Skocz do zawartości

Zestaw monitorów do małego pokoju za 2500zł


Vairosean

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum , a także pierwszy zakup tego rodzaju sprzętu. Jako, że nie mam dużego doświadczenia w kwestii doboru sprzętu muzycznego, proszę Was o pomoc i wyrozumiałość.
Chcę zakupić zestaw składający się z dwóch monitorów i wzmacniacza, ich zadaniem byłoby w głównej mierze odtwarzanie muzyki, ale powinny być też przyzwoite przy oglądaniu filmów. Słucham różnorodnych gatunków muzycznych, ale najchętniej i najczęściej death/melodic death metalu. Najbardziej wpadają mi w ucho nie za szybkie, za to ciężkie kawałki z powolnymi, złożonymi technicznie riffami i rytmiczną perkusją. Zależy mi więc na precyzyjnym dźwięku, przejrzystych średnich tonach i przyzwoitym, głębokim basie. Chciałbym wydać na całość jakieś 2500zł.
Głośniki:
Głośniki nie mogą być zbyt duże szukam monitorków pełnozakresowych, które mógłbym trzymać na biurku. Rzadko będę miał okazję słuchać na nich czegoś NAPRAWDĘ głośno, więc sama głośność nie jest tu priorytetem. Mam nieduży pokój, w którym podłogowe kolumny po prostu się nie zmieszczą. DIY i regeneracja nie wchodzą w grę, z racji tego, że nie potrafię się tym zajmować, ani nie mam żadnych uzdolnionych pod tym kątem znajomych icon_razz.gif
Te głośniczki przykuły moją uwagę:
1. Acoustic Energy Aelite Two
2. Chario Silverette
3. Boston Acoustics A25
4. Monitor Audio Bx2
Wzmacniacz:
Poszukuję wzmacniacza, który zapewni dobrą jakość dźwięku kolumnom stereo. Interesują mnie wzmacniacze klasy innej niż A, ponieważ chciałbym uniknąć ogromnego zużycia prądu ;P Źródłem dźwięku będzie karta dźwiękowa Soundblaster ZXR w pececie, ewentualnie kiedyś telewizor/konsola, poważnie rozważam też zakup odtwarzacza CD.
Moją uwagę zwrócił na siebie wzmacniacz Pioneer A-30 (często widuję także wersję A-30K, nie wiem dokładnie czym się różni, ale zdaje się, że tylko faktem posiadania pilota). Kilka razy natknąłem się na opinie, że do cięższej muzyki nadają się wzmacniacze firmy Rotel. Czy faktycznie tak jest?

Czy pozycje wyróżnione powyżej będą stanowić dobrze brzmiący, wyważony zestaw? Może w tym przedziale cenowym znajdą się o wiele lepsze rozwiązania?
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji,
Vairosean
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Co to znaczy mały pokój? Wiesz jakby na to odpowiedział Japończyk a jak Amerykanin?
Czyli konkrety proszę. Czytałeś wątek "Pierwsze posty..." umieszczony na stronie głównej forum?
Potrzeba nam więcej danych.

"Pełnozakresowe monitory" to trochę taki oksymoron. Wybitne i drogie konstrukcje są w stanie zejść w miarę nisko, choć nie tak jak duże zestawy podłogowe.

Posadowienie kolumn na biurku jest dość niekorzystnym rozwiązaniem z kilku względów.
Ani to dobre standy dla nich, ani dobra wysokość, ani odpowiedni rozstaw. Poczytaj koniecznie.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Jeśli temat Cię zainteresuje napisz do mnie na PW i podeślę Ci na maila (podaj adres) zbiór ciekawych
artykułów. Niektóre naprawdę bardzo przystępnie napisane.

Wymienione przez Ciebie kolumny i wzmacniacze są owszem ciekawe, ale czy akurat do takiej muzyki,
czy wpasują się w Twój gust?
Owszem Rotele zazwyczaj dobrze spisują się w mocniejszej muzyce, rocku, metalu itp.
Ważniejszym, bardziej wpływającym na dźwięk, brzmienie elementem są jednak kolumny.
No i oczywiście akustyka, bo tu poważne błędy mogą spowodować, że nawet najlepszy zestaw audio zagra
dużo poniżej swoich możliwości albo wręcz źle.

Za 2,5 kzł można wybrać oczywiście poprawnie grający zestaw, ale czy nie szkoda pieniędzy na to by zagrało "tylko" dobrze? Sprzęt z drugiej ręki za takie pieniądze zagra znacząco lepiej, czasami nawet miażdżąco lepiej.
Poczytaj sobie inne wątki na forum. Niedawno pisał tu zadowolony kolega, bo chciał kupić początkowo nowe.
Wybrał używane. "Po drodze" porównał z tymi nowymi i stwierdził, że nie ma co, zrobiłby duży błąd.

Klasy A nie ma co się obawiać. Ja miałem kiedyś końcówkę mocy z transformatorem 800 W i nie zbankrutowałem. A grałem naprawdę dużo, po kilka godzin dziennie. Było dopłaty kilkanaście, czy dwadzieścia kilka złotych miesięcznie. Ale to był naprawdę kolos, 65 W/8 omów lub 85 W/4 omy w klasie A, to jest coś. Większość niedrogich wzmacniaczy ma tych watów kilkanaście, dwadzieścia kilka. Albo tylko kilka pierwszych watów gra w klasie A i gdy się mocniej podkręci wzmacniacz przechodzi w klasę AB. Czyli pobiera niewiele więcej
prądu niż większość wzmacniaczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cześć. Co to znaczy mały pokój? Wiesz jakby na to odpowiedział Japończyk a jak Amerykanin?



Kwestia mojego zakupu tego sprzętu jest dość odległa (koniec września, początek października), jestem teraz za granicą i nie mam jak zmierzyć pokoju, który będę użytkował. Chciałem się po prostu trochę doinformować w kwestii konfiguracji, jaką warto rozważyć icon_smile.gif Nie jestem teraz w stanie podać dokładnego metrażu, w każdym razie pokój ma dość nieregularny kształt i to wywołuje moje obawy w kwestii akustyki, ale tym będę zajmował się nieco później. Dzięki za podany przez Ciebie link, zaraz zabiorę się za czytanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja K to czarny, S to srebrny, a pilota ma każdy kolor icon_wink.gif .
Jeśli bierzesz pod uwagę Monitor audio Bx2, to ich " gabarytowym" odpowiednikiem jest Boston A26 ( bo A25 to maluszek), A26 gra zwyczajnie pełniej od małego A25. To jak głośno to sprawa poboczna. Możliwości A30, czy innego wzmacniacza podobnej mocy raczej nigdy nie wykorzystasz nawet w 50 %, co nie zmienia faktu że dobrze jak wzmacniacz ma zapas i jest wydajny. Chario jest sporawy sam w sobie więc seria raczej 200 niż 300.
Bierzesz te monitory bo pod uwagę bo możesz odsłuchać, bo w sumie jest jeszcze kilka popularnych godnych uwagi.
Metraż jest dość ważny, ja też nie podam wymiarów sypialni z głowy co do 10cm, ale bardziej jest 10-11m kw. niż 20-25 icon_wink.gif a znajomy ma jak to piszesz nieregularne kształty sypialni ponad 40m kw. ale też marudzi że mała klitka bo ma 2 skosy i użytkowo ma tylko 30m .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się zastanowić, to może te AE Aelite 2 by się nadały. Dość szybkie, przejrzyste z dobrą stereofonią i rytmicznymi choć niezbyt potężnymi niskimi tonami. Ze wzmacniaczem byłbym ostrożny, by za bardzo dźwięku nie rozjaśnić, czy nie wyostrzyć. Pewnie Xindak, starszy Pioneer z serii Reference, może nawet NAD?
Chario są bardzo fajne, ale chyba nie do takiej muzyki. Może jakby się podłączyło je do jakiegoś Baltlaba, Audiolaba czy starszego Rotela z wyższej serii.
Wszystko zależałoby jakie kolumny i ile zostałoby na wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój, który wynajmuję, jest podłużny i zakończony na krótszej ścianie półkolistym wykuszem (w którym są okna), wyposażony w dwuosobowe łóżko i szerokie na prawie 2 metry biurko, a także komodę. Przestawianie czegokolwiek będzie bardzo problematyczne, a nie mam pewności jak okna wpłyną na działanie głośników, gdybym je w tamtym miejscu ustawił.
Ogólnie mówiąc nie jestem przeciwnikiem używanego sprzętu i zdaję sobie sprawę z tego, że modele wyższej ligi można dostać za rozsądne pieniądze, jednak modele będące w sprzedaży jako nowe są po prostu dostępne non stop, a nie mam na tyle rozległej wiedzy na tym polu, by w razie ewentualnej okazji od razu poznać jej potencjał ;P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem zestaw AE aelite 2 + Arcam delta 290. Z cięższych brzmień słuchałem jedynie płyty Black Sabbath - 13 i muszę powiedzieć, że było bardzo przyzwoicie. Wspaniała dynamika i scena, bas był trochę rozlazły, może nie schodził tak nisko jak powinien, ale nie przeszkadzał w odbiorze całości. Było czuć moc icon_smile.gif Mogę je z czystym sumieniem polecić tylko nie stawiaj ich na biurku icon_wink.gif Zdjęcia może tego nie oddają, ale te kolumny są dość spore.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gyver za opinię, jestem na te kolumny dość napalony i możliwe, że dzięki temu co napisałeś je zamówię, a później dokupię odpowiedni wzmacniacz już na spokojnie ;P
A czy ustawienie kolumn na parapetach i skierowanie ich w kierunku miejsca odsłuchu będzie miało sens? Okna mam trzy, na dwóch parapetach możnaby spokojnie ustawić kolumny i nic nie będzie im przeszkadzało, wilgoć się tam nie gromadzi itd. Zastanawia mnie tylko kwestia tego, czy odległość od okna ma bardzo duże znaczenie? Skoro te kolumienki nie są wcale małe, to będzie problem z ustawieniem ich w jakiejs rozsądnej odległości od okna bez stosowania standów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zły pomysł. Chyba gorszy niż postawienie na biurku. Niezłe będziesz miał rezonanse. icon_neutral.gif

Zamiast standów jakbyś miał dwa dość wysokie ale stabilne taborety, dał pod kolumny kulki z Blu Tack'a
http://allegro.pl/masa-modelujaca-blu-tack...5601896418.html
To mógłbyś pewnie jakiś czas na tym grać.
Oczywiście takie "standy" nie zapewnią odpowiednio stabilnego posadowienia kolumn ani wyniesienia ich na
pożądaną wysokość (wiesz już jaką icon_biggrin.gif ), ale plus z kolei taki, że mógłbyś przesuwać kolumny tył, przód i na boki słuchając w którym miejscu Ci najlepiej grają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci polecił podstawkowce Cantona, 2 modele używek:

Ergo RC-K
Karat SC (przykładowy LINK)

Te pierwsze są bardzo rzadko na rynku wtórnym, być może tam, gdzie jesteś teraz, znajdziesz jakieś ogłoszenie. RC-K to podstawkowy brat słynnych Ergo RC-L, a o dźwięku tych kolumn może niech się wypowiedzą ich szczęśliwi posiadacze, bo ja się ich już nachwaliłem do obrzydzenia icon_lol.gif

Oba zestawy powinny mieć w komplecie kontroler (oryg. control unit) wspomagający odtwarzanie najniższych tonów, z tym, że Karaty mają kontroler bez regulacji, a RC-K ze skokową regulacją tonów niskich i wysokich, co pozwala na dopasowanie brzmienia pod Twoje potrzeby (RC to skrót od Room Compensation).

Sporo kolumn nie odtwarza poprawnie basów przy niskich poziomach głośności, po prostu głośniki muszą dostać więcej prądu. Rozwiązanie Cantona w dużym stopniu pozwala ominąć to ograniczenie. Dla Ciebie jest to ważny aspekt brzmienia, więc weź te kolumny pod uwagę.
Nie wiem, który z obecnie oferowanych w sklepach modeli można porównać do tych podstawek, Ergo 620 są mniejsze, może jakbyś posłuchał stojących 690 - żebyś po prostu wiedział, czy takie brzmienie leży w Twoim guście.

Przyszły mi również do głowy polskie kolumienki Audiowave 181, też trudno dostać - ale tak to już jest z dobrymi kolumnami, albo ich nie ma, albo drogie icon_neutral.gif

A tu masz filmik z RC-K (tak powinny stać monitory, nie biurko, parapet i inne "pomysły")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czy ustawienie kolumn na parapetach i skierowanie ich w kierunku miejsca odsłuchu będzie miało sens? Okna mam trzy, na dwóch parapetach możnaby spokojnie ustawić kolumny i nic nie będzie im przeszkadzało, wilgoć się tam nie gromadzi itd. Zastanawia mnie tylko kwestia tego, czy odległość od okna ma bardzo duże znaczenie?


Musisz mieć wyjątkowo głębokie parapety, bo nawet małe monitory potrafią mieć 30 cm głębokości. Pomijając kwestę jakiegoś tam minimalnego ( 15-30cm) tylnego odstępu, lub nawet przedniego br, to taka szyba nawet w dobrym nowym oknie mogłaby zacząć drżeć.
Z dwojga złego lepiej chyba bliżej ściany, niż tyłem do okiennej szyby.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pozostaje mi zakup standów i umiejscowienie kolumn po bokach łóżka, jest to chyba najlepsze z możliwych rozwiązań. Wielkie podłogówki mi się tam po prostu nie zmieszczą, a też nie mam potrzeby burzenia murów dźwiękiem icon_razz.gif

Profi, dzięki za te propozycje, na pewno będę je rozważał w momencie zakupu głośników (jak i w ogóle dodam Canton do wartych rozważenia firm). Jednak tak jak sam napisałeś, może być ciężko je dostać. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A tu masz filmik z RC-K (tak powinny stać monitory, nie biurko, parapet i inne "pomysły")


Ten sposób ustawienia monitorów nie nazwał bym wzorcowym, kolumny stoją zbyt blisko bocznych ścian. Rozumiem że ktoś kto je tak ustawił nie miał innej możliwości. Zawsze to dużo lepsze ustawienie niż na parapecie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie napisałem, że to jest ustawienie wzorcowe...
Użyłem skrótu myślowego - chodziło mi o to, że w celu osiągnięcia najlepszego brzmienia z kolumn podstawkowych należy je umieścić / postawić na standach (niekoniecznie takich jak na filmiku), a nie na biurku, parapecie, uchwytach na wysięgniku, taboretach, krzesłach etc.

Jeśli kogoś wprowadziłem w błąd, przepraszam. Niestety często używam skrótów myślowych... icon_redface.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie będzie chyba najlepsze, niestety będzie trzeba trochę więcej zainwestować. Tak czy siak kwestia nie jest jakaś mega pilna, przemyślę wszystko na spokojnie jak już wrócę do Polski, sprawdzę aukcje na necie i poszukam dobrych okazji, gdybym miał wątpliwości to nie omieszkam napisać kolejnego posta icon_razz.gif Wszystkim forumowiczom bardzo dziękuję za pomoc, gdyby ktoś jeszcze dorzucił swoje trzy grosze to byłbym bardzo wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...