Skocz do zawartości

Zmiana USB DAC - prośba o sugestie


Celdur

Recommended Posts

Cześć,
Obecnie posiadam USB DAC marki Audiotrak (Prodigy Cube)
Mam wrażenie jednak, iż jest on słaby jakościowo i koloryzuje trochę barwę dźwięku.
Czy możecie polecić jakiś inny, znacznie lepszy DAC (który będzie wysyłał dźwięk z laptopa poprzez USB)
Zauważyłem ostatnio coś takiego http://q21.pl/pro-ject-usb-box-s.html ale nie mam bladego pojęcia czy coś poprawi.
Kwota powiedzmy do 500pln, nie musi być nowy.

Z góry dzięki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie szukał bym przyczyny w chipie Wolfsona. Prędzej w ustawieniu kolumn. Może warto spróbować ustawić je dalej od ściany lub przymknąć lub całkiem zamknąć tunel BR. Ewentualnie pomyśleć o ich wymianie. Można ewentualnie pomyśleć o wymianie wzmacniacza operacyjnego w Cube. Na ten temat warto by poszukać informacji w necie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę urządzeń znam, ale dobre niestety kosztują.
Ile?
Nie orientuję się w tej chwili, bo mnie temat nie bardzo interesuje.
DACzek w moim odtwarzaczu choć 16 bitowy w zupełności mi wystarcza, gdy mam czasem ochotę zapodać coś z lapka. icon_biggrin.gif
Trza by się rozejrzeć.
Pro-Ject to dobra firma i robi ciekawe, dość niedrogie (stosunkowo w porównaniu...) rzeczy.
Ale można lepiej za te pieniądze, no może za nieznacznie większe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Napewno nie szukał bym przyczyny w chipie Wolfsona. Prędzej w ustawieniu kolumn. Może warto spróbować ustawić je dalej od ściany lub przymknąć lub całkiem zamknąć tunel BR. Ewentualnie pomyśleć o ich wymianie. Można ewentualnie pomyśleć o wymianie wzmacniacza operacyjnego w Cube. Na ten temat warto by poszukać informacji w necie.



O wymianie czego, bo chyba DACa .. Kolumny są świetne i będą służyły przez lata. Nie chcę żeby coś je ograniczało po prostu.
NIech rozwiną skrzydła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Prodigy Cube wewnątrz wzmacniacze operacyjne ( nazywane często opamp-ami ) są umieszczone na podstawkach. Umozliwia to ich łatwa wymianę na inne bez konieczności lutowania. W sieci są na ten temat spore ilości informacji. Taki wzmacniacz operacyjny to mały układ scalony odpowiedzialny za wzmocnienie analogowe. Ich wpływ na dźwięk bywa większy niż układów scalonych takich jak DAC-i. Niektóre modele dobrej klasy przetworników cyfrowo analogowych Asusa bywają standardowo wyposażone w zestawy alternatywnych opamp-ów. Taka czynność jest prosta. Wystarczy rozkręcić obudowę i zastąpić znajdujące się tam takie układy innymi pasującymi o zgodnych parametrach. Trzeba tylko pamiętać o właściwej ich orientacji.

A jeśli kolumny nie grają tak jak chcemy warto zwykle pomyśleć o zmianach w ich ustawieniu i ewentualnym strojeniu obudowy. Niektóre kolumny wyposaża się w zatyczki do tuneli lub nawet stopniowe pierścienie.

Same układy Wolfsona znane są raczej z dość jasnej barwy brzmienia i przekazywania przez to sporej ilości informacji.

Sam Prodigy Cube oczywiście że nie jest szczytem możliwości technicznych. Zawsze można go zastąpić czymś lepszym co będzie zapewne sporo droższe.

Jednak jeśli masz problem z nadmiarem basu w pierwszej kolejności poszukał bym możliwości tego zmiany w kolumnach ( nie chodzi koniecznie o ich wymianę na inne ). Zazwyczaj problemem jest złe ich ustawienie. Np. zbyt blisko ścian. ez tego z najdroższą elektroniką nie rozwiną skrzydeł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem na zdjęciu, to jednak kolumny stoją zbyt blisko ścian. Pisałem Ci o tym.
Spróbuj kiedyś jak nikogo poza Tobą nie będzie w domu wysunąć je znacznie do przodu (np. 70 - 90 cm) i chyba jednak trochę rozsunąć na boki.
Wiem, że tak pewnie nie możesz ich postawić na codzień, ale chodzi tylko o doświadczenie. O to abyś posłuchał jak w takim ustawieniu grają. Przesłuchaj choć kilku różnych utworów. Zwróć uwagę na to jakie będą niskie tony, jak się będzie kształtowała scena stereo jej szerokość, głębokość, precyzja odwzorowania instrumentów.
Może te podbarwienia o których pisałeś znikną albo bardzo się zminimalizują.
Oczywiście dobrze by było wcześniej dla porównania posłuchać tych samych utworów (nie za dużo, aby nie zmęczyć się tym) na dotychczasowym ustawieniu.
Wnioski możesz tu opisać, bardzo jestem Ciekaw Twoich spostrzeżeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Audiotrak ma opinie bardzo dobrego w swojej kategorii cenowej. Spora jego zaletą jest możliwość wpływania na jego brzmienie przez wymianę opamp-ów. Nie zmienia to faktu że są lepsze DACi. Jednak żeby znaleźć coś lepszego trzeba znacznie więcej wydać. Czasem potrzeba coś zmienić w brzmieniu i chodzi nie tyle o to żeby było to coś lepszego lecz lepiej dopasowanego do naszych potrzeb.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie święte słowa Biały Wielorybie. Tylko trzeba wiedzieć czego się chce, co pragnie się osiągnąć.
Niestety ja nie jestem w stanie zgadywać o co koledze Celdurowi chodzi.
Jak mawia moja mama trzeba od niego wyrywać informacje jak psu z gardła kość icon_mrgreen.gif
Tak, tak kolego. Ja jak widzisz bardzo chciałbym Ci pomóc, ale tak naprawdę mimo niby niezłej komunikacji
między nami wciąż nie wiem czego Ty potrzebujesz, jakiego dźwięku szukasz, co chcesz osiągnąć.
Naprawdę tak trudno napisać choćby parę zdań? Może być swoimi słowami. Nie musi być to jakaś "fachowa"
nomenklatura.
Weźmy taki przykład szczegółowego opisu kolegi
Cytat

Kolumny odsunąłem i wszystko gra prześwietnie że tak powiem


Wiemy, że jest dobrze, ale co z tego można wywnioskować? icon_rolleyes.gif Wszystko i nic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...