Skocz do zawartości

Pomoc w doborze głośników


Recommended Posts

Witam
Potrzebuję pomocy w doborze głośników nisko tonowych (1-529-440-11)

DSC01446.jpg


Nie znam danych technicznych głośnika i nie wiem czy dobrze wybiorę.
Znalazłem coś takiego:
http://audiovideomax.pl/glosniki-niskotono...p,285779,c,8434
http://www.akustyka.com.pl/produkt/sony-or...l-1-825-378-11/
Czy te głośniki będą ok?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje z tymi głośnikami?

Jeżeli są uszkodzone, to można próbować je naprawić - jest sporo firm, które to robi (przezwojenie cewek, wymiana zawieszenia...)?
Można poszukać w internecie lub na allegro.

W Twoim przypadku cena 43zl za nowy głośnik SONY jest fajna - ale w sklepie powinni Ci dobrać prawidłowy głośnik na podstawie modelu kolumny. Kontaktowałeś się z nimi w tej sprawie?
Czy te oznaczenia na starym głośniku są spisane z głośników czy wyszukałeś w necie?

Szukałeś w necie jakiś materiałów o swoich kolumnach - powinien być opis zastosowanych w kolumnie głośników (oznaczenia), bo w instrukcji jest tylko symbol bez danych technicznych.
Poniżej masz informację na ten temat
http://elektrotanya.com/sony_ss-nx1.pdf/download.html

Zazwyczaj zaleca się, by stare głośniki wymieniać od razu w obu kolumnach...


Zazwyczaj (gdy nie mamy dojścia do oryginałów w dobrej cenie i szukamy zamiennika) to naprawa głośnika powinna wyjść taniej i lepiej (bo głośnik po naprawie powinien grać tak, jak na początku grał oryginalny). Natomiast z zamiennikami jest tak, że często są jakimś kompromisem i nie do końca są dopasowane do ustawień zwrotnicy w kolumnie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dzwoniłem w tej sprawie do serwisu Sony i oni też nie mają pełnej specyfikacji głośników.
Zmierzyłem cewkę i jest 6,2 Ohm w jednym i 6,3 w drugim.
W głośnikach zauważyłem pęknięcia górnego resoru zawieszenia. Jeszcze gra ok.
Ale świadomość tego faktu jest większa i postanowiłem coś z tym zrobić.
Znalazłem też coś takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=5390330993
Wprawdzie mniejsze o 5mm ale to w niczym nie będzie przeszkadzać.
Membrana papierowa na piance- tylko czy zagra to lepiej?
Lub ten http://allegro.pl/glosnik-sony-140w-hi-end...4983481189.html
Na gumie.
Myślę że na jakieś się zdecyduję bo kasa niewielka icon_smile.gif w razie czego wyślę oryginały do zrobienia.
Tylko które wybrać- oto jest pytanie
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC01446.jpg


Pęknięcie widoczne.
Zawsze można kupić, spróbować i oddać w ciągu 14 dni icon_mrgreen.gif
Zastanawia mnie jeszcze pasmo przenoszenia tych głośników.
W specyfikacji piszą :
Moc znamionowa 70W
Moc maksymalna 140W
Pasmo 30-4600Hz
Skuteczność 88dB/W/m
Impedancja 8om
Xmax 15mm
Fs 39Hz
Qts 0,4
Vas 35l
Czyli co 30 Hz ?
Czy poprostu papier wszystko przyjmie?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ze względu na uszkodzenie ja bym ich nie kupował.

spejson - czytaj ze zrozumieniem!!!

Przecież Antram wyraźnie napisał, czego potrzebuje. I nie kupuje uszkodzonych głośników, tyle chce je naprawić/wymienić na nowe.
A swoją drogą - spójrz na swoje dzisiejsze posty: 5 minut, 5 postów, zero konkretów...
Spam to może nie jest, ale czytać szkoda icon_eek.gif

Antram
nie wiadomo, przy jakim spadku jest podane to pasmo (inaczej będzie przy -3dB, a przy -6dB będzie szersze).
Jeżeli jednak będziesz chciał kupić nowe głośniki, to zmierz i porównaj rozmieszczenie otworów w starych głośnikach oraz potencjalnych nowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rezystancja cewki wynosi 6,2-6,3 ohma to znaczy że głośnik ma impedancję 8 ohm. Dlatego głośniki 6 ohm nie nadadzą się. W ogóle wymianę na inne głośniki od tak na podstawie tego że pasują w nich otwory bym odradzał. Pewnie będą jakoś tam grały. Często wymienia się w starych kolumnach głośniki na jakieś pasujące rozmiarem i opinie że kiedyś to się robiło dobre głośniki a teraz to jest dziadostwo. Głośnik ma wiele różnych parametrów i do niego dostosowuje się zwrotnice i obudowę. Wymiana zawieszenia górnego wydaje się racjonalnym rozwiązaniem. Jednak warunkiem jest to że zawieszenie musi mieć wymiary w miarę typowe a przynajmniej osiągalne musi być takie zawieszenie. To można ocenić tylko dokładnie mierząc głośnik i zawieszenie.. Idealnym była by faktycznie wymiana głośnika na nowy. Dziwny to serwis który nie potrafi sprowadzić oryginalnych części do sprzętu który naprawia. Nie wiem jak wygląda to obecnie , ale wiem że w przeszłości ceny oryginalnych cześć Sony bywały często kilkakrotnie wyższe niż podobne u konkurencji. Dlatego taki zakup może okazać się droższy niż zakup sprawnych używanych kolumn o lepszym dźwięku. Pisze to, bo może okazać się że naprawa również nie będzie możliwa. Ocenić to może jednak tylko ktoś kto się na tym zna i ma fizyczny kontakt z kolumnami , lub już takie naprawiał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...