Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kolumn


antram

Recommended Posts

Witam
Posiadam amplituner Onkyo TX-8050 do tego leciwe już kolumienki sony ss-nx1 +sub Tannoy Arena 300 icon_smile.gif
Chciałbym wymienić w zestawie kolumny, miały być nowe ale narazie...
Osobiście podobają mi się kolumny starsze z lat 80-90-tych tylko nie wiem czy takie kolumny dobrze zagrają z nowym amplitunerem.
Podpinałem kiedyś swoje altony 70 i powiem szczerze- tragedia. I teraz mam pytanie czy jest sens szukać czegoś z tamtych lat
np.onkyo sc-60 mkII lub kirgseater monitor 100 itp. czy dać sobie spokój.
Opcja numer dwa to zakup monitorów tylko jakich? I tu znowu pytanie do Was- co będzie dobrze grało z w/w amplitunerem.
Pokój odsłuchowy to ok 20m kw. Muzyka to praktycznie wszystko bez cięższych klimatów bardziej jazz, electro, pop, klasyka, orkiestry itd.
Kolumny stoją na komodzie wysokości 1.4m i szerokości 2.0m (szału nie ma ale nic innego narazie być nie może)
Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie i propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn poszukamy, ale trzeba wiedzieć w jakim budżecie.
Może to i dobrze, że nie kupiłeś nowych kolumn. Ile musiałbyś na nie wydać by zagrały poprawnie a porównując do wielu starszych mógłbyś się zastanowić, czy nie wyrzuciłeś kasy w błoto?
Naprawdę lepiej kupić używane, choćbyś miał sporo pieniędzy.

A amplituner na pewno trzeba będzie wymienić na wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie, ale problemem nie jest amplituner tylko kolumny.
Amplituner jest nowy i nie zamierzam go wymieniać.
Chcę do niego dopasować kolumny. Nie jestem audiofilem tylko audiolubem icon_smile.gif
Ponawiam pytanie czy jest sens szukać kolumn starszych o których pisałem
czy z takim amplitunerem zagrają lepiej nowe monitory np. Monitor audio bx2, boston acoustics a26, jbl studio 230, klipsch rp150.
pozdrawiam i z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nowe kolumny miałyby zagrać lepiej z czymkolwiek, tylko dlatego że są nowe? icon_cool.gif
Zazwyczaj używane zagrają lepiej (generalnie) ponieważ w podobnym budżecie można kupić lepsze jakościowo (dźwiękowo).
Do 20 m2 można również pomyśleć o mniejszych kolumnach podłogowych.

Piszesz, że amplituner nie jest problemem?
Nawet jeśli jesteś audiolubem a może właśnie dlatego, Twój amplituner jest właśnie problemem.
Dlaczego?
Bo kolumny same nie zagrają, tylko wymagają odpowiedniego napędu.
Oczywiście ma on pewne funkcje i gadżety. Dźwiękowo mogłoby być lepiej. Ale zależy jakie kto ma priorytety.

Gdybyś jeszcze napisał jakiego rodzaju dźwięku szukasz, jakiej barwy, nasycenia, twardości, wypełnienia/nasycenia, zrównoważenia, temperatury brzmienia, jasności itp?

No i wciąż nie znamy budżetu na kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet na używane to ok 500 zł + ??
Kolumny muszą stać na komodzie bo innego miejsca nie ma (narazie) więc kolumny podłogowe odpadają.
Co do dźwięku to niewiem jak mam to opisać. Dźwięk powinien być ciepły, miękki basowo, chciałbym by pomieszczenie było wypełnione dźwiękiem.
By wszystkie instrumenty były słyszane, itp
Zastanawiam się jeszcze czy ma to być konstrukcja zamknięta czy bas reflex.
Sub jest zamknięty i jest suuuper do muzyki i sąsiedzi już nie narzekają icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chciałeś kupić np. Monitor audio bx2, Boston Acoustics a26a. A na kolumny używane przeznaczasz dwa razy mniejsze pieniądze?
Przecież jeśli ma być słyszalnie lepiej, to używane trzeba kupić za takie same pieniądze jakie się chciało przeznaczyć na nowe icon_idea.gif

Jeśli kolumny mają stać na komodzie (jaki będzie ich rozstaw w centymetrach?), to musisz usiąść w takiej samej odległości od kolumn jak ich rozstaw.
Zasada trójkąta równobocznego.
Kolumny podklej substancją Blu Tack (Allegro, sklepy dla plastyków), by nie rezonowały z blatem komody.
Lepisz kulki o średnicy 10 - 50 groszy i stawiasz na nich kolumny a później dociskasz dość mocno z góry.

Konstrukcja raczej b-r, ponieważ te zamknięte mają niskie tony szybsze, krótsze, bardziej precyzyjne,
rzadko miękkie, pluszowe.
Suba radzę używać raczej przy oglądaniu filmów. Do muzyki ewentualnie tylko jako łagodne uzupełnienie dołu, z wyczuciem. Powinien się "odzywać" rzadko i tylko wtedy, gdy instrumenty rzeczywiście tak nisko schodzą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to nowe można będzie wziąć na "raty 0%" icon_smile.gif
dlatego cena używanych taka.
Rozstaw kolumn- komoda ma 200 cm, z prawej strony komody stoi duża szafa(razem 4.2m i aneks kuchenny (1.3m)
Lewa strona - ściana (okno) 3.8m. Na przeciw komody stoi narożnik, na ścianie duży obraz (echo niesłyszalne)
Martwi mnie tylko rozstaw kolumn na komodzie bo to max 1.8m, jeśli dodać jeszcze jakiś dystans odległości od ścian (bok, tył).
Suba używam z wyczuciem, głośniki które posiadam przenoszą dość wysoko niskie częstotliwości od 70Hz , stąd też moja decyzja o wymianie kolumn.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro też można kupić na raty. Nawet te używane.
Albo możesz wziąć pożyczkę. Odsetki przy takiej sumie nie powinny być duże.
A kupisz dużo lepsze kolumny.

Opis pokoju i ustawienia fajny, ale przy tym upale jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić icon_wink.gif
Lepszy byłby rysunek z uwzględnieniem mebli i podanymi odległościami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Sony owszem dość fajne, ale wolałbym coś innego niż takie Vintage'owe konstrukcje.

Obszar odsłuchowy niestety w niedobrym miejscu, ponieważ dźwięk będzie się odbijał od lewej ściany, czyli scena będzie przesunięta w prawą stronę.
Jak wiesz albo nie wiesz z podstawowych wiadomości o akustyce i ustawianiu sprzętu ( bo już nie pamiętam komu to przesyłałem) nie jest to dobra sytuacja.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że przy tak ustawionych kolumnach nie ma szans na poprawną scenę.
Spróbuję jeszcze jedną kolumnę przestawić obok narożnika (czyli po obu stronach okna)
Zobaczymy czy coś to zmieni.
Czyli wymiana samych kolumn nic nie zmieni tak? Narazie pokombinuję z ustawieniami kolumn,
jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku czeka mnie przeprowadzka więc tam będzie większe pole do popisu.
Dziękuję za dobre rady.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie do końca tak. Wymiana kolumn oczywiście dużo zmieni. Nie poprawi tylko wypaczonej złym ustawieniem sceny, nie zniweluje zniekształceń spowodowanych zbyt bliskim ustawieniem kolumn względem ścian.
Nigdy nie odradzałem komuś zakupu lepszego urządzenia, nawet jeśliby miało pracować w trudnych warunkach. Bo dla mnie zawsze warto poprawić jakość dźwięku. A takie lepsze kolumny same mogą wymusić bardziej poprawne ustawienie, bo tu już więcej słychać. Dobrego i złego.

Kolumny jakie kupisz, to już zależy na co się zdecydujesz. Za 500 zł używanych chyba ciekawych nie kupisz. Może jakaś okazja typu Tannoy M2
albo Mission M31 lub M32.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Napisz mi jeszcze co sądzisz o tych kolumnach
-audio bx2, boston acoustics a26, jbl studio 230, klipsch rp150.
Może skuszę się na nowe monitory jeśli nie znajdę dobrej oferty jaką zaproponowałeś.
I zastanawiam się jeszcze czy otwór bas reflex powinien być z tyłu czy jednak z przodu
Przecież kolumny będą stały na komodzie i będą dość blisko tylnej ściany.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałbym dwie pierwsze propozycje kolumn.
Przy ustawieniu blisko tylnej ściany na ogół lepszy jest przedni otwór b-r. Choć nie ma reguły.
Takie czy inne kolumny rzadko dobrze grają ustawione zbyt blisko ścian. Musisz je wysunąć maksymalnie do
przodu.
Przy zbytniej obfitości niskich tonów w takim ustawieniu czasami pomaga zatkanie portów b-r porowatą gąbką (otwarte duże pory). Jej grubość dobieramy na słuch. Jednak nie wszystkie kolumny dobrze grają
z zatkanymi b-r.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Znalazłem takie kolumny "chario syntar 200"
Tylko nigdzie nie mogę znaleźć pełnych parametrów.
Wiem że są 8 omowe 30-100 W
Ktoś z forumowiczów zna te skrzynki?
Może podzieli się opinią.
Aha i czy dolny wylot b-r nie będzie przeszkadzał w ustawieniu na komodzie.
Czekam na Waszą opinię
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupił je (albo Syntar 100) o ile pamiętam nie tak dawno jeden z naszych forumowiczów, ale czy tu zajrzy i podzieli się z Tobą swoimi uwagami, to nie wiem.
Ja znalazłem kilka podstawowych parametrów:

Skuteczność: 90dB

Impedancja znamionowa: 8 om

Zalecany wzmacniacz: 30W – 100W

Wymiary: wys. 420, szer. 210, gł. 305 mm

Waga: ok. 9 kg / 1szt

naturalna okleina

Bass reflex: od spodu

Dystansujące nóżki: gumowe, regulowane

Bassrefleks od spodu nie jest problemem, ponieważ na czym by kolumny nie stały, to niskie tony będą grały podobnie, ponieważ dystans do podłoża jest jednakowy. Może tylko twardość i faktura takiego podłoża może coś zmienić. Warto by wypróbować. Pod spód, pod nóżki warto by dać jak pisałem wcześniej małe kulki z Blu Tack'a. To powinno dodatkowo poprawić dźwięk. Substancja nie niszczy forniru, nie zostawia śladów, można ją użyć wiele razy.

A co do tego jak grają Chario, to bardzo naturalnie, z dobrymi barwami, gładko, przyjemnie, muzykalnie ale szybko, żywo z niezłą dynamiką, i całkiem mocnymi niskimi tonami. Ładnie pokazana przestrzenność dźwięku.
Bardzo przyjemnie, naturalnie odbiera się na nich muzykę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC01446.jpg


Dokładnie o te monitory chodzi. Jak widać stoją na kolcach.
Jakich użyć "nóżek" by zrobić dystans od podłoża, czy wystarczą "tempe" kolce na nakładkach gumowych?
I jak te głośniki mają się do Tannoy M2 i do Audio Bx2.
Sam nie wiem które wybrać.
Wszystkie trzy propozycje są ciekawe.
Tannoya może uda się kupić za 450-500
Syntar 200 myślę że max za 600
Audio Bx2 mogę mieć nowe za 900 na raty bez banku:) (suba Tannoy Arena 300 kupiłem tak za ... 950zł- nowy!!!)
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych kolumn niepotrzebne są jakieś dodatkowe nóżki, bo ma swoje. One stanowią dystans od podłoża i
część konstrukcyjną by niskie tony grały jak to zaplanowano. Jeśli wymienisz nóżki na takie o innej wysokości, to zmienią się niskie tony i prawdopodobnie na gorsze. Choć oczywiście możesz próbować.
wyższe nóżki lub kolce mogą zaowocować niskimi tonami, które będą szybsze, bardziej rytmiczne ale mniej obfite, szczuplejsze.

Ogólnie to naprawdę nie rozumiem po co Ci ten subwoofer? W stereo rzadko kto takiego używa a jeśli już, to
trzeba mieć możliwość bardzo precyzyjnego ustawienia go i to rzadko daje dobre efekty. Dobrze mieć trochę pojęcia (bez urazy) albo przyrządy pomiarowe.
Oczywiście do kina taki sub jak najbardziej.
I tak jak pisał Rafal735r, dobre efekty uzyskałbyś dopiero sprzedając amplituner i oczywiście ten subwoofer.
Wówczas mógłbyś kupić jeszcze lepsze kolumny i dobry wzmacniacz stereo.
Ten ampli raczej nie wykorzysta potencjału Chario, jest za słaby jakościowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem do wymiany sprzętu narazie się nie przymierzam. Na moje potrzeby jest ok.
Suba słucham delikatnie bo kolumny które posiadam nie grają nisko.
Poszukam jeszcze jakiejś super oferty by poprawić jakość dźwięku.
Dziękuję za wszystkie sugestie i rady.
Może przy następnej wymianie sprzętu zdecyduję się na Wasze propozycje.
Dziś sprzęt jest nowy więc odsprzedając byłbym w "plecy" finansowo...
Zależy mi tylko na dopasowaniu kolumn pod mój amplituner. Nie muszę mieć w domu "mercedesa" by słuchać muzyki.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam


Chyba że możecie pomóc w tej sprawie:
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=42438
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cytat

Monitor Bronze 2
w fajnej cenie mogę je mieć (1290zł)
Czy to dobry wybór?
Czym się różnią od monitorów br2
Czy różnica będzie mocno słyszalna.



Bronze 2 od ... może chodzi o oferowany w sklepach niższej klasy model MR2, ( bo br2 to dość stary model). Warto dopłacić do bronze te 300zł względem MR2 bo takiej poprawy nie dadzą ci np. dokupione kable głośnikowe za te kasę, bronze2 /bx2 grają zwyczajnie lepiej, choć w stylu marki, dodatkowo bronze2 ( czy też bx) są wyjątkowo ładnie wykonane wykonane.
Jeśli miałeś na myśli porównanie bronze 2 do BX2 to jest praktycznie to samo, lifting modelu, ta sama klasa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację chodziło oczywiście o porównanie bronze2 z bx2.
Różnica w cenie to 390 zł. Bx2 mogę mieć za 900zł.(mowa oczywiście o nowych monitorach)
Z kolei o bronze2 piszą tak:
KOD
"Większy, 6,5 calowy głośnik niskotonowy C-CAM Monitor Audio Bronze 2 (TWO),
został dopracowany w zakresie klarowności basu, zmniejszenia podbarwień dźwięku oraz wyższej mocy maksymalnej.
Dodany przedni port bas-refleks HiVe pomaga w uzyskaniu czystego dźwięku położony choćby 20 cm od tylniej ściany.
Dzięki tym zmianom jest doskonałym głośnikiem dla średniej wielkości pomieszczeń."

Tylko czy różnica 390zł jest adekwatna do różnicy dźwięku?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu zaczyna się problem, bo w różnych materiałach źródłowych wymiary głośnika nisko średnio tonowego w BX2 to 5,5 cala co daje 16,5 cm (http://www.monitoraudio.pl/produkty/bronze-bx/bx2/#/overview, lub https://nautilus2.pl/index.php?route=produc...;product_id=411 ) natomiast na niektórych stronach bronze 2 ma niby 6,5" cala co się przelicza też na 16,5 cm . Co ciekawe szerokość obudowy obydwu jest taka taka sama, a głośniki zajmują tyle samo miejsca względem obudowy. I bądź tu "mądry" icon_biggrin.gif
Serii bronze nie miałem przyjemności słuchać, tu konieczność dopłacenia do bronze2 względem bx2 390 zł jest pewnie bardziej dyskusyjna, niż oczywista jak w modelach mr2 vs bx2. Skoro posłuchasz i spodoba Ci się model BX2 , a bronze2 będzie lepszy tylko na granicy percepcji, wydawanie dodatkowych 390zł , co stanowi z 43% jest dyskusyjne.
Oczywiście w materiałach reklamowych producenta są informacje i zapewnienia o całkowicie nowej konstrukcji, latach badań i lepszym dźwięku, to samo w sklepach. Ciężko mieć o to pretensje, w sumie czymś trzeba uzasadnić "konieczność" kupienia nowszego, droższego modelu, ale tego samego klasą . Tak jest niemal ze wszystkim. Jak poczytasz dział testy kolumn znajdziesz kolumny typu popularne jbl es 90/100 które jak miały premierę kosztowały ponad 1 tys. zł więcej na parze niż teraz, no ale teraz jest seria jbl studio 280/290, oczywiście lepsza bo nowa. Mission m33i kosztowały 2300, jak weszły nowsze ( brzydsze) mx3 to m33i bywały po 1200zł , Monitor audio bx5 kosztowały 2500zł teraz gdy są bronze5, bx5 jest za 1800zł, Tannoy V4 kosztowały 2300zł jak pojawił się Tannoy V4i , to model bez " i "bywał po 1700zł itd. itd. przykłady można mnożyć icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam.
Kolumny kupione??
Dziś byłem na odsłuchu monitorów:
1.Monitor audio bx2,
2.Monitor audio bronze2
3.Klipsch RP150M
Słuchałem w kolejności 1:3:2
Pomiędzy 1 a 2 nie było znaczącej różnicy może tylko poza wizualnymi ??,
Co do numeru 3 są to monitory o klasę wyższe. Cena jest wart tych monitorów.
Dostałem je za 1620zł więc prawie dwa razy więcej od bx2(900zł)
do bronze2 nie ma sensu dopłacać(1290zł)-grają tak samo,
ale Kipsch pokazał swą moc, czystość można by powiedzieć sterylność, detaliczność,
Głębię, dynamikę.....ach cudnie.
Myślę, że po wygrzaniu będzie jeszcze lepiej.
Został tylko gramofon do wyboru, ale to już w innym dziale:

http://forum.audio.com.pl/pomoc-w-wyborze-...onu-t42720.html

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wasze opinie, sugestie i rady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...