Skocz do zawartości

kolumny około tysiąca - opinia, porada


paralelizm

Recommended Posts

witajcie,
chciałbym, żebyście pomogli mi w podjęciu decyzji dot. kolumn głośnikowych. Otóż obecnie używam QBA Elements 1.1 (mam nadzieję, że są na forum ludzie kojarzący ten sprzęt icon_wink.gif ), które są już trochę sfatygowane, bo kupiłem je jako używane ponad 10 lat temu i teraz noszę się z zamiarem nabycia czegoś nowego/innego w cenie do 1.000 zł i myślałem o PYLON AUDIO "Pearl" 20 lub Monitor w związku z czym proszę o poradę, jeśli ktoś jest w stanie porównać z nimi QBA lub zetknął się osobiście z "pylonami". Nadmienię jeszcze, że głownie słucham jazzu, w tym sporo z winyli, poza tym lubię brzmienie lekko zmiękczone i dość szczegółowe. Pozostała część zestawu jest dość stara i niezbyt wyrafinowana, choć jako całość całkiem nieźle się komponuje: wzmacniacz Kenwood KAF-1010, odtwarzacz Marantz CD 5001, gramofon Reloop RP-2000 MK3, kable MIT Terminator plus bardzo dobre okablowanie pomiędzy poszczególnymi elementami robione na zamówienie, za które 15 lat temu dałem kupę kasy icon_wink.gif z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie wiem czy chcesz dobrze zrobić? QBA Elements 1.1 to nie są złe kolumny. A Pylon Pearl 20 mimo, że w sumie rewelacyjne w swojej cenie, to nie są kolumnami pokazującymi jakieś wyśrubowane aspekty odtwarzania dźwięku. Są bardzo spójne w przekazie, mają świetne barwy, ale czy są tym, czego oczekujesz?
Obawiam się, że to może być raczej krok w bok a nie ewidentna poprawa jakości. No chyba, ze nie chcesz nic poprawiać.
Ja wolałbym przeznaczyć te pieniądze jednak na używane, lepszej klasy kolumny.
W jakim sensie QBA są sfatygowane. Z wyglądu, czy głośniki już odmawiają posłuszeństwa?

Może lepiej byłoby tymczasem zamienić wzmacniacz na lepszy. Bo rzeczywiście ten który masz nie jest specjalnie wyrafinowany. Lepszy, odpowiednio dobrany mógłby wykrzesać jeszcze z QBA pokłady dobrego grania.

Nie napisałeś nic o tym jaki masz pokój, o jego wielkości, urządzeniu, miejscu odsłuchowym, możliwości ustawienia kolumn w stosunku do ścian. Znasz temat akustyki? W co drugim wątku się o tym mówi jakby co, poczytaj.
Brzmienie zmiękczone wskazuje na Pylony, jednak dość szczegółowe już nie.
A nie masz możliwości zabrania swojego wzmacniacza na odsłuch do jakiegoś salonu audio, gdzie mają Pylony?

Tak z ciekawości co to są za kable? Kto robił, z czego? Co dają w zestawie w stosunku do jakichś innych, pewnie porównywałeś. Je też trzeba mieć na uwadze dobierając coś nowego. Bo pewnie kable zostają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odzew icon_smile.gif sfatygowane w sensie, że kopułka od jednego głośnika wysoko tonowego jest lekko wgnieciona, a w drugiej kolumnie kot pazurem rozerwał mi zawieszenie głośnika nisko tonowego - podobno można to wszystko bez problemu naprawić...jeśli chodzi o akustykę to oczywiście znam podstawowe prawa i zasady a pokój ma prawie 20 m kw., miejsce odsłuchowe jest położone centralnie, jest sporo przestrzeni dla dźwięku, bo mebli znajduje się tam niewiele i głownie pod ścianą ( za sprzętem i miejscem do słuchania), z kolei o kablach nie mogę wiele powiedzieć, poza tym, że są pozłacane i zrobił je kiedyś jakiś znajomy znajomego i podobno bardzo pozytywnie wpływają na jakość dźwięku, a wracając do samych QBA to mogę kupić takie samo tylko w wersji podłogowej w cenie 450 zł za parę

no i ogólnie jestem otwarty na wszelkie propozycje odnoście używanych kolumn oraz ewentualnej zmiany wzmacniacza na lepszy Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny QBA mimo że były najtańsze w ofercie firmy nie powinny być gorsze niż te Pylony...
Więc warto je naprawić, szczególnie że to nie powinno dużo kosztować.
A jak możesz kupić podłogową wersję za taką cenę - to ja bym w to wszedł icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
PS. A poza tym - uzupełnij miejsce zamieszkania w swoim avatarze (w swoim panelu kontrolnym), to ułatwia znalezienie czegoś ciekawego w Twoim otoczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że kolumny będziesz jednak zmieniał? Jeśli tak a masz ochotę na Pylon Audio, to czy nie lepiej posłuchać ich w salonie audio? Pojechać tam ze swoim wzmacniaczem?
To bardzo popularne kolumny i wiele salonów je ma w ofercie.

O kablach rzeczywiście wiesz niewiele, szczególnie w kontekście, że dużo za nie zapłaciłeś.
Ja bym wypytał o wszystko. Skąd wiesz, że to nie ładnie zakonfekcjonowane jakieś tanie kabelki?
Pozłacane? icon_rolleyes.gif To nie taka prosta sprawa. Srebrzone są popularne, ale... .

Poszukam Ci używanych, dobrych kolumn. Zobaczymy czy coś ciekawego uda się znaleźć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na siłę raczej nie będę zmieniał i na pewno na nic "gorszego", dlatego właśnie napisałem na forum, bo w sumie to nie wiem, co zrobić :/
te kable kupiłem ponad 15 lat temu a wtedy niewiele na ten temat wiedziałem, poza tym załatwił mi je dobry znajomy meloman, więc nie sądzę, żebym został oszukany...
masz rację, powinienem najpierw się gdzieś wybrać na odsłuch Pylonów, ale tak czy inaczej będę wdzięczny za znalezienie jakiejś ciekawej alternatywy icon_smile.gif

pozdrawiam
Mariusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Panuje jeszcze wakacyjna chyba posucha. Znalazłem jedną parę kolumn, ale za to naprawdę są dobre i chyba w Twoim guście:
http://allegro.pl/dunskie-kolumny-dali-400...5598790643.html
Oczywiście wzmacniacz z nimi zagra, ale trzeba myśleć o lepszym.
Były jeszcze w sprzedaży ESA Vivace. Musiałbyś poczytać test (jest tam link)
I napisać do sprzedającego. Może przy okazji trochę zejdzie z ceny.
http://allegro.pl/esa-vivace-waw-okazja-i5602161397.html
To są energetycznie a nie agresywnie grające kolumny. Nie wiem jak Twój wzmacniacz by na nie zareagował.
Ale ogólnie dodałbym im miękkości, ocieplenia przez dobór odpowiedniego wzmacniacza. Np. Musical Fidelity,
Advance Acoustic, Xindak. Z tańszych może TEAC, Pioneer?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślisz o tych? http://allegro.pl/audiofilskie-chario-synt...5623080926.html
na Allegro śledzę ofertę jednego z warszawskich komisów muzycznych http://allegro.pl/listing/user/listing.php...644&id=1320 - może tam znalazłoby się coś się ciekawego?
czy w przypadku wzmacniacza masz na myśli jakiś konkretny model wymienionych marek?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario Syntar są bardzo ciekawymi kolumnami, Nie napiszę, zę na innym biegunie niż QBA, ale jednak stawiają w graniu na co innego. Czytałeś pewnie opinię o Syntar 100 na hifi.pl?
Chario grają w sposób bardziej zaangażowany, emocjonalny, barwny.

Co do komisu, to jeśli masz możliwość umów się, pojedź, powiedz jakie masz wymagania względem dźwięku
i być może któreś z tych kolumn będą Ci odpowiadały?

W przypadku wzmacniaczy, to zależy. Niektóre modele danych marek, to będą te najtańsze, ponieważ lepsze
kosztują sporo więcej. Zależy co się pojawi, za ile.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...