Skocz do zawartości

Nagrywanie z radia


Recommended Posts

Wspominanie okresu, gdy radio było jednym z podstawowych źródeł muzyki do domowej fonoteki już pewnie irytuje co młodszych melomanów i opowieści o czatowaniu z magnetofonem na konkretne audycje przypominają pewnie wspominki stetryczałych weteranów.
Wszak teraz cała muzyka jest dostępna na wyciągnięcie ręki (z kartą kredytową) albo kliknięcie myszką w internecie...
Wcale mi nie tęskno za tamtymi czasami, ale nawet w tych współczesnych wszystkomających czasach mam czasami potrzebę nagrania czegoś z radia.
Są takie audycje, które warto przenieść do domowego archiwum, tylko jak to zrobić, by zachować dobrą jakość, do której człowiek jednak przez ostatnie lata przywykł?
Nagrywanie na kaseciak jest uciążliwe, lepszy już jest dobry magnetofon szpulowy, ale w obu przypadkach pozostaje jeszcze problem przeniesienia tego do wersji cyfrowej - komputera lub CD.

Popularne karty telewizyjne z tunerem radiowym nie zapewniają dobrej jakości, pozostaje podłączenie tunera z zestawu audio do dobrej karty dźwiękowej w komputerze.

I tak właśnie zrobiłem - od paru dni mam możliwość nagrywania audycji radiowych w przyzwoitej jakości.
Czuje się jak za starych czasów...

Chociaż tak naprawdę nie - nie muszę zgadywać pisowni nazw utworów i wykonawców tylko na podstawie słuchania spikera - w internecie są dostępne playlisty wielu audycji. icon_biggrin.gif

A co nagrywam?

Noc Muzycznych Pejzaży, Tanie Granie, Minimax itp.

Dzięki radiu poznałem mnóstwo dobrych zespołów jeszcze mi nie znanych - kupiłem wiele płyt, które wcześniej omijałem szerokim łukiem.

A Wam się zdarza nagrywać z radia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejson
Właśnie w miejsce magnetofonu Yamahy, nabyłem niedawno magnetofon Sony K870ES. Nie ukrywam, że oprócz słuchania kaset nagranych bardzo dawno myślałem o nagrywaniu co ciekawszych audycji radiowych. Z czasem u mnie ostatnio krucho, ale jak zobaczyłem założony przez Ciebie temat trochę mnie to zdopingowało i nie ukrywam narobiłeś mi smaku.
Pomysł z podłączeniem tunera do karty dźwiękowej spodobał mi się.
Napisz jaką kartę dźwiękową zastosowałeś ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..witam...
Marku, o nagrywaniu audycji z radia, niekoniecznie muzycznych rozmawialiśmy
od dłuższego czasu. Widziałem z jakim politowaniem patrzyłeś na mnie...
Widziałeś jak marzyłem o nabyciu kaseciaka, i możliwości nagrywania..
Doskonale, że jednak pomału, .... zaczynasz zerkać na to medium..
Na łamach Forum też sugerowałem kolegom spojrzenie z innej strony na temat nagrywania.
Od Tygodnia mam Kaseciak i daje mi to możliwość zachowania wielu ciekawych audycji.
Świetnie, że temat się rozkręca. Sugeruję kolegom wejście na II PR świetne rozmowy o Twórcach.
Muzyka symfoniczna i nie tylko...
Radio Jazz w niedziele po 22.o równie świetne audycje..

dziś np. nagrałem "Odę do Miłości", przetłumaczoną na polski. Śpiewa wielu polskich wykonawców..

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejson
Czasami nagrywam - korzystam z timera w wieży i jestem niezależny od godziny nadawania.
A jak jestem w domu to oprócz decków kasetowych mam jeszcze MD. icon_cool.gif

No a teraz w czasie MiniMaxu zacząłem kombinować z anteną i podłączyłem tuner do kablówki, bo normalnie jadę na zwykłej antenie. A tu lipa - wygląda na to, że nic nie leci ze ściany icon_evil.gif
Ogólnie jest dziwnie - Trójka na zwykłym kawałku kabla i "palcu" gra najlepiej. Na antenie wewnętrznej moc sygnału zmienia mi się od 58 do 70dB, ale jak jestem za blisko antenty to pojawiają się zakłócenia (dobrze, że mam pilota do tunerów i decków, więc właściwie to nie muszę podchodzić do sprzętu).
Jakoś nie chce mi się teraz kombinować icon_rolleyes.gif Jutro sprawdzę jeszcze kabel...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mejson
Czasami nagrywam - korzystam z timera w wieży i jestem niezależny od godziny nadawania.


Stosowałem ten sposób, ale miał wadę - czas nagrywania to tylko dwie strony kasety - max. długość zastosowałem 100 minut, ale i to za mało.
Jeśli nagrywa się bez timera, tylko "na żywo" to oczywiście kasety można zmieniać w trakcie, ale czasami nagrania są przecięte przy zmianie stron, nawet przy autorewersie.
Czas nagrywania na PC zależy tylko od pojemności dysku - ok. (650 MB na godzinę).

Cytat

No a teraz w czasie MiniMaxu zacząłem kombinować z anteną i podłączyłem tuner do kablówki, bo normalnie jadę na zwykłej antenie. A tu lipa - wygląda na to, że nic nie leci ze ściany icon_evil.gif
Ogólnie jest dziwnie - Trójka na zwykłym kawałku kabla i "palcu" gra najlepiej. Na antenie wewnętrznej moc sygnału zmienia mi się od 58 do 70dB, ale jak jestem za blisko antenty to pojawiają się zakłócenia (dobrze, że mam pilota do tunerów i decków, więc właściwie to nie muszę podchodzić do sprzętu).
Jakoś nie chce mi się teraz kombinować icon_rolleyes.gif Jutro sprawdzę jeszcze kabel...


Może problem w zmianie częstotliwości?
U mnie kablówka nadaje FM na innych częstotliwościach niż "powietrze" - może u Ciebie też i tak naprawdę słuchasz "powietrza" przez przewód kablówki?
Spróbuj przestroić radio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pomysł z podłączeniem tunera do karty dźwiękowej spodobał mi się.
Napisz jaką kartę dźwiękową zastosowałeś ?


Właśnie kończę dożynać stary komputer - Penthium III zaledwie - ale rewelacyjnie cichy, dlatego go tyle czasu trzymałem.
Mam w nim solidną, starą, dwukanałową kartę Sondblaster 64, ale to już wkrótce historia.
W tym tygodniu składam nowszy komputer, a karta dźwiękowa marzy mi się taka:
link.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezła karta .Teraz można już kopic niezłą kartę graficzną z chłodzeniem pasywnym do tego ,odpowiednie wentylatory i program dostosowujący ich obroty do obciążenia komputera i nie jest źle.

Syn mówi ze ta karta to rewelacja .A on jako maniak wysokiej jakości dźwięku z komputera raczej się na tym zna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Całkiem niezła karta .Teraz można już kopic niezłą kartę graficzną z chłodzeniem pasywnym do tego ,odpowiednie wentylatory i program dostosowujący ich obroty do obciążenia komputera i nie jest źle.

Grafika wystarczy mi podstawowa - nie bawię w gry.
Oby reszta była faktycznie tak cicha, jak się zapowiada - chłodzenie turbinowe, procesor niewysilony, cicha obudowa i wyciszony zasilacz.
Nic mnie tak nie męczy jak ustawiczny szum wentylatora na procesorze i zasilaczu - żadna muzyka tego nie zabije...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda ja wyciszyłem sporo swój komputer, niestety nie na tyle aby spokojnie słuchać muzyki.A byłoby czego.Często najpierw poznaję utwory na komputerze aby potem zdecydować się na płytę.Niestety fragmenty utworów np z Merlina są za krótkie i płyta która miała mi się podobać leży i kurzy się na półce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może problem w zmianie częstotliwości?
U mnie kablówka nadaje FM na innych częstotliwościach niż "powietrze" - może u Ciebie też i tak naprawdę słuchasz "powietrza" przez przewód kablówki?
Spróbuj przestroić radio.

Mejson
Wychodzi na to, że mimo iż jestem podłączony do gniazdka kablówki to słucham "powietrza".
Tuner dostraja się do takich samych częstotliwości i sygnał (poziom sygnału) jest bardzo zbliżony.

Wychodzi na to, że mam dość anemiczną kablówkę...
Więc na razie odpuściłem sobie ten temat icon_cry.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejson
Karta niezła. Też zaczynam się zastanawiać, czy nie pogodzić sie z moim soundblastrem tym bardziej, że jest to o ile pamiętam dosyć wypasiony model z przed paru lat. Gorzej z anteną. Kablówki nie mam bo zrezygnowałem na rzecz n-ki. Zastanawiam się również nad uruchomieniem stacji radiowych n-ki, wystarczy tylko podciągnąć internet do dekodera. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gorzej z anteną. Kablówki nie mam bo zrezygnowałem na rzecz n-ki. Zastanawiam się również nad uruchomieniem stacji radiowych n-ki, wystarczy tylko podciągnąć internet do dekodera. icon_smile.gif


Można jeszcze zastosować antenę
(Szukaj produktu: BASCO Antena radiowa - ze wzmacniaczem)

80 km zasięgu do dość sporo...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejson
masz jakieś doświadczenia w zastosowaniu tej anteny?
Niestety moja antena zbiorcza tak cholernie sieje, że muszę ją odłączać jak słucham np. muzyki z lampy. Na dzień dzisiejszy nie chcę sie pakować w antenę zewnętrzną, choć byłoby to najlepsze rozwiązanie.

Janusz faktycznie n-ka nadaje mp3. Niestety w tym przypadku pozostają nam "trójka" oraz 2 program PR.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mejson
masz jakieś doświadczenia w zastosowaniu tej anteny?


Jeszcze nie icon_wink.gif
Ale zamierzam ją zamówić do drugiego pokoju.
Kupię, przetestuję i dam znać.

Mam szczęście, bo niedawno poprawili antenę zbiorczą na bloku i dość dobrze odbiera mi radio.
Teraz jest lepiej, bo tuner Denona ma lepszą czułość - poprzednio Yamaha na niektórych stacjach szumiała.
Po zmianie tunera zniknął szum, ale obnażyła się nikczemna jakość niektórych rozgłośni.
Na szczęście Trójka i Dwójka odbiera bez zastrzeżeń, choć redaktorzy z Trójki tez potrafią "polecieć" z empetrójki...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich polecam auducje bruce dickinson'a

http://www.bbc.co.uk/radio/aod/6music_aod....sic/6m_rockshow
ostatnio nawet nasi z polski zagrali tam:)

mozna tez tu:
http://www.bbc.co.uk/6music/shows/bruce_dickinson/ i potem latest show

ludzie moze ktos wie jak to nagrac, zrobic mp3 czy sciągnąć bo to nie leci w czasie rzeczywistym tylko jest wystawione na serwerze przez tydzien, do nastepnej audycji. Ta jest chyba najlepsza jaka slyszalem:-)
pozdr. wszystkich
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jak się zapowiada - chłodzenie turbinowe, procesor niewysilony, cicha obudowa i wyciszony zasilacz.
Nic mnie tak nie męczy jak ustawiczny szum wentylatora na procesorze i zasilaczu - żadna muzyka tego nie zabije...




Obawiam się, że wyciszenie komputera nie wyeliminuje szumu. Najlepszym sposobem na szum z komputera jest ustawienie go w innym pokoju. Właśnie tak zrobiłem. Przez wywierconą w ścianie dziurę puściłem kable. Ale są też inne rozwiązania.
1. Szafka na komputer wytłumiona i zamykana
2. Laptop Aple - model bez wentylatorów (6500 zł. bardzo drogo)
3. Laptop tani ze zwolnionym procesorem, ewentualnie z dorobionym chłodzeniem bez wentylatorów.
4. Odtwarzacz MP3 z wejściem linowym do nagrywania do 1000 zł.
5. Profesjonalne portatywne rejestratory (MP3, PCM do 24 bit i 192 KHz, format DSD 1-bitowy) 1500 - 2000 zł.
Może się przydać zewnętrzna karta dźwiękowa USB lub bardziej profesjonalny zewnątrzny konwerter.
Zastanawiam się nad modernizacją swojego systemu. Potrzebuję nagrywania obrazu oraz dźwięku przez kabel cyfrowy. Żeby tylko można było ustawić jak najsłabszy obraz przy jak najlepszym dźwięku.

A przy okazji co powiecie o nagrywaniu z radia internetowego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obawiam się, że wyciszenie komputera nie wyeliminuje szumu. Najlepszym sposobem na szum z komputera jest ustawienie go w innym pokoju.


Zgadza się - nie liczyłem jednak na zupełne zlikwidowanie szumu komputera a tylko na jego zminimalizowanie.
Gdy pracuję na komputerze jego minimalny szum mi nie przeszkadza, gdy jednak słucham muzyki nie zniosę nawet najlżejszego dodatkowego odgłosu (wyjmowałem nawet baterie z budzika...).
Nigdy nie pogodzę się z komputerem jako źródłem muzyki w zestawie audio.
Chyba, że zupełnie bezgłośnym - bez części ruchomych.
Cytat

1. Szafka na komputer wytłumiona i zamykana
2. Laptop Aple - model bez wentylatorów (6500 zł. bardzo drogo)
3. Laptop tani ze zwolnionym procesorem, ewentualnie z dorobionym chłodzeniem bez wentylatorów.
4. Odtwarzacz MP3 z wejściem linowym do nagrywania do 1000 zł.
5. Profesjonalne portatywne rejestratory (MP3, PCM do 24 bit i 192 KHz, format DSD 1-bitowy) 1500 - 2000 zł.



Ad. 1 Wady podobne jak przy zamykaniu wzmacniacza w szafce - problemy z chłodzeniem, często powodujące wzrost obrotów wentylatorów chłodzących procesor i dyski - dodatkowy hałas może być wtedy słyszalny mimo zamknięcia szafki.
Ad. 2. Idealne rozwiązanie, ale właśnie - drogo.
Ad. 3. W laptopa ciężko wcisnąć jakiś dodatkowy radiator, a stacjonarny komputer musi mieć wentylator przynajmniej w zasilaczu.
Ad. 4. Jeśli tylko jakość pozwoli, to jak najbardziej.
Na razie moje doświadczenia z tańszymi odtwarzaczami nie były budujące...
Ad. 5. Mniam, mniam icon_wink.gif

Cytat

Może się przydać zewnętrzna karta dźwiękowa USB lub bardziej profesjonalny zewnątrzny konwerter.


Radiowa jakość nie wymaga super sprzętu, wspomniana przeze mnie karta dźwiękowa za trzysta parę złotych powinna wystarczyć z nawiązką.

Cytat

co powiecie o nagrywaniu z radia internetowego?


Jakość nagrania nigdy nie poprawi jakości transmisji...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Odsłuchane nagrania przez kilka dni siedzą w plikach tymczasowych przeglądarki. Z tamtąd możesz przekopiować do innego katalogu i przekonwertować ogólnie dostępnymi programami ma bardziej przyjazny format.



Witam,
dziekuje za odpowiedz icon_smile.gif
domyslam sie, ze moze moje pytania dla bardziej doświadczonych uzytkownikow PC wydaja, sie zabawnie proste:) ale gdzie dokladnie te pliki sa? W systemie i dalej w temporary internet files? Bo nic tam takiego nie moge znaleźć. Odsluchuje tej audycji albo w Realplayerze albo uzywając Opery, jesli ma to jakies znaczenie.

Pozdrawiam wszystkich icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Odsłuchane nagrania przez kilka dni siedzą w plikach tymczasowych przeglądarki. Z tamtąd możesz przekopiować do innego katalogu i przekonwertować ogólnie dostępnymi programami ma bardziej przyjazny format.



Witam,
dziekuje za odpowiedz icon_smile.gif
domyslam sie, ze moze moje pytania dla bardziej doświadczonych uzytkownikow PC wydaja, sie zabawnie proste:) ale gdzie dokladnie te pliki sa? W systemie i dalej w temporary internet files? Bo nic tam takiego nie moge znaleźć. Odsluchuje tej audycji albo w Realplayerze albo uzywając Opery, jesli ma to jakies znaczenie.

Pozdrawiam wszystkich icon_smile.gif



Witam icon_smile.gif
Mam podobny kłopot jak kolega :/ Ja również nie mogę znaleźć w plikach tymczasowych przeglądarki nagrań które były już odsłuchane. Bardzo dokładnie wszystko przeszukałam i nie ma tam czegoś takiego. Proszę o pomoc icon_smile.gif

PS. Pozdrawiam kolegę, też słucham tej audycji icon_smile.gif))
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nagrywaniu z radia na komputer pojawiły mi się wredne zakłócenia - świerszcze słyszane na cichszych fragmentach.
Efekt jak przy słabej antenie, ale przecież audycja słuchana w czasie nagrywania nie świerszczyła nic a nic!
Świerszcze oczywiście były słyszalne na wypalonych kompaktach.
Domyśliłem się, że zakłócenia powstają na drodze z tunera do komputera i pochodzą raczej z komputera niż z zewnątrz.
Zwiększenie poziomu sygnału niewiele dało.

Analizując bebechy komputera i zastanawiając się, co tu może tak siać, zatrzymałem wzrok na ... karcie WiFi.
Przecież to draństwo nadaje radiowo z określoną siłą i ma prawo jakoś zakłócać.
Wyłączyłem kartę na czas zapisu i uff! - sporo się poprawiło.

Ale coś tam jeszcze w tle świerszczy, choć już nie tak dokuczliwie jak poprzednio.

Chyba jednak nie obędzie się bez wymiany karty dźwiękowej na profesjonalną icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko nagrywam coś z radia, ale jeśli już to korzystam z programu Screamer Radio który generalnie służy do słuchania stacji internetowych, ale daje też w większości przypadków możliwość nagrywania. Oczywiście jakość nie jest najlepsza, ale do przenośnego odtwarzacza mp3 wystarczy. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...