Skocz do zawartości

dobor kolumn i wzmaka


dragi

Recommended Posts

Witam

Panowie potrzebuje porady fachowców w celu doboru kolumn do pokoju o wielkości około 23 m kw.
Dużo czytałem o altusach 300 i zdania są mniej więcej po równo podzielone za tak i za nie.
Z mojej strony chciałbym aby kolumny grały ładnie głośno i czyściutko. Bas powinien być nisko schodzący.
Muzyka której głównie słucham to techno trance i oczywiście Awardy muzyczne z TV (więc również pop, dance).

Co do wzmacniacza to chciałbym aby miał wejście i wyjście HDMI do tego wejścia cyfrowe i optyczne.
Może być to wzmak tylko stereo (niekoniecznie kinowy).
Nie myśle w tej chwili o podpięciu suba, ale może w przyszłości tak.
Kolumny powinny dawać wystarczająco dużo basu i powiedzmy że wzmak może mieć przyszłościowo możliwość wpięcia suba.


Dziękuję za wszelkie opinie i propozycje.
Najważniejsze cenowo nie chciałbym przekroczyć 2000zl za całość jeśli jednak trzeba by dołożyć kilka stówek a jakość zmieni się znacząco to oczywiście proszę również o taka propozycję.


jakość zmieni się bardzo znacząco to śle w tej chwili o
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum na temat Altusów 300 chyba nie usłyszysz podzielonych zdań icon_smile.gif . To kiedy i dla kogo kolumny grają ładnie to kwestia gustu. Napewno z Altusów jest sporo basu i można ich używać do głośnej reprodukcji wszelkich dźwięków. Pewnie sporo osób tu stwierdziło by że nie nadają się do muzyki. A nadają się do tego nie gorzej niż wiele estradowych kolumn. Może nie znajdziesz w nich subtelnych smaczków muzyki , ale może być naprawdę głośno. I tu musiał byś szukać czegoś porównywalnego dużo drożej. Jeśli chodzi o pełen zasób wejść i wyjść cyfrowych włącznie z HDMI to raczej nic ciekawego w podobnej cenie stereo nie znajdziesz. Za to amplitunery kina domowego w miare nie bardzo stare mają to wszystko w standardzie. Można tez pomyśleć o wzmacniaczu stereo z wejściem cyfrowym lub o wyposażeniu wzmacniacza 2-kanałowego bez tego w niedrogi DAC zewnętrzny do którego podłączysz telewizor a to co chcesz łączyć poprzez HDMI do telewizora. Z drugiej strony do Altusów myślę że wystarczy w miarę sensowny używany amplituner KD. Najtańsze nowe amplitunery będą miały problemy z tym aby nadać dużo energii membranom Altusów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że te Altusy 300 są używane i trzeba by szukać również coś używanego. W kategorii jeszcze głośniej lepsze od Altusów są Zeusy. Jeśli chodzi o kolumny w typie Altusów to tyle że trochę lepsze sa kolumny Cerwin Vega. Jednak nawet używane bedą droższe w podobnych rozmiarach. Jeśli chodzi o amplitunery do napędzenia tego szukał bym możliwie mocnych Yamah. Wyższe modele są mocniejsze. Starsze są tańsze , lecz bardziej ubogie w rozwiązania elektroniczne. Jednak te mocniej starsze nie będą miały HDMI. Tak w ogóle to HDMI nie jest wcale niezbędne nawet w kinie domowym w amplitunerze. Jest za to bardzo potrzebne do sprzętu video ( z obrazem ). Przy bardzo głośnym graniu często dobrze spisują się końcówki mocy estradowe. Do lepszych kolumn stereo lepiej jest podłączyć wzmacniacz typowo stereo.
Jeśli chcemy mieć lepszy sprzęt zwykle dokładając więcej można kupić coś lepszego lub nowszego. Kupując sprzęt który kiedyś był bardzo dobry , ale jest mocno wiekowy można kupić najtaniej. Trzeba się jednak liczyć z tym że będzie w nim sporo szwankować. I będzie wymagać napraw częściej.

Jeśli chodzi STX to moim zdaniem warte uwagi są kolumny z wyższych serii z lepszymi głośnikami. Również nieźle wypadają w swojej klasie najtańsze głośniki do kina domowego. Jednak jeśli chodzi o tą tańszą konkurencje w stosunku do Altusów to jednak wypada ona kiepsko. Fakt że są tańsze, ale jest to okupione znacznie gorszą ich dynamiką dźwięku. W bezpośrednim porównaniu wypadają dużo gorzej. Miałem okazje się o tym przekonać w sklepie w którym były jedne i drugie. Nie zmienia to faktu że za rozsądną cenę dostajemy dość duże kolumny w których jakość i wyrafinowanie dźwięku nie jest priorytetem. Jednak w dalszym ciągu są to kolumny do głośnego grania za relatywnie nieduże pieniądze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą dla tych wszystkich propozycji będą używane kolumny Quadral i Arcus. Zagrają w stylu jaki lubisz a przy tym z odpowiedno dobrą jakością dźwięku.
Oczywiście moc, dynamika, tempo nie są zależne tylko od kolumn. Bo nawet najlepsze ale napędzone kiepskim amplitunerem do kina domowego mogą zagrać dużo poniżej swoich możliwości.
Wzmacniacze stereo na ogół dadzą dużo lepszy dźwięk niż ampli KD.
A odpowiednie wejścia zapewni jakiś DAC. Być może trzeba będzie kupić dwa takie urządzenia? Zależy co oraz w jakiej ilości zamierzasz podłączyć pod wzmacniacz.
A do czego Ci wyjście HDMI?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W kategorii jeszcze głośniej lepsze od Altusów




Panowie chcę coś sprostować ponieważ zostałem chyba źle zrozumiany.
Nie chcę aby kolumny były głośne i dudniły. CHciałbym aby można puścić na nich głośniej muzykę np. jak będzie w TV jakiśfajny koncert lub gale sylwestrowe.
Przede wszystkim liczy się dla mnie jakość dźwięku i czystość (głośność to przy okazji - lecz nie podstawowy parametr).

Dobra już wiem że chcę kupić zestaw 2.1
może od razu kupić jakieś dobre monitorki i do nich dobry woofer. Co sądzicie ? Monitory i woofer lepsze niż kolumny i woofer??
Jakie zestawy i jaki wzmak do tego ??

W sumie nie hdmi tylko optyczny i cyfrowy ponieważ dźwięk będzie podawany z komputera, z dekodera TV i bezpośrednio z TV

czyli rozumiem ze stxy nie sa dobre?


http://stx.pl/stx-f-360-n-kolor-wenge.html tym kolumnom się przygladalem i powiem szczerze ze parametry sa calkiem calkiem tylko czy ktoś z was ich sluchal i może potwierdzić ze graja ladnie i czysto ??
w razie czego jaki woofer do nich i wzmak ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobra już wiem że chcę kupić zestaw 2.1
może od razu kupić jakieś dobre monitorki i do nich dobry woofer. Co sądzicie ? Monitory i woofer lepsze niż kolumny i woofer??

Dragi
Ale kręcisz...
Monitory - to w porządku, wiadomo o co chodzi (czyli kolumny podstawkowe).
Kolumny? Kolumny są różne: podstawkowe, podłogowe, centralne...
Albo "subwoofer" albo "sub" - ale nie "woofer"

Cytat

czyli rozumiem ze stxy nie sa dobre?

Są niezłe ... Na przykład FX-300
http://stx.pl/stx-fx-300-orzech.html
Ale raczej nie ten model S-360 (choć i tak pewnie lepszy od Altusów 300).
http://stx.pl/stx-f-360-n-kolor-redwood.html
Zresztą zobacz różnicę cen między tymi modelami - reszty powinieneś się domyślić icon_eek.gif


MobyDick już napisał przed chwilą - duże kolumny (i niezłe do tego) mogą się obyć bez subwoofera.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję jednak takie kolumny:
http://allegro.pl/quadral-phonologue-shogu...5611678812.html
Powyższe, to jednak niższa liga.

I rzeczywiście zestaw 2.1 to zły pomysł. Zresztą jak posłuchasz tych kolumn z dobrym (koniecznie dobrym) wzmacniaczem, to prawdopodobnie stwierdzisz, zę żaden subwoofer nie jest potrzebny.
No chyba, że gust masz zryty używaniem mocnego suba w samochodzie.
Ale o zboczeniach tu nie piszemy, tylko o dobrym dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobra już wiem że chcę kupić zestaw 2.1




Taki 3 głośnik przydaje się gdy malutka mikro wieża stoi w dużym salonie, lub masz kino domowe- tanie amplitunery kinowe mają słabą wydajność i dość często bas na tych samych kolumnach w odniesieniu do klasycznego wzmacniacza mają gorszy (płytki), a filmy są w 5.1, więc aktywny sub uzupełnia braki.
Natomiast w sytuacji normalnych przyzwoitych dwu kolumn podłogowych, ( nawet większych monitorów) wzmacniacza, czy mocnego amplitunera nie jest potrzebny. Napisałeś że liczy się jakość i czystość dźwięku icon_wink.gif zwykle( nie zawsze) sub w muzyce zaburza scenę stereo, a czystość ustępują sporemu podkolorowaniu.


Cytat

Cytat

Dobra już wiem że chcę kupić zestaw 2.1
może od razu kupić jakieś dobre monitorki i do nich dobry woofer. Co sądzicie ? Monitory i woofer lepsze niż kolumny i woofer??

Dragi
Ale kręcisz...
Monitory - to w porządku, wiadomo o co chodzi (czyli kolumny podstawkowe).
Kolumny? Kolumny są różne: podstawkowe, podłogowe, centralne...
Albo "subwoofer" albo "sub" - ale nie "woofer"



Można tylko dodać że dobre, spore monitory, to trochę inna zabawa niż małe monitory, nie wspominając o tych monitorkach dodawanych do mikro wież. Osoby które słuchały tylko mini wież mogą mieć zły punkt odniesienia i skojarzenie, że mały głośnik, nie gra dobrze.
Jednak decydując się na monitory-kolumny podstawkowe w 23m, musiałbyś rozsądnie, mądrze, świadomie je dobierać, stawiam bardziej na kolumny podłogowe w tym metrażu, tak więc nie ma co rozdrabniać (także finansowo) się na subwoofer, do podłogówek.
STX, różnych serii grają chyba jednak dość liniowo i nie ma ją większych podkolorowań skrajów pasma( niskie/ wysokie) nie ma tu taniego efektu wow, którego oczekują czasem młodzi stażem słuchacze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam za małą nieobecność.

Ok całość kasy to 3000zł na wszystko.
metraż znacie więc jeśli możecie to proszę o konkretne podpowiedzi kolumn i wzmacniacza z wejściem spdif (ewentualnie z dac).
Macie rację że skrzynia basowa nie jest potrzebna przy użyciu odpowiednich kolumn podłogowych i wzmacniacza.

Panowie jeśli możecie to coś zasugerujcie ponieważ najdalej po weekendzie chciałbym kupować icon_smile.gif

Dziękuje za rozjaśnienie umysłu jak dotąd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie za słaby do tych Magnatów..
Wzmacniacz nie musi mieć tyle wat co kolumny.

Ale zastanów się nad propozycjami używanych kolumn - te Quadrale polecane przez F1angel są aktualne...

A Ty ciągle skaczesz między typami kolumn - skoro zastanawiasz się nad (stosunkowo drogimi jako nowe) STXami - to Qadrale wyjdą Ci za 1/3 ceny.
Więc zostanie trochę więcej pieniędzy na pozostały sprzęt icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
PS. "w swojej okolicy..." - to uzupełnij tę informację w swoim profilu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam pytanie czy ten denon 720 AE nie będzie za slaby ?
kolumny maja po 180w rms a wzmacniacz przy 8ohm mam tylko 50W rms

Co do kolumn to jutro jade do jakiegoś salonu jak namierzę w swojej okolicy i podpytam o odsłuch tych magnatow


Magnat Quantum 675 ma: Moc (RMS/max): 100 / 180 Watt
RMS - 100W
max ( przez chwilę ) - 180 W są w stanie przetrzymać maksymalnie

kolumny są tak naprawdę 4 ohmowe

Dernon PMA 720AE wg producenta ma 85W przy 4 ohm
tak naprawdę jest w stanie oddać ponad 100W

Mocowo są dopasowane idealnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I naprawdę szkoda wydawać kasę na nowe, skoro można mieć podobnej klasy tańsze urządzenia używane albo za takie same pieniądze dużo lepiej grające. Ale jak chcesz.



Wyżej podałeś link do aukcji z quadralami i dodałeś, że jednak one są z niższej ligi.
Teraz piszesz, że jednak nie i że są porównywalne lub nawet lepsze a tańsze.
Czegoś tu nie rozumiem.

PS.
moja lokalizacja to Gdańsk
próbowałem zmienić to w profilu ale po zapisaniu i tak nie widać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nieprecyzyjnie się wyraziłem, moja wina. icon_redface.gif Powinno być:
Kolumny z powyższych postów to jednak niższa liga.
Czyli Shoguny są lepsze.
A jak udałoby Ci się dostać Quadrale z serii Phonologue Gold ze wstęgowymi głośnikami wysokotonowymi, byłoby świetnie.
Choć obawiam się, że byłyby w sporo wyższej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUADRAL Phonologue SHOGUN mk V nie uznał bym za kolumny lepsze od Magnat Quantum 675.
Ale dzięki temu że nie są nowe i kosztują na dzień dzisiejszy mniej o 400 zł, można pomyśleć o wzmacniaczu również używanym z wyższej ligi niż Denon PMA 720 AE. Mimo że to bardzo udany wzmacniacz i należało by szukać dla niego konkurencji w sprzęcie który jako nowy kosztował znacznie więcej. Myślę że jak dla mnie te Quadrale sa na tyle gorsze od Quantum 675 że użycie lepszego wzmacniacza nie zrekompensowało by mi tego. Wszystko to też kwestia gustu i pewności że sprzęt nie był niefachowo naprawiany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i klops panowie

to są lepsze czy nie ?

Rozumiem że są różne gusta,, ale dzisiaj byłem w jednym sklepie i tam odsłuchałem tych Magnat Quantum 675
powiem szczerze że powaliły mnie dźwiękiem niestety facet nie miał na miejscu takiego denona aby spiąć i grały na jakimś sony.
Niestety tych Quadrali nie dałem rady posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...