Skocz do zawartości

stereo - poszukiwania początkującego


appleman

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników.

Zwracam się do was z prośbą o poradę. Dotychczas korzystałem tylko z mini zestawu denona z serii 109, a obecnie zaczynam rozważać zakup czegoś poważniejszego. Zaczynam przeglądać fora i oferty. Interesuje mnie na pewno wzmacniacz, cd oraz tuner (tuner nie jest warunkiem koniecznym, może zostać na później) + oczywiści głośniki.

Muzyka jakiej słucham to właściwie wszystko (oprócz rapu i hip-hopu), więc zależy mi na wszechstronności. Oczekiwany efekt to przyjemność słuchania, nie chcę iść w kierunku analizowania czy pod kimś z orkiestry w ostatnim rzędzie trzeszczy krzesło icon_smile.gif . Pokój, w którym miałoby to grać ma około 17m2, klocki + TV na szafkach rozdzielających kolumny. Załączam rysunek pokoju.

Po wstępnym przejrzeniu ofert w pobliżu (Kraków i okolice):
NAD C-326BEE + C-545BEE, sprzedający ma również Dali 850
Harman/Kardon PM645+TU915+HD300 + szukanie kolumn
MARANTZ PM 7001, DV 7001, ST 6001 + ELAC FS68

Jestem otwarty na propozycje i ew. krytykę, byle konstruktywną icon_smile.gif
Budżet do około 3000zł

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Ja bym wybrał:
http://allegro.pl/acoustic-energy-evo-3-i5597460818.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-luxman-l-410-...5607673916.html
http://allegro.pl/nad-c545bee-i5598931713.html

Pozdrawiam Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wybrałbym kolumny. Do pokoju 17m2 raczej mniejsze. Z opisu brzmienia jakie Cię interesuje
widziałbym właśnie Dali, ale nie 850, tylko 400, 450 albo jeszcze mniejsze 350. Ewentualnie Castle, ESA, Chario, Xavian.
Oczywiście można też zwrócić uwagę na niektóre modele firm Elac, Audio Academy, Monitor Audio.

Z tego co widzę elektronika powinna być jednej marki? Czy niekoniecznie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najpierw wybrałbym kolumny. Do pokoju 17m2 raczej mniejsze...
Ewentualnie Castle, ESA, Chario, Xavian.

Do Xavianów to nie ma co podchodzić bez co najmniej 2 tysięcy złotych. Więc za dużo by nie zostało na resztę sprzętu.
I od razu odpuścić sobie najtańsze Xaviany Bonbonus, bo szkoda kasy...

Z kolumn Chario to teraz są np. Silverette 200 za 1590zł we Wrocławiu
http://allegro.pl/chario-silverette-200-ko...5590162997.html

W tej chwili pod Warszawą są kolumny ESA Vivace za 1149zł
http://allegro.pl/esa-vivace-waw-okazja-i5602161397.html
a tu jest ich opis (test)
http://www.esa.com.pl/vivace_opis.htm
Więc może to by było rozwiązanie - choć kolumny niezbyt małe i do Krakowa daleko (czyli w takim przypadku poczta/kurier)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj można znaleźć więcej ciekawych kolumn w tym przedziale cenowym. Ja znalazłem takie:
http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-400...5598790643.html
http://allegro.pl/audio-academy-mimas-ii-j...5615843072.html
Pierwsze dadzą brzmienie cieplejsze, bardziej aksamitne
Drugie szybsze, bardziej wyrównane, przestrzenne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, te MIMAS II wyglądają całkiem fajnie. Jeśli chodzi o elektronikę to nie musi pochodzić od jednego producenta.

EDIT: Chario Silverette 200 też wydają się warte uwagi. Ile trzeba zainwestować w stabilne standy pod takie monitory, czy szafka o wysokości 65cm, może mi wystarczyć?

Pozwolę sobie jeszcze zapytać jak na kolumny, którymi powinienem się zainteresować wpływa fakt, że zwykle będą grały niezbyt głośno - mieszkam w bloku a sąsiadów mam naprawdę ok icon_smile.gif

Ogólnie est to dla mnie początek poszukiwań i podchodzę do tego na spokojnie (przez przyszły tydzień zresztą jestem na urlopie). Chciałbym w miarę możliwości coś również wcześniej przesłuchać. Czy znacie jakiś komis audio czy sklep mający również używki w Krakowie?

Jakie ogólnie macie doświadczenia z używanym sprzętem? Czy jest jakiś godny zaufania sprzedawca, choćby na allegro z tej branży?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może rzeczywiście skoncentrujmy się na kolumnach standowych? Tym bardziej, że jak piszesz nie będziesz głośno grał.
Te Chario są naprawdę godne uwagi. Ale moim zdaniem trzeba im dobrych standów. Czasami pojawiają się takie na rynku wtórnym a nowe, to moim zdaniem minimum 400 zł. Na przykład takie:
http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...5616062125.html
Cena za sztukę. Za kolce płaci się dodatkowo. Ale plus zakupu takich standów jest taki, że możesz je sobie zrobić dokładnie na wymiar. To znaczy wysokość taka, by głośnik wysokotonowy znalazł się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz i słuchasz. A blat górny o wymiarach szerokości i głębokości kolumn, by nie wystawał z pod nich ani też nie był za mały.
I warto zamówić standy z grubszą nogą oraz możliwością wsypania do nich suchego piachu (dla dodania masy, co korzystnie wpływa na dźwięk, stabilność rysunku instrumentów itp.)
Standy na ogół im cięższe tym lepsze.
Wysokość standów można oczywiście zamówić o 5 cm niższe niż napisałem, ponieważ jakby co można to wszystko dać do góry (granitowe lub marmurowe płyty pod standami) plus kulki z Blu Tack (substancja która podklei kolumny, ale nie zniszczy forniru, da się odkleić, jest świetna do tłumienia wibracji - używam i polecam).
Dlaczego miałbyś podnosić, zapytasz? Chodzi o to, że jak masz głośnik wysokotonowy poniżej uszu gra on z większym spadkiem charakterystyki, czyli łagodniej. A jak podnosisz na wysokość uszu, to gra precyzyjniej, mocniej. Chyba lepiej mieć taką regulację?
Ale może za bardzo kombinuję.
Oczywiście proponuję Ci materiały o akustyce i ustawianiu kolumn. Napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy a prześlę Ci. Poczytasz, dużo się dowiesz. Bo akustyka, to bardzo niedoceniany element systemu audio. W kiepskich warunkach nawet najlepszy zestaw może zagrać dużo poniżej swoich możliwości albo wręcz źle.
Stawiania kolumn na komodzie nie polecam. Wysokość chyba za mała, rozstaw kolumn chyba też (zasada trójkąta równobocznego - poczytasz w materiałach), no i sama komoda, to niezbyt odpowiedni "stand".

Z drugiej strony, jeśli idzie o kolumny na pewno w tym budżecie można znaleźć lepiej grające i za takimi bym się rozglądał. Ja się jeszcze rozejrzę i jak coś ciekawego wypatrzę, to Ci tu podeślę linki.
Ale to Twój wybór. Błędu nie zrobisz kupując te Chario. To kolumny idące właśnie bardziej w kierunku przyjemności słuchania niż wyczynowo - analitycznego odtwarzania.

Co do sprzętu używanego, to jeśli kupujesz na Allegro warto spojrzeć jak dużo ktoś sprzedaje i poczytać opinie. Zobaczyć średnią ocen. Jeśli jest około 5, to taki ktoś nie będzie sobie psuł reputacji sprzedając Ci
coś niezgodnego z opisem. Czasami na Allegro, na naszej giełdzie Audio albo hifi.pl sprzedaje ktoś znajomy
z tego lub innego forum i wówczas wiadomo, że sprzęt raczej pewny.
A nieraz się ryzykuje. Ja i wielu tu doświadczonych kolegów kupuje już tylko wyłącznie sprzęt używany, bo wiadomo, że będzie miał wyższą jakość dźwięku w budżecie jaki na dany element posiada.
Zdarzają się czasem drobne niedomówienia, ale ja na szczęście na nic z poważniejszą usterką nie trafiłem.
Albo szukaj czegoś blisko swojego miejsca zamieszkania abyś mógł pojechać, posłuchać, dokładnie obejrzeć. Kraków, to potężny rynek wtórny, jest w czym wybierać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Poczytałem o akustyce no i przede wszystkim wybieram się w przyszłą środę na odsłuchy. Niestety dopiero we środę ponieważ znowu muszę wyjechać i to tym razem nie na urlop.

Zdecydowałem, że zainteresowany jestem kolumnami wolno-stojącymi. Zastanawiam się również, czy punktem wyjścia powinny być właśnie kolumny, wzmacniacz łatwiej będzie mi zabrać ze sobą na ew. odsłuch kolumn, bo z forum wynika morał - posłuchaj zanim kupisz. Znalazłem w fajnych cenach Advance Acoustic X-i60, COPLAND CSA 8 oraz MF E100 lub z dopłatą MF A3 - co o nich myślicie?

Skłaniam się ku wydaniu jednak większej kasy na wzmacniacz i kolumny a odłożeniem zakupu cd i tunera na później. Tymczasowo mógłbym używać chyba cd denona dcd-f109 z obecnego mini zestawu. AA zachęca mnie dodatkową możliwością podłączenia PC i jest nowy z gwarancją. Większość muzyki mam na cd, część jest jednak zgromadzona na dysku laptopa lub stacjonarki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że budżet się nie zmienił i masz na wzmacniacz oraz kolumny 3 kzł?

Zazwyczaj lepiej najpierw kupić kolumny, wydać na nie więcej i dopiero do nich dobierać wzmacniacz.
Ale to gdy się ma w domu na jakim wzmacniaczu ich posłuchać, lub kupuje "w ciemno".
Oczywiście możesz najpierw kupić wzmacniacz i dopiero szukać kolumn. Pod warunkiem oczywiście, że będziesz jeździł z tym wzmacniaczem i słuchał. Bo jeśli kupisz bez odsłuchu, to byłoby trochę bez sensu.
Masz tyle cierpliwości?

Co do wzmacniaczy, to Copland jest dobry, choć nie każdemu się spodoba. Tobie chyba nie, biorąc pod uwagę to co napisałeś, jaki chciałbyś dźwięk. Copland gra dynamicznie, dość szybko, przestrzennie, ale trochę chłodno, czasami beznamiętnie. Z nieodpowiednimi kolumnami może nawet zagrać dość ostro.

AA X-i60 jest ciekawym urządzeniem. Na ogół odradzałbym nowy wzmacniacz w takiej cenie. Tu polecam się zastanowić.
Zalety tego wzmacniacza, to bardzo przyjemny, powiększony, naturalny i muzykalny dźwięk z niemęczącą, stonowaną górą, dużą
średnicą i ogromnymi niskimi tonami. Dodatkowo ma bardzo bogate wyposażenie, wraz z DACem.
A jego minusy właśnie wynikają z tego samego, tylko jeśli inaczej na całość spojrzymy.
AA ma duży, "zrobiony" dźwięk. Co prawda bardzo przyjemnie pokombinowany, ale daleki od neutralności.
Trzeba uważać z doborem kolumn. Powinny być dość neutralne albo nawet lekko schłodzone, szczuplejsze i szybsze na dole. A dźwięczniejsze na górze.
DAC owszem ma kilka wejść, ale jest 16 bitowy i niezbyt wyrafinowany. Za kilka lat byle budżetówka będzie grała lepiej.
Taka nówka za jakiś czas przy odsprzedaży traci silnie na wartości ( od 20 do 50 procent).

Musical Fidelity. Na pewno bardziej poprawny w wielu aspektach, bardziej wyrównany w skali częstotliwości a nie mniej muzykalny.
Ocieplony, płynnie grający. Na pewno będzie to także dźwięk wyższej klasy niż AA. Oczywiście z A3 będzie jeszcze lepiej.
DAC? Można dokupić osobno.

Tylko by nie stało się tak, że wzmacniacz "pożre" większą część budżetu i na dobre kolumny (a to przecież podstawa) zostanie już zbyt mało środków.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie AA X-i60 jest najtańszą opcją. Nie jest to zakup ze sklepu ale w stanie idealnym i z długą gwarancją, co ważne jest do posłuchania na miejscu. Na kolumny w jego wypadku zostaje 2000 zł. W przypadku pozostałych wymienionych wzmacniaczy jestem w stanie dołożyć jeśli chodzi o koszt kolumn również do około 2000zł.

Znalazłem jeszcze niedaleko xindaka A06 + C06, to już trochę po bandzie jeśli chodzi o budżet ale mogę się szarpnąć na kolumny również 2000 zł a mam już tutaj źródło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Advance'a możesz dokupić niezłego CDka - i będziesz miał również dobry zestaw.
Jak chcesz mieć na gwarancji - to tutaj masz nowe X-CD3 za 949zł (W-wa)
http://allegro.pl/advance-acoustic-x-cd3-o...5641340930.html
A jak nie potrzebujesz gwarancji - to poniżej link do aukcji z lepszym modelem MCD-203 II (Mława)
http://allegro.pl/advance-acoustic-mcd-203...5641780773.html
tylko warto jeszcze zbić cenę - sprzedawca napisał, że niedługo trzeba będzie wymienić laser.

CD Xindaka jest niezły -ale bez rewelacji... Zresztą to zależy, za ile miałbyś ten komplet Xindaka

Pozdrawiam
PS. Uzupełnij w swoim profilu miejsce zamieszkania - to ułatwia znalezienie czegoś w Twojej okolicy....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź teoretycznie powinna być prosta, że ten droższy model jest lepszy.
Ale dużo zależy do czego się Hyperiony czy Mimasy podłączy.
Ze wzmacniaczem klasy X-i60 te kolumny zagrać mogą dość podobnie. Więc szkoda przepłacać.
Lecz jeśli myślisz rozwojowo i za jakiś czas zamierzasz zmienić wzmacniacz na lepszy, to kup wyższy model.
Tak czy inaczej w jednych i drugich kolumnach drzemie duży potencjał.

Jak widzę możesz mieć wzmacniacz AA i kolumny AA. Ale do klubu AA nie należysz? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimasy były na sprzedaż i znikły a do hyperionów w stosunku do nich musiałbym dołożyć tylko 300zł.

Do AA nie mam podstaw żeby należeć i na szczęście to zdanie nie tylko moje ale też najbliższych. Choć dobra whisky to też worek bez dna na zarobioną przeze mnie kaskę icon_smile.gif

Swoją drogą to jak już coś poskładam to mogę zaprosić grupę wsparcia z tego tematu do krk na szklaneczkę icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie warto się sprężyć i dorwać "Hypki"!
Każda kolejna wersja jest lepsza od poprzedniej (obecnie w sprzedaży jest 4 generacja Hyperionów).
Cena poniżej dwójki - to tyle ludzie "krzyczą" za używane tańsze Phoebe.
Poza tym możliwość odbioru osobistego i sprawdzenia stanu sprzętu - BEZCENNA icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw znalazłem za 2400, nie wiem ile można by z tego urwać. Dodatkowo jak o nim poczytałem to nie jestem pewien czy warty jest tych pieniędzy - przynajmniej jak dla mnie.

Jutro muszę znowu wyjechać i to w mało przyjemnych okolicznościach. Jak wrócę to wybiorę się w końcu żeby czegoś posłuchać, może to mi co nieco rozjaśni i jakoś mnie nakieruje. Zobaczymy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nieco zdążyłem posłuchać i obejrzeć kilka egzemplarzy socond hand icon_smile.gif

Wniosek z tego taki, że kupię sprzęt nowy. Wolę więcej zapłacić lub nawet odłożyć termin zakupu do czasu zgromadzenia odpowiedniej ilości PLN icon_smile.gif
Wynika to z faktu, że mam wrażenie iż ludzie nie szanują swojej własności. Wiem, że da się kupić używkę w idealnym stanie ale nie mam na to czasu ani ochoty, a przede wszystkim chcę kupić coś co usłyszę icon_smile.gif. Kilka zestawów nowego sprzętu pokazało mi, że różnice mogą być duże nawet na jednakowej półce cenowej. Sprzęt używany na obszarze Krakowa nie oferuje wcale jakiegoś mega wyboru.

Z nowego sprzętu słuchałem wzmacniaczy: BC acoustique es-202 / Block V-250 / CambridgeAudio AM10, z kolumn: Monitor Audio MR4 i BX5 oraz audio pro black diamond v3 i takie, których nazwy nie pamiętam icon_smile.gif

Najgorzej dla mnie zagrały kolumny których nie pamiętam icon_smile.gif, potem MR4 w połączeniu z BC, które brzmiały jakby dźwięk znajdował się w pewnej przestrzeni i był "ściśnięty?" nie budowały przestrzeni, z niefajnym dominującym basem (lepszy efekt na Block-u, najlepiej na CA). BX5 grały fajnie jak dla mnie i najbardziej równo ze wszystkimi wzmacniaczami, (MR4 w połączeniu z CA je przewyższyły - dźwięk był bardziej zrównoważony, miał więcej przestrzeni i jakoś tak instrumenty były oddzielone od siebie). Najlepiej dla mnie natomiast zagrały audio pro ale pod warunkiem połączenia ich BC acoustique - słychać dużo z detalami, z konkretnych miejsc, w oderwaniu od kolumn, dźwięk miał sporo "powietrza?". Byłem zaskoczony że bas mi się podoba zdecydowanie nie dominował, mógłby schodzić niżej,mieć większą masę, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Na tym połączeniu po prostu muzyka, którą miałem ze sobą podobała mi się najbardziej. AP w połączeniu z pozostałymi wzmacniaczami traciły jakąś radość życia, która sprawiała, że podobały mi się z BC.

Kurcze mam nadzieję, że nie jest to chaotyczny słowotok. Czy ktoś jeszcze słuchał wymienionych sprzętów?

Zastanawiam się właśnie czy na razie nie zostać przy denonie F109 i słuchawkach, odłożyć około 6 - 8 tyś i w maju 2016 móc pozwolić sobie na więcej z okazji urodzin icon_smile.gif Obecnie mógłbym zdecydować się na BC Acoustique + Audio Pro. Tylko czy za chwilę nie zechcę więcej?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja i tak bym za 6 - 8 kzł kupił sprzęt używany. O ile taki tańszy rzeczywiście może być niezbyt szanowany przez właścicieli, to
ten, który kupiłbyś w powyższej cenie kosztował kiedyś 12, 16, 20 tysięcy i więcej.
Takiego stereo, to już nie kupują chłystki, którzy chcą by soprany "cykały" a bass (jak to oni piszą , koniecznie przez dwa "s") był głęboki. Średnica jako niosąca najwięcej informacji oczywiście nieważna, noo, drugoplanowa icon_mrgreen.gif

Zupełnie poważnie, to w takiej cenie złożysz zestaw z naprawdę zadbanych elementów.
Ale co najważniejsze zagra Ci to tak, że po prostu, rewelacyjnie, magicznie icon_biggrin.gif . O ile dobrze dobierzesz elementy zestawu.
Nowy sprzęt w tej cenie zagra na pewno dobrze, może nawet ponadprzeciętnie. Ale... .
Jak piszesz masz sporo czasu. Do tego czasu obserwowałbym rynek lokalnego second hand. I gdyby pojawiło się coś ciekawego
pojechałbym na odsłuch. Krakowski rynek jest jednak obszerny.
Masz szansę złożyć zestaw bardzo dobry (nowy) i rewelacyjny (używany).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...