Skocz do zawartości

Wzmacniacz do 400zł


ziomek4007

Recommended Posts

Witam.

Mała impreza Technics zalany, naprawa nieopłacalna.
Brat znalazł coś takiego (TEAC AG-D9260): http://allegro.pl/teac-ag-d9260-kino-dolby...5723700952.html
Fajnie bo ma optyka i będzie mógł bezpośrednio podłączyć pod TV. Wcześniej pomiędzy był Fiio D03. Warunkiem jest pilot
Przy okazji zapytam. Przy podłączeniu DAC'a dźwięk był trochę przytłumiony (brakowało góry) Czy bezpośrednie połączenie TV-Ampli przez optyka załatwi ten problem??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podałeś za mało danych jak: wielkość pomieszczenia, możliwość i odległości kolumn od ścian, od twojego miejsca odsłuchowego i tego miejsca od ściany tylnej, gatunki słuchanej muzyki, brzmienie jakie lubisz (poszukaj w innych wątkach, jeśli nie wiesz o czym piszę).
Czy telewizor jest jedynym źródłem z którego korzystasz? Bo może to zestaw wcale nie do muzyki?

Ja wolałbym zamiast wzmacniacza najpierw zmienić kolumny.
Jasne, ani ten ampli Technicsa ani te kolumny nie są dobrym dźwiękowo sprzętem.
Ale kolumny więcej wnoszą do brzmienia zestawu. Pod warunkiem, że są odpowiednio dobrze ustawione.
Tu masz podstawy z którymi koniecznie się zapoznaj jeśli temat nie jest Ci znany.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Owszem można wymienić najpierw wzmacniacz, ale nawet dobry niekoniecznie pokaże tylko swoje zalety.
Bo z pewnością może uwypuklić wady zestawu kolumn.
No oczywiście kolumny do wzmacniacza za 400 zł kupiłbym w granicach 600 - 1000 zł. Ale to zależy czego oczekujesz od dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój 20m2...jakiekolwiek zmiany nie wchodzą w grę. Gdyby tak było założyłbym inny temat. Zestaw jest mojego brata nie mój. Muzyka wszystko i nic jak to u nastolatka icon_biggrin.gif Monitory stoją przy TV, na wprost siedzącego (2,5m) sub w narożniku pokoju. Odsłuch z TV, albo laptopa. Potrzebuje po prostu wzmacniacza do zasilenia tego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam.

Mała impreza Technics zalany, naprawa nieopłacalna.
Brat znalazł coś takiego (TEAC AG-D9260): http://allegro.pl/teac-ag-d9260-kino-dolby...5723700952.html
Fajnie bo ma optyka i będzie mógł bezpośrednio podłączyć pod TV. Wcześniej pomiędzy był Fiio D03. Warunkiem jest pilot
Przy okazji zapytam. Przy podłączeniu DAC'a dźwięk był trochę przytłumiony (brakowało góry) Czy bezpośrednie połączenie TV-Ampli przez optyka załatwi ten problem??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słuchanie muzyki, zwykle wzmacniacze wypadają lepiej od amplitunerów, wszystko zależy od potrzeb, tego typu sprzęt dedykowany jest raczej do oglądania wideo i warto o tym pamiętać. Mimo to ten teac to solidny amplituner, wszystkie 5 stopni m.cz wykonanych jest na układach dyskretnych w dodatku całkiem przyzwoitych, w obwodach pracuje 13 tranzystorów w tym 4 tranzystorowy stopień prądowy w układzie darlingtona, polaryzowane przez tranzystor sterujący biasem spoczynkowym, sam stopień sterujący zbudowany jest przy użyciu 2 tranzystorów (wtórnik emiterowy) takie rozwiązanie możemy spotkać np. w słynnym NAD 3020, układ elektryczny więc nie wróży raczej kiepskiego brzmienia i sądzę, że może być ono przyzwoite, prywatnie nie słuchałem tego modelu i raczej niewielu go słuchało bo nie należy do najpopularniejszych. jeśli chodzi o sprzęt do kina domowego jest w porządku (pod względem jakość cena).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przy podłączeniu DAC'a dźwięk był trochę przytłumiony (brakowało góry) Czy bezpośrednie połączenie TV-Ampli przez optyka załatwi ten problem??


Tanie DACki służą w zasadzie do zamiany sygnału z cyfrowego na analogowy, nie ma co oczekiwać że ukręci z g..a bata. Ale faktycznie dźwięk jest nazwałbym wygładzony w górze na fiio D3.
Z drugiej brakowało góry względem czego, oryginału ? Piosenki puszczane przez z tv czy jakiegoś YT ze smart-tv nie są materiałem referencyjnym ( daleko im do jakości z płyty) .Także Tv też nie jest sprzętem do obróbki dźwięku, jakby było inaczej ludzie nie kupowali by odtwarzaczy sieciowych tylko puszczali muzykę ze smart tv , czy jego wejścia usb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę. Rzadko kiedy, Ale jak puszcza muzykę z TV, lub częściej cos ogląda trzeba było o wiele wiele mocniej podkręcić apmlituner niż na słuchaniu przez CD. Dźwięk jest przytłumiony, brakuje góry. Przy CD nie podkreci do 1/2 skali, A przy TV można dojść prawie do końca. Wiem, że TV nie jest super źródłem dźwięku, Ale też nie wiem na ile przekształca go FiiO. Teac ma wejście optyczne, także podłączenie byłoby bezpośrednie bez Dac'a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica sygnału wyjściowego ze źródła dźwięku, bywa czasami różna, a w tv jest dodatkowo po optyku ( nawet bez tego dodatkowego daca po drodze) więc czasem występuje różnica głośności.
Kiedyś czytałem wpis elektronika który pisał, że każde 0,5m, albo 1 metr ( sorry nie pamiętam) kabla optycznego obniża głośność o bodaj 1 dB, a to już słychać . Kolokwialnie by sygnał z tv po optyku wyrównać do poziomu głośności odtwarzacza cd (połączonemu kablem rca) trzeba pokrętło volume nieco dać w prawo. Być może nie zawsze, ale w takiej opcji tv- amplituner, pojawia się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica sygnału wyjściowego ze źródła dźwięku, bywa czasami różna, a w tv jest dodatkowo po optyku ( nawet bez tego dodatkowego daca po drodze) więc czasem występuje różnica głośności.
Kiedyś czytałem wpis elektronika który pisał, że każde 0,5m, albo 1 metr ( sorry nie pamiętam) kabla optycznego obniża głośność o bodaj 1 dB, a to już słychać . Kolokwialnie by sygnał z tv po optyku wyrównać do poziomu głośności odtwarzacza cd (połączonemu kablem rca) trzeba pokrętło volume nieco dać w prawo. Być może nie zawsze, ale w takiej opcji tv- amplituner, pojawia się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiio D03 TAISHAN ma czułość wyjściowa ~1,5V co oznacza że najgłośniejszy dźwięk na wyjściu może wywołać takie napięcie. Standardowo odtwarzacze CD mają tą wartość na poziomie ~2V. To już sprawia że inne źródła cyfrowe zwykle grają głośniej. W przypadku amplitunerów AV takie coś jak DAC jest wbudowane wewnątrz. Dlatego to czy podłączymy do takiego urządzenia zewnętrznego czy też wewnątrz samo z siebie niema wpływu i nie występuje tu coś takiego że jeśli podłączymy kabel cyfrowy do amplitunera to robimy to bez DAC-a. Druga sprawa polega na tym że Fiio D03 TAISHAN przyjmuje wyłącznie sygnał w postaci PCM. Standardy audio telewizyjne posiadają inny sposób zapisu dźwięku. Dlatego aby wtedy działał musi zostać przetworzony na drodze cyfrowej to postaci zrozumiałej dla tego DAC-a. W tym procesie poziom głośności często zmienia się i wygląda to różnie w różnych urządzeniach AV różnych producentów. Czasem na wyjściu otrzymujemy bardzo głośny dźwięk a w innym przypadku jest on znacznie przyciszony. Sam fakt że czasem z jakiegoś kiepskiego źródła dźwięk jest rozjaśniony wynika z wysokich zniekształceń, gdy ich brakuje wydaje się nam że dźwięk został przytłumiony. Problemy mogą być jeszcze w wadliwym działaniu DAC-a lub złych przewodach którymi jest on podłączony. Osobiście mam TV podłączony tym DAC-iem i nie stwierdzam w nim żadnego przytłumienia.Raczej wprost przeciwnie gra on dźwiękiem dość neutralnym z tendencja do kliniczności przy kiepskiej jakości dźwięku cyfrowym jeśli taki do niego doprowadzimy.

Przepraszam Cie Jacku ale pomysł na to że dźwięk traci na głośności na skutek długości przewodów optycznych brzmi jak jakaś herezja. Łącz optycznych używa się w telekomunikacji na znacznie dłuższych połączeniach niż w domowym audio. Dane jakie są nimi transportowane w audio są identyczne z danymi cyfrowymi przesyłanymi w standardzie elektrycznym SPDIF. Użycie transmisji cyfrowej sprawia właśnie że uniezależniamy się od spadków głośności w zależności od odległości. Teoretycznie przewód optyczny powinien być lepszy bo jest niewrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne. Faktycznie występują tu często większe problemy z odbiciami i to może być źródłem błędów. Przy TV podłączonym do anteny w większym stopniu uniezależnimy się od zakłóceń które tędy mogą przeniknąć do dźwięku kiedy korzystamy z połączeń optycznych. W praktyce dobrze rozwiązane łącza elektryczne również mogą działać bardzo dobrze pod tym względem.
Bez wątpliwości w przewodzie optycznym na skutek strat dochodzi do osłabienia strumienia światła na jego długości. Nie zmienia to faktu że nadal pozostaje ten sam kod binarny przekazujący te same dane o poziomach głośności w danym monecie. W telekomunikacji w długich przewodach musi być to uwzględniane w większym stopniu niż w łączach audio w znacznie krótszych światłowodach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przepraszam Cie Jacku ale pomysł na to że dźwięk traci na głośności na skutek długości przewodów optycznych brzmi jak jakaś herezja.


Nie ma za co icon_wink.gif , pisałem wszak, że to nie ja wymyśliłem, zdaje sobie sprawę, że brzmi to dziwnie, jednak pisał to człowiek, który się tym zajmuje na co dzień ;/
Tylko jako uzupełnienie od siebie dodam, że znajomy posiadający amplituner Harmana kardona z wejściem cyfrowym jak korzysta z niego musi dawać 1/3 głośniej, względem wejść RCA, podobnie na jakimś starym Panasonicu. Sam posiadając jakiś czas w domu amplituner kinowy Pioneer i Yamaha też na optyku z TV (rach) było ciut ciszej natomiast gdy podawałem sygnał optyczny z CD takich różnic nie wyłapałem.
Być może problem cichszego dźwięku z TV tkwi w samym TV i jednak możliwej sytuacji jak zbiegnie się to z jakimś nie najlepszym DAC'kiem, tak wbudowanym, jak i oddzielnym, bo przecież jest ich morze różnorodności, czego przykład dałeś na początku posta i o czym też wspominałem ( sygnał wyjściowy).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...