Skocz do zawartości

sprzęt audio do 3 tysięcy dla początkującego


Lexander

Recommended Posts

Witajcie.
Odkąd dostałem na święta nieco lepsze słuchawki (Sony MDR-10RC), zacząłem słyszeć różnicę między dobrą mp3 a jakością CD i natychmiast zaczęło mi zależeć na jakości dźwięku. Porzuciłem marketowe głośniczki i rozglądam się za sprzętem z prawdziwego zdarzenia, jednak nie mam zbyt dużych pieniędzy do wydania, ucho też nie jest wyrobione.

Jaki sprzęt polecilibyście do pokoju 12 m^2? Prosiłbym o propozycje wzmacniacz+kolumny.
Myślałem też o tym, żeby wzmacniacz był dosyć wysokiej klasy, dzięki czemu przerzucając się w przyszłości na lepszy sprzęt wymieniałbym jedynie kolumny. Wtedy mogę zwiększyć budżet o 500 złotych. Co Wy na to?

dodatkowo pytanie - czy nie będzie strat w jakości, jeżeli kupię jakiś tani konwerter usb <--> spdif? Wystarczy, żeby obsługiwał on 24/192, czy musi mieć jeszcze jakieś szczególne funkcje?

Z góry dzięki
Podobno głośniki dobiera się pod gatunki słuchanej muzyki, a oprócz tego chciałbym się pochwalić czego słucham:
http://www.lastfm.pl/user/LexanderPL

Byłem w salonie audio (Kezard Gdynia)
Sprzedawca polecił mi Marantz PM 6005 i Dali Zensor 3. Co myślicie o takim połączeniu? Tutaj rolę tego wyższej klasy wzmacniacza miałby pełnić właśnie Marantz. W kolumnach zależy mi na tym, żeby dosyć nisko schodziły z basami, przydaje to się w muzyce electro. Oprócz tego nie będę miał miejsca na to, żeby kolumny były w pewnej odległości od ściany, więc powinny mieć bass reflex z przodu (mam nadzieję, że nie piszę bzdur, ale tak wyczytałem w internecie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. Wielkość pomieszczenia?
2. W nawiązaniu do 1. - czy kolumny muszą być podstawkowe? Podłogowe mogą mieć więcej basu, na którym Ci zależy
3. Nie kumam o co chodzi z tym konwerterem. Marantz ma wbudowany DAC, więc komputer możesz podłączyć, jeśli karta dźwiękowa ma wyjście coax.



Tak jak wspomniałem, pomieszczenie ma 12 m^2. Nie mam w laptopie żadnego wyjścia cyfrowego, stąd jest mój pomysł na konwerter. Dzięki za odpowiedź
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz ma być dość wysokiej klasy, to najlepiej by był on używany. Zagra dużo lepiej w takim budżecie.
Ale kolumny są jeszcze ważniejsze, więc one, szczególnie one powinny być dobre.
Czy standowe do 12m2? Chyba tak. Albo co najwyżej niewielkie podłogówki, takie monitory raczej z dobudowanym dołem obudowy, do wersji podłogowej.
A do typowych monitorów niezbędne są standy. Bo kolumny postawione gdzieś na półce czy biurku bardzo stracą na prezentacji, na jakości dźwięku.
Jeśli nie możesz odstawić kolumn od ścian na choć 30 - 40 cm, to źle, bo mało które zagrają przyzwoicie w bezpośrednim sąsiedztwie ściany.
Nawet te z otworem b-r umieszczonym z przodu obudowy, czy z obudową typu zamkniętego (bez otworu).
Bo nie chodzi tu tylko o niskie tony, ale reszta pasma też na tym ucierpi. Czytelność/precyzja, stereofonia, i kilka innych aspektów.

Za 3, 3,5 kzł sprzęt z drugiej reki powinien zagrać już bardzo dobrze i za takim bym się rozglądał.

A jak upierasz się przy nowym, to możesz posłuchać zestawienia, które proponował sprzedawca w salonie. Może CI się to spodoba?

Jeśli nie masz wyjścia cyfrowego z laptopa, to jaki sygnał chcesz konwertować? Analogowy na cyfrowy a później znów ten na analogowy? icon_rolleyes.gif
To lepiej zgrywać ciekawsze płyty na CDRy i kupić niedrogi odtwarzacz CD (100 - 150 zł) by móc z niego słuchać muzyki w lepszej jakości.
Z komputera też da się słuchać za pomocą przejściówki mini jack - 2xRCA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.
Zdecydowałem się na Marantz PM6003 z kolumnami Monitor Audio bx2. Oba używane, w stanie idealnym, za łącznie około 1500 złotych. Wydaje mi się, że dobrze trafiłem, mają dobre opinie, podobno dobrze razem współgrają, a ten Monitor Audio schodzi do 42 Hz, co jest dosyć niskie jak na kolumny tego rozmiaru. Co o tym myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mamy myśleć? Podoba Ci się, wybrałeś, to Ty ocenisz, czy taki dźwięk jest tym czego szukasz. Żadnego błędu tu nie ma, sprzęt jest dobry.
Że można by lepszy w tej cenie, to wiesz. Ale i ten zestaw może zagrać dobrze.
Jednak musisz pamiętać o ustawieniu kolumn, popracuj nad tym i poprawą akustyki pokoju, bo to podstawa w uzyskaniu dobrej jakości dźwięku.
Później możesz skorygować jeszcze coś kablami i może być to całkiem dobre granie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Po przesłuchaniu paru albumów przyszedł czas na podsumowanie.
Korzystam ze wzmacniacza Marantz PM6003 i kolum MonitorAudio BX2. Kable to zwykłe 2,5 mm, za 7,50 zł/metr. Rozstawienie jest kiepskie, bo 1,5 metra przed lewym głośnikiem jest ściana (głośnik jest na półce), prawy jest na szafce, musiałbym to narysować. Lepiej rozstawić się nie da. Problemy odczuwam przy głośnym słuchaniu, kolumny tracą sporo na szczegółowości, ze średnich tonów robi się papka. Wzmacniacz ma kopa, mimo tylko 45W bez problemu nagłaśnia mi pokój, nie traci dynamiki. A dynamiki kolumny się nie boją. Gdy jest potrzeba, potrafią uderzyć porządnie. Bas schodzi nisko i jest dosyć miękki, ale nie leniwy.
Wczoraj wieczorem słuchałem The Songs of distant earth (Mike'a Oldfielda) i mówię wam - coś wspaniałego. Słuchałem dosyć cicho, ale świetnie słyszałem każdy szczegół, byłem zachwycony.
Czekają mnie pozostałem albumy Oldfielda, Jarre'a, Pink Floyd i sporo albumów do przesłuchania po raz pierwszy (rekomendowane m.in. przez użytkowników tego forum).
Ponieważ wzmacniacz nie ma wbudowanego DACa, dokupiłem Fiio E10k. Przyjdzie do mnie za kilka dni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwerter DAC -> np. http://q21.pl/pro-ject-usb-box-s.html
(ewetualnie Audiotrak Prodigy Cube ) -> http://allegro.pl/wyprz-karta-dzwiekowa-au...5257025058.html
Sygnał z laptopa leci przez USB, także można zaopatrzyć się też w lepszy kabelek.
Co do kolumn to myślałeś może o Pylon Audio 20? -> http://www.pylonsklep.pl/pl/pylon-audio-pearl-20-front.html
Monitor Audio BX2 grają bardzo ładnie, ale możesz mieć za mało niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(ewetualnie Audiotrak Prodigy Cube ) -> http://allegro.pl/wyprz-karta-dzwiekowa-au...5257025058.html



Nie jestem znawcą ale miałem tego DACa i w porównaniu z w miarę dobrą wbudowaną kartę dźwiękową na płycie głównej komputera jest niewielka różnica (mniej szumów). W porównaniu do Asus Xonar Essence One (którego teraz używam i wiem że o wiele droższy) to niebo a ziemia, nie wiem czy to jest opłacalny zakup i sensowny.
Piszę z własnych doświadczeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na inny dac i mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania.
Co do kolumn Pylon, nawet jeśli faktycznie mają więcej basu, to są podłogowe. A na takie miejsca nie mam. Ale jeżeli kiedyś będę zmieniał kolumny, to pomyślę również nad tymi.

Pierwszą zmianą, jaką będę chciał wprowadzić w moim zestawie będzie wymiana kabli głośnikowych na coś porządnego. Myślałem już nad jakimś odtwarzaczem sieciowym, bo mam w domu mały serwer, dzięki czemu mógłbym odtwarzać swoją cyfrową kolekcję bez użycia komputera. Jednakże takie odtwarzacze to kolejne 2 tysiące, a wypadałoby kupić również marantza (żeby pasował designem), a marantz z kolei ma beznadziejną aplikację mobilną oraz nie czyta plików .cue, które to zapisują podział utworów w albumie zapisanym w jednym pliku. A takich jednoplikowych albumów mam sporo, bez ich obsługi ten odtwarzacz traci dla mnie jedną z podstawowych funkcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego warto pomyśleć o czymś inny do tego celu niż Marantz. Komputer w tej dziedzinie jest zwykle znacznie bardziej wygodny ( jeśli chodzi o obsługę różnego rodzaju plików ).
Jeśli chcesz wyraźnej poprawy jakości dźwięku, warto pomyśleć o lepszej adaptacji pomieszczenia do słuchania muzyki. K
Najlepsze kable na niewiele się zdadzą jeśli kolumny są źle stawione.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...