Skocz do zawartości

Electro Voice link 9


zielonyamator

Recommended Posts

Witam, dzisiaj wyniosłem z piwnicy stare kolumny electro voice link 9.
W głośnikach są pozrywane zawieszenia i chciałem je wymienić ale jak odkręciłem największy głośnik okazało się, że nie ma na nim magnesu ani cewki, jest tylko membrana z zawieszeniem dolnym. Poza tym na zwrotnicy są tylko wyjścia tweeter i woofer i pod nie są podłączone dwa głośniki.
Dlaczego na 3 głośniku niema cewki ? Nie widać żeby ktoś to rozbierał bo głośnik był przyklejony, a na membranie zostały resztki zawieszenia.
Jak bym chciał wymienić ten głośnik na inny to gdzie go podłączyć ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !
Ten trzeci głośnik jak go określiłeś to membrana bierna stosowana w niektórych konstrukcjach zamiast układu bas refleks

Myślę, że poniższy opis wyjaśni Ci to dokładniej


Membrana bierna
Membrana bierna (ang. passive radiator, auxilliary bass radiator) to element stosowany w konstrukcji zestawów głośnikowych. Membrana bierna z zewnątrz wygląda tak samo jak zwykły głośnik. Tradycyjna membrana bierna jest ustrojem czysto mechnicznym. Składa się ona z kosza, samej membrany i zawieszenia. Membrana bierna nie posiada natomiast elementów takich jak karkas, cewka, magnes i układ magnetyczny.



Membrana bierna jest wykorzystywana do konstrukcji zestawów głośnikowych - tak zwanych zestawów z membraną bierną. Zestawy z membraną bierną ze względu na teorię opisującą ich działanie są pokrewne zestawom typu bass-reflex. Podobnie jak otwór w obudowie bass reflex, membrana bierna pozwala wykorzystać promieniowanie tylej strony membrany głośnika basowego i promieniuje użyteczny sygnał akustyczny. Mimo pokrewieństwa z bass-reflexem membrana bierna jest jednak zdecydowanie rzadziej stosowana, głównie ze względu na koszty.

Podobnie jak bass-reflex, membrana bierna pozwala poszerzyć od strony niskich częstotliwości pasmo przenoszenia i zwiększyć efektywność w zakresie niskich tonów w porównaniu z obudową zamkniętą. W porównaniu z bass-reflexem, obudowa z membraną bierną ma nieznacznie szybsze opadanie charakterystyki na niskich tonach. Natomiast membrna bierna pozwala uwolnić się od typowych dla bass-reflexu problemów takich jak podbarwienia od rezonansów tunelu czy szumy turbulencyjne. Membrana bierna daje też możliwość prawidłowego zestrojenia zestawów, w których ze wględu na małą objętość skrzynki trudno jest zmieścić tunel BR o wystarczająco dużej średnicy.

Obudowę z membraną bierną stroi się podobnie jak obudowę bass-reflex. Jako element do końcowej regulacji strojenia można wykorzystywać masę biernej membrany, na przykład poprzez instalację dodatkowego obciążenia na membranie.

Jako membranę bierną można też wykorzystać kompletny głośnik, choć normalnie nie jest to praktykowane ze względu na wyższe koszty. Jednak wykorzystania w roli membrany biernej kompletnego głośnika daje dodatkowe możliwości techniczne. Można bowiem wprowadzić tłumienie układu rezonansowego poprzez podłączenie rezystora do zacisków głośnika pracującego w roli biernej membrany.

Poniżej link do strony gdzie możesz troszkę poczytać na tematy obudów i nie tylko
http://www.hifi.pl/slownik/membrana-bierna.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...