Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Marantz SR 4000L 1981r.


Krzych

Recommended Posts

DSC01446.jpg

Proszę o pomoc w wyborze kolumn stereo do Marantza SR 4000L,dodam że zależy mi na ciężkim brzmieniu w pierwszej kolejności , mam na myśli ciężki metal,nie chcę zawężać się jednak tylko do metalu.Kolumny mają być podstawkowe ponieważ mam duży salon o powierzchni około 50 m2 słabo wygłuszony ,raczej wcale (nawet nie ma firanek:). Oto zdjęcie pacjenta icon_biggrin.gif http://tufotki.pl/gtG3z http://tufotki.pl/oSg6U
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego do ciężkiego brzmienia kupiłeś tego Marantza?
Czy zdajesz sobie sprawę że do salonu 50m2 potrzeba większych kolumn podłogowych a nie monitorów standowych?
A takie kolumny potrzebują dobrego napędu.

Akustyka pomieszczenia to bardzo ważna sprawa. Goły pokój pełen dużych, płaskich i twardych powierzchni nie da Ci dobrej jakości dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzęt czekał 7 lat na swoje drugie życie.Uwielbiam go ,gra tak jak wyobrażałem sobie że będzie grał,dla mnie wspaniały dźwięk z tamtej epoki.Specyfikacja podaje że ma prawdopodobnie 100w na każdy z 4 kanałów.Mogę go oczywiście ograniczyć do słuchania muzyki dla niego odpowiedniej.Testowałem go na kolumnach z wieży ,mogę powiedzieć że gra wspaniale,jak na takie (pierdki).Co radzisz? Boję się że podłogowe kolumny zadudnią ,stąd pomysł na standy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz z tego co udało mi się ustalić ma 40W przy 8 omach. Na dwa kanały. Skąd pomysł, że amplituner ma 4 kanały?
Sądzisz po podwójnych zaciskach głośnikowych?
http://www.audiovintage.fr/2009/05/30/marantz-sr-4000l/
W sumie, to mógłby on fajnie grać taką muzykę jak lubisz, ja sam jestem zwolennikiem bardziej barwnego i soczystego brzmienia nawet w cięższych odmianach muzyki.
Ale niestety nie napędzi on raczej prawidłowo takich kolumn jakie powinny zagrać w 50m2.
Bo niestety aby uzyskać mocne, dynamiczne brzmienie, które by nie zginęło w sporym pomieszczeniu powinny tam stanąć duże kolumny podłogowe
a takie trzeba napędzić czymś odpowiednio mocnym. I tyle.
Inaczej dźwięk będzie owszem dobry, ciekawy, ale dość anemiczny.
A kolumny podłogowe mogą zadudnić z kilku względów. Właśnie gdy wzmacniacz jest zbyt słaby i nie kontroluje dobrze głośników niskotonowych,
albo gdy kolumny stoją zbyt blisko ścian, czy w nieodpowiednich dla danego pomieszczenia miejscach, które wzmacniają dane podzakresy pasma akustycznego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś budżetu jaki masz na kolumny.
Musisz także pamiętać, że monitory by zagrały dobrze muszą stanąć na solidnych masywnych standach.
Najlepiej metalowych. Muszą także wynieść kolumny na taką wysokość, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu podczas gdy siedzisz i słuchasz.
Choć ja do takiego pomieszczenia zdecydowanie proponuję kolumny podłogowe.

Nie wiemy także jakie źródło dźwięku będzie w tym systemie, jakie masz okablowanie?

Nie napisałeś już nic o akustyce i możliwościach jej poprawy a zapewniam Cię, że lekceważysz bardzo podstawową sprawę.
To tak, jakbyś kupił dobry sportowy samochód i chciał jeździć na zupełnie łysych oponach po śliskiej nawierzchni. Efekty raczej będą marne.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Poczytaj choć o podstawach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ustalmy kwotę do 1000zł.Na początku bardzo chciałem go uzbroić w kolumny z jego epoki np: http://olx.pl/oferta/kolumny-jvc-s-66-wizu...html#b559776dee to tylko przykład stylu jaki chciałem uzyskać.Potem pomyślałem że może coś nowego od B&W np: http://allegro.pl/bw-602-s3-nieuszkodzone-...5573706592.html to oczywiście przykład ,sęk w tym że nie mam pojęcia w co uderzyć żeby to spasować,wiem jedno nie chce miękkiego dzwięku ,chce mocny, sprężysty, szybki detaliczny dżwięk. Z pomieszczeniem będzie wiele gorzej to istna katastrofa ,dom jest otwarty bez drzwi, firanek ,dywanów ,odsłuch będzie oddalony od sprzętu od 2m do 4m tak moge oddalić sofę Zródłem będzie na początek radio i Macbook Pro poprzez wejście aux ,w przyszłości niedalekiej chcę kupić CD oraz gramofon ,okablowania nie mam jeszcze tzn mam:D jest to kabel JVC jack-cinch.Jeszce jedno biorę po twoich aluzjach pod uwagę kolumny podłogowe ,moc wzmacniacza to 8-16 om 4 kanały x 65w ,4-16 om x 2 kanały 130w .Dziwnie jest to podane bo podobno końcówki maja po 50w na kanał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, coś mi się tu nie zgadza. Po pierwsze jak pisałem, to prawie na pewno nie jest amplituner czterokanałowy.
Jeśli to taki sam, jak podałem Ci link do strony, to jest stereofoniczny. I chyba te dane są jakieś pokręcone.
Zapytam i odpowiedz dokładnie. Czy to co napisałeś o mocach, spisałeś z jakiejś instrukcji czy z tylnego panelu amplitunera?
Najlepiej zrób jakieś zdjęcie albo przepisz słowo w słowo co tam jest napisane.
Póki co nie można Ci polecić do niego kolumn, bo nie wiadomo dokładnie jaką mocą dysponuje i jaką minimalną impedancję może przyjąć.
Choć ja byłbym skłonny przypuszczać, że jednak tak jak napisane w tym linku i ma 40W przy 8 omach.

A kolumn szukam, tylko później zweryfikuję i podam Ci linki do odpowiednich.

Co do akustyki, to zamierzasz coś robić, dać jakiś dywan, coś na ściany, jakieś meble, duże rośliny itp?
Bo mam wrażenie, że ja sobie i Ty trochę tak sobie icon_wink.gif A przecież nie o to chodzi. Przynajmniej Tobie, prawda?
Jeśli dźwięk ma być sprężysty, szybki, detaliczny, to takie pomieszczenie jak teraz może zadziałać rzeczywiście "tragicznie".
Ale to już wiesz a jeśli jesteś ciekaw możesz się dowiedzieć więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście masz link ze zdjęciami zerknij ,sa to dwie końcówki mocy prawdopodobnie z separatorem na cztery ,tzw kwadro modne w tamtych czasach.Powiększ sobie także fotkę przodu z pierwszego postu i zerknij na wskaźniki na dole ,podziałka na waty i omy.Końcówki są 40 lub 50 watowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
No nie wiem, mam mało danych. Mnie się wydaje, że to nie jest wzmacniacz czterokanałowy. Nie wiem skąd przeświadczenie, że wzmacniacz jest kwadro skoro na obudowie jest napisane "mw/lw/fm Stereo Receiver"? Ale trzeba by znać jego konstrukcję wewnętrzną. Podwójne gniazda głośnikowe nie są wyjściami z czterech końcówek mocy, ale wygodniejszym wyjściem (zdublowanym) z dwóch. A służą do podłączenia dwóch par kolumn (np. by jedna grała w pokoju a druga w kuchni) albo do zastosowania podwójnego okablowania. Mniejsza o to. Bi-wiringu chyba nie będziesz stosował?

Tak w ogóle, to nie odpowiedziałeś mi na moje pytania, bym mógł coś wybrać.
Ani czy coś zrobisz z akustyką ani skąd wziąłeś te dane:
Cytat

moc wzmacniacza to 8-16 om 4 kanały x 65w ,4-16 om x 2 kanały 130w .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie akustyki sprzęt wyląduje w sypialni icon_biggrin.gif .co do mocy faktycznej to tak jak Ci napisałem są to dwie końcówki po 40 lub 50 W. Te moce co Cię zdziwiły podane są na panelu przednim tam gdzie wskaźniki poziomu sygnału. A tak na marginesie co sądzisz o tym http://allegro.pl/pioneer-cs970-hifi-kolum...5596703288.html ..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...