Skocz do zawartości

Pierwszy problem przy wyborze Amplitunera.


wawrzewik

Recommended Posts

Witam,
Od ostatniego czasu krążę po sieci i próbuje znaleźć jakieś informacje na temat wyboru amplitunera stereo, jakieś informacje znalazłem ale nigdzie nie zostały rozchwiane moje wątpliwości. Najwięcej czasu jednak spędziłem czytając tematy na owym forum, aż postanowiłem założyć konto i sam się spytać, bo zauważyłem, że panuje tu miła atmosfera i Ci "zieloni" nie są zbywani jak na innych forach. Ale przejdźmy do sedna icon_smile.gif

Do tej pory używałem zwykłego kina domowego 5.1 od Samsunga (HT-E4550) i byłem zadowolony ale było używane do codziennego oglądania telewizji, i czasami do puszczenia płyty CD. I słuchając muzyki wiadomo, że już mnie owe kino nie zadowalało, no ale to normalne, w końcu nie do tego to sprzęt. Ale ostatnio postanowiłem pozbyć się telewizora więc kino zaczęło pełnić funkcję nagłośnienia i sprawuje się kiepsko, i nastał czas wymiany.
Wpierw chcę zakupić amplituner Stereo i dopiero na spokojnie szukać jakiś kolumn. Pragnę dodać, że od ostatniego czasu bardzo dużo muzyki pochodzi od podłączonego gramofonu i tu kino spisuje się najgorzej.
Amplituner który chcę kupić w 90% czasu kiedy będzie grał to będzie współpracował z gramofonem, więc na to się głównie nastawiam, aby fajnie spasowały. Gramofon to SONY PS-LX300USB jeśli by to miało jakieś znaczenie.
Pokój ma powierzchnie 20m2. Muzyka będzie to głównie rock, ale przez kolekcje płyt przewija się również muzyka klasyczna jak i heavy metal.
Budżet wynosi 650zł. Sprzęt używany.
Do tej pory samemu szukając znalazłem takie oto modele :

HARMAN-KARDON HK 3390
HARMAN-KARDON HK 3480
Sony STR-DB940 QS (czytałem, że niby pociągnie stereo przy swoim 5.1 ale podchodzę sceptycznie lecz liczę na opinie )
YAMAHA R-S300

Jakby ktoś miał na sprzedaż jakiś taki amplituner stereo chętnie rozpatrzę.

Czekam na pomoc i opinię.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również twierdzę, że wzmacniacz stereo plus tuner będzie lepszym rozwiązaniem.

Ale szkoda, że nie napisałeś nic o charakterze dźwięku jaki lubisz, szukasz.
Ma być twardy, ostry, jasny, konturowy, czy miękki, łagodniejszy, ciemniejszy, bardziej soczysty i wypełniony w średnicy?

W co ma być wyposażony taki zestaw? Pilot, jakieś wejścia, wyjścia, inne gadżety?
Wejście Phono musi być, skoro zamierzasz kupić gramofon, choć chyba lepiej by było dokupić z czasem
osobny preamp gramofonowy.

Wolałbym najpierw kupić dobre kolumny a później do nich dopiero dobrać wzmacniacz.
Ale tak też można.

Oczywiście nie możesz zapominać o akustyce pomieszczenia, ustawieniu kolumn. Podstawy masz tu:
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Akustyka to bardzo ważna sprawa. Bez odpowiedniego ustawienia kolumn i aranżacji akustycznej pomieszczenia nie ma mowy o dobrym dźwięku z nawet najlepszego zestawu.
Jeśli chcesz więcej poczytać (a warto, zapewniam), to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciśniesz soczystości jeśli gdzieś jej nie ma. Ale kolumny mogą tak grać i one pokażą tę cechę.
Tannoy M3 są naprawdę niezłe. Ja lubię te kolumny za naturalne granie i brak agresywności (nie mylić z zamuleniem). Oczywiście poszukam jeszcze innych, zobaczymy co się uda znaleźć.
Za jakiś czas całość możesz uzupełnić odpowiednim okablowaniem i tu jeszcze trochę można poprawić w dziedzinie odwzorowania barwy i podkreślenia soczystości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nie ma zbyt wiele na Allegro, ale znalazłem takie Dali 505.
http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-5...5588031986.html
Myślę, że nie ma co się zastanawiać, ponieważ są to dobre uniwersalne kolumny i powinny zagrać tak jak
lubisz. Znam te kolumny i uważam, że są to bardzo udane konstrukcje w swojej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że głośnikowe możesz na początek kupić takie. To chyba najlepsza opcja w miarę dobrych kabli beztlenowych o czystości 6N.
http://allegro.pl/przewod-glosnikowy-excel...5460070036.html
Jak jakiś czas posłuchasz i coś zechcesz delikatnie skorygować w brzmieniu, to wówczas pomyślisz o lepszych kablach.

Czy będziesz zadowolony, trudno przewidzieć. Na ogół rzadko kto, nawet z pełną świadomością czego chce,
jest w stanie złożyć idealnie mu pasujący zestaw. Jednego jestem pewien. Będzie to dźwięk z pewnością
dużo lepszy niż miałeś wcześniej do czynienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziękujesz jak posłuchasz i Ci się spodoba. Ale to miło z Twojej strony, bo wiele osób o tym zapomina albo
chyba wręcz uważa, że to nasz obowiązek pomagać tu innym icon_cool.gif
Oczywiście koniecznie napisz jak już wszystko połączysz i posłuchasz.
Pamiętaj jednak, że świeżo złożony zestaw musi się "ułożyć", zgrać a elektronika dobrze rozgrzać (ponad godzinę, dwie minimum po dłuższym nie używaniu). Początkowo system może zagrać trochę słabiej niż ma to w swoich możliwościach. Tym bardziej, że kable będziesz miał nowe. Muszą trochę popracować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...