śledzenie wątku!

Tak więc jest to mój pierwszy, "poważniejszy" zestaw stereo i muszę powiedzieć że jestem wniebowzięty. Ocena mało obiektywna, gdyż zachwycałbym się każdym nowym (lepszym od mini-wieży) sprzętem.

Mam tylko problem z basem, który nie jest tak soczysty jakbym sobie tego życzył, jednak wiem, że jest to spowodowane złym ustawieniem kolumn. Stojąc za kolumnami, bas jest wyrazisty i głęboki więc potencjał jest! icon_smile.gif

Sprzedawca w sklepie powiedział żeby przez pierwsze kilkadziesiąt godzin nie katować kolumn głośnością, żeby membrany się prawidłowo wyrobiły. To prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko o pewnych sprawach.
Podłączenie kabelków pod High w kolumnach mogło dać to, że wysokie zagrały bardziej wyraziście.
To sposób znany nie od dziś i opisywany na tym forum niejednokrotnie.
A czy niskie tony nie pogorszyły się wraz z przełączeniem z Low na High?
Jasne, że niskie tony są najtrudniejsze do opanowania. Szczególnie w niewielkim pomieszczeniu i jeśli
kolumny stoją zbyt blisko ścian. Tu proponuję odsunąć je jak najdalej możesz od ścian bocznych i tylnej.

Większą swobodę brzmienia i jego soczystość może dać Ci połączenie dwukablowe, czyli bi-wiring.
Sprawdź w necie. W razie wątpliwości pytaj. Oczywiście przy podłączeniu bi-wire demontujemy zworki
łączące Low i High. W takim układzie jak teraz możesz odizolować dłuższe odcinki kabla i przeciągnąć go
przez zaciski od High, do Low. Też demontujesz zworki w takim przypadku.

Jeszcze inna sprawa, to jakość kabli. Zarówno głośnikowych jak i interkonektów (połączeniowych).
W salonie mogłeś słuchać na lepszych i stąd różnice.

Zasilanie, to odrębna sprawa. Niektóre urządzenia są dość czułe na jakość prądu. Potrzebna by była dobra listwa zasilająca z filtrami przeciwzakłóceniowymi.
Można kupić choćby coś takiego:
http://www.filtercon.com.pl/?pfpz2-4-s-d-%...kloceniowy%29,8

Oczywiście akustyka pomieszczenia, to jedna z najważniejszych spraw. To i ustawienie w nim kolumn.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli temat Cię zainteresuje a powinien, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.

Oczywiście pewien sfrustrowany młokos może Ci napisać, że większość co napisałem, to są bzdury, ale liczę na Twój słuch i determinację w dążeniu do poznania różnych zależności mających wpływ na dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzedawca w sklepie powiedział żeby przez pierwsze kilkadziesiąt godzin nie katować kolumn głośnością


Myślę, że KATOWAĆ głośnością to nigdy nie warto (ani kolumn, ani siebie). Muzyka wcale nie musi "ryczeć", aby było ją dobrze słychać. Być może z czasem sam zauważysz, że tynk ze ścian nie musi złazić icon_wink.gif, aby wydobyć z nagrań wszystkie smaczki i cieszyć się pięknym brzmieniem. W odpowiednich konfiguracjach sprzętowych i pomieszczeniach łatwo się o tym przekonać.

To dopiero początki przygody, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Bardzo dobrze, że na razie jesteś zadowolony, ale ja jestem zdania, że jeszcze sporo w życiu skonsumujesz! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi! Wszelakie rady biorę sobie głęboko do serca. icon_wink.gif
Panowie mam jeszcze prośbę do jakiegoś specjalisty od pomieszczeń. Jest mały problem z basem. W centrum pomieszczenia praktycznie go nie ma, natomiast w miejscach zaznaczonych na czerwono - jego nadmiar. Zdaję sobie sprawę że może to być spowodowane złym rozmieszczeniem sprzętu, dlatego proszę o rady. W grę wchodzi nawet kompletne przemeblowanie na rzecz dobrego odsłuchu.
Charakterystyka pokoju:
- ściany betonowe. żadnego gipsu,
- podłoga - panele podłogowe,
- okna stare, drewniane, słabo tłumiące odgłosy z zewnątrz.



Da się coś z tym wszystkim zrobić? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytasz Ty kolego co się w wątku pisze, korzystasz z rad?
Przecież podałem Ci stronę i jakby było mało zaproponowałem pomoc w postaci materiałów o akustyce.
Widzę, że chyba nie czytałeś niczego, bo pytasz o sprawy zupełnie podstawowe.
To jasne, że w bliskości ścian a szczególnie naroży pokoju będzie wzmocnienie niskich tonów.
Przede wszystkim to jak można tak ustawić spore kolumny podłogowe?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podłączyłem kabel w kolumnach do środkowych wtyków i jest idealnie! Czystość jaką zachwycałem się w sklepie powróciła! icon_smile.gif
Dziękuję za pomoc


Kolejny przykład na to, że nie ma co się dziwić pewnym pozornie dziwnym rzeczą. Zworka-blaszka w tych akurat kolumnach zdegradowała wysokie tony ! Usłyszał to w sumie amator. W 3/4 kolumn aż takiego efektu oczywiście może nie być, a tu proszę.
U mnie był podobny efekt ( mniejsza efektywność) z głośnikiem niskotonowym w monitorze mission.
W tym wypadku sugeruję, co było już pisane, wywalenie zworki, odizolowanie kabla głośnikowego na długości 4- 5 cm i przewleczenie go zamiast tej blaszki przez dwa otwory low i high . icon_wink.gif

Co do ustawienia tych kolumn, jest trochę fatalne icon_sad.gif . Pomijając już te doznania z niskimi tonami, to masz, a raczej nie masz, normalnej sceny stereo, efektu szerokości i głębi muzyki.
Siedzisz jakoś z boku, kolumny są blisko siebie, a dźwięk z obu odbija się i kotłuje pośrodku za telewizorem.
Popracuj nad ustawieniem, przemyśl aranżacje lokalu, gra warta świeczki, bo tak masz zestaw na którym słyszysz tylko część muzyki icon_smile.gif , a zestaw robi na razie tylko trochę lepszy jakościowo hałas .
Ja sugeruję też zatkanie gąbką portów basrefleks, dobrego precyzyjnego basu nie ubędzie, a ten odbity i ciągnący sporo zniwelujesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Cytat

//Edit: Mam jeszcze małe, laickie pytanie: Czy wzmacniacz o mocy 60W pociągnie kolumny o mocy 200W? Na logikę, głośniki będą grały na 1/4



Bardzo upraszczasz sprawę.
1) Co to znaczy moc 60W ? Moc zasilacza, na kanał, czy 2x60 W ? Jak te 2x60W jest przy 8 ohm, to przy 4ohm powinno się pojawić więcej, lub najlepiej podwoić, ale ok. 2x100W to też dużo icon_wink.gif .
To ważne, bo kolumny najczęściej są jednak 6 i 4 ohmowe, a nie 8 i lepiej grają z wydajnym choć niby słabszym wzmacniaczem stereo, niż amplitunerem kina domowego co to ma czasem tylko extra moc na papierze na 1 tylko kanale i pasmie 1 kHz.

2) Chciałbyś kolumny 200W i wzmak 200W? icon_biggrin.gif Na kolumny 100-200W stać większość ludzi którzy myślą o jakimś stereo, bo 100-150W kolumny to pewien standard, ale na wzmacniacz z prawdziwymi 2x200W już nie każdego stać, zresztą nie każdemu jest, aż taki mocny potrzebny .

3) Myślę też , że wiesz już, że nawet 200W kolumny nie zagrają głośniej od kolumn 100W (zwłaszcza same) , bo te W w kolumnach to nie wskaźnik ich głośności.

4) Zresztą producenci kolumn nie piszą przy kolumnach już często mocy kolumn, ale ich efektywność i rekomendowaną moc wzmacniacza od - do, lub minimalną np. jak przy planowanych 677 w zakładce technical details " >30W " http://www.magnat.de/en/home-audio/audioph...670/quantum-677
W sumie to też nie wiele mówi, bo wzmacniacz 2x30W może być bardzo różny w wydajności i zasilaczu zresztą patrz pkt1 .

5) Jeśli chodzi o Yamahę as300/301 to jest w testach nieco mocniejsza niż podaje producent http://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniac...6-yamaha-as-300 . Producenci czasem zaniżają moc wzmacniaczy, a zawyżają amplitunerów KD

6) Piszesz że będziesz musiał mieć wzmacniacz na full, a kolumny będą grały na 1/4 mocy, trochę bzdura. Kolumny są spore i mają dużą efektywność dB, jak wysiedzisz w pokoju z odkręconym wzmacniaczem na 1/2 to jesteś Czak Norris icon_wink.gif



Przepraszam, ale kolejny laik zada pytanie... Chcę kupić lepsze kolumny do domu. Mam póki co miniwieżę denona df 107. Czy ten wzmacniacz pociągnie te kolumny czy raczej one go przeciągną na "drugą stronę lustra" i mi wzmak zdechnie przy tych kolumnach? I czy w ogołe te kolumny zagrają lepiej z tym wzmakiem z miniwieży. Jeszcze jedno: we wzmaku są dwa wyjścia na głośniki po dwa zaciski w każdym, tymczasem w tych kolumnach widze aż cztery zaciski. Czy da się zatem podłączyć mój wzmak do tych kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[/quote] Przepraszam, ale kolejny laik zada pytanie... Chcę kupić lepsze kolumny do domu. Mam póki co miniwieżę denona df 107. Czy ten wzmacniacz pociągnie te kolumny czy raczej one go przeciągną na "drugą stronę lustra" i mi wzmak zdechnie przy tych kolumnach? I czy w ogołe te kolumny zagrają lepiej z tym wzmakiem z miniwieży. Jeszcze jedno: we wzmaku są dwa wyjścia na głośniki po dwa zaciski w każdym, tymczasem w tych kolumnach widze aż cztery zaciski. Czy da się zatem podłączyć mój wzmak do tych kolumn?
[/quote]

To co nikt mi nie pomoże?icon_wink.gif
Jakby ktoś mógł w dwóch zdaniach udzielić odpowiedzi, będę wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...