Skocz do zawartości

Tani zestaw kolumny pasywne+ wzmacniacz czy głośniki aktywne?


Przemo55

Recommended Posts

Witajcie!
Obecnie posiadam bardzo tanie kolumny aktywne Genius SP-HF500A podłączone do Audiotraka Prodigy Cube na standardowym OPAMPie i chciałbym je wymienić na coś lepszego, jednak jeszcze do końca nie wiem czy pójdę w stronę używanego zestawu kolumny pasywne+ wzmacniacz czy zostanę przy głośnikach aktywnych.
Budżet jakim będę dysponował to 700-900zł max, lecz celowałbym bardziej w dolną granicę. Głośniki będą stały w niewielkim pokoju (10m2) na biurku, obok laptopa (w linkach zdj biurka i całego pokoju, z tym, że biurko w przyszłości może być postawione w innym miejscu):
http://wstaw.org/w/3w7V/
http://wstaw.org/w/3w7W/
Jak widać wszędzie ciasno i niestety kolumny będą w bardzo małej odległości od ściany, więc w grę wchodzi tylko konstrukcja z tunelem bass-reflex z przodu. Co do brzmienia oczekuję przede wszystkim dobrej dynamiki, neutralnej średnicy (tzn. chodzi mi o to, aby nie była cofnięta) i dobrze schodzącego, nieplastikowego basu (wiem, że przy kolumnach podstawkowych nie ma co liczyć na 30Hz, ale zależy mi na tym, aby bas schodził relatywnie nisko). Głównie słucham muzyki elektronicznej i rapu więc bardzo chciałbym, aby tak jak wcześniej wspomniałem kolumny miały w miarę porządną podstawę basową Ewentualnie jeśli lepiej byłoby kupić jakiej mniejsze kolumny+ subwoofer to też takie rozwiązanie wchodzi w grę, ale niestety nie mam żadnej wiedzy o wyborze i podłączeniu subwoofera do wzmacniacza
Jeśli chodzi o kolumny pasywne, to niestety na necie udało mi się znaleźć tylko polecane modele kolumn podstawkowych z tunelem bass reflex z tyłu, a to rozwiązanie u mnie odpada, także szukając "na czuja" znalazłem na olx ofertę z Heco Cantaro 80W (aczkolwiek chyba są za duże na biurko) z bass reflex na froncie za ok. 300zł. Co do wzmacniacza to rozglądałem się za Yamahą AX-500 bo można go dostać już za 300zł.
. Oczywiście są to propozycje czysto teoretyczne, gdyż jestem raczej laikiem jeśli chodzi o rzeczywistą wiedzę na temat HiFi, także prosiłbym Was o ocenę takiego zestawu i/lub podanie jakiegoś lepszego połączenia wzmacniacza z kolumnami podstawkowymi.

Jeśli chodzi o kolumny aktywne to rozglądałem się za takim modelem od Modecoma http://www.modecom.pl/mc-shf_80u/2.0/glosn...audio/produkty/ lub zestawem 2.1 http://www.modecom.pl/mc-mhf60u1/2.1/glosn...audio/produkty/ i oprócz tego na innym forum polecono mi głośniki Taga Harmony Tav-500b

Dlaczego w ogóle podaję zarówno aktywny jak i zestaw z wzmacniaczem i kolumnami pasywnymi? Otóż m.in. obawiam się, czy uda mi się znaleźć tanie i dobre głośniki z BR na froncie, dlatego też prosiłbym Was o pomoc i opinię, czy w tej cenie znajdę rzeczywiście dużo lepiej brzmiące głośniki pasywne ze wzmacniaczem od podanych przeze mnie zestawów aktywnych?
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawów aktywnych, to ja średnio do nich jestem przekonany. Może któryś z kolegów poleci Ci coś
sensownego.
A jeśli chcesz klasyczne monitory i wzmacniacz, pewnie coś się wybierze.
Tu masz najciekawsze moim zdaniem kolumny, jakie znalazłem:
http://allegro.pl/kef-coda7-monitory-i5609812565.html
http://allegro.pl/kef-coda-8-monitory-i5609416298.html
http://allegro.pl/solidne-kolumny-monitory...5616014581.html
http://allegro.pl/mb-quart-220-audiofilski...5605749275.html
http://allegro.pl/kolumny-mission-m31i-i5603610721.html

Masz tu kolumny z przednim b-r, z obudową zamkniętą ale także Mission z tylnym b-r.
Wiem, że będą stały na biurku. Ale jeśli możesz je wysunąć maksymalnie do przodu, to
otwory b-r da się w razie czego zatkać gąbkami, by zmniejszyć niskie tony.
Jak już wybierzesz kolumny, to rozejrzymy się za wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co największą uwagę skupiłem na KEF Coda 7 lub 8, lecz od razu chciałem się zapytać, czy nie będą one brzmiały zbyt neutralnie? (tak jak już wcześniej pisałem, nie chcę abym miał dudniący bas, ale zależy mi na tym, aby był on w miarę możliwości masywny a głośniki grały bardziej ciepło niż zimno, a po przeczytaniu ich recenzji można wywnioskować, ze mają raczej nienachalny bas i ogólnie grają neutralnie) I czy ewentualnie nie znalazłoby się coś z tradycyjnym ułożeniem tj. gł wysokotonowy u góry a średnio-niskotonowy na dole? Konstrukcje zamknięte raczej odpadają u mnie właśnie ze względu na ograniczone możliwości niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Twój opis jak najbardziej zmierza w kierunku Tannoy M2. Moim zdaniem w 10 m2 niskie tony będą dostatecznie mocne. Obyś nie przedobrzył. Zawsze zresztą gdyby było ich za mało możesz się wspomóc subwooferem.
Szkoda, że nie chcesz konfiguracji odwróconej, bo Mission M31i byłyby chyba strzałem w dziesiątkę.
Ale fakt trochę ryzykownie ustawiać takie kolumny na biurku w tak małym do tego pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konstrukcji odwróconej to odpycha mnie ona ze względu na to, że jestem pedantem i fanem klasycznego kształtu kolumn i mając przed sobą takie odwrócone "dziwadło" czułbym się nieco dziwnie icon_biggrin.gif (No i jeszcze przed chwilą przeczytałem, że kolumny o odwróconej konstrukcji są bardziej wrażliwe na zniekształcenie wysokich tonów w przypadku ułożeniu ich na biurku.) Co do wielkości to faktycznie, kolumny podobne do Koda 7 to maksimum, jakie będę w stanie w miarę racjonalnie umieścić w moim pokoju. Oprócz tego pojawia się kolejny problem- szukałem M2 na OLX i allegro i ich ceny zaczynają się dopiero od 700 zł, a dla mnie to zdecydowanie za dużo, bo braknie mi reszty pieniędzy na wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do konstrukcji odwróconej to odpycha mnie ona ze względu na to, że jestem pedantem i fanem klasycznego kształtu kolumn i mając przed sobą takie odwrócone "dziwadło" czułbym się nieco dziwnie icon_biggrin.gif



Tylko one (miśki m) są pięknie wykonane, jak niejednokrotnie o wiele droższe konstrukcje i są ozdobą pokoju, tak, tak.
To trochę jak napisać że Alfa jest bee, bo ma tablicę rejestracyjną z boku, a nie na środku zderzaka, albo klamka jest na słupku bocznym.
Jednak mimo ciepłego, kojącego brzmienia, są zbyt duże( głębokość) na biurko i mogłyby grać zbyt ofensywnie zwłaszcza gdy siedzisz blisko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Cię to rozśmieszy, ale właśnie tak samo odpychają mnie alfy właśnie ze względu na tablicę z boku, po prostu często mam problemy z zaakceptowaniem asymetryczności, inności icon_biggrin.gif No ale jeśli np. rozwiązanie w którym kupiłbym chociażby wymienione wyżej koda 7 + potem jakiś subwoofer byłoby lepsze względem jakości dźwięku od innych propozycji, to myślę, że dałbym się skusić na takie coś, tylko znowu przy kupnie suba boję się o nadmierne koszta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolumny podstawkowe Chario też by Cię odrzucały? Przecież są naprawdę ładne. Ale de gustibus...
Co do KEFów, to może nie stawiaj ich na biurku, ale przymocuj na ścianie wysięgniki do których przymocujesz kolumny. Wysokość dobierając tak, abyś miał uszy jakby w połowie odległości miedzy głośnikiem wysokotonowym a średnio-niskotonowym. Czyli wysokotonowy nieco poniżej uszu a nisko=średnio nieco powyżej. Lecz taki wysięgnik musiałby być solidny, sztywny, by jak najmniej drgał.

Wracając jeszcze do KEFów, to może od razu pomyśl o Coda 8. Da Ci na pewno większe niskie tony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn Chario to raczej by przeszły, bo znowu jak tak będę wybrzydzał to w końcu nie zostanie mi nic do wyboru icon_biggrin.gif Pisałem tylko że jakby znalazły się jakieś "standardowe kolumny" grające na podobnej jakości dźwięku to po prostu byłoby fajnie.

A i jeszcze moglibyście opisać nieco barwę i charakterystykę dźwięku proponowanych przez Was kolumn aktywnych? No i też jak ich ogólna jakość miałaby się w odniesieniu chociażby do M2 czy tych Missonów ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem żyję icon_smile.gif

Przy tym żeby to były kolumny aktywne bym się nie upierał. Monitory bliskiego pola bywają również pasywne. Kolumny tego typu zwykle lepiej się spisują w takich warunkach jak tu.
Te M-audio to chyba najtańsze profesjonalne monitory tego typu warte uwagi jeśli chodzi o nowe kolumny.
Jak grają można znaleźć opisy w sieci ( raczej anglojęzyczne ) Oferują dość wyrównane pasmo przenoszenia i sporą szczegółowość dźwięku .
W połączeniu z komputerem można wykorzystać oprogramowanie Audiotraka do skorygowania akustyki ( i ewentualnie preferencji ). Taka korekcja w dziedzinie cyfrowej nie jest obarczona problemami korektorów analogowych. Cube to dobry niedrogi DAC (tzw zewnętrzna karta dźwiękowa ) ze wzmacniaczem słuchawkowym i warto by do niego podłączyć przyzwoite głośniki. Nie tylko ładnie wyglądające. Kolumny standowe lepiej się sprawdzą w większej otwartej przestrzeni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do M-AUDIO BX 5 D2 to udało mi się znaleźć o dziwo polską recenzję http://portalstudyjny.pl/2013/08/26/test-m...upic-na-poczat/ no i wyszło, że są to dość dobrze ubasowione monitorki z lekko cofniętą średnicą, tylko martwi mnie jedna rzecz. Na zdjęciach nigdzie nie doszukałem się na nich pokrętła z regulacją basów i sopranów a ja raczej jestem przekonany że jeśli nie na sprzęcie nie ma "mechanicznej" regulacji to equalizery w komputerze tylko pogorszą sprawę (swoją drogą ja do Cuba nie mam żadnego oprogramowania, także jeśli wiesz gdzie takowe można znaleźć, to prosiłbym Cię o podesłanie linku).

Co do innych propozycji to oczywiście głośniki nie muszą być nowe, bo za taką cenę i tak cud, że udało Ci się znaleźć profesjonalne nieużywane monitory studyjne, tylko właśnie odpycha mnie brak wyżej wymienionych pokręteł. No i nie wiem jak się ma ewentualne podłączenie suba do kolumn aktywnych, także proszę o dalsze rady.

Oczywiście z chęcią przyjrzę się także dalszym propozycjom kolumn pasywnych i wzmacniaczy, bo niestety nie jestem w stanie z obecnym stanem wiedzy jednostronnie stwierdzić czy lepiej będzie brać głośniki aktywne czy pasywne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zmierzonej w tym teście charakterystyki pasma przenoszenia wynika że są bardzo liniowe ( jak na kolumny ). Regulatorów barwy te kolumny nie posiadają żadnych. Jednak właśnie tych analogowych bym się bardziej obawiał. Z poziomu programów w komputerze regulacje barwy odbywają się w dziedzinie cyfrowej. W tej sytuacji tylko ich nadużywanie może popsuć dźwięk. Wystarczy zachować umiar.
Swoja droga zaskakujący jest dla mnie brak panelu sterującego z regulacją barwy w przypadku Audiotraka Prodigy Cube.
Subiektywne ubasowienie i przez to mniejsze dociążenie środka pasma BX5 D2 może być właśnie spowodowane bliskością tylnej ściany za tunelem BR. Tu może właśnie pomóc lekka korekcja. Jeśli oczywiście nam to nie odpowiada. Większość obecnie produkowanych kolumn domowych ma znacznie bardziej podkreślony bas i w rejonie średnich tonów wręcz reguła są większe zapadłości w ich charakterystyce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już Ty chyba musisz zdecydować w którym kierunku pójdziesz.
Regulatory we wzmacniaczach nie są remedium na wszystko. Więcej raczej psują niż poprawiają.
Dużo lepiej korygować to akustyką, ustawieniem kolumn albo jak pisał MobyDick delikatną equalizacją
w domenie cyfrowej.
Co do tradycyjnego zestawu wzmacniacz - kolumny, to po prostu jest dużo większy wybór sprzętu używanego. I to może być jego przewaga.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż aby móc zdecydować w którym kierunku pójdę, musiałbym najpierw choć przez chwilę mieć możliwość odsłuchu, a niestety nie wiem gdzie taka możliwość by istniała. Widziałem jedynie sklepy z sprzętem nie na moją kieszeń, które oferowałyby możliwość sprawdzenia głośników przed zakupem. Także póki co jeśli znajdą się jakieś zestawy głośników pasywnych z wzmacniaczami to chętnie bym się im przyjrzał. Co do oferowanych przez Ciebie wcześniej Tannoy Mercury M2 jak i innych starszych kolumn, to obawiam się, czy są one ekranowane, bo jeśli nie to nici z ich kupna bo przecież laptop będzie stał bardzo blisko nich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ekranowanie głośników bym się nie obawiał. Było ono potrzebne przy monitorach kineskopowych. Przy natężeniu głośności z jakimi będą grały te kolumny raczej nie wywołają takich zmiennych pól magnetycznych które mogły by zaszkodzić laptopowi. Bardziej bym się obawiał o to jak Tannoye Mercury M2 będą grały stojąc tuż przy ścianie i bezpośrednio na biurku. Należało by je postawić na standach i zapewnić im odpowiednią odległość od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie tunelu BR niewiele tu zmienia. Sądzę że lepiej sprawdziły by się kolumny Tannoy Mercury M1. W recenzji M-Audio widziałeś że i one i Yamahy które sa monitorami bliskiego pola miały tunele z tyłu. W kolumnach z tunelem z przodu troche bardziej słychać turbulencje powietrza z portu. Odległość od tylnej ściany jest niewiele większa ( do wylotu tuneli ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wcześniej pisałem jeśli chodzi o dziedzinę HiFi to mam niewielką wiedzę, a zestaw o którego pomoc w złożeniu was proszę będzie moim pierwszym porządnym sprzętem. Z tego co udało mi się wyczytać to po prostu wywnioskowałem, że BR z tyłu w wypadku bliskiego ułożenia do ściany będzie powodował dużo większe niepożądane zniekształcenia dźwięku, które w moim wypadku dałoby się ograniczyć wybierając kolumny z BR z przodu. Jednak skoro i tak mogę się nie martwić ani o ekranowanie ani o BR z tyłu, to śmiało mógłbym je brać, ale jeszcze prosiłbym o opinie, czy to one będą na prawdę warte swojej ceny bo w sumie udało mi się je znaleźć na allegro za ok. 400zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoye Mercury to bardzo fajne kolumny które graja dobrze nawet z kiepską elektroniką. Osobiście na biurko wolałbym aktywne M-Audio BX 5 D2. Są w stanie oddać więcej detali. Za to wiem że z praktyki M1 sprawdzają się dobrze w takim bliskim ustawieniu. Po rozbudowaniu ich o aktywny sub dawały bardzo efektowny dźwięk o dobrej dynamice. Jednak zawsze troszkę brakowało mi w nich przejrzystości na górze pasma. Z tego co wiem to łatwo się to tuninguje przez wymianę kondensatora w torze głośnika wysokotonowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...