Skocz do zawartości

budżetowy wzmacniacz pod PC/raspberry PI


CinMar

Recommended Posts

Witam.
Od kilku dni grzebię po internetach i mam problem z podjęciem decyzji.
Mam 2 pokoje duży ok. 18m2 (3,5x5m) i mały ok 12m2 (prostokąt mniej więcej 3x3nm). W dużym na dłuższej ścianie jest TV, dekoder nc+ i zestaw: denon dra-f109 + dnp-f109 (ampli + odtwarzacz sieciowy) + monitor audio bx2. Mały jest mocno obstawiony, kanapa, biurko, komoda, dwa regały, szafa. Głośniki małe, raczej do postawienia na regałach (ok. 2m od podłogi), żeby były dostatecznie szeroko rozstawione.
W małym służącym za sypialnię była mała wieża, która coraz bardziej mnie irytuje i w sumie kończy żywot.
Chcę kupić wzmacniacz, na już, a dopiero za jakiś czas kolumny, jak nazbieram złociszy (pewnie też nie dużo więcej jak 1000). Oczywiście używki. Wiem, że to trochę od końca, ale trochę zmusza mnie do tego sytuacja. A dodatkowo być może w ciągu roku zmienią się warunki lokalowe.
Myślę o wydatku rzędu 250-300 zł, jeśli powiecie, że warto, jestem w stanie dołożyć jeszcze z 50, max 100, ale to już naprawdę musi być super okazja.
To moje początki w audio i proszę wyrozumiałość.

Widzę dwa warianty:
1. Duży pokój zostaje bez zmian, ewentualnie w (dalekiej) przyszłości szukamy jakichś podłogówek, czy podstawek lepszych (jak już bardziej będę wiedział czego chcę). Nowy zakup do małego, na razie bez kolumn (wykorzystam te od mini wieży, albo przestawię z dużego). Wzmacniacz koniecznie z pilotem (ewentualnie możliwością dokupienia zamiennika za niewielkie pieniądze), najlepiej z funkcją sleep(sypialnia). Przy cichym graniu bezgłośny (ta miniwieża brzęczy, co mi strasznie przeszkadza).
2. Mieszamy - ampli leci do sypialni, a wzmacniacz do dużego. Tu już nie musi być pilot. Tylko najlepszy stosunek jakość (i urządzenia i dźwięku) / cena.

Źródła jedno to ten denon, a drugie myślę znów o budżetowym odtwarzaczu sieciowym (raspberry pi + dac) - tymczasem smartfon, żeby nie musieć włączać komputera. W dużym pokoju dekoder od nc+ (spięty optycznie z ampli) i TV z fatalnym dźwiękiem. W małym pokoju czasami jeszcze PC/laptop. Słucham (jak się da) flaców, mp3 (choć staram się tych lepszych jakościowo), strumienie sieciowe, od kiedy mam tego denona i słyszę różnicę też raczej lepszej jakości (np. audiophile jazz - 320kbs).

Muzyki słucham różnej, łatwiej wymienić czego nie - nie przepadam za rapem, disco, poza tym większość to raczej rockowe granie, od mocno popowego do ocierającego się o metal, trochę progresywnego, trochę alternative, vocal(z gitarą), jazz, mało elektroniki, czasem klasyka, ale bez wielkiego zacięcia.
Generalnie dźwięk z tego zestawu, który posiadam oceniam jako poprawny, czasami mam wrażenie, że brakuje basu, gra płasko(?), trochę nijak, bez zadziora. Ale nie mam porównania, domyślam się, że wynika to z "bezpiecznego" wyboru kolumn, które miały być raczej uniwersalne. Albo kwestia kabli/ustawienia.
Jestem zadowolony, bo wyraźnie usłyszałem różnicę, w porównaniu z tym czego słuchałem wcześniej. Choćby różnice w jakości źródła (mp3 - flac, albo radio analgowe - a ta sama trójka z netu), jakieś dodatkowe niuanse w znanych utworach.
Zadowoli mnie wszystko co zagra lepiej icon_wink.gif, a pewnie nie będzie o to trudno.
Przez moment polowałem na denona pma-510ae, ale ceny ładnych egzemplarzy z pilotem sporo wyskakują ponad budżet, trzeba by ryzykować albo polować na super okazję. Z innego tematu podpatrzyłem kilka propozycji, choć wszystkie trochę za drogie - zainteresował mnie np. NAKAMICHI AMPLIFIER 2 (jest 20km ode mnie), może dałoby radę coś utargować.
Gdzie indziej zwróciłem uwagę na cambridge azur wzmacniacz 540a v2 (z pilotem)? A może jakiś Harman Kardon? NAD? Coś innego z denonów? Nie zamykam się na markę, wielkość czy wiek (choć raczej nie chcę antyka). Byle porządnie grało (no wygląd też ma znaczenie, ale nie tak wielkie).
Proszę o propozycje, wskazówki. Ewentualnie, ale to już później, z czym wskazany wzmacniacz mógłby zabrzmieć najlepiej (w zależności od wariantu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że długość pierwszego posta przeraziła. Zatem w skrócie: proszę o doradzenie czy znajdzie się, a jeśli tak, to jaki wzmacniacz który z MA bx2 zagra nieco cieplej, z większym przytupem niż denon , a jakość dźwięku będzie zbliżona albo lepsza. Budżet ok 350zł, pilot lub łatwość nabycia. Wiem, że pilot nie gra i kasy mało. Ale może znajdzie się ktoś to doradzi co najlepszego za te pieniądze można znaleźć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość postu nie przeraziła, tylko raczej wymagania za tak niewielkie pieniądze.
Funkcja sleep, to raczej jakieś mini.
Pilot, zawęża wybór, ale można coś znaleźć.
Jeśli możesz, to jednak pojedź posłuchać tego Nakamichi.
Możesz także szukać Fine Artsa V 3 albo V 4. Pilot ewentualnie można dokupić oryginalny (bywają na Allegro) albo uniwersalny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Faktycznie ten sleep to tak troche z kapelusza icon_wink.gif
A czy Cambridge Audio A500 (wywoławcza 350) albo Rotel RA-920AX (300Pzł) to podobna półka, czy któryś zasługuje na większą uwagę, Biorę pod uwagę również łatwość ewentualnego odsprzedania w przyszłości (w miarę własnego rozwoju w prawdziwym audio).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz funkcje sleep (i taki zakres cenowy) to albo amplituner stereo (bo amplituner kina domowego w tej samej cenie będzie gorzej grał) z pilotem - albo kup wzmacniacz i do tego timer (zegar) albo tuner z timerem. Koszt timera to min. 50zł, a tunera z timerem - koło 100zł (no ale oba to niestety bez pilotów...).

No i najciekawsze jest to, że da się taki amplituner (i to wcale nie najgorszy) kupić za 350zł icon_biggrin.gif
Natomiast wzmacniacz z pilotem za 200zł to trudne, za 300zł już lepiej (ale co z funkcją "sleep"?).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...